Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Boga nie znajdziesz w kościele? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2015 22:17
Posty: 41
Post Boga nie znajdziesz w kościele?
Liczba parafii na rok 2012 wynosiła ponad 10 000 (1 kościół na 0,032 km^2 = 3,2 ha) i stale się podnosi.

Budowa świątyni nie należy do najtańszych przedsięwzięć.

Czy nie lepiej pieniądze przeznaczone na budowę miejsc kultu wykorzystać na inwestycje bardziej korzystne społecznie?

..szczególnie, że Pismo Święte, które (podobno) stanowi podstawę wiary Katolików, mówi jasno:
Cytuj:
Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. Dz.Ap.17;24-25

_________________
"Religia pochodzi z dzieciństwa naszego gatunku i jest niemowlęcą próbą odpowiedzi na naszą nieuniknioną potrzebę wiedzy."
~Christopher Hitchens


So lut 07, 2015 2:11
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
thiquee napisał(a):
Liczba parafii na rok 2012 wynosiła ponad 10 000 (1 kościół na 0,032 km^2 = 3,2 ha) i stale się podnosi.

Budowa świątyni nie należy do najtańszych przedsięwzięć.

Czy nie lepiej pieniądze przeznaczone na budowę miejsc kultu wykorzystać na inwestycje bardziej korzystne społecznie?

..szczególnie, że Pismo Święte, które (podobno) stanowi podstawę wiary Katolików, mówi jasno:
Cytuj:
Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. Dz.Ap.17;24-25

Świątyń potrzebują ludzie pragnący oddać Bogu hołd, spotkać się z Bogiem, bo gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię Moje, tam ja jestem pośród nich.


So lut 07, 2015 9:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
W starych dobrych czasach, gdy dyskutowano wszystko, temat budowy kościołów budynków był na topie u buntowników. Zgadzam się że warto byłoby pomyśleć nad pewnymi zmianami. Mniej rozmachu, budowania na siłę, a więcej celu i myślenia przyszłościowego. Natomiast starą metodą rzuca się jeden fragment na poparcie prywatnej tezy. Tak dla katolików Biblia jest podstawą, ale nie rozumiana po swojemu i wyrywkowo. Jeden fragment został źle zrozumiany, bo inaczej musielibyśmy uznać że sam Jezus źle postępował odwiedzając świątynie nie raz. Świątynie są potrzebne, ale jak słusznie mówi ten fragment nie Bogu, lecz ludziom.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lut 07, 2015 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2015 22:17
Posty: 41
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Alus napisał(a):
Świątyń potrzebują ludzie pragnący oddać Bogu hołd, spotkać się z Bogiem, bo gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię Moje, tam ja jestem pośród nich.


Pierwsi Chrześcijanie nie potrzebowali świątyń. Sam fragment "gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię Moje, tam ja jestem pośród nich." nie zakłada konieczności istnienia kościołów. By "dwóch lub trzech" mogło się pomodlić, nie jest konieczne istnienie gmachów za nieraz kilkanaście milionów.

WIST napisał(a):
Świątynie są potrzebne, ale jak słusznie mówi ten fragment nie Bogu, lecz ludziom.


No nie do końca - fragment mówi jasno, że nie znajdzie się tam Boga. Piszesz tak, jakbyś fragment, który podkreśliłem na czerwono ominął.

WIST napisał(a):
Jeden fragment został źle zrozumiany, bo inaczej musielibyśmy uznać że sam Jezus źle postępował odwiedzając świątynie


Jest to możliwe, w Piśmie Św. zdarzyły się nieścisłości, nawet w obrębie Nowego Testamentu.

Gdybym napisał "Bóg jest miłością" nie przeszkadzałoby Ci to, że wyrwałem trzy słowa z kontekstu.
Jeśli coś się nie zgadza z Waszymi założeniami - "wyrwałeś to z kontekstu, należy inaczej to interpretować".

_________________
"Religia pochodzi z dzieciństwa naszego gatunku i jest niemowlęcą próbą odpowiedzi na naszą nieuniknioną potrzebę wiedzy."
~Christopher Hitchens


So lut 07, 2015 14:26
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
thiquee napisał(a):
Alus napisał(a):
Świątyń potrzebują ludzie pragnący oddać Bogu hołd, spotkać się z Bogiem, bo gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię Moje, tam ja jestem pośród nich.

Pierwsi Chrześcijanie nie potrzebowali świątyń.

Pierwsi chrześcijanie, co chyba przegapiłeś, mieli możliwość modlenia się w Świątyni Jerozolimskiej. :)

Cytuj:
Sam fragment "gdzie dwaj lub trzech jest zgromadzonych w imię Moje, tam ja jestem pośród nich." nie zakłada konieczności istnienia kościołów. By "dwóch lub trzech" mogło się pomodlić, nie jest konieczne istnienie gmachów za nieraz kilkanaście milionów.

Owszem, dla dwóch lub trzech nie trzeba. Jednak tam, gdzie w imię Chrystusa na modlitwę i Mszę Świętą gromadzi się kilkaset osób równocześnie, to taka potrzeba już istnieje.


So lut 07, 2015 14:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
thiquee napisał(a):

..szczególnie, że Pismo Święte, które (podobno) stanowi podstawę wiary Katolików, mówi jasno:
Cytuj:
Cytuj:
Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. Dz.Ap.17;24-25

Boga nie można zamknąć w kościele, a są ludzie, którzy myślą, że to możliwe. Chodzą co niedziela na msze, siedzą w pierwszym rzędzie, demonstracyjnie się modlą. Po wyjściu z budynku żyją jakby Boga nie było. Tymczasem Bóg może być wszędzie, ponieważ nie jest przedmiotem, ani nie jest od czegokolwiek zależny. Ludzie budują świątynie zgodnie z kanonami obowiązującymi w danej epoce. Czy jest to konieczne? Ksiądz może w kilka minut, w dowolnym miejscu na świecie(nawet na pustyni, a słyszałam o przypadku, gdy zorganizowano taką mszę na niewielkiej łódce) odprawić mszę. Ludzie jednak cenią sobie komfort i warunki, w których będą mogli się skupić na modlitwie, gdzie nic ich nie rozprasza. Ważne jest, aby pamiętali, żeby zrobili w swej duszy miejsce dla Boga, otworzyli się na Jego działanie i byli świadomi tego, że Bóg jest wszędzie i nic go nie ogranicza. Wiary nie można ot tak zawieszać na tydzień i reaktywować na niecałą godzinę w niedzielę.

thiquee napisał(a):
Czy nie lepiej pieniądze przeznaczone na budowę miejsc kultu wykorzystać na inwestycje bardziej korzystne społecznie?

Ludzie wydają pieniądze na to, co w ich ocenie jest im potrzebne. Tym bardziej, gdy cel jest społeczny. Potrzeby się zmieniają, dlatego dziś może potrzebują kolejnego kościoła, ale być może jutro zapragną teatru lub restauracji.
Czasami jednostki próbują sterować zainteresowaniem społeczności i wydają publiczne pieniądze na inwestycje, które są wg nich bardziej korzystne społecznie, ale w takich sytuacjach pojawia się problem trafienia w faktyczne społeczne potrzeby, żeby nie miała miejsca sytuacja, że zainteresowanie społeczności zrealizowaną inwestycją cieszy się znikomym zainteresowaniem.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So lut 07, 2015 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
No nie do końca - fragment mówi jasno, że nie znajdzie się tam Boga. Piszesz tak, jakbyś fragment, który podkreśliłem na czerwono ominął.
Zaskoczyłeś mnie. Fragment mówi jasno że Bóg tam nie mieszka, a nie że tam się Go nigdy nie znajdzie. Fragment mówi mi tylko tyle że Bóg nie jest ograniczony do miejsca i że spokojnie można Go spotkać wszędzie, co jest też przestrogą dla ludzi. Istotny jest też kontekst całości wypowiedzi a nie wyrywanie zdania z tego kontekstu. Kontekst to cała przemowa do pogan. Oczywistym jest że stosowany tu język mma przemówić do niech, a nie stanowić prawdę objawioną że kościołów nie warto budować. Sugerując że w ja coś pominąłem,nie tylko się mylisz, ale wręcz sam nie dostrzegasz że pomijasz resztę Biblii, m.in. to o czym pisałem, a co stoi w oczywistej sprzeczności z twierdzeniem że Boga w kościele się nie spotka.

Niestety, typowy i częsty błąd, czytanie bez zrozumienia i pisanie innym że coś jest oczywistą treścią. A potem że to katolicy czegoś nie rozumieją.

Jest to możliwe, w Piśmie Św. zdarzyły się nieścisłości, nawet w obrębie Nowego Testamentu.
Nie, nie jest to możliwe. Ale jeśli nawet to sam sobie strzelasz w stopę, bo równie dobrze właśnie ten fragment może być nieścisły wedle Twojej definicji. Uważasz że masz szansę to samemu wyłuskać? Tak czy tak udowodniłeś że nie masz pojęcia o czym piszesz.
Sprzeczności w wielu wypadkach wynikają z niezrozumienia tekstu. Czytasz tekst sprzed 2000 lat, tak jak czyta się książki dziś. Nie znasz specyfiki ani języków biblijnych, ani metafor, przenośni, również kontekstu. Wyciągasz zatem bzdurne wnioski. Niestety, ale aby zajmować się Biblią, trzeba o wiele więcej niż tylko umieć czytać.

Gdybym napisał "Bóg jest miłością" nie przeszkadzałoby Ci to, że wyrwałem trzy słowa z kontekstu.
Nie wiem co ma piernik do wiatraka. Kontekst liczy się zawsze. Jeśli chcesz możesz udowodnić że kontekst w którym ujęte jest Bóg jest miłością, nie wskazuje na to że Bóg jest miłością.

Jeśli coś się nie zgadza z Waszymi założeniami - "wyrwałeś to z kontekstu, należy inaczej to interpretować".
Skoro nie rozumiesz, nie uważałeś na lekcjach j. polskiego to już Twój problem. Jeśli tak czytasz wszystko, bez ujęcia kontekstu, bo na siłę musisz udowodnić swoje bzdurki to już Twój problem. Tak robią ludzie głupi. Jeśli chcesz do nich należeć nieudolnie walcząc w wiarą to też jest Twój problem. Mnie takie prostackie teorie nie ruszają. Miałem to szczęście wyjść na wyższy poziom intelektualny już dawno temu, gdy pierwszy raz czytałem tego typu teorie. Jak widać Tobie też wyjaśniano, ale nie zrozumiałeś - Twój problem, nie nasz. Jak na razie nic się nie zgadza z Twoimi założeniami - też Twój problem.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lut 07, 2015 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2016 7:58
Posty: 1
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Boga nie ma w kosciele,a ludzie chodzący do koscioła czyli jak nazywasz domu bożego,łamią dane im przykazanie Jezusowe.„Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie /../ Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach /../ modlić się, żeby się ludziom pokazać. /../ Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twojego, który jest w ukryciu /../ albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6,1,5-8).czyż kosciół to nie miejsce gdzie mogą modlić sie na pokaz?pozdrawiam


Pn lip 11, 2016 8:06
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
sebi903 napisał(a):
Boga nie ma w kosciele,a ludzie chodzący do koscioła czyli jak nazywasz domu bożego,łamią dane im przykazanie Jezusowe.„Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie /../ Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach /../ modlić się, żeby się ludziom pokazać. /../ Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twojego, który jest w ukryciu /../ albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6,1,5-8).czyż kosciół to nie miejsce gdzie mogą modlić sie na pokaz?pozdrawiam

Skoro Bóg jest wszechobecny, to dlaczego nie ma być obecny w kościele?


Pn lip 11, 2016 9:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Alus napisał(a):
sebi903 napisał(a):
Boga nie ma w kosciele,a ludzie chodzący do koscioła czyli jak nazywasz domu bożego,łamią dane im przykazanie Jezusowe.„Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie /../ Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach /../ modlić się, żeby się ludziom pokazać. /../ Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twojego, który jest w ukryciu /../ albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6,1,5-8).czyż kosciół to nie miejsce gdzie mogą modlić sie na pokaz?pozdrawiam

Skoro Bóg jest wszechobecny, to dlaczego nie ma być obecny w kościele?

Hmmmmmmm.
"Ojcze nasz, który jesteś.... wszechobecny"????????????


Pn lip 11, 2016 12:09
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
sebi903 napisał(a):
Boga nie ma w kosciele,a ludzie chodzący do koscioła czyli jak nazywasz domu bożego,łamią dane im przykazanie Jezusowe.„Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie /../ Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach /../ modlić się, żeby się ludziom pokazać. /../ Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twojego, który jest w ukryciu /../ albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6,1,5-8).czyż kosciół to nie miejsce gdzie mogą modlić sie na pokaz?pozdrawiam
A gdy Jezus modlił się w obecności Apostołów, to sam łamał swoje własne przykazanie?A gdy mówił "gdzie dwaj albo trzej zebrani są w imię moje", to podawał przykazanie sprzeczne z tamtym? Ciekawe. Możesz rozwinąć tę myśl?


Pn lip 11, 2016 12:17
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
Alus napisał(a):
sebi903 napisał(a):
Boga nie ma w kosciele,a ludzie chodzący do koscioła czyli jak nazywasz domu bożego,łamią dane im przykazanie Jezusowe.„Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie /../ Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach /../ modlić się, żeby się ludziom pokazać. /../ Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twojego, który jest w ukryciu /../ albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie” (Mt 6,1,5-8).czyż kosciół to nie miejsce gdzie mogą modlić sie na pokaz?pozdrawiam

Skoro Bóg jest wszechobecny, to dlaczego nie ma być obecny w kościele?

Hmmmmmmm.
"Ojcze nasz, który jesteś.... wszechobecny"????????????

To sobie przeczytaj - (Jr 23, 23-24), Psalm (139).


Pn lip 11, 2016 12:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Nie zmienia to faktu, iż Bóg mieszka w niebiosach. tak jak nauczał Jezus.
Więc błędnie rozumiesz zapodane przez Ciebie wersety.

Dz. Ap. 7:48; 17:24; 1 Król. 8:27; 2 Kron. 2:6; Izaj. 40:22; 66:1; Hab. 2:20.


Pn lip 11, 2016 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Ciąg dalszy:
Psalm 11:4; 115:3; Hebr. 8: 1-2; 9:24


Pn lip 11, 2016 15:33
Zobacz profil
Post Re: Boga nie znajdziesz w kościele?
Tomek44 napisał(a):
Więc błędnie rozumiesz zapodane przez Ciebie wersety.
A może to Ty błędnie rozumiesz te wersety, które sam podajesz?


Pn lip 11, 2016 16:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL