Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
brunero, nikt Ci sie nie kaze uchylac od utrzymywania kapłanow. Co wiecej, sama biorac slub czy chrzczac dziecko slowani epowiedziałam na to, ze za drogo itp, bo akurat mnie bylo stac, wiec nie było problemów.
Tylko pobieranie ofiar przy okazji sakramentow niestety sugeruje wiernym i nie tylko, ze te sakramenty sa płatne, i jak chcesz wziac slub koscielny, a nie stac Cie na ofiare to niejako musisz w pewien sposob sie upokorzyc i prosic o udzielenie takiego slubu.
Brunero, co do utrzymywania kaplanow Twojego Kosciola, to tez jest ten problem, ze np nie wiem czy masz ta swiadomosc, ale placac podatki nawet niewierzacy sa ZMUSZENI KK utrzymywac (chosby kwestia lekcji religii w szkołach).


Pn sty 20, 2014 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
A katolicy są zmuszeni utrzymywać antyklerykalny Twój Ruch.. wszyscy jesteśmy jednym społeczeństwem.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
tylko ,ze Twoj Ruch to jest partia demokratycznie wybrana i to jest jednak cos innego niz utrzymywanie konkretnego Kosciola.


Pn sty 20, 2014 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Religię w szkołach też wprowadzili demokratycznie wybrani politycy, bynajmniej nie Kościół i tak samo demokratycznie wybrani politycy mogą ją stamtąd wyprowadzić - Kościół nie jest Sejmem, nawet inicjatywy ustawodawczej nie ma..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 15:02
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Powiedz mi, sigmasigma, co tak naprawdę Cię tak boli w tym, że księża utrzymują się z ofiar wiernych? Wszak to od Chrystusa pochodzi to prawo, że z Ewangelii żyją ci, którzy głoszą Ewangelię.


Pn sty 20, 2014 15:08

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
czyli Koscioł nie chciał nauczac w szkołach , ale kaplanów do tego zmuszono i ucza, tak?
Ja nie rozumiem niektorych z Was, tez jestem katoliczka, ale nie wszystko mi sie podoba w Kosciele, nie wszystko rozumiem. Natomiast niektorzy sa tak fanatycznie zapatrzeni w to, co robi Kosciol, ba nawet w to co powie jakis tam konkretny ksiadz (zebym nie wiem jakie bzdury wygadywał), ze beda tego bronic ponad wszystko.
Mysle, ze cale szczescie ,ze kosciol nie ma inicjtywy ustawodawczej, chociaz nie jest to rzadkoscia - zbieranie podpisow pod kosciolem w jakiejs inicjatywie. W koncu Kosciol to kosciol, a nie państwo.
Poza tym brunero twierdzil, jakoby ktos mialby mu zabraniac utrzymywania ksiezy - wiec mu odpowiedzialam, ze nikt mu nie zabrania, a wrecz niektorzy sa zmuszani. Co zmienia faktu, ze moze Ty tez czujesz sie zmuszany do utrzymywania jakiejs partii politycznej.
Jednak uwazam, ze paria polityczna a kosciol, to jednak jest cos innego. Chcialbys np utrzymywac nie wiem, zbory Swiadkow Jehowy np? Albo sponsorowac wybudowanie meczetu w swoim miescie?


Pn sty 20, 2014 15:11
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Val napisał(a):
Widzę, że @Zefciu trolluje, ale na wszelki wypadek wszystkim tym, którzy nie czytali regulaminu przypomnę:


Żyć wiarą to dział, w którym jest miejsce na dzielenie się swoją wiarą katolicką, jej przeżywaniem na co dzień i związanymi z tym radościami, a także trudnościami.

Dlatego, wszelkie uwagi krytyczne, jak również polemika osób niewierzących są nie na miejscu i będą konsekwentnie usuwane.
To ja jestem osobą niewierzącą? A tak poważnie - wątek w złym dziale.
Cytuj:
Przejrzyj twórczość forumową userki.
Rozmawiamy tutaj o konkretnych wątpliwościach, a nie o "całokształcie".
Johnny99 napisał(a):
zefciu napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Nie, bo odpust polega na zadośćuczynieniu.
Cóż za ciekawa, niekatolicka opinia :) A można zadośćuczynić bez papieskiego papierka?


Sam jesteś niekatolicki..
Ale nie utrzymuję, że jest inaczej.
Cytuj:
„Jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).
No właśnie - nie polega na dokonaniu zadośćuczynienia, tylko na przydzieleniu zadośćuczynienia, którego dokonał ktoś zupełnie inny.
Cytuj:
Papierek nie jest potrzebny - Kościół tak.
Nie o to mi chodziło. Zadośćuczynić skutkom grzechu można i temu nikt racjonalny się nie sprzeciwia. Problem się zaczyna, jak ktoś twierdzi, że dysponuje "skarbcem", w którym siedzi nadmiar zadośćuczynień, które można rozdzielać.


Pn sty 20, 2014 15:13
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
Jednak uwazam, ze paria polityczna a kosciol, to jednak jest cos innego. Chcialbys np utrzymywac nie wiem, zbory Swiadkow Jehowy np? Albo sponsorowac wybudowanie meczetu w swoim miescie?

Co ma piernik do wiatraka? Przecież ani muzułmanie czy śJ nie sponsorują budowania kościołów katolickich, ani my nie sponsorujemy budowania meczetów czy Sal Królestwa.


Pn sty 20, 2014 15:15

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Boli mnie nie to, ze ksieza zarabiaja, tylko to na czym zarabiaja i w jaki sposob. Niestety prawda jest taka, ze ogolnie wyglada to wszystko troche na kupczeniu sakramentami i mysle, ze o wiele lepiej Kosciol by sie miał (nawet materialnie) , gdyby nie byl taki pazerny na te "dobrowolne" ofiary.
Ale ogolnie temat byl zalozony o czymsc innym - jaki sens maja odpusty za konkretne osoby? Dlaczego Kosciol iemoze sie modlic za wszystkich zmarlych?
Czy jak pojde na Msze Sw i w mysli poprosze Boga, by ta Msza byla w intencji np mojej przyjaciolki to ona bedzie w jej intencji? Czy musi to byc odczytane przez kapłana?


Pn sty 20, 2014 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
ale sponsoruja nauczanie religii katolickiej w szkolach. chcialbys sponsorowac nauczanie islamu, czy medytacje buddyjskie w podstawowkach?


Pn sty 20, 2014 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
czyli Koscioł nie chciał nauczac w szkołach , ale kaplanów do tego zmuszono i ucza, tak?


A kto tak twierdzi? Naucza, bo chciało tego społeczeństwo.

Cytuj:
Chcialbys np utrzymywac nie wiem, zbory Swiadkow Jehowy np? Albo sponsorowac wybudowanie meczetu w swoim miescie?


Gdybym żył w kraju, w którym większość społeczeństwa stanowiliby Świadkowie Jehowy albo muzułmanie, to uważałbym to za całkowicie naturalne.

zefciu napisał(a):
No właśnie - nie polega na dokonaniu zadośćuczynienia, tylko na przydzieleniu zadośćuczynienia, którego dokonał ktoś zupełnie inny.


Skoro już się czepiasz słówek - ja napisałem "polega na zadośćuczynieniu" a nie "polega na dokonaniu zadośćuczynienia" :-D

Cytuj:
Problem się zaczyna, jak ktoś twierdzi, że dysponuje "skarbcem", w którym siedzi nadmiar zadośćuczynień, które można rozdzielać.


Tzn. jaki problem się zaczyna?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 15:19
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
Boli mnie nie to, ze ksieza zarabiaja, tylko to na czym zarabiaja i w jaki sposob. Niestety prawda jest taka, ze ogolnie wyglada to wszystko troche na kupczeniu sakramentami i mysle, ze o wiele lepiej Kosciol by sie miał (nawet materialnie) , gdyby nie byl taki pazerny na te "dobrowolne" ofiary.

Czy masz jakiś problem ze zrozumieniem tej prostej prawdy, że jeżeli ksiądz zasugeruje złożenie ofiary lub zacznie się jej domagać, to powinnaś iść do biskupa na skargę?

Cytuj:
Ale ogolnie temat byl zalozony o czymsc innym - jaki sens maja odpusty za konkretne osoby?

Dokładnie taki, jak naucza Kościół: Odpust zupełny ofiarowany za zmarłego umożliwia natychmiastowe przejście tej osoby z czyśćca do nieba.

Cytuj:
Dlaczego Kosciol iemoze sie modlic za wszystkich zmarlych?

Miałaś już wyjaśnione, że może i modli się za wszystkich zmarłych. Przegapiłaś?

Cytuj:
Czy jak pojde na Msze Sw i w mysli poprosze Boga, by ta Msza byla w intencji np mojej przyjaciolki to ona bedzie w jej intencji?

Twoja modlitwa będzie w jej intencji. Msza, jako całość, nie.


Pn sty 20, 2014 15:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Można też prywatnie ofiarować swoje uczestnictwo w danej Mszy św. w intencji czegoś. Często zresztą księża polecają to w ramach pokuty (oczywiście, chodzi zwykle o Msze "nadobowiązkowe").

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Ostatnio edytowano Pn sty 20, 2014 15:22 przez Johnny99, łącznie edytowano 1 raz



Pn sty 20, 2014 15:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
no to tak samo sponsorujesz Twoj Ruch - bo chcialo tego spoleczenstwo (nota bene chyba wlasnie spoleczenstwo specjalnie nie chce zeby w szkole uczono religii,a le jest to zbyt dochodowe dla ksiezy i nie mozna tego ruszyc) :)


Pn sty 20, 2014 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Właśnie. Czyli rozumiesz już o co chodzi?

Oczywiście, że można to ruszyć. Po prostu najwyraźniej społeczeństwo aż tak bardzo tego nie chce, jak to się co poniektórym zwolennikom "powszechnej laicyzacji" wydaje.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Ostatnio edytowano Pn sty 20, 2014 15:24 przez Johnny99, łącznie edytowano 1 raz



Pn sty 20, 2014 15:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL