Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Sens Świątyni Opatrzności Bożej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 15, 2014 19:14
Posty: 5
Post Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Witam.
Jaki był sens budowania w/w świątyni? Czy była potrzebna?

_________________
Rajdy samochodowe Filmy o samochodach Stacja kontroli pojazdów


Wt lip 15, 2014 19:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Sens był chyba taki, że planowano to przedsięwzięcie wieki temu jako podziękowanie. Czy dziś ma sens? Chyba tylko symboliczny. Proszę aby ktoś wyprowadził mnie z błędu, natomiast mam wrażenie że dziś wszędzie otacza nas symbolika działań i akcji, ale brakuje w niej treści. To trochę jak z podatkami, płacimy je z zsady, dla tradycji bo tak trzeba, ale sami nie wierzymy że to dla nas wszystko.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt lip 15, 2014 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 15, 2014 19:14
Posty: 5
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
A nie wiem czy ktoś policzył ile ośrodków pomocy potrzebującym można by było za tą kasę wybudować? Ilu potrzebującym można by było naprawdę pomóc?

A tak to kasa poszła po prostu w beton aby zaspokoić chore ambicje paru osób. Sam Wojtyła był przeciwnikiem budowania takich wielkich świątyń i stawiania pomników a śp. ks. Twardowski w swoich wierszach wielokrotnie pisał o tym że w bogatych kościołach nie ma Boga.

Więc zapytam raz jeszcze, czemu ma służyć ten wyścig na pomniki i wielkie kościoły?

Pozdrawiam

_________________
Rajdy samochodowe Filmy o samochodach Stacja kontroli pojazdów


Śr lip 16, 2014 18:04
Zobacz profil
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Witam na forum, i zapraszam do korzystania z wyszukiwarki (przepisanej w regulaminie, ktory na pewno przeczytales)
Swiatynia Opatrznosci to temat stary i juz duzo o tym sie tu rozmawialo. A problem pieniedzy wraca jak bumerang.
search.php?keywords=%C5%9Awi%C4%85tyni*+Opatrzno%C5%9Bci+&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

@WIST na pewno przekieruje dotychczasowe wpisy do odpowiedniego tematu?
A nie, to raczej @medieval_man...


Śr lip 16, 2014 18:13
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Warto przeczytać o co chodzi
Nie będę przekierowywał na razie tych wpisów. Mam nadzieję, że temat długo miejsca nie zagrzeje.
A każdy wydaje swoje pieniądze jak chce. Nie chce mi się kolejny raz dyskutować o tym czy kasa powinna pójść na Świątynię czy na ubogich.
Niech @abas wykaże, że zamiast sam wydawać swoje pieniądze na coś zbędnego przeznacza je wszystkie na zaspokajanie potrzeb ubogich. Inaczej te argumenty do mnie nie trafiają.
Dobrze byłoby, żebyśmy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Wierzący, katolik, ateista?
Bo wtedy rozmowa zachodzi na różnych poziomach.
Nick ładny, ale nie mówi wszystkiego.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lip 16, 2014 18:45
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
medieval_man napisał(a):
Niech @abas wykaże, że zamiast sam wydawać swoje pieniądze na coś zbędnego przeznacza je wszystkie na zaspokajanie potrzeb ubogich. Inaczej te argumenty do mnie nie trafiają.


Ale to trochę inna sytuacja, ponieważ w wypadku przedsięwzięć takich jak ta Świątynia dochodzi kwestia ogólnej demoralizacji, tzn. demonstrowania, że lepiej dać na mury niż na polepszenie czyjegoś życia. Z drugiej strony - takie przedsięwzięcia odstręczają od Waszego Kościoła mnóstwo osób. Jak szacujesz, jaka jest proporcja osób, których zbudowanie czegos takiego przyciągnie, do tych, których zniechęci?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lip 16, 2014 18:54
Zobacz profil
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
A zajrzales do tematow z wyszukiwarki? Tam to juz bylo rozlozone na czynniki pierwsze.


Śr lip 16, 2014 19:00

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Abas napisał(a):
A nie wiem czy ktoś policzył ile ośrodków pomocy potrzebującym można by było za tą kasę wybudować? Ilu potrzebującym można by było naprawdę pomóc?

A tak to kasa poszła po prostu w beton aby zaspokoić chore ambicje paru osób. Sam Wojtyła był przeciwnikiem budowania takich wielkich świątyń i stawiania pomników a śp. ks. Twardowski w swoich wierszach wielokrotnie pisał o tym że w bogatych kościołach nie ma Boga.

Więc zapytam raz jeszcze, czemu ma służyć ten wyścig na pomniki i wielkie kościoły?

Pozdrawiam

Też się nad tym zastanawiam..... Ponoć wierni zasypują konto ofiarami pieniężnymi i to oni zapragnęli tak ogromnej świątyni :3majsie:


Cz lip 17, 2014 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 13, 2014 7:26
Posty: 99
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Gdyby każdy na przestrzeni dziejów podważał sens budowania wielkich budynków kosztujących duże sumy pieniędzy to do teraz byśmy żyli w glinianych chatach... Zwiedzając zamki czy kościoły, poznajemy kulturę i sztukę danego okresu - czemu zatem nagle mamy to porzucić? Co pozostanie po naszym pokoleniu?
Moim zdaniem powinny powstawać budynki takie jak Świątynia Opatrzności Bożej czy Sanktuarium w Licheniu, powinno się w nie ładować złoto, nie oszczędzać pieniędzy na architektów - i nie chodzi tutaj o przepych kościoła, chodzi o to, że to pozostanie, będzie to świadczyć o polskiej kulturze na długie lata...

_________________
Serdecznie zapraszam na wartościowe serwisy:
Piosenki Religijne » Pieśni Patriotyczne
» Piosenki Dla Dzieci » Piosenki Harcerskie » Kolędy


Pt wrz 05, 2014 10:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Nie tylko pytanie winno dotyczyć co po nas zostanie, tylko czy będzie wykorzystane, będzie służyło, czy będą tam ludzie. Budynek, w tym świątynia, to nie cel lecz środek do celu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt wrz 05, 2014 11:15
Zobacz profil
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
WIST napisał(a):
Nie tylko pytanie winno dotyczyć co po nas zostanie, tylko czy będzie wykorzystane, będzie służyło, czy będą tam ludzie. Budynek, w tym świątynia, to nie cel lecz środek do celu.

A jaki jest cel?
Świątynia Najwyższej Opatrzności (bo taka powinna byc nazwa) miała być wotum podziękowania Najwyższemu Rzadcy za Konstytucję 3 Maja. Miała reprezentować wszystkie narody Rzeczypospolitej, zgodę, jedność.

Nazwy nie sa bez znaczenia, bo korzenie swiątymi sa masońskie, a sama swiątynia miała byc ekumeniczna w szerokim tego słowa znaczeniu.

Do projektu wrócono w 1920 roku jako koscioła katolickiego pod wezwaniem Opatrzności Bożej i w 1921r. taką uchwałę w sejmie podjęto.

Jaki jest dziś cel budowy tej świątyni ?


Pt wrz 05, 2014 12:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
UCHWAŁA SEJMU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z DNIA 23 PAŹDZIERNIKA 1998R. W SPRAWIE BUDOWY W WARSZAWIE ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla inicjatywy Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa wzniesienia w Warszawie Świątyni Opatrzności Boże. Budowę Świątyni uchwalił Sejm Czteroletni jako Wotum Narodu za Konstytucję 3 Maja 1791 r. 17 marca 1921 r.Sejm Ustawodawczy odnowił to zobowiązanie. Niestety przyjętej wówczas ustawy nie zdołano wykonać. Sejm III Rzeczypospolitej uważa, że śluby złożone przed dwustu laty Naród powinien pilnie wypełnić. Świątynia Opatrzności Bożej będzie symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 r., 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa.
Marszałek Sejmu
Maciej Płażyński

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt wrz 05, 2014 13:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
Koziol napisał(a):
Jaki jest dziś cel budowy tej świątyni ?

Ano właśnie. Moje pytanie było otwarte i skierowałem je do Darka - istotne jest aby coś po nas zostało, niczym po cywilizacji która wymarła, aby przyszłe pokolenia rozmyślałby nad sensem budowli i pozostawionych artefaktów, czy chcemy aby te pokolenia rozumiały i co najmniej szanowały, a do tego trzeba coś więcej niż nabudować i zostawić puste.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt wrz 05, 2014 14:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 13, 2014 7:26
Posty: 99
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
WIST napisał(a):
Koziol napisał(a):
Jaki jest dziś cel budowy tej świątyni ?

Ano właśnie. Moje pytanie było otwarte i skierowałem je do Darka - istotne jest aby coś po nas zostało, niczym po cywilizacji która wymarła, aby przyszłe pokolenia rozmyślałby nad sensem budowli i pozostawionych artefaktów, czy chcemy aby te pokolenia rozumiały i co najmniej szanowały, a do tego trzeba coś więcej niż nabudować i zostawić puste.


Obecnie większość Polaków to katolicy - więc to chyba oczywiste, że ta świątynia będzie wykorzystywana w celach religijnych - nie możemy przewidzieć co będzie później, być może za dwa lata zmiecie nas wojna jądrowa a być może za 100 lat będziemy kalifatem arabskim a do Świątyni Opatrzności dostawią minarety... ale nawet jeśli to pozostaje i będzie stanowiła o tym, że niegdyś Polska była krajem katolickim z kulturą chrześcijańską, do której wliczasz się będzie architektura w tym ta świątynia. Najlepszy przykład takiej budowli to Hagia Sophia... zabytek architektury chrześcijańskiej a obecnie meczet - w którym zachowano elementy kultury chrześcijańskiej.

_________________
Serdecznie zapraszam na wartościowe serwisy:
Piosenki Religijne » Pieśni Patriotyczne
» Piosenki Dla Dzieci » Piosenki Harcerskie » Kolędy


Pt wrz 05, 2014 14:44
Zobacz profil
Post Re: Sens Świątyni Opatrzności Bożej
No akurat architektura nie tylko Swiatyni Opatrznosci ale i wielu innych nowych kosciolow to tragedia...


Pt wrz 05, 2014 15:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL