Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
A dokładniej np odpustów za zmarłych.
Skoro człowiek po śmierci staje w obliczu Boga i Ten ocenia jego życie i np zapada decyzja, ze jakiś czas dusza musi pobyć w czyśćcu, to jak to jest, ze ja uzyskując odpust zupełny czy cząstkowy za daną dusze mogę jej te meki czysccowe skrocic? Czy to jest fair? Czy jesli umiera np jakis bezdomny zebrak, ktory cale zycie mial pod gore , ale cos tam mu sie nazbierało, ze powinien trafic do czyscca, to musi dodatkowo za to cierpiec, nikt mu w tym nie ulzy, a to dlatego, ze nie ma nikogo bliskiego , kto bym mu taki odpust "sprezentował". Jak to sie ma do miłosierdzia i sprawiedliwosci Bożej?
Podobnie sprawowanie Mszy sw w czyjejs intencji - a co jesli ktos nie ma takiego szczescia, zeby mu po śmierci taka Msze zamowic? To musi wszystko, co do dnia odcierpiec w czyscu..
Przepraszam za porownanie, ale czy to nie jest takie troche "łapownictwo"? Ze ja Ci Panie Boze jakas modlitwe ofiaruje,a Ty w zamian za toskroc meki czysccowe (rozumiem, ze w pelni zasluzone) moim bliskim?
Mimo, ze staram sie byc wierzaca i ufac nauczaniu Kosciola, to jednak jest tyle rzeczy, ktorych nie rozumiem.... i ktore wydaja mi sie poprostu mega irracjonalne.


Pn sty 20, 2014 13:24
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Nikt nie rozumie i nikt tak naprawdę nie wierzy. Praktyka katolików wyraźnie to pokazuje.


Pn sty 20, 2014 13:44
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
@sigmasigma

czym prędzej radzę udać się do psychologa. Tematy, które zakładasz wskazują na to, że potrzebujesz pomocy. Im wcześniej coś z tym zrobisz, tym większa szansa na zahamowanie czegoś niedobrego.


Pn sty 20, 2014 13:46

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Val , mozesz to rozwinac? Ty nie widzisz zadnej sprzeczności w tzw ofiarowywaniu odpustów? Nie wierzysz w to? Czy tez uwazasz to za bardzo logiczne, niewarte nawet tlumaczenia?


Pn sty 20, 2014 13:48
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Val napisał(a):
@sigmasigma

czym prędzej radzę udać się do psychologa. Tematy, które zakładasz wskazują na to, że potrzebujesz pomocy. Im wcześniej coś z tym zrobisz, tym większa szansa na zahamowanie czegoś niedobrego.
Uzasadnij to może? Bo wyjdzie, że wszyscy chrześcijanie, którzy uważają odpusty za bzdurę potrzebują pomocy psychicznej. A tyle miejsca w psychuszkach nie mamy.


Pn sty 20, 2014 13:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
A dokładniej np odpustów za zmarłych.
Skoro człowiek po śmierci staje w obliczu Boga i Ten ocenia jego życie i np zapada decyzja, ze jakiś czas dusza musi pobyć w czyśćcu, to jak to jest, ze ja uzyskując odpust zupełny czy cząstkowy za daną dusze mogę jej te meki czysccowe skrocic? Czy to jest fair? Czy jesli umiera np jakis bezdomny zebrak, ktory cale zycie mial pod gore , ale cos tam mu sie nazbierało, ze powinien trafic do czyscca, to musi dodatkowo za to cierpiec, nikt mu w tym nie ulzy, a to dlatego, ze nie ma nikogo bliskiego , kto bym mu taki odpust "sprezentował". Jak to sie ma do miłosierdzia i sprawiedliwosci Bożej?
Podobnie sprawowanie Mszy sw w czyjejs intencji - a co jesli ktos nie ma takiego szczescia, zeby mu po śmierci taka Msze zamowic? To musi wszystko, co do dnia odcierpiec w czyscu..


Zarówno odpusty, jak i Msze odprawiane są również za nieznanych zmarłych.

Cytuj:
Przepraszam za porownanie, ale czy to nie jest takie troche "łapownictwo"? Ze ja Ci Panie Boze jakas modlitwe ofiaruje,a Ty w zamian za toskroc meki czysccowe (rozumiem, ze w pelni zasluzone) moim bliskim?


Nie, bo odpust polega na zadośćuczynieniu. Ofiarując za kogoś odpust, włączamy się w jego drogę zadośćuczynienia za grzechy - swoim życzliwym działaniem jakby wspomagamy dokonanie zadośćuczynienia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 13:53
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Johnny99 napisał(a):
Nie, bo odpust polega na zadośćuczynieniu.
Cóż za ciekawa, niekatolicka opinia :) A można zadośćuczynić bez papieskiego papierka?


Pn sty 20, 2014 13:54
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Widzę, że @Zefciu trolluje, ale na wszelki wypadek wszystkim tym, którzy nie czytali regulaminu przypomnę:


Żyć wiarą to dział, w którym jest miejsce na dzielenie się swoją wiarą katolicką, jej przeżywaniem na co dzień i związanymi z tym radościami, a także trudnościami.

Dlatego, wszelkie uwagi krytyczne, jak również polemika osób niewierzących są nie na miejscu i będą konsekwentnie usuwane.


Zefciu napisał(a):
Uzasadnij to może? Bo wyjdzie, że wszyscy chrześcijanie, którzy uważają odpusty za bzdurę potrzebują pomocy psychicznej. A tyle miejsca w psychuszkach nie mamy.

Przejrzyj twórczość forumową userki.


@Sigmasigma
rozmawiać można i tłumaczyć również, ale nie ma sensu -bez urazy- tłumaczyć coś komuś, kto wykazuje w swoich postach pewne objawy, ignorowanie ich prowadzi do opłakanych później skutków.

Zakładasz tematy nt. onanizmu dziecięcego, pytasz czy tłuczenie garami czy nieobecność z powodu przeziębienia na mszy to grzech ciężki. Wiesz, co trzeba zrobić, aby takie destrukcyjne myśli się nie pojawiały u Ciebie? Pójść do psychologa, powiedzieć mu o nich i rozpocząć terapię. Dopiero terapia przywróci Ci jasność myśli, sprawi że niezrozumiałe stanie się zrozumiałe, a natrętne kompulsywne myśli znikną. Nie ignoruje proszę objawów.


Pn sty 20, 2014 13:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
zefciu napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Nie, bo odpust polega na zadośćuczynieniu.
Cóż za ciekawa, niekatolicka opinia :) A można zadośćuczynić bez papieskiego papierka?


Sam jesteś niekatolicki..

„Jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).

Papierek nie jest potrzebny - Kościół tak.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 13:57
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
No oczywiscie, ze znowu gaazkam na mnie naskoczy, ale sigmasigma nie jest nowicjuszka, a jak regulaminu viewtopic.php?t=10498 nie przeczytala, tak nie przeczytala.
To jest duzy problem, jezeli ludzie w ciemno cos podpisuja /na cos sie zgadzaja, a potem uwazaja, ze przeciez ich to nie dotyczy.

search.php?keywords=odpust&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj


Pn sty 20, 2014 14:03

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
No dobrze, to skoro Kosciół modli się także za "anonimowych" zmarłych, to moglby sie modlic tylko w taki sposob? To, ze ofiarowyje sie jaks odpust za kogos konkretnego, to nie jest takie troche "wpychanie sie poza kolejnoscia"? A moze jest w tym jakis cel? (finansowy? )
Val, byc moze jestem nekana roznymi watpliwosciami i wizyta u psychologa by sie przydala, ale chyba psycholog nie wyjasni mi na czym polegaja odpusty?
A nie wydaje Wam sie, ze do psychologa powinny sie udac takze tacy uzytkownicy, ktorzy sa nadgorliwi, wierza we wszystko nie majac zadnych pytan, czy watpliwosci, nad wszystkim odprawiaja mniejsze czy wieksze egzorcyzmy i uwazaja ze Hello Kitty to sprawa szatana?


Pn sty 20, 2014 14:04
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
A moze jest w tym jakis cel? (finansowy? )

Wyobraźnia Cię ponosi. Nie ma opłat za odpusty.


Pn sty 20, 2014 14:07

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Ale za sprawpwanie Mszy w czyjejs intencji - już tak. A co do odpustow - w przeszlosci byly jak najbardziej płatne.


Pn sty 20, 2014 14:13
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
@sigmasigma: na tym forum obowiazuje regulamin, a wiele twoich pytan to nie odkrywanie Ameryki, ale powtorki starych watpliwosci. To nie ty pierwsza masz nagle problem z odpustami, wiec badz uprzejma skorzystac w wyszukiwarki sama, albo zajrzec do tego, co ja za ciebie i dla ciebie wyszukalam.

Moze nie kompromituj sie "oplatami za Msze sw", "wpychaniem do nieba poza kolejka" itp.?


Pn sty 20, 2014 14:15

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Czy nie ma tzw "dobrowolnych ofiar" za sprawowanie Mszy Sw w czyjejs intencji? Moze Ty sie nie kompromituj. Tylko, ze ta dobrowolnosc, jak sie zapytasz ile wynosi, to pada konkretna kwota.


Pn sty 20, 2014 14:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL