Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 15:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła? 

Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Tak 40%  40%  [ 4 ]
Nie 60%  60%  [ 6 ]
Nie mam zdania 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10

 Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Niniejsza ankieta została zainspirowana przez dyskusję na ten sam temat, która znajduje się w tym wątku: viewtopic.php?p=842320#p842320
Dyskusja ta jest dosyć długa i pełna przepychanek (ciężko mi doprosić się od niektórych o konkrety), więc pomyślałem, że odpowiedź na proste pytanie w postaci ankiety rzuci nieco światła na to, co uważają forumowicze (co nie znaczy, że będzie to zgodne ze stanem faktycznym, czyli prawnym, ale to szczegół).
Uzupełniając pytanie napiszę, że chodzi o permanentne (powiedzmy, raz w tygodniu) zmuszanie (siłą, groźbą, szantażem) własnego dziecka do udziału w jakichś uroczystościach religijnych WBREW wyraźnemu protestowi dziecka.
Przykład:
(M)ama (lat 39): Kasiu, idziemy do kościoła.
(K)asia (lat 12): Ale mi się nie chce.
M: Chodź, nie marudź.
K: Ale mnie to nudzi.
M: Nie szkodzi, masz iść.
K: Ale ja w to nie wierzę.
M: Nie szkodzi, pochodzisz to uwierzysz.
K: Ale ja naprawdę nie wierzę!
M: Bez dyskusji, ubieraj się, idziemy się modlić!
K: Ale to są dla mnie bzdury, nie rozumiesz!
M: Dobra, jak nie pójdziesz to zapomnij o szkolnej wycieczce!
K: W dupie mam tą wycieczkę.
M: Taak? To możesz także zapomnieć o tym letnim obozie.
K: Nieeee, nie możesz mi tego zrobić!
M: Mogę i zrobię! No, chyba że będziesz z nami grzecznie chodzić do kościółka....
K: Dobra...
M: Mądra córeczka!
K: Olewam ten obóz, sami se idźcie!
M: Co!!! Ojciec - zrób coś!
(T)ata: A w łeb chcesz? Za minutę Cię widzę ubraną, a jak nie, to przez tydzień nie będziesz mogła siadać!

Czy uważacie że tego typu zmuszanie jest dopuszczalne? A jakiekolwiek zmuszanie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 09, 2015 11:35
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Mama: Kasia idziemy do szkoły,
Kasia: ale mnie się nie chce.
M: Chodź nie marudź
K: ale szkoła mnie nudzi.
M: Chodź nie marudź,
K: ale nauka nie ma sensu.
M: nie szkodzi, pochodzisz, zrozumiesz sens.
K: Nie zrozumiem, bo wiem, ze nauka nie ma sensu, nie da mi pracy.
M: Nie pójdziesz, to nie pojedziesz na szkolną wycieczkę.
K: w d**e masz szkolna wycieczkę.
M: to zapomnij o letnim obozie,\
K: Nieee, nie możesz mi tego zrobić
M: Mogę i zrobię> No chyba, że grzecznie idziesz do szkoły.
K: Dobra.
M: Mądra córeczka.
K: olewam obóz, sama sobie chodź do szkoły.
M: Co!!! ojciec zrób coś.
Ojciec: Co w łeb chcesz? Za minutę cię widzę ubraną, a jak nie to przez tydzień nie będziesz siadać, a gdy będziesz dorosła będziesz kopać rowy lub stać na zmywaku...


Pt sty 09, 2015 12:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Moim zdaniem tak zmuszać do chodzenia do szkoły nie można. Ale pytanie dotyczy kościoła, a nie szkoły (do chodzenia do której obliguje Państwo). Dasz radę odpowiedzieć na pytanie z ankiety?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 09, 2015 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Kael napisał(a):
Jajko ciebie ktos w dziecinstwie lal kijem za nieposluszenstwo, ze tak ci sie zmuszanie czkawka odbija, ze musisz mnozyc o tym watki?

Normalny rodzic stosuje rozne srodki wychowawcze. Twoja scenka rodzajowa moglaby dotyczyc pojscia do cioci na imieniny, badz na lekcje fortepianu. dziecko ogolnie lubi sie uczyc gry, ale wlasnie ma faze lenistwa.


Wątki "mnożę", bo wątek o zmuszaniu był w zasadzie wielkim offtopem, a poza tym chciałem zrobić ankietę, by już nie dopytywać się co rozumiecie pod pojęciem "zmuszać" (okazuje się to bardzo trudne!), a jedynie sprawdzić czy dopuszczacie zmuszanie czy też nie. Założę się, że to też jest niezwykle trudne pytanie!

W mojej scence rodzajowej pokazałem DWA rodzaje przymusu: szantaż ze strony matki (brak wycieczki i wakacji) oraz, wobec braku efektu, groźbę użycia siły fizycznej przez ojca. Poza tym, jak zapewne zauważyłaś, stopniowałem "zachęty", żeby nie było, że jest od razu przymus. I pewnie faktycznie mogłąby dotyczyć pójścia do cioci na imieniny. ALE DOTYCZY CZEGOŚ ZNACZNIE WAŻNIEJSZEGO. Jak interesuje Cię wyjście do cioci, to załóż stosowny wątek.
No i na koniec pada proste pytanie, czy tak można. Dasz radę odpowiedzieć?

Kael napisał(a):
Jezeli jednak dla ciebie zmuszanie to wlasnie uzywanie sily fizycznej, zeby cokolwiek przeprowadzic, to Konstytucja ci juz powiedziala, ze jest to niedopuszczalne w kazdym przypadku. Tak, ze mozesz nie zalamywac rak nad zmuszaniem do udzialu w obrzedach. Takie zmuszanie jest tez niedopuszczalne kiedy smarkacz ciebie opluje i skopie mlodsza siostre, badz zacznie palic ksiazki.


Primo: jak pokazałem w scence i wyjaśniłem Ci powyżej, zmuszanie TO NIE TYLKO używanie siły fizycznej.
Secundo: Twoje kontrprzykłady są absurdalne, gdyż dotyczą nietykalności osobistej (plucie, kopanie) lub sprowadzenia realnego zagrożenia życia lub zdrowia (palenie książek) - w takich przypadkach można użyć środków przymusu bezpośredniego. Chyba nie muszę Ci tego tłumaczyć? Ale chętnie się dowiem jakie realne niebezpieczeństwo sprowadza na rodzica dziecko, które nie wierzy w bóstwo wyznawane przez rodzica i nie chce uprawiać rytuałów na cześć owego bóstwa???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 09, 2015 12:43
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Moim zdaniem tak zmuszać do chodzenia do szkoły nie można. Ale pytanie dotyczy kościoła, a nie szkoły (do chodzenia do której obliguje Państwo). Dasz radę odpowiedzieć na pytanie z ankiety?

Twoje pytanie tyczy zagadnienia zmuszania nie tyczy jedynie chodzenia do kościoła....zmuszamy dzieci do chodzenie do przedszkola, do chodzenia do szkoły, do mycia zębów, do pójścia spać o określonej godzinie, do zaniechania przesiadywania przed tv czy kompem.
Skoro zatem tak niehumanitarne jest zmuszanie do pójścia do kościoła, to może i w innych przypadkach należałoby zastosować wobec dzieci zasadę róbta co chceta.


Pt sty 09, 2015 12:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Moje pytanie TYCZY JEDYNIE zmuszania do chodzenia do kościoła. Jeśli interesuje Cię czy można zmuszać dzieci do mycia rąk, załóż stosowny wątek. Proste? Proste.
Czy dasz radę odpowiedzieć na moje pytanie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 09, 2015 12:59
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Moje pytanie TYCZY JEDYNIE zmuszania do chodzenia do kościoła. Jeśli interesuje Cię czy można zmuszać dzieci do mycia rąk, załóż stosowny wątek. Proste? Proste.
Czy dasz radę odpowiedzieć na moje pytanie?

Fanaberie niezbyt mnie interesują.


Pt sty 09, 2015 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Czyli odmawiasz. Spoko. Nie będę Cię przecież ZMUSZAŁ :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 09, 2015 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Ja uwazam, ze mozna zmuszac dzieci do czegos (skrajne przypadki istnieja!). Z zasady, nie powinno sie. Cos w typie "bic zone czy nie bic". :)


Pt sty 09, 2015 15:48
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
lokis napisał(a):
Ja uwazam, ze mozna zmuszac dzieci do czegos (skrajne przypadki istnieja!). Z zasady, nie powinno sie. Cos w typie "bic zone czy nie bic". :)

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania, oraz jego przekonania art 48 Konstytucji RP.
Tylko fantasta uzna, że 12 letnie dziecko jest dojrzałe.


Pt sty 09, 2015 16:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
O ile pamietam, do niedawna malzenstwa z 9-letnymi dziewczynkami byly uwazane przez Watykan jako usprawiedliwione.
Fantastyczny ten Kosciol RK. :)


Pt sty 09, 2015 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jeśli pytasz Jajko o zmuszenie gdzie stosuje się wszystkie brudne zagrywki to nie, nie jestem za. Jest tu jednak pewne ale. Zagrywka rodziców może być brudna, siłowa, może świadczyć o ich słabości. Zarazem jednak dopuszczam możliwość wyciągania wobec dziecka konsekwencji. Wyrzucenie śmieci nigdy nie jest sprawą przyjemną, ale jest konieczne. Msza jednak nie może być z czystego przymusu. Takie dziecko najpewniej nigdy nie usłyszało od rodziców po co, a jedynie że tak ma być i już. O ile konsekwencje za nie wyniesienie śmieci są zrozumiałe, to za brak woli chodzenia do kościoła nic nie dadzą, bo problem jest gdzie indziej. Nie należy oczekiwać że dziecko wszystko zrozumie, jak się wyjaśni,a zaraz za tym przyjmie. Ale poważne traktowanie wymaga mądrego nakłaniania.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 09, 2015 16:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Alus napisał(a):
lokis napisał(a):
Ja uwazam, ze mozna zmuszac dzieci do czegos (skrajne przypadki istnieja!). Z zasady, nie powinno sie. Cos w typie "bic zone czy nie bic". :)

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania, oraz jego przekonania art 48 Konstytucji RP.
Tylko fantasta uzna, że 12 letnie dziecko jest dojrzałe.



Dlatego Konstytucja wyraźnie mówi o STOPNIU DOJRZAŁOŚCI, że o wolności sumienia i wyznania oraz przekonaniach nie wspomnę.
Racz też zauważyć, że Kościół uznaje wiek ok. 9 lat za wiek używania rozumu! Wg wielu to używanie zachodzi zapewne wówczas, gdy dziecko chce iść do kościółka, a nie zachodzi gdy nie chce :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 09, 2015 22:06
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Alus napisał(a):
lokis napisał(a):
Ja uwazam, ze mozna zmuszac dzieci do czegos (skrajne przypadki istnieja!). Z zasady, nie powinno sie. Cos w typie "bic zone czy nie bic". :)

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania, oraz jego przekonania art 48 Konstytucji RP.
Tylko fantasta uzna, że 12 letnie dziecko jest dojrzałe.



Dlatego Konstytucja wyraźnie mówi o STOPNIU DOJRZAŁOŚCI, że o wolności sumienia i wyznania oraz przekonaniach nie wspomnę.
Racz też zauważyć, że Kościół uznaje wiek ok. 9 lat za wiek używania rozumu! Wg wielu to używanie zachodzi zapewne wówczas, gdy dziecko chce iść do kościółka, a nie zachodzi gdy nie chce :D

To w końcu chodzi ci o rodziców zmuszających czy o Kościół...zdecyduj się.


So sty 10, 2015 9:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Czytaj ze zrozumieniem.
Zmuszają rodzice, a Kościół twierdzi że już 9-latek ma zdolność do używania rozumu, co zadaje niejako kłam Twojemu twierdzeniu o fantaście, zwłaszcza, że chodzi o stopień dojrzałości. Kościół wszak chyba nie twierdzi, że 9-latek jest jak Einstein.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So sty 10, 2015 11:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL