Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Boże Ciało a Brzozowe Gałązki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Kael napisał(a):
Galazka ma przypominac domownikom, ze jest Ktos silniejszy od piorunow, Kogo czcili np w Swieto Bozego Ciala.
Jak swieca zapalona tez ma to robic.
A jak ktos tak uwazal na religii, ze mu tylko polowa zostala w glowie, to juz nic na to nie poradze.


Po pierwsze - na religii raczej takich rzeczy nie uczą. Po drugie - zgrabne wytłumaczenie, ale sam słyszałem, że ludzie, którzy to praktykują, wyjaśniają swoje zachowanie całkiem inaczej. Na modłę magiczno-pogańską właśnie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lip 06, 2014 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
JedenPost napisał(a):
sam słyszałem, że ludzie, którzy to praktykują, wyjaśniają swoje zachowanie całkiem inaczej. Na modłę magiczno-pogańską właśnie.


I dokładnie to było pokazane w tym filmie z wątku otwierającego. Wśród prostych ludzi, jak widać, potrzeba magii jest bardzo duża....

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N lip 06, 2014 17:31
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Dlatego chodza do wrozek

Ale to ma malo wspolnego u chrzescijanstwem


N lip 06, 2014 20:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Zgadza się. Mało. Choć ci ludzie nazywają siebie katolikami.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N lip 06, 2014 21:26
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Jajko napisał(a):
A to krzyż i święty obrazek na ścianie to za mało? Trzeba jeszcze gałązki brzozowe??
Dlaczego akurat krzyż i ikona mają wystarczyć, a gałązka, to akurat za dużo? Wyjaśnij.


Pn lip 07, 2014 7:22

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
zefciu napisał(a):
Dlaczego akurat krzyż i ikona mają wystarczyć


A dlaczego nie? Wyjaśnij.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 07, 2014 7:26
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
JedenPost napisał(a):
A dlaczego nie? Wyjaśnij.
Ktoś twierdzi, że potrzebuje takich gałązek i duchowo korzysta z tego symbolu, to widocznie potrzebuje i korzysta. Nie mnie oceniać. Natomiast Jajko pełen jest jakichś z odbytu wyjętych ocen, co chrześcijaninowi przystoi, a co nie przystoi. Więc to niech on uzasadnia ww. oceny.


Pn lip 07, 2014 8:36

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
zefciu napisał(a):
Ktoś twierdzi, że potrzebuje takich gałązek i duchowo korzysta z tego symbolu, to widocznie potrzebuje i korzysta.


No niekoniecznie, ludziom nader często tylko wydaje się, że czegoś potrzebują. A tu mamy w sumie ciekawe zagadnienie, dlaczego chrześcijanie mieliby potrzebować (albo miałoby im się wydawać, że potrzebują) jakichś gałązek. Tym bardziej, że potrzebę posiadania takiego czegoś logicznie tłumaczy się w pewnych światopoglądach, które jednakże ponoć mają być chrześcijanom obce.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 07, 2014 8:45
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
JedenPost napisał(a):
Tym bardziej, że potrzebę posiadania takiego czegoś logicznie tłumaczy się w pewnych światopoglądach, które jednakże ponoć mają być chrześcijanom obce.
Tym bardziej, że chrześcijanie przez kult przedmiotów wyrażają swoją wiarę, że Chrystus się wcielił. Odsyłam do II Nicei.


Pn lip 07, 2014 8:56

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
JedenPost napisał(a):
zefciu napisał(a):
Ktoś twierdzi, że potrzebuje takich gałązek i duchowo korzysta z tego symbolu, to widocznie potrzebuje i korzysta.


No niekoniecznie, ludziom nader często tylko wydaje się, że czegoś potrzebują. A tu mamy w sumie ciekawe zagadnienie, dlaczego chrześcijanie mieliby potrzebować (albo miałoby im się wydawać, że potrzebują) jakichś gałązek. Tym bardziej, że potrzebę posiadania takiego czegoś logicznie tłumaczy się w pewnych światopoglądach, które jednakże ponoć mają być chrześcijanom obce.

Jakich światopoglądach na ten przykład? :o


Pn lip 07, 2014 8:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Magicznych, fetyszystycznych..

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 07, 2014 9:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
zefciu napisał(a):
Jajko napisał(a):
A to krzyż i święty obrazek na ścianie to za mało? Trzeba jeszcze gałązki brzozowe??
Dlaczego akurat krzyż i ikona mają wystarczyć, a gałązka, to akurat za dużo? Wyjaśnij.


Wiele osób nazywających siebie katolikami potrzebuje takich amuletów/rytuałów. Ile razy media obiega wieść, że grupa wiernych modli się do szyby, drzewa czy plamy na ścianie? Widać tego potrzebują. Ale to sprawa oklepana. Tu natomiast dowiedziałem się o całkiem nieznanym mi zwyczaju. Uświęcone obecnością Jezusa gałązki, wetknięte za obraz święty mają chronić dom przed pożarem, powodzią, gradem, burzami, piorunami, a nawet dać zdrowie. Część ludzi nie wierzy w (magiczną/cudowną) moc gałązek, tylko robi to dla tradycji (tak jak pewnie i do kościoła chodzą dla tradycji). A jedna pani odcięła się od reszty i stwierdziła, że to muchy odstrasza :D (profanacja? bluźnierstwo?)

Zastanawiam się, tak jak i autorka filmu, dla której szacunek za wysiłek jaki włożyła w udokumentowanie tego zwyczaju czym to wszystko się różni od zabobonu i magii? Tym, że wyznawcy określają to przymiotnikiem "cudowny" zamiast "magiczny"? Moim zdaniem to cała różnica. Z punktu widzenia obiektywnego obserwatora zewnętrznego, jakim jestem.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lip 08, 2014 9:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
zefciu napisał(a):
JedenPost napisał(a):
A dlaczego nie? Wyjaśnij.
Ktoś twierdzi, że potrzebuje takich gałązek i duchowo korzysta z tego symbolu, to widocznie potrzebuje i korzysta. Nie mnie oceniać. Natomiast Jajko pełen jest jakichś z odbytu wyjętych ocen, co chrześcijaninowi przystoi, a co nie przystoi. Więc to niech on uzasadnia ww. oceny.

Podoba mi się " z odbytu wyjęte oceny" obrzędów , rytuałów: lol: Boże Ciało dawno minęło, a pianę dalej się ubija w szklance wody


Wt lip 08, 2014 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
A kiedy, Twoim zdaniem, jest dobry czas by o takich rzeczach mówić? Jak kiedyś wspomniałem o prawdziwej genezie świąt przesilenia zimowego w wigilię czy też w czasie tychże świąt, to wielkie aj waj było, że profanuję i prowokuję. Tak źle i tak niedobrze :( Wiem, najlepiej pominąć trudne tematy....

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lip 08, 2014 20:44
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
W tym roku Uroczystość Bożego Ciała przypada dzisiaj tj. 26 maja, w Dniu Święta Matki. Boże Ciało to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy.
Jak co roku pójdziemy w procesji za Najświętszym Sakramentem, wielbiąc Pana oraz demonstrując swoją wiarę.


Cz maja 26, 2016 8:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL