Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Boże Ciało a Brzozowe Gałązki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Tomku, nie będę odpowiadał "linia po linii" bowiem nasza rozmowa przekształca się w bezsensowną pyskówkę.
Zauważ jednak, że:
  • "Argumenty" typu "bo tak Cię wychowano" są szczytem demagogii. Teraz ja napiszę "Tak Ci się wydaje, bo tak Ci powiedziano" i co? Będzie jakiś pożytek z wymiany podobnych "argumentów"?
  • Zarzucasz Yarpenowi pomawianie PO, za sam pomawiasz Kaczyńskich. Naprawdę uważasz, że kierunek pomówień ma w oczach bożych jakieś znaczenie?
    W dodatku masz zdecydowanie mniej od Yarpena twardych faktów na poparcie swoich oskarżeń... ale to nieważne. Ważne że czynisz (bardzo mocne!) zarzuty Yarpenowi, postępując identycznie.
  • Łączysz dwie nie mające związku ze sobą sprawy - poglądy polityczne i uczestnictwo w procesjach, zupełnie bezpodstawnie przypisując przedstawicieli jednej opcji do drugiej i równie bezpodstawnie przypisując im "nienawiść" (myślę, że tu raczej powinieneś zajrzeć do swojego oka...)
  • Myślę, że jeżeli umiesz skojarzyć przypowieść o "niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili" jedynie z prezesem Kaczyńskim, a nie kojarzysz z sobą, to niewiele zrozumiałeś z Ewangelii.
  • Przykro mi, ale muszę to napisać - jesteś nieuczciwy i niemerytoryczny w dyskusji.Bardzo dobrą ilustracją jest tu następujący fragment (przypominam - rozmawialiśmy o Twojej przedziwnej "egzegezie" w której interpretowałeś słowa : "Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa." jako... zakaz tworzenia nowych świąt :o ):
    Tomek44 napisał(a):
    Marek Piotrowski napisał(a):
    Pozostawię ten fragment bez polemiki - aby forumowicze mogli w pełni przekonać się, jak daleko naciągasz Biblię do swoich doktryn.
    Więc sam widzisz, że nauki Boga oraz Jezusa kruszą w pył Twoje poglądy. Nie dziwię się, że "wolisz nie polemizować" - bo nie da się "polemizować" z tymi naukami.
    Chcesz może zaprzeczyć, że wychwalać Boga chrześcijanin ma całym swoim życiem i postępowaniem???? Chcesz powiedzieć, że wychwalanie Boga ma odbywać się tylko na rytuałach, ale już po ich zakończeniu WOLNO ziać nienawiścią do bliźnich????


    W powyższym:
    • Przypisałeś mi potwierdzenie absurdalnej tezy, jakoby to co przytoczyłeś "kruszyły w pył moje poglądy
    • Przypisałeś mi tezę, której nigdy nie wygłosiłem jakobym zaprzeczał iż "chrześcijanin ma całym swoim życiem i postępowaniem"
    • Przypisałeś mi kolejną absurdalną tezę, której nie wygłosiłem, jakobym twierdził iż "wychwalanie Boga ma odbywać się tylko na rytuałach, ale już po ich zakończeniu WOLNO ziać nienawiścią do bliźnich"

    Rozumiem, że trudno Ci dyskutować merytorycznie z moimi tezami wspartymi Pismem Świętym, ale czy to powód, żebyś wymyślał całkiem inne tezy niż moje i przypisywał mi, żeby z nimi później dyskutować?

    I jak się to ma do uczciwości dyskusji?

Przykro mi, ale jeśli podobne zjawiska jak powyżej się powtórzą, będę zmuszony uznać, że masz złą wolę w tej dyskusji i jesteś wobec mnie nieuczciwy. Zbyt szanuję swoją wiarę, by rozmawiać o niej z ludźmi tak postępującymi.
Proszę więc, byś od następnego maila nie robił podobnych sztuczek.


Teraz zajmę się jedyną kwestią merytoryczną, która pojawiła się w Twojej odpowiedzi:
Tomek44 napisał(a):
Marek Piotrowski napisał(a):
Jezus był Żydem, w Biblii czytamy że jako prawowity Żyd przybywał do Świątyni w czasie świąt i nigdy nie nie wypowiadał się przeciw Chanuka (ani żadnym innym świętom swojego narodu).
Gdyby Poświęcenie Świątyni (Chanuka) było świętem przeciwnym woli Bożej, to:
  • po pierwsze, Jezus by na nie nie przyszedł - nawet chcąc głosić Ewangelię - bo równałoby się to przyjściem na uroczystość pogańską, co było nie do pomyślenia w tamtych czasach dla Żyda, a tym bardziej dla Jezusa (to nie to samo co jadanie z grzesznikami)
  • gdyby założyć (na chwilę, bo to wyjątkowy absurd) że by przyszedł, to pierwsze co by zrobił, to nawiązałby do ohydy tego święta w tym co mówił. A czegoś takiego w tekście Pisma nie ma
Istotne jest to, że Jezus nie przyszedł obchodzić to święto.
[/quote]
Byłoby to istotne, ale jest to jedynie Twoje, niczym (a już na pewno nie Biblią) nie uzasadnione mniemanie. I jako takie... sam wiesz...
Cytuj:
Istotne jest także to, iż nie istniał żaden Boży nakaz obchodzenia tego święta.
No i co z tego? Usiłujesz dowieść tezy (jakoby nie wolno było obchodzić świąt nie nakazanych bezpośrednio przez Boga) podając ją jako część argumentu, i to złożonego (bo Jezus nie obchodził Chanuki. A skąd wiadomo że nie obchodził? ano, bo nie wolno obchodzić... itd)
Podobna konstrukcja to błąd logiczny w dowodzeniu.
Cytuj:
A najistotniejsze jest to, że Biblia zdemaskowała uczestników tego święta w świątyni w Jerozolimie jako ludzi chcących zabić Jezusa!!!!
Biblia również "zdemaskowała" ludzi obchodzących Paschę jako tych, którzy krzyczeli "na krzyż z Nim" po czym go ukrzyżowali.
Więc argument bez wartości (chyba że Paschę też odrzucasz).
Tak, Pascha została ustanowiona przez Jezusa - ale tu jest argument z kondycji ludzi obchodzących święto, a nie ustanowienia.
To że ludzie podczas Paschy zachowali się tak samo (a właściwie gorzej) niż podczas Chanuki demoluje Twój argument dokumentnie.
Cytuj:
Natomiast naśladowcami Jezusa okazali się ludzie nie będący wtedy na Chanuce w świątyni.
Znów nadinterpretacja. Czytamy jedynie że Jezus udał się gdzie indziej (nad Jordan, w pobliże Morza Martwego.
Cytuj:
Oczywiście dowcipy opowiadasz o "pogańskim charakterze" Chanuki. Bo wymyślili je Żydzi nie inspirowani żadnym świętem czy bożkiem pogańskim. Nie ma więc ono nic wspólnego z pogaństwem - ale też nie ma nic wspólnego z wolą Boga.
Oczywiście że nie była ani "pogańska" ani nie była przeciw woli Boga. O czym najlepiej świadczy obecność na niej Jezusa i to że - gorzko ganiąc Żydów na niej zebranych - ani słowem nie skrytykował tego pięknego święta.
Cytuj:
Marek_Piotrowski napisał(a):
Twoje twierdzenie o zakazie ustanawiania świąt nie ma żadnego uzasadnienia w Biblii, Tomku.
Nieprawda.
Rzymian 10:1-4
"Bracia, z całego serca pragnę ich zbawienia i modlę się za nich do Boga. (2) Bo muszę im wydać świadectwo, że pałają żarliwością ku Bogu, nie opartą jednak na pełnym zrozumieniu. (3) Albowiem nie chcąc uznać, że usprawiedliwienie pochodzi od Boga, i uporczywie trzymając się własnej drogi usprawiedliwienia, nie poddali się usprawiedliwieniu pochodzącemu od Boga. (4) A przecież kresem Prawa jest Chrystus, który przynosi usprawiedliwienie każdemu, kto wierzy."
Jest tu więc wyraźny nakaz poddania się Bożej sprawiedliwości a jednocześnie zakaz ustanawiania własnych mierników wielbieni Boga.
Piękny cytat, ale kompletnie nie na temat.
Musisz się lepiej postarać. Twoje luźne skojarzenia niestety nie usprawiedliwiają Twojej egzegezy.
Cytuj:
Poza tym zdaje się, że przyczyną ustanowienia świętą "Bożego Ciała" był rzekomy "cud eucharystyczny" z 1263 roku. I jakiś "gorliwy" papież postanowił bullą ustanowić nowe święto.

Czy możesz napisać skąd wiesz, jakoby ów cud (który zresztą był tylko jedną z przesłanek ustanowienia uroczystości) był "fałszywy"?
Tak konkretnie.
Cytuj:
Jeśli zamiast w 100% akceptować nakazy Jezusa, które przedstawiłem w cytowanych wersetach Biblijnych, co pozostawiłeś "bez polemiki"
Pozostawiłem je w przekonaniu, iż absurdalność interpretacji zdania ""Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa." jako zakazu chwalenia Boga w nowych uroczystościach przemawia silniej, niż moja polemika ;)

Cytuj:
" w 100% akceptujesz bullę papieża - to oznacza, że "chodzisz własnymi drogami" i nie poddajesz się usprawiedliwieniu pochodzącemu od Boga.

Czyżby? Może masz inne Pismo Święte, bo w moim papież uzyskał następującą obietnicę:"I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."/Mt 16:19/
Czy w Twoim egzemplarzu biblii jest dopisek "(z wyjątkiem ustanawiania nowych świąt)"? :D

Cytuj:
Dodać należy, iż Jezus wyraźnie w trakcie Ostatniej Wieczerzy ustanowił święto pamiątki poprzez słowa: "To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!" (Łuk. 22:19 BT). Katolicy, teoretycznie codziennie mogą przyjmować komunikanty. Więc dokładanie bullą papieską święta, z procesją, sypaniem kwiatkami które ma nawiązywać do ciała Chrystusa, a w rzeczywistości nawiązuje do tzw. "Niedzieli palmowej" (powinna się nazywać "Niedziela płaszczową" - bo większość Żydów rzucali płaszcze a nie palmy) jest gigantycznym nieporozumieniem.

W bulli Transiturus de hoc mundo, którą papież ustanowił święto Bożego Ciała, czytamy:
„Chociaż Eucharystia sprawowana jest uroczyście codziennie, uważamy za słuszne, aby przynajmniej raz w roku upamiętniana była ze szczególną czcią i bardziej uroczyście. Inne rzeczy, które wspominamy, ogarniamy bowiem duchem i umysłem, ale nie uzyskujemy przez to ich realnej obecności. Natomiast w tym sakramentalnym wspomnieniu Chrystusa, choć pod inną postacią, Jezus Chrystus jest pośród nas obecny w swojej istocie. Kiedy wstępował bowiem do nieba, powiedział: 'A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata' (Mt 28, 20).”

Myślę Tomaszu, że Twój sprzeciw nie ma nic wspólnego z Biblią. Po prostu szukasz czegokolwiek, by oskarżyć katolików. Nadto Twoja niechęć ma źródło w niewiarze w Eucharystię jako Ciało Boże.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N cze 05, 2016 11:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
99% Twojego postu to całkowicie niemerytoryczny, a poza tym fałszywy atak na moją skromną osobę.
Piszesz o jakichś "błędach", "nienatematach" itd. z mojej strony - ale to są tylko gołosłowne hasełka
Nakaz naśladowania Jezusa - to jak najbardziej zakaz ustanawiania sobie innych świąt.
Jezus, poza ustanowieniem święta Pamiątki ("Czyńcie to na moją pamiątkę"), mającej oczywisty związek z największym wyrazem miłości Boga i Jezusa do ludzi (czyli ze złożonym Okupem umożliwiającym ludziom zbawienie oraz zawarciem Nowego Przymierza Łuk. 22:20), nie ustanawiał sobie żadnych innych świąt, które np. wydarzyły się z okazji jakichś rzekomych cudów. (Jakaś gazeta pisała nawet, że święto "Bożego Ciała" możemy zawdzięczać bakterii: pałeczce cudownej - Serratia marcescens. Wg mnie: jest to możliwe....). Zresztą sam Chrystus na ziemi czynił wiele cudów - i jakoś nikomu nie przyszło do głowy ustanawiania świąt z tej okazji. Nawet cud wskrzeszenia Jezusa przez Boga - nie został w Biblii potraktowany jako okazja do ustanowienia odrębnego święta. Easter (polska nazwa święta: Wielkanoc) z jajkami, zajączkami, nie był obchodzony przez apostołów i uczniów Jezusa.
Ale to już inny temat....
Po drugie: Rzymian 10:1-4 jak najbardziej krytykuje ustanawianie własnych mierników sprawiedliwości, czyli m. in. ustanawianie ludzkich świąt - bez względu na to jak byś temu zaprzeczał.
Twoja sprawa i Twój problem, jeśli te słowa ignorujesz.
Ponadto:
1 Kor. 4:6:
"Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego".
2 Jana 9:
Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód, a nie trwa w nauce [Chrystusa], ten nie ma Boga. Kto trwa w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna."
Fałszywa interpretacja Mat. 16:19 nie usprawiedliwia ignorowania nakazu nieodstępowania od nauk Jezusa.
Więc jeśli wierzysz bulli papieskiej i nie szanujesz przestróg biblijnych - to Twoja sprawa.
Ja wiem (a nie tylko myślę), że Twój pogląd ma związek wyłącznie z bullą papieską a nie Biblią.


Pn cze 06, 2016 10:00
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Tomek44 napisał(a):
Nakaz naśladowania Jezusa - to jak najbardziej zakaz ustanawiania sobie innych świąt.

Dość intrygująca teza w świetle faktu, że Chrystus nigdy i nigdzie nie potępił tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.

Cytuj:
Po drugie: Rzymian 10:1-4 jak najbardziej krytykuje ustanawianie własnych mierników sprawiedliwości, czyli m. in. ustanawianie ludzkich świąt - bez względu na to jak byś temu zaprzeczał.

Niczego takiego w tym fragmencie nie zapisano, a w dodatku dotyczy on kwestii usprawiedliwienia, a nie wychwalania Boga i oddawania mu czci. Nie przypisuj św. Pawłowi nauk, których nie głosił.

Cytuj:
Ponadto:
1 Kor. 4:6:
"Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego".

Fragment, nie dotyczący zresztą tekstu Pisma Świętego, nie wnosi nic do tematu.

Cytuj:
2 Jana 9:
Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód, a nie trwa w nauce [Chrystusa], ten nie ma Boga. Kto trwa w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna."

Kolejny fragment, który nie wnosi nic do tematu, bo Chrystus nie zakazał tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.


Pn cze 06, 2016 10:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nakaz naśladowania Jezusa - to jak najbardziej zakaz ustanawiania sobie innych świąt.

Dość intrygująca teza w świetle faktu, że Chrystus nigdy i nigdzie nie potępił tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.

To, że jakiś papież ustanowi sobie nowe święto i sobie powie: "to jest na chwałę Bożą" - to tylko opinia papieża a nie Boga.
Po drugie: Rzymian 10:1-4, 1 Kor. 4:6; 2 Jana 9, w świetle faktu, iż Jezus nigdzie nie zezwolił na tworzenie innych świąt - jest równoznaczne z zakazem ustanowienia sobie nowych świat, nawet jeśli je ustanawiający powie: "to na chwałę Boga".
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
Po drugie: Rzymian 10:1-4 jak najbardziej krytykuje ustanawianie własnych mierników sprawiedliwości, czyli m. in. ustanawianie ludzkich świąt - bez względu na to jak byś temu zaprzeczał.

Niczego takiego w tym fragmencie nie zapisano, a w dodatku dotyczy on kwestii usprawiedliwienia, a nie wychwalania Boga i oddawania mu czci. Nie przypisuj św. Pawłowi nauk, których nie głosił.

Usprawiedliwienie jest nierozerwalnie związane z wychwalaniem Boga i oddawaniem Mu czci. Bóg nie uzna nikogo za usprawiedliwionego, jeśli dana osoba nie będzie zabiegała o to ze wszystkich sił. Rzymian 10:4 ("... Chrystus, który przynosi usprawiedliwienie każdemu, kto wierzy". A wiara bez uczynków jest martwa sama w sobie).
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
Ponadto:
1 Kor. 4:6:
"Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego".

Fragment, nie dotyczący zresztą tekstu Pisma Świętego, nie wnosi nic do tematu.

Tak mówisz bo ten fragment wprost zabrania wydawania bulli wykraczających poza spisane w Biblii nakazy Boże.
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
2 Jana 9:
Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód, a nie trwa w nauce [Chrystusa], ten nie ma Boga. Kto trwa w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna."

Kolejny fragment, który nie wnosi nic do tematu, bo Chrystus nie zakazał tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.

Wnosi w 100%.
Na chwałę Boga należy naśladować Jezusa przez cały dzień, a nie ustanawiać sobie jakieś święta i je sobie określać: "to na chwałę Boga".


Pn cze 06, 2016 10:43
Zobacz profil
Post Re: Boże Ciało a Brzozowe Gałązki
Tomek44 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nakaz naśladowania Jezusa - to jak najbardziej zakaz ustanawiania sobie innych świąt.

Dość intrygująca teza w świetle faktu, że Chrystus nigdy i nigdzie nie potępił tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.

To, że jakiś papież (...)

Nie pisałem o papieżu, tylko o Chrystusie.

Tomek44 napisał(a):
Po drugie: Rzymian 10:1-4, 1 Kor. 4:6; 2 Jana 9, w świetle faktu, iż Jezus nigdzie nie zezwolił na tworzenie innych świąt - jest równoznaczne z zakazem ustanowienia sobie nowych świat, nawet jeśli je ustanawiający powie: "to na chwałę Boga".

Nie kombinuj. Co nie jest zabronione, to jest dozwolone, więc dopóki nie wskażesz takiego zakazu, dopóty będzie on jedynie Twoim gdybaniem, a nie faktem. Zwłaszcza, że sami żydzi tworzyli nowe święta (vide Chanuka), a jakoś Bóg przeciwko temu nie protestował. :D


Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Niczego takiego w tym fragmencie nie zapisano, a w dodatku dotyczy on kwestii usprawiedliwienia, a nie wychwalania Boga i oddawania mu czci. Nie przypisuj św. Pawłowi nauk, których nie głosił.

Usprawiedliwienie jest (...)

Nie rozmawiamy o usprawiedliwieniu. Czekam na wskazanie fragmentu, który rzeczywiście, a nie jedynie w Twoim mniemaniu, zakazuje tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
Ponadto:
1 Kor. 4:6:
"Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego".

Fragment, nie dotyczący zresztą tekstu Pisma Świętego, nie wnosi nic do tematu.

Tak mówisz bo(...)

Tak mówię, bo św. Paweł na określenie tekstów ST używał słowa "Pisma" (por. np. 1 Kor 15,4), a księgi Nowego Testamentu jeszcze nie istniały (nie mówiąc już o tym, że gdyby św. Paweł miał na myśli swoje teksty, to użyłby frazy "napisałem" (por. np. 2 Kor 2,9).

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
2 Jana 9:
Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód, a nie trwa w nauce [Chrystusa], ten nie ma Boga. Kto trwa w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna."

Kolejny fragment, który nie wnosi nic do tematu, bo Chrystus nie zakazał tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.

Wnosi w 100%.

Podkreśl wobec tego jego fragment, który zakazuje tworzenia nowych świąt na chwałę Boga.


Pn cze 06, 2016 10:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL