Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow 
Autor Wiadomość
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Moze u ciebie. A skad sie wziely ofiary mszalne wiesz? nie wiesz? To sie doksztalc.


Pn sty 20, 2014 14:18

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Np w moje parafii, jak brałam slub, czy chrzciłam dziecko, to nawet nie zdażyłam zapytać ile sie "ofiaruje", tylko od razu padała konkretna kwota, wiec wiesz - moze gdzies sa wyjatki odnosnie "dobrowolnych ofiar", ale ogolnie to padaja konkretne kwoty. I mowie to na swoim przykladzie. Chcoiaz moi znajomi mieli identyczne doswiadczenia rowiez w innych parafiach.


Pn sty 20, 2014 14:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Chodzi mi o "ofiary pienizne" i wiesz o tym dobrze co mam na mysli.


Pn sty 20, 2014 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t3r3.html

Pierwszy link z google.
Oczywiscie na papierze, czy w dokumentach wszystko pięknie. Ale praktyka praktyką...


Pn sty 20, 2014 14:23
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Ofiara jest dobrowolna i nie ma żadnego przymusu. Jeżeli ksiądz powie konkretną kwotę, to się idzie do biskupa na skargę, aby go ustawił do pionu.


Pn sty 20, 2014 14:24

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Yarpen , nie badz smieszny. To kolejki przed kuria biskupia bylyby kilometrowe. Po co wypisujesz takie brednie?


Pn sty 20, 2014 14:27
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Wybacz, ale w tym momencie to Ty piszesz brednie, więc je prostuję. Prawda jest taka, że ksiądz nie ma prawa podać kwoty, którą sobie życzy za posługę, a jak to zrobi, to należy powiadomić o tym biskupa.


Pn sty 20, 2014 14:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 17:15
Posty: 257
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
Yarpen , nie badz smieszny. To kolejki przed kuria biskupia bylyby kilometrowe. Po co wypisujesz takie brednie?



Gdyby to miało rację bytu - Królestwo Boże byłoby targowiskiem dusz.

_________________
" Wolność w Miłości należy do Ciebie "


Pn sty 20, 2014 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
No dobrze, to skoro Kosciół modli się także za "anonimowych" zmarłych, to moglby sie modlic tylko w taki sposob?


Ale dlaczego, skoro większość zmarłych nie jest anonimowa?

Cytuj:
To, ze ofiarowyje sie jaks odpust za kogos konkretnego, to nie jest takie troche "wpychanie sie poza kolejnoscia"?


Jaką kolejnością?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Nie pisze bredni. Powiem Ci, ze w całym zyciu słyszałam o jednym księdzu który brał "dobrowolne ofiary". W pozostałyc h przypadkach obowiązuje cennik. A Ty piszesz, jakbys sie wczoraj urodził.
To skoro te ofiary pieniezne nie sa takie istotne, to dlaczego Kościoł ich nie zlikwiduje (w przypadku ofiarowywania mszy za zmarłych) i nie modli sie po prostu tylko ogolnie za wszystkich zmarłych? Skoro to nie jest wchodzenie do nieba "poza kolejnoscia", ani nie jest "dochodowe" ?


Ale dlaczego, skoro większość zmarłych nie jest anonimowa?-
ano dlatego, zeby bylo sprawiedliwie, zeby tak samo szybko do nieba mogl trafic bezdomny zebrak, ktory nie mial nikgo bliskiego jak i ten, za ktorego zamowiona "imienna" msze. A skoto to nie przyspiesza trafienia do nieba, nie daje zadnej ulgi itd, to w takim razie po co to jest?


Pn sty 20, 2014 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Nie sadze, zeby Krolestwo Boze bylo targowiskiem dusz, ale tzw dawanie na wypominki i msze - tak jakby troche takie targowisko z Nieba robi..


Pn sty 20, 2014 14:36
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
Nie pisze bredni. Powiem Ci, ze w całym zyciu słyszałam o jednym księdzu który brał "dobrowolne ofiary". W pozostałyc h przypadkach obowiązuje cennik. A Ty piszesz, jakbys sie wczoraj urodził.

Ja piszę co powinnaś zrobić, jak ci ksiądz wyskoczy z konkretną ceną. Nie moja wina, że nie przyjmujesz tego do wiadomości.

Cytuj:
To skoro te ofiary pieniezne nie sa takie istotne, to dlaczego Kościoł ich nie zlikwiduje (w przypadku ofiarowywania mszy za zmarłych)

Ofiara jest dobrowolna, a ksiądz też musi z czegoś żyć. W Polsce nie ma pensji dla księży tak jak np. we Włoszech.


Pn sty 20, 2014 14:38

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
to moze niech to bedzie taka ogolna ofiara na ksiezy, a nie za sprawowanie sakramentow typu slub, chrzest, Msza Sw?


Pn sty 20, 2014 14:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
ano dlatego, zeby bylo sprawiedliwie, zeby tak samo szybko do nieba mogl trafic bezdomny zebrak, ktory nie mial nikgo bliskiego jak i ten, za ktorego zamowiona "imienna" msze.


Wiesz, za tego bezdomnego się modli cały Kościół, więc trafi może nawet szybciej ;-) Poza tym ci, którzy "nie mieli nikogo na świecie", a zwłaszcza nieznani nikomu bezdomni, raczej nie mogli wyrządzić jakiejś szczególnej krzywdy nikomu, więc też i mniej mają do odrobienia.

Cytuj:
to moze niech to bedzie taka ogolna ofiara na ksiezy, a nie za sprawowanie sakramentow typu slub, chrzest, Msza Sw?


A może niech nie będzie takiej ogólnej, tylko przy okazji sakramentów?..

Pewnie gdyby była taka ogólna, to byś miała pretensje, że jest niesprawiedliwie, bo przecież niektórzy biorą udział częściej, a inni mniej, czemu tego nie powiązać itp.itd.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Podajcie jeden powód, dla którego miałbym się uchylać od utrzymywania kapłanów mojego własnego Kościoła, do którego należę z własnej nieprzymuszonej woli?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn sty 20, 2014 14:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL