Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła? 

Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Tak 40%  40%  [ 4 ]
Nie 60%  60%  [ 6 ]
Nie mam zdania 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10

 Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Słusznie napisałeś, że dziecko (jeżeli w ogóle) przejmuje religie automatycznie. Ale jeśli nie chce jej przejmować, to moim zdaniem zmuszać nie należy i jest to sprzeczne z prawem.

To, że nie jesteś dzieckiem, nie zmienia faktu że jakoś byś się czuł, gdyby ktoś Cię zmuszał do oddawania czci jakiemus obcemu Ci bóśtwu. Możesz napisać jak byś się czuł? Myślisz, ze dziecko nic nie czuje?

Żonę też ukarzesz, jak nie pójdzie do kościoła?

Nie wiem do jakiego wieku, szczerze mówiąc. Dla moich rodziców ja cały czas jestem dzieckiem, a mój syn nie ma jeszcze 13 lat, więc nie wiem co sam będę sądził.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 12:14
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Słusznie napisałeś, że dziecko (jeżeli w ogóle) przejmuje religie automatycznie. Ale jeśli nie chce jej przejmować, to moim zdaniem zmuszać nie należy i jest to sprzeczne z prawem.
Do początku okresu dojrzewania dziecko w sposób naturalny przejmuje wzorce od rodziców. Brak takiego przejmowania jest dowodem patologii.
Próby zmuszania dziecka w trakcie dojrzewania do przyjęcia (podtrzymywania) wzorców rodziców, to głupota. Raz, że w sposób niemal gwarantowany spowodują odrzucenie tych wzorców. Wyjdzie to na jaw od razu, albo po usamodzielnieniu się i opuszczeniu kręgu władzy rodziców.
Dwa, że zmuszanie takie nie sprzyja wyrobieniu się dojrzałego światopoglądu. Trzeba dyskutować (ale nie z pozycji siły) i wykazywać konsekwencje wyborów w odniesieniu do całości kontekstu.

Cytuj:
To, że nie jesteś dzieckiem, nie zmienia faktu że jakoś byś się czuł, gdyby ktoś Cię zmuszał do oddawania czci jakiemus obcemu Ci bóśtwu. Możesz napisać jak byś się czuł? Myślisz, ze dziecko nic nie czuje?
A ty pewnie sądzisz, że wiesz, co dziecko czuje.

Cytuj:
Żonę też ukarzesz, jak nie pójdzie do kościoła?
Nie ożeniłem się z dzieckiem.

Cytuj:
Nie wiem do jakiego wieku, szczerze mówiąc. Dla moich rodziców ja cały czas jestem dzieckiem, a mój syn nie ma jeszcze 13 lat, więc nie wiem co sam będę sądził.
Polskie prawo definiuje 13 lat jako granicę braku możliwości podejmowania decyzji co do swojego losu. Po osiągnięciu tego wieku, można się znaleźć w identycznym położeniu tylko po sądowym orzeczeniu ubezwłasnowolnienia.
Dlatego m.in. interpretacje sądów rodzinnych w tym zakresie są bezprawiem.


Pn sty 12, 2015 12:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Rozumiem, że na trudne pytania nie odpowiesz...a miałem nadzieję, że nie ulegniesz standardom tego forum...

Ja staram się zrozumieć, co dziecko czuje. Rozmawiam z nim. Moje przede wszystkim czuje nudę w kościele.

To ciekawe co piszesz o tym wieku 13 lat. Możesz jakiś link podrzucić do konkretnego przepisu?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 12:51
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Rozumiem, że na trudne pytania nie odpowiesz...a miałem nadzieję, że nie ulegniesz standardom tego forum...
O jakie konkretnie pytanie ci chodzi? Możesz je powtórzyć?
Cytuj:
Ja staram się zrozumieć, co dziecko czuje. Rozmawiam z nim. Moje przede wszystkim czuje nudę w kościele.
Po prostu wzoruje się na tobie. To ty czujesz (czułbyś) nudę, a dziecko ciebie naśladuje.
Cytuj:
To ciekawe co piszesz o tym wieku 13 lat. Możesz jakiś link podrzucić do konkretnego przepisu?
Kodeks cywilny, Księga pierwsza, Tytuł II, Dział I, Rozdział I, Art.12-13


Pn sty 12, 2015 13:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jasne, że mogę powtórzyć, choć są one w poście powyżej (SAM JE CYTOWAŁEŚ), a Ty na nie nie odpowiedziałeś (albo udzieliłeś odpowiedzi wymijającej, tudzież odpowiedziałeś pytaniem na pytanie), więc łatwo się zorientować.


1. To, że nie jesteś dzieckiem, nie zmienia faktu że jakoś byś się czuł, gdyby ktoś Cię zmuszał do oddawania czci jakiemuś obcemu Ci bóstwu. Możesz napisać jak byś się czuł?
2. Myślisz, ze dziecko nic nie czuje?
3. Żonę też ukarzesz, jak nie pójdzie do kościoła?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 13:19
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
1. To, że nie jesteś dzieckiem, nie zmienia faktu że jakoś byś się czuł, gdyby ktoś Cię zmuszał do oddawania czci jakiemuś obcemu Ci bóstwu. Możesz napisać jak byś się czuł?
Pewnie bym męczennikiem został.
Cytuj:
2. Myślisz, ze dziecko nic nie czuje?
Myślę, że czuje w pełnym zakresie, choć inaczej niż dorosły. My, czyli dorośli, jesteśmy po przekształceniu naszego umysłu w okresie dorastania i nawet gdy poziom hormonów zaczyna gwałtownie spadać (już tego doświadczam), to nie przywraca nam to sposobu myślenia dziecka.
Cytuj:
3. Żonę też ukarzesz, jak nie pójdzie do kościoła?
Ani mi się śni. Wolałbym spokojnie dożyć następnego dnia.


Pn sty 12, 2015 13:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
1. Ja pytam jak byś się czuł, a nie kim byś został.
2. Czyli jednak dziecko coś czuje. Może warto spróbować dowiedzieć się co czuje i zareagować?
3. No widzisz, chcesz karać bezbronne dziecko, ale osoby dorosłej już nie, gdyż obawiasz się jej (słusznej) reakcji! Dziecka się nie boisz, bo nic Ci nie zrobi... co najmniej wątpliwa postawa.

Cawilian napisał(a):
Jajko napisał(a):
Ja staram się zrozumieć, co dziecko czuje. Rozmawiam z nim. Moje przede wszystkim czuje nudę w kościele.
Po prostu wzoruje się na tobie. To ty czujesz (czułbyś) nudę, a dziecko ciebie naśladuje.


Hmm, chcesz powiedzieć, że dziecko czuje to co ja bym czuł??? Telepatia jakaś czy co? Ciekawe, że dziecko najwyraźniej nie czuje tego samego co ja, gdy oglądamy Teletubisie. Ja się nudzę - dziecko śledzi z wypiekami na twarzy. Dlaczego to teraz tak samo nie działa?

Cawilian napisał(a):
Jajko napisał(a):
To ciekawe co piszesz o tym wieku 13 lat. Możesz jakiś link podrzucić do konkretnego przepisu?
Kodeks cywilny, Księga pierwsza, Tytuł II, Dział I, Rozdział I, Art.12-13
[/quote]

A jak ma się do tego artykuł 53. Konstytucji? Co jest nadrzędne?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Wychowanie polega m.in. na nauczeniu dziecka, że czasem w życiu robi się rzeczy nudne, gdyż żyje się nie tylko dla rozrywki.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 12, 2015 13:51
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
1. Ja pytam jak byś się czuł, a nie kim byś został.
Czułbym się z tym tak źle, że starałbym się temu ze wszystkich sił zapobiec, do męczeństwa włącznie.
Cytuj:
2. Czyli jednak dziecko coś czuje. Może warto spróbować dowiedzieć się co czuje i zareagować?
3. No widzisz, chcesz karać bezbronne dziecko, ale osoby dorosłej już nie, gdyż obawiasz się jej (słusznej) reakcji! Dziecka się nie boisz, bo nic Ci nie zrobi... co najmniej wątpliwa postawa.
Są różne sposoby karania.
Cytuj:
Hmm, chcesz powiedzieć, że dziecko czuje to co ja bym czuł??? Telepatia jakaś czy co? Ciekawe, że dziecko najwyraźniej nie czuje tego samego co ja, gdy oglądamy Teletubisie. Ja się nudzę - dziecko śledzi z wypiekami na twarzy. Dlaczego to teraz tak samo nie działa?
To nie działa tak prosto. Poczytaj sobie lepiej o psychologii dziecka.
Cawilian napisał(a):
Kodeks cywilny, Księga pierwsza, Tytuł II, Dział I, Rozdział I, Art.12-13
Jajko napisał(a):
A jak ma się do tego artykuł 53. Konstytucji? Co jest nadrzędne?
Nadrzędna jest zawsze ustawa zasadnicza. Nie należy jednak zapominać o tym, że prawo stanowi jednolitą całość (a jeśli nie, to interweniuje Trybunał Konstytucyjny) i przepisy prawa podrzędnego uszczegóławiają poszczególne przypadki. Czytałeś ten fragment KC, który podałem?


Pn sty 12, 2015 14:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Cawilian napisał(a):
Jajko napisał(a):
1. Ja pytam jak byś się czuł, a nie kim byś został.
Czułbym się z tym tak źle, że starałbym się temu ze wszystkich sił zapobiec, do męczeństwa włącznie.


No to przynajmniej rozumiesz naszą Różę i wszystkich innych prześladowanych w imię wiary. Cieszę się.

Cawilian napisał(a):
Czytałeś ten fragment KC, który podałem?


Czytałem. Tylko nie wiem co wspólnego ma zdolność do czynności prawnych z prawem do niebycia zmuszanym, bitym, zabijanym.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 14:15
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Czytałeś ten fragment KC, który podałem?
Czytałem. Tylko nie wiem co wspólnego ma zdolność do czynności prawnych z prawem do niebycia zmuszanym, bitym, zabijanym.
Art 53 Konstytucji mówi o wolności religijnej, a art.12,13 KC o ubezwłasnowolnieniu. Gdzie tam znalazłeś coś o biciu lub zabijaniu?
Bo jeśli chodzi o zmuszanie, to owszem, ubezwłasnowolnienie polega właśnie na tym, że wola ubezwłasnowolnionego jest nie brana pod uwagę podczas czynności opiekuńczych, pod warunkiem, że te czynności nie mają charakteru czynów naruszających dobro ubezwłasnowolnionego. Co więc znaczy naruszenie dobra? Np. kary cielesne. Tego nie wolno robić. Ale wolno pozbawić dzieciaka deseru, kieszonkowego, telewizji, prezentu na gwiazdkę (zamiast tego symboliczne rózgi), wyjścia do wesołego miasteczka, kina itd. itp. Zapewniam cię, że jest to o wiele bardziej dotkliwe dla dziecka niż jednorazowy klaps w pupę.


Pn sty 12, 2015 14:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Czy twierdzisz, że osoba poniżej lat 13 jest całkowicie ubezwłasnowolniona, a więc można ją zmuszać do tego, czego zakazuje Konstytucja???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 15:05
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Czy twierdzisz, że osoba poniżej lat 13 jest całkowicie ubezwłasnowolniona, a więc można ją zmuszać do tego, czego zakazuje Konstytucja???
No chyba jednak nie czytałeś tych artykułów w KC. Zacytuję:
Cytuj:
Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Kodeks stawia na równi osoby ubezwłasnowolnione całkowicie i osoby poniżej lat 13.

I owszem, można je zmuszać, byleby nie w sposób zabroniony prawem. W końcu, niezależnie od wieku, zarówno dwunastolatek jak i chory umysłowo może rozedrzeć się w kościele, wrzeszcząc:
    Nie chcę tu być! Dlaczego mnie do tego zmuszasz!
    .
Zapewniam, że po takim, nawet jednorazowym występie, rodzice czy opiekunowie będą skłonni brać pod uwagę wolę ubezwłasnowolnionego.


Pn sty 12, 2015 15:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Kodeks stawia takie osoby na równi POD WZGLĘDEM CZYNNOŚCI PRAWNYCH. Czy prawo do niebycia zmuszanym jest czynnością prawną? Nie sądzę.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 12, 2015 15:16
Zobacz profil
Post Re: Czy można zmuszać dzieci do chodzenia do kościoła?
Jajko napisał(a):
Kodeks stawia takie osoby na równi POD WZGLĘDEM CZYNNOŚCI PRAWNYCH. Czy prawo do niebycia zmuszanym jest czynnością prawną? Nie sądzę.
Twoje sądy nie mają tu wartości argumentu. Przytocz może opinię jakiegoś legisty.


Pn sty 12, 2015 15:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL