Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Churching - negatywne zjawisko? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
No wiesz, to, czy teiści są szczęśliwsi od ateistów czy nie, to chyba zagadnienie w równym stopniu dotyczące tak ateistów, jak i teistów. Trudno powiedzieć to samo o churchingu. A już szczególnie zabawnie wygląda, kiedy Jajko pisze np. że "Chrystus jest obecny na każdej mszy", choć przecież Jajko uważa, że to wszystko bzdury. Jajko uważa, że pewien sposób chodzenia do kościoła jest uprawniony - choć przecież uważa, że w ogóle nie ma po co chodzić do kościoła w jakikolwiek sposób. Jajko pyta "jakiś problem?" - a co, dla Jajka krytyka churchingu to "jakiś problem?", że Jajko z nią polemizuje? Jaki problem mianowicie? Jajko ma ochotę pouprawiać churching, czy co? Może Jajko wreszcie wyjaśni, po co uparcie trolluje?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 06, 2014 18:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Odmawiasz mi prawa do dyskutowania i wymiany argumentów na interesujące mnie tematy???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So wrz 06, 2014 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
A może Jajko podyskutuje też na temat poprawnego odmawiania różańca? W końcu, czemu nie?

Nie, nie odmawiam prawa. Każdy ma prawo być.. niezbyt rozgarnięty.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 06, 2014 18:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
No to korzystaj sobie z tego prawa i nie zaśmiecaj dyskusji.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So wrz 06, 2014 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Na razie to Jajko zaśmieca ten wątek swoim trollingiem. A w innym na proste pytanka nie potrafi odpowiedzieć.. tak to właśnie jest z niezbyt rozgarniętymi trollami internetowymi. Cóż.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 06, 2014 18:39
Zobacz profil
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Maria-Magdalena napisał(a):
Z mojego podwórka.
Potrzebuję wysłuchac kazania, dlatego chodze do katedry lub do jezuitów, bowiem tylko u nich moge na tygodniu wysłuchać kazania.

I bardzo prosze o odpowiedź jakiegoś księdza, a najlepiej biskupa - dlaczego w dzień powszedni nie sa głoszone kazania?

Dlatego:

Kan. 767-

§ 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. W ciągu roku liturgicznego należy wykładać w niej na podstawie świętych tekstów tajemnice wiary oraz zasady życia chrześcijańskiego.

§ 2. We wszystkich Mszach św. w niedziele i święta nakazane, odprawianych z udziałem wiernych, homilia jest obowiązkowa i nie wolno jej opuszczać bez poważnej przyczyny.

§ 3. Gdy jest odpowiednia liczba wiernych, bardzo zaleca się homilię także w Mszach św. odprawianych w ciągu tygodnia, zwłaszcza w okresie adwentu i wielkiego postu, albo z racji jakiegoś święta lub wydarzenia żałobnego.


Homilia jest obowiązkowa tylko w niedzielę i święta. W dni powszednie już nie, a jest jedynie zalecana jak będzie odpowiednia liczba wiernych.


So wrz 06, 2014 18:48
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Maria-Magdalena napisał(a):

Parafia - kto to wymyślił? - Pan Jezus? Raczej nie...więc w czym problem?


Parafia byla kiedys po prostu naturalna wspolnota tam, gdzie zyli chrzescijanie. Chyba to jasne, ze ci z Koryntu nie jezdzili co niedziele do Jerozolimy?

W czasach powszechnosci chrzescijanstwa wies po prostu na Eucharystie spotykala sie w kosciele i koniec.

To dzis (jeszcze) w czasach przesytu iloscia kosciolow i ksiezy w Polsce ludzie wybieraja sobie to, co im "smakuje". Kazania w dzien powszedni sa luksusem, bo sensem Eucharystii nie jest kazanie. Jak ktos potrzebuje koniecznie rozwazan na temat czytan, moze je dzis znalezc chocby w necie.

Parafie beda "dzieki" takiemu podejsciu wiernych po prostu wymierac. Kiedy bedziecie MUSIELI jechac godzine do kosciola na Msze sw, bo w poblizu koscioly beda pozamykane ze wzgledu na brak srodkow na ich utrzymanie, zrozumiecie moze co bylo zlego w churchingu.
Tak naprawde mozna tu sparafrazowac slowa: "nie pytaj co parafia moze zrobic dla ciebie, zapytaj co ty mozesz zrobic dla parafii ... a wiec dla siebie."


So wrz 06, 2014 18:54
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Homilia jest obowiązkowa tylko w niedzielę i święta. W dni powszednie już nie, a jest jedynie zalecana jak będzie odpowiednia liczba wiernych.


No właśnie - liczba zalecana jaka ma wartość?

I jeszcze jedno, kiedy powstał KKK?
Chyba nie przed NT?

Wybacz mi te słowa, są zaprawione odrobiną goryczy.


Kael napisał(a):
Parafia byla kiedys po prostu naturalna wspolnota tam, gdzie zyli chrzescijanie.


Ten argument do mnie przemawia. Pełna zgoda.

Kael napisał(a):
Kazania w dzien powszedni sa luksusem, bo sensem Eucharystii nie jest kazanie


A czym według Ciebie jest kazanie?
Dla mnie jest odniesieniem do Słowa Bożego.


Kael napisał(a):
Parafie beda "dzieki" takiemu podejsciu wiernych po prostu wymierac.
.

Parafie już wymieraja...także w niedzielę w tym katolickim kraju. Nie czarujmy sie Kael.

Pytanie podstawowoe - dlaczego parafie wymierają?
Dlaczego wspólczesny człowiek szuka dobrych kaznodziei, dlaczego woli jechać dalej?
Może dlatego, że nie jest zainteresowany bylejakością w tym co dla niego najwazniejsze.
W poznawianiu Ślowa Bożego, a co za tym idzie Boga...a nawet samego siebie ....na wielu płaszczyznach.

Kael napisał(a):
Jak ktos potrzebuje koniecznie rozwazan na temat czytan, moze je dzis znalezc chocby w necie.


Kael, to żaden argument.
Tak samo mogę powiedziec o uczestniczeniu w Eucharystii, poprzez fale radiowe, TV czy internet.


So wrz 06, 2014 20:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Czy negatywne zjawisko? Ja bym tego tak nie ujal.
Wydaje mi sie, ze churching to dzisiaj normalne zjawisko socjologiczne. Jest to jakis znak czasu, ktory pokazuje , ze ludzie nie przywiazuja sie do miejsca,rozluzniaja sie wiezi spoleczne, mimo kryzysu wiary i Kosciola sa bardziej swiadomi swojej wiary i szukaja jej poglebienia.

Na pewno tez w tym zjawisku churchingu jakas role odgrywa swego rodzaju myslenie marketingowe, jak to zauwazyl jeden z moich przedmowcow. Kosciol traktowany jest jako instytucja uslugowa, place i wymagam dobrej jakosci (np.ladny slub, chrzest, uroczysty pogrzeb).

Mozna popatrzec tez na to zjawisko od strony pozytywnej. Jesli ktos zadaje sobie trud i jedzie czy idzie do kosciola, gdzie ksiadz nie duka z kartki, gdzie muzyka to balsam dla duszy i uszu, gdzie Msza sw. nie jest odfajkowana to oznacza, ze ten ktos szuka czegos wiecej niz tylko odbebnienia swojego chrzescijanskiego obowiazku. Ja tu oczywiscie pomijam zjawisko religijnego snobizmu.

Argument o wspolnocie nie za bardzo mnie przekonuje. W duzych miastach, w duzych parafiach pojecie wspolnoty parafialnej jest tylko teoretyczne, panuje anonimowosc. Tam gdzie wiezi spoleczne sa mocne, gdzie sa male wspolnoty i ludzie sie dobrze znaja skala tego zjawiska nie jest zbyt duza.
Socjologowie religii, duchowni wszelkiej masci i zwykli zjadacze chleba zauwazaja, ze parafia jako wspolnota terytorialna powoli traci na znaczeniu. Przyszlosc to male wspolnoty lokalne i parafie personalne.

_________________
ksiądz


So wrz 06, 2014 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 03, 2014 16:14
Posty: 240
Lokalizacja: nieciekawa
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Kael napisał(a):
Tak naprawde mozna tu sparafrazowac slowa: "nie pytaj co parafia moze zrobic dla ciebie, zapytaj co ty mozesz zrobic dla parafii ... a wiec dla siebie."

I tu dochodzimy do sedna problemu: co możemy zmienić w parafii, czy mamy i jaki mamy wpływ co się dzieje w naszej parafii? Praktyka dowodzi, przynajmniej z mojego podwórka, że nic. Nowy proboszcz niszczy wspólnotę trudem stworzoną w naszej parafii i nic nie dają działania ludzi.

Nie jestem zwolennikiem ks. Lemańskiego, ale z jednym się z nim zgadzam: muszą wymrzeć pewni ludzie struktur Kościoła KK w Polsce, aby razem z nimi wymarł pewien sposób myślenia w Kościele.

_________________
Na forach dyscyplina intelektualna jest sztuką raczej nieznaną.


So wrz 06, 2014 20:58
Zobacz profil
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Maria-Magdalena napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Homilia jest obowiązkowa tylko w niedzielę i święta. W dni powszednie już nie, a jest jedynie zalecana jak będzie odpowiednia liczba wiernych.


No właśnie - liczba zalecana jaka ma wartość?

I jeszcze jedno, kiedy powstał KKK?
Chyba nie przed NT?

Wybacz mi te słowa, są zaprawione odrobiną goryczy.

Primo: Naucz się korzystać z funkcji quote zamiast zaznaczać każdą swoją wypowiedź kolorem.
Secundo: Co do liczby, to pewnie każdy ocenia to sam. Ja bym głosił, gdybym był księdzem, dla kilkunastu osób.
Tertio: Homilia nie jest najważniejszą częścią Eucharystii, więc jej brak w dni powszednie nie sprawia, że jest mniej ważna. Jeżeli potrzebujesz rozważań do każdego czytania, to można je znaleźć w sieci.
Quarto: KPK (nie KKK) jest kodeksem regulującym konkretne aspekty działalności Kościoła. Nie ma nadrzędnej roli nad Ewangelią, ale nawet w NT nie ma zalecenia, że na każdym "łamaniu chleba", czyli właśnie Eucharystii, ma być głoszona nauka w postaci homilii. Istotniejszy od tego jest fakt, że masz w jej trakcie Liturgię Słowa.


So wrz 06, 2014 21:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Otodox napisał(a):
I tu dochodzimy do sedna problemu: co możemy zmienić w parafii, czy mamy i jaki mamy wpływ co się dzieje w naszej parafii? Praktyka dowodzi, przynajmniej z mojego podwórka, że nic. Nowy proboszcz niszczy wspólnotę trudem stworzoną w naszej parafii i nic nie dają działania ludzi.


No wlasnie. Tu musi byc dzialanie dwoch stron. Proboszcz nie moze traktowac parafii jako swojego folwarku a ludzie powinni zrozumiec, ze to oni ten Kosciol tworza i sa za niego odpowiedzialni.

_________________
ksiądz


So wrz 06, 2014 21:05
Zobacz profil
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Primo: Naucz się korzystać z funkcji quote zamiast zaznaczać każdą swoją wypowiedź kolorem.


Umiem, Tobie zalecam okulary. Cofnij sie do mojej wypoiwedzi i spójrz uwaznie.
Nie tylko ja zaznaczam swoje wypowiedzi kolorem.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
§ 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. W ciągu roku liturgicznego należy wykładać w niej na podstawie świętych tekstów tajemnice wiary oraz zasady życia chrześcijańskiego. § 2. We wszystkich Mszach św. w niedziele i święta nakazane, odprawianych z udziałem wiernych, homilia jest obowiązkowa i nie wolno jej opuszczać bez poważnej przyczyny.§ 3. Gdy jest odpowiednia liczba wiernych, bardzo zaleca się homilię także w Mszach św. odprawianych w ciągu tygodnia, zwłaszcza w okresie adwentu i wielkiego postu, albo z racji jakiegoś święta lub wydarzenia żałobnego.


Yarpen_Zirgin napisał(a):
Secundo: Co do liczby, to pewnie każdy ocenia to sam. Ja bym głosił, gdybym był księdzem, dla kilkunastu osób


No własnie...śmiechu warte. A Pan Jeus głosił wyłacznie dla tłumów?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Homilia nie jest najważniejszą częścią Eucharystii, więc jej brak w dni powszednie nie sprawia, że jest mniej ważna. Jeżeli potrzebujesz rozważań do każdego czytania, to można je znaleźć w sieci.


Wiele innych rzeczy też znajde w sieci. Eucharystie, Wieczyste Adoracje...może przeniesiemy kosciół do sieci...?

Ja chce słuchac homilina żywo - rozumiesz.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
NT nie ma zalecenia, że na każdym "łamaniu chleba", czyli właśnie Eucharystii, ma być głoszona nauka w postaci homilii.


Nie ma tez zalecenia by nie głosić..


So wrz 06, 2014 21:35
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Maria-Magdalena napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Primo: Naucz się korzystać z funkcji quote zamiast zaznaczać każdą swoją wypowiedź kolorem.


Umiem, Tobie zalecam okulary. Cofnij sie do mojej wypoiwedzi i spójrz uwaznie.
Nie tylko ja zaznaczam swoje wypowiedzi kolorem.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
§ 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. W ciągu roku liturgicznego należy wykładać w niej na podstawie świętych tekstów tajemnice wiary oraz zasady życia chrześcijańskiego. § 2. We wszystkich Mszach św. w niedziele i święta nakazane, odprawianych z udziałem wiernych, homilia jest obowiązkowa i nie wolno jej opuszczać bez poważnej przyczyny.§ 3. Gdy jest odpowiednia liczba wiernych, bardzo zaleca się homilię także w Mszach św. odprawianych w ciągu tygodnia, zwłaszcza w okresie adwentu i wielkiego postu, albo z racji jakiegoś święta lub wydarzenia żałobnego.

Lepiej sama załóż te okulary, które mi zalecasz, bo przegapiłaś, że ja kolorem zaznaczyłem cytat z prawa kanonicznego (w dodatku nieco innym), a nie własną wypowiedź. :D

Ty zaś, niestety, pokolorowałaś każdy swój tekst, to zaś może świadczyć albo o megalomanii, albo o braku pewności siebie i podświadomej konieczności wyróżnienia się z tłumu.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Secundo: Co do liczby, to pewnie każdy ocenia to sam. Ja bym głosił, gdybym był księdzem, dla kilkunastu osób

No własnie...śmiechu warte.

Niby dlaczego? Ciągle nie potrafisz zrozumieć, że w czasie Mszy Świętej homilia wcale nie jest najważniejsza?

Cytuj:
A Pan Jeus głosił wyłacznie dla tłumów?

Jakoś nie przypominam sobie, aby wygłosił kazanie dla jednej osoby. Znasz taki przypadek?

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Homilia nie jest najważniejszą częścią Eucharystii, więc jej brak w dni powszednie nie sprawia, że jest mniej ważna. Jeżeli potrzebujesz rozważań do każdego czytania, to można je znaleźć w sieci.

Wiele innych rzeczy też znajde w sieci. Eucharystie, Wieczyste Adoracje...może przeniesiemy kosciół do sieci...?

Nie udawaj greka, bo to nie wypada.

Cytuj:
Ja chce słuchac homilina żywo - rozumiesz.

Ja zaś chcę mieć samolot Hawker-Siddeley Harrier GR.5 i samochód DeLorean DMC-12. :D
Zrozum wreszcie i wbij sobie do głowy, że to iż Ty chcesz mieć na każdej Mszy Świętej homilię, to jeszcze nie oznacza, że ksiądz ma obowiązek ją wygłosić.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
NT nie ma zalecenia, że na każdym "łamaniu chleba", czyli właśnie Eucharystii, ma być głoszona nauka w postaci homilii.

Nie ma tez zalecenia by nie głosić..

Widzisz, Kościół jasno określił w KPK, że homilia w ciągu tygodnia nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana jeżeli będzie odpowiednia liczba osób. Pora, abyś wreszcie przestała zachowywać się jak małe dziecko i przyjęła do wiadomości, że takie są przyjęte w Kościele zasady i Twoje dziecinne "bo ja chcę" tutaj nic nie zmieni.


So wrz 06, 2014 21:48
Post Re: Churching - negatywne zjawisko?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Zrozum wreszcie i wbij sobie do głowy


Nie pisz do mnie więcej.
Myśle że Twoje emocje szkodza Ci...a w konsekwencji i mnie, gdy piszesz do mnie w taki ordynarny sposób.


Ostatnio edytowano So wrz 06, 2014 21:56 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So wrz 06, 2014 21:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL