Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła? 

Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Tak 40%  40%  [ 4 ]
Nie 60%  60%  [ 6 ]
Nie mam zdania 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10

 Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Wydaje mi się, że wymuszone praktyki religijne nie mają większej wartości (tak samo jak małżeństwa, obietnice i wszelkie inne deklaracje). Jeśli chce się, żeby dziecko chodziło na msze, należałoby je raczej przekonać że warto jest to robić.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


So sty 10, 2015 12:49
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Czytaj ze zrozumieniem.
Zmuszają rodzice, a Kościół twierdzi że już 9-latek ma zdolność do używania rozumu, co zadaje niejako kłam Twojemu twierdzeniu o fantaście, zwłaszcza, że chodzi o stopień dojrzałości. Kościół wszak chyba nie twierdzi, że 9-latek jest jak Einstein.

Czytam - to Ty nie pojmujesz, że Kościół nie wyznacza żadnych sztywnych granic wiekowych.


So sty 10, 2015 13:08
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Cytuj:
Czy uważacie że tego typu zmuszanie jest dopuszczalne? A jakiekolwiek zmuszanie?


Czy należy zmuszać dzieci do jedzenia?

Cytuj:
W mojej scence rodzajowej pokazałem DWA rodzaje przymusu: szantaż ze strony matki (brak wycieczki i wakacji) oraz, wobec braku efektu, groźbę użycia siły fizycznej przez ojca.


Oba dość nieefektywne....i dość popularne...najprostsze

Moim skromnym zdaniem, w wychowaniu dzieci chodzi bardziej o ukazanie pewnych postaw, pozwolenie na własne doświadczenia a nie "mechaniczne zmuszanie".

A wiadomo że przykład zawsze idzie z góry. W tym wypadku od rodziców....którzy pwinni być autentyczni w tym co mówią i czynią. Jeśli sami są zakłamani , to o czym tu mowa?

Czy Pan Jezus kogokolwiek do czegokolwiek zmuszał?
Nie!.
On zawsze mówił: Jeśli chcesz...


So sty 10, 2015 13:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Cytuj:
Czy Pan Jezus kogokolwiek do czegokolwiek zmuszał?

A ile wspolnego ma Kowalski z Jezusem?
Gdybym byl osoba mocno wierzaca, to zdecydowanie bym zmuszal dzieci do odwiedzin Swiatyni. Skoro Bog nadal mi obowiazek rozprzestrzeniania wiary, skoro diably buszuja w mazowieckiem, namawiaja mlodziez do czytania "Harrego", to mam sie na to patrzec? Nie! Pojdzie bachor raz i drugi do kosciola, w glowie mu sie ustawi. Jak nie, rzemienna dyscyplina w misce sie moczy! Ma byc tak jak ja chce, ojciec nowoczesnej polskiej rodziny (babie tez przyloze w razie czego!)! :evil:


So sty 10, 2015 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Alus napisał(a):
Jajko napisał(a):
Czytaj ze zrozumieniem.
Zmuszają rodzice, a Kościół twierdzi że już 9-latek ma zdolność do używania rozumu, co zadaje niejako kłam Twojemu twierdzeniu o fantaście, zwłaszcza, że chodzi o stopień dojrzałości. Kościół wszak chyba nie twierdzi, że 9-latek jest jak Einstein.

Czytam - to Ty nie pojmujesz, że Kościół nie wyznacza żadnych sztywnych granic wiekowych.


Oj, chyba słabo czytasz...
Czy 12-latek jest dojrzały? Nie jest. I faktycznie tylko fantasta uzna, że 12-latek jest dojrzały.
Ale czy jest zupełnie, totalnie niedojrzały. TEŻ NIE. Tylko IDIOTA uzna, że 12-latek jest zupełnie niedojrzały! Cechuje go pewien stopień dojrzałości, który rodzice powinni respektować. I w tym miejscu zwróciłem Ci uwagę, że Kościół powszechnie uznaje już 9-latki za zdolne do używania rozumu. Skoro tak jest (wszak Kościół się nie myli zapewne w tej kwestii), to należałoby chyba ten rozum (zwłaszcza u 12-latka) uszanować, nie? No chyba, że Ty go szanujesz tylko jak chce iść do kościółka, a jak nie, to znaczy że rozum postradał akurat w tej kwestii :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 11, 2015 0:27
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Interpretacja sądów rodzinnych prawa do wychowania w wierze jest taka, że chodzenie na religię wyczerpuje to prawo i nie można dzieci zmuszać do chodzenia na Mszę. A jak jakiś rodzic się z tym nie zgadza, jest to jedną z przesłanek do odebrania mu praw rodzicielskich.
W fajnym państwie żyjemy...

Moja odpowiedź na główne pytanie jest taka: można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła.

Jak ja to rozumiem? Ano można to w gruncie rzeczy wszystko. I na pewno będziemy zmuszeni do skonsumowania efektów tego, co zrobiliśmy, bo mogliśmy to zrobić.
    Na przykład.
    Można fruwać machając rękami i każdy może tego doświadczyć wyskakując z okna swojego mieszkania. Konsekwencją, która nastąpi prędzej lub później, będzie dotkliwe zapoznanie się z efektami końca swobodnego upadku - na ziemi. Z rozsmarowaniem się włącznie.

Jak ktoś zmusza swoje dzieci (ręcznie) do chodzenia do kościoła i odpowiednie wadze to wywąchają, to taki gościu może stracić nie tylko prawa rodzicielskie, ale nawet otrzymać zakaz zbliżania się do własnej rodziny. Z perspektywą rozwodu.
No, ale zmuszać może. To jak z możnością fruwania.


N sty 11, 2015 1:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Cawilian napisał(a):
Interpretacja sądów rodzinnych prawa do wychowania w wierze jest taka, że chodzenie na religię wyczerpuje to prawo i nie można dzieci zmuszać do chodzenia na Mszę. A jak jakiś rodzic się z tym nie zgadza, jest to jedną z przesłanek do odebrania mu praw rodzicielskich.
W fajnym państwie żyjemy...


Uważasz, że takie prawo jest złe?




A w ogóle, to cieszę się, że ktoś wreszcie potrafił rozsądnie i bez emocyj do sprawy podejść. Dzięki. Przywróciłeś mi wiarę (sic!) w wierzących :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 11, 2015 2:09
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Ciekawi mnie jak długo dacie się jeszcze wodzić Jajku za nos i zajmować jego przedziwną wizją świata, w której wydanie dziecku polecenia i zastosowanie ew. sankcji za jego niewykonanie, jest "zmuszaniem"...


N sty 11, 2015 10:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 28, 2014 11:03
Posty: 179
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Moim zdaniem wszystko zaczyna się od tego jakie relacje panują w danej rodzinie.
Czy dzieci są traktowane przedmiotowo jako własność rodziców, i basta. Lub podmiotowo z uwzględnieniem że młody człowiek, pomimo że nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. To ma wszystko gdy chodzi o emocje i odczucia, co dorosły.
Tak więc zmuszanie do CZEGOKOLWIEK, przynosi jedynie bunt i sprzeciw. Myślę że zbudowanie normalnej atmosfery jest podstawą. I jak one będą zdrowe, to dziecko samo będzie wiedzieć że. Dopóki mieszka z rodzicami i jest pod wieloma aspektami zależne od nich. To w kwestii uczęszczania do kościoła okaże uległość.

_________________
Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe


N sty 11, 2015 11:10
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Uważasz, że takie prawo jest złe?
Nie prawo, tylko jego interpretacja. Owszem, uważam ją za nadużycie władzy. Taki mamy klimat.


N sty 11, 2015 14:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ciekawi mnie jak długo dacie się jeszcze wodzić Jajku za nos i zajmować jego przedziwną wizją świata, w której wydanie dziecku polecenia i zastosowanie ew. sankcji za jego niewykonanie, jest "zmuszaniem"...


A możesz podać jak w Twojej wizji świata wyglądałoby zmuszanie do udziału w praktykach religijnych? Czy w ogóle jest to możliwe w tej Twojej wizji świata?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 11, 2015 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Cawilian napisał(a):
Jajko napisał(a):
Uważasz, że takie prawo jest złe?
Nie prawo, tylko jego interpretacja. Owszem, uważam ją za nadużycie władzy. Taki mamy klimat.


Danie dziecku prawa do nie bycia zmuszanym do uczestnictwa w obrzędach religijnych jest nadużyciem władzy?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 11, 2015 14:58
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Danie dziecku prawa do nie bycia zmuszanym do uczestnictwa w obrzędach religijnych jest nadużyciem władzy?
Tak, ponieważ:
  • Dziecko ma zbyt małe doświadczenie życiowe, żeby prawidłowo osądzać, co jest dla niego dobre.
  • Wtrącanie się w rodzinę (poza czynami kryminalnymi) jest bezprawiem.
  • Żądanie skutecznego wychowania przy jednoczesnym odbieraniu prawa do wymierzania kar jest absurdem.
  • Jeżeli dziecku nadaje się prawa dorosłego, to dlaczego prawo karne przewiduje karanie dorosłych? Odbierzmy policji prawo do przemocy, niech tylko łagodnie pouczają przestępców
.


N sty 11, 2015 16:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
1. Jeśli chodzi o sprawy obiektywne, to masz rację. Wybór bóstwa do którego modli się człowiek obiektywną sprawą jednak nie jest. Jest BARDZO INDYWIDUALNĄ I INTYMNĄ SPRAWĄ. I tu wypadałoby uszanować opinię dziecka.
2. Czy zmuszanie do czczenia bóstw nie jest czynem kryminalnym? Jak byś się czuł, gdyby ktoś Cię zmuszał do oddawania czci jakiemus obcemu Ci bóstwu?
3. Skuteczne wychowanie nie musi obejmować koniecznie przejęcia religii rodziców, nieprawdaż?
4. Nikt w Polsce nie karze dorosłych za niechodzenie do kościoła. DLaczego chciałbyś za to karać dzieci????

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 11, 2015 20:44
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
1. Jeśli chodzi o sprawy obiektywne, to masz rację. Wybór bóstwa do którego modli się człowiek obiektywną sprawą jednak nie jest. Jest BARDZO INDYWIDUALNĄ I INTYMNĄ SPRAWĄ. I tu wypadałoby uszanować opinię dziecka. [...] 3. Skuteczne wychowanie nie musi obejmować koniecznie przejęcia religii rodziców, nieprawdaż?
Dziecko nie ma opinii w tej sprawie, zwłaszcza jeżeli jest wychowywane w religii rodziców. Przejmuje tę religię automatycznie. Owszem, to bardzo sprzyja wychowaniu, kiedy system wartości jest identyczny u wychowującego i wychowywanego. Prawdę mówiąc, wychowanie polega na przekazaniu systemu wartości. A nawet na uwewnętrznieniu systemu wartości wychowawcy.
Cytuj:
2. Czy zmuszanie do czczenia bóstw nie jest czynem kryminalnym? Jak byś się czuł, gdyby ktoś Cię zmuszał do oddawania czci jakiemus obcemu Ci bóstwu?
Nie jestem dzieckiem.
Cytuj:
4. Nikt w Polsce nie karze dorosłych za niechodzenie do kościoła. DLaczego chciałbyś za to karać dzieci????
Nie wszystkie dzieci, tylko moje własne.

A! Zdaje mi się, że spór dotyczy także tego, do jakiego wieku dziecko liczy się jako dziecko. Dla mnie jest to 13 rok życia (=początek okresu dojrzewania). A dla ciebie?


Pn sty 12, 2015 12:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL