Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmarłych 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmarłych
"Wszystkich Świętych i wspominanie zmarłych obchodzimy jednego dnia ze względów praktycznych, ludowe zwyczaje Dziadów częściowo schrystianizował Kościół, a za powszechność świąt odpowiadają zaborcy. Prof. Zbigniew Mikołejko tłumaczy pochodzenie naszych zwyczajów związanych z 1 i 2 listopada.

Dziś Wszystkich Świętych obchodzimy w Polsce 1 listopada, jednak nie zawsze tak było. Początkowo obchodzono go w maju, upamiętniając poświęcenie pogańskiego Panteonu na Kościół i złożenia w nim bezimiennych relikwii w 610 roku. Wtedy dotyczyło to jednak wyłącznie męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa. Ponad 100 lat później święto zostało przeniesione na dzień 1 listopada, a w 831 roku zmienione na dzień upamiętniania wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

Chrześcijaństwo walczyło z obrzędami pogańskimi i wprowadzało w ich miejsce inne święta, a jednocześnie chrystianizowało i adaptowało część z nich. W miejsce Dziadów Kościół katolicki wprowadził Zaduszki.

Jak wyjaśnia filozof, Kościół dokonał rozdzielenia Dziadów i dnia Wszystkich Świętych ze względu na silne poczucie hierarchii. - I tak Wszystkich Świętych było - i jest w sensie kościelnym - dniem tych, którzy dostąpili już zbawienia, dniem świętych z kalendarza kościelnego. A cała reszta musi się zadowolić Dniem Zadusznym, którego sama nazwa wskazuje, że należy modlić się "za duszę" tych, którzy jeszcze nie dostąpili zbawienia - mówi prof. Mikołejko.

Dziś nie rozdziela się tych świąt i zazwyczaj odwiedza się groby bliskich pierwszego dnia listopada. - Pojęcie Święta Zmarłych, którego używamy potocznie, pokazuje, że nie mamy czasu i dlatego zmarłym poświęcamy tylko jeden dzień. Te rzeczywistości zbiliśmy w jeden dzień świąteczny ze względów czysto praktycznych - tłumaczy.

Tradycje pogańskie i obrzędy znane z Dziadów nie ustały, a jedynie wkomponowały się w tradycję świętowania. Profesor Mikołejko tłumaczy, że część obrzędów związana jest z symbolami obecnymi we wszystkich kulturach. Przykładem może być palenie zniczy. - Symbol światła, które przezwycięża ciemności jest uniwersalny - mówi.

Tradycja karmienia zmarłych - ucztowania na cmentarzu i pozostawiania jedzenia dla dusz - jest natomiast przykładem obrzędu, którego Kościół nie chrystianizował, a starał się wyprzeć."

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,1689 ... _o.html#MT

Myślę, że warto o tym wiedzieć, dlatego przytoczyłem.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lis 01, 2014 13:00
Zobacz profil
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Bzdura.
Dzien Wszystkich Swietych wprowadzono w 8. wieku we Wloszech i laczenie go z celtyckim Samhain a tym bardziej ze slowianskimi Dziadami jest typowa "wiedza swiatlych ludzi"


Cytuj:
Ein Bezug von Allerheiligen zu diesem heidnischen Fest wurde gelegentlich konstruiert, dagegen spricht allerdings, dass der November-Termin für Allerheiligen zuerst im 8. Jahrhundert in Italien eingeführt wurde, wo Samhain unbekannt war. Im frühen christianisierten Irland wurde Allerheiligen zunächst im Frühjahr gefeiert.

http://de.m.wikipedia.org/wiki/Samhain

A poza tym nalezy ci sie upomnienie za nieprzestrzeganie regulaminu. Mam nadzieje, ze moderacja tez to zauwazy.


So lis 01, 2014 13:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Jajko uspokoję cię:zarówno ja, jak i ludzie spotkani przeze mnie na cmentarzu nie karmiliśmy zmarłych.


So lis 01, 2014 19:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Chińczycy karmią i jakoś mnie to nie niepokoi. Ciekawe jest zaś to, że zarówno u nich jak i u nas były podobne zwyczaje, t.j. karmienia duchów. Tylko u nas Kościół-jedynie-słuszny-katolicki je wytrzebił.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lis 01, 2014 19:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
u nas to znaczy u kogo?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 01, 2014 20:23
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
U nas, czyli w naszej, słowiańskiej części świata, w Polsce na przykład.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Ostatnio edytowano So lis 01, 2014 20:35 przez Jajko, łącznie edytowano 1 raz



So lis 01, 2014 20:34
Zobacz profil
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Kael należy się przypomnienie, że językiem obowiązującym na forum jest polski. I że, generalnie, lemowska wyszalnia to świetny wynalazek. : P

Jajko - zapodajesz podobny post na Gwiazdkę. : )


So lis 01, 2014 20:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Czy coś w tym złego, że przypominam o korzeniach współczesnych obyczajów?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lis 01, 2014 21:00
Zobacz profil
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Dla zadnych wiedzy i zrozumienia a nie wladajacych jezykiem niemieckim

Cytuj:
Okazjonalnie probowano konstruowac powiazanie Swieta Wszystkich Swietych z tym poganskim swietem (Samhain). Przeciw temu jest fakt, ze listopadowy termin Wszystkich Swietych wprowadzono w 8.wieku we Wloszech, gdzie Samhain byl nieznany. W Irlandii wczesnie schrystianizowanej swietowano pierwotnie Wszystkich Swietych na wiosne


Jezeli Wszystkich Swietych nie bylo powiazane z poganskim Samhain w Irlandii to tym bardziej nie bylo z poganskimi swietami w krajach pozniej schrystianizowanych.


P.S. Regulamin nie podaje KIEDY nalezy umiescic tlumaczenie. Czas mam dopiero teraz.

P.P.S Regulamin NAKAZUJE przed zalozeniem watku sprawdzenie czy podobnego nie bylo. Czego troll Jajko nagminnie nie robi.


So lis 01, 2014 21:09
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Właśnie nic, Jajko, tylko że lódzie ciem nie lóbiom. : P Zapisałbyś się choć raz na grupę różańcową. : P


So lis 01, 2014 21:09
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Daj nam Boże więcej takich trolli. Co w listopadzie świętowali wyznawcy Diany w ósmowiecznej Italii?


So lis 01, 2014 21:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Kael, możliwe że Wszystkich Świętych nie było powiązane z jakimś tam irlandzkim świętem przedchrześcijańskim. Wszak ja tak nigdzie nie twierdziłem, ani też cytowany przeze mnie filozof. I poza tym, co z tego wynika? Że skoro to święto nie ma nic wspólnego ze świętem chrześcijan, to żadne inne nie ma nic wspólnego??? Wytłumacz mnie to proszę, bo nie łapię.


P.S.

Nie wiem czy Kael zauważyłaś, ale ja zakładam BAAARDZO mało wątków, więc słowo "nagminnie" nie bardzo tu pasuje.

P.P.S.

Regulamin nie nakazuje sprawdzenia czy istnieje już wątek o danej tematyce TUŻ przed założeniem nowego. Ja sprawdzam, a zanim założę wątek, zdążę zapomnieć :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lis 01, 2014 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Awa napisał(a):
Jajko uspokoję cię:zarówno ja, jak i ludzie spotkani przeze mnie na cmentarzu nie karmiliśmy zmarłych.

Romowie świętują urządzając uczty na cmentarzu, przy grobie rozstawiają stoliki, jedzenie, napoje itp. :x


So lis 01, 2014 22:38
Zobacz profil
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
O, to zupełnie jak Meksykanie.


So lis 01, 2014 22:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Pogański czy katolicki? O polskich obchodach święta zmar
Jajko napisał(a):
U nas, czyli w naszej, słowiańskiej części świata, w Polsce na przykład.


od kiedy tu była słowiańska część świata i czy wcześniej niż istniało chrześcijaństwo?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 01, 2014 23:43
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL