Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Alez sa banki nasion.
http://www.smartage.pl/svalbard-globalny-bank-nasion/
http://www.ogrod-powsin.pl/bank-nasion

Jako ciekawostke moge podac, ze odnowiono np pewien gatunek soczewicy z poludnia Niemiec, ktorego nasiona zachowaly sie w banku nasion w Petersburgu. Dzis jest znowu w sprzedazy.
Jesli ktos zna niemiecki i chce poczytac jak ten bank dziala (wysyla nasiona za darmo!) to prosze
http://www.stuttgarter-zeitung.de/inhal ... ac119.html
(i nie, medieval, nie bede tego tlumaczyc. Nie ma przymusu, zeby ten tekst czytac)
W takim razie twoje argumenty mogą być uważane za nieistniejące. Nikt nie jest zobowiązany rozumieć niemieckiego, a ktoś, kto argumentuje ma obowiązek podać zrozumiałe dla wszystkich argumenty. ,m_m


N kwi 30, 2017 18:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Na pewno są inne banki nasion. To nie jest jakaś odkrywcza koncepcja, która nikomu nie przyszłaby na myśl.

Natomiast ten norweski jest we wnętrzu wiecznej zmarzliny i nie potrzebuje ludzi ani prądu do działania. Czyli ma być w stanie przetrwać jakiś kataklizm oraz - co w praktyce ma być ważniejsze - stanowi zabezpieczenie wobec utraty nasion w innych bankach lub spadku bioróżnorodności. Zatem, oczywiście, normalnie nie można dostać z niego nasion.

Oczywiście, gdyby państwa chciały, można by zbudować kolejne takie banki. Jeszcze bezpieczniejsze, np. na Antarktydzie. Bo globalnego ocieplenia ten norweski też nie przetrwa. Widocznie jednak nigdy nie miał takiego celu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N kwi 30, 2017 18:40
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
amadeuszmozart napisał(a):
Nie sądzę bym mógł z tobą przeprowadzić jakąś rzeczową dyskusję na ten temat.
Ja też nie sądzę. Ale i tak będę odpowiadał na Twoje argumenty.
Cytuj:
Nawet nie chodzi mi o chamstwo
Proszę wskazać, w którym miejscu zachowałem się w stosunku do Ciebie w sposób chamski. Przeproszę.
Cytuj:
ale o brak elementarnej wiedzy.
Proszę wskazać, gdzie wykazałem się ignorancją - douczę się, albo przedyskutuję.
Cytuj:
lub obrzezanym agentem
No tak. Bowiem mój napletek jest kluczowym elementem w dyskusji.
Cytuj:
Żeby ośmieszyć twoje "argumenty" zapytam tylko czy skoro pszenica jest samopylna to oznacza to że nie może być zapylona przez innego osobnika swojego gatunku?
Oczywiście może. Ale zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli posiejemy pole pszenicy, to i tak prawie wszystkie kłosy będą zawierały nasiona tylko od jednego rodzica. Więc Twój scenariusz gdzie całe moje pole zostanie "zakażone" genami sąsiada między bajki trzeba włożyć.

To jednak był najmniej istotny z argumentów w mojej polemice, bo większość roślin uprawnych jednak nie jest samopylna.
Cytuj:
No cóż liczyłem na trochę więcej zakładając konto na tym forum
Odniosłem się do każdego z Twoich argumentów. Zadałem szereg pytań. Ty nie odpowiedziałeś na żadne z nich. Tylko od razu poleciałeś personalnie nazywając mnie ignorantem, agentem i zarzucając chamstwo. Nie wskazałeś jednocześnie, co w mojej wypowiedzi takiego chamskiego było.
Cytuj:
Będę usatysfakcjonowany tylko tym że choćby jedna osoba na tym forum zainteresuję się tematem i obierze właściwy kierunek do tematu gmo.
Śmieszne - sam w ten sposób przyznajesz, że nie potrafisz odnieść się do mojej polemiki. Ale to jest forum dyskusyjne. Jeśli przyszedłeś tutaj głosić, a nie dyskutować, to szybko stąd wylecisz.

Na koniec przypominam listę pytań, na które amadeuszmozart uchylił się od odpowiedzi
  • Jak fragment Biblii może potencjalnie potępiać jedną metodę hodowli opracowaną w XX wieku?
  • Ile i jakie fakultety przyrodnicze skończył amadeuszmozart?
  • Jakie prawo pozwala na własność intelektualną kodu genetycznego jako takiego (nie metody pozyskiwania GMO, ale samego kodu)?
  • Dlaczego powyższe prawo nie jest wykorzystywane przez producentów roślin nie-GMO, które też pylą?
  • Jakie jest źródło informacji nt genu BT powodującego perforację wątroby i trzustki? Przypominam, że oferowałem całe 1000 złotych za owo źródło.
  • Dlaczego argumenty przeciwko genom chroniącym przed owadami nie działają na tradycyjne pestycydy?
  • Jaką mamy gwarancję, że roślina nie-GMO nie zacznie produkować szkodliwych związków i stanie się niejadalna.
  • Dlaczego fakt stworzenia natury przez Boga oznacza, że genetyczna modyfikacja jest zła, ale inne metody hodowli są dobre?

Dużo tego. Pytanie, czy postarasz się odpowiedzieć na chociaż niektóre z tych pytań, czy znowu będziesz wykazywał niezdrowe zainteresowanie moimi genitaliami?

Kael napisał(a):
zefciu ma specyficzny styl pisania i czasem go emocje ponosza
Nie rozumiem tego. Pisałem moją odpowiedź całkowicie "na chłodno". Żadne emocje (może poza zażenowaniem poziomem argumentacji) mnie nie "nosiły". Odniosłem się do wszystkich jako tako merytorycznych argumentów amadeuszamozarta tak jak tylko potrafiłem. Nie widzę sensu tłumaczenia mojej wypowiedzi "ponoszącymi emocjami".


N kwi 30, 2017 19:07
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
amadeuszmozart napisał(a):
Witam.
Chciałbym zapytać kogoś kto ma być może bezpośrednią styczność z mocodawcami kościelnymi, jaki jest teraz oficjalny stosunek Polskiego KK do tego co szykuje nam aktualnie rządząca partia polityczna reklamująca się jako pro katolicka i pro polska.Za której kadencji są transmitowane na kanałach informacyjnych msze św za różne intencje związane przede wszystkim z polską tragiczną historią.
Chciałbym rozpocząć tu rzeczową dyskusję na ten temat gdyż z tego co wiem oficjalne stanowisko kościoła mówi zdecydowane nie dla modyfikacji genetycznych roślin i zwierząt.Z tego co pamiętam odnosi się do tego nawet pewien fragment Biblii którego nie przytoczę bo go nie pamiętam. W związku z tym chciałbym się zapytać czy brak jakiejkolwiek interwencji ze strony kościoła jest kolejnym dowodem jego obłudy? czy może władze kościelne są w jakiś sposób zastraszane przez koncerny które mają w posiadaniu polityków i forsują nimi te ustawy? Osobiście mnie to bardzo interesuje gdyż jako człowiek wykształcony na kierunkach przyrodniczych wiem że taka ustawa to gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa indywidualnego oraz całkowita destrukcja równowagi przyrodniczej a przede wszystkim zdrowia ludzkiego.


Czy autor juz sie uspokoil? Partia czuwa i interwencje duchownych mieszajacych sie do porzadku prawnego sa zbedne

http://gosc.pl/doc/3852178.Resort-srodo ... O-w-Polsce


Pn maja 01, 2017 13:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Jest jedna prosta przyczyna, dla której Kościół w takich sprawach wypowiada się ostrożnie. Niezależnie od tego, czy GMO jest dobre czy złe. Za jakieś 50-100 lat, kiedy wszelkie "dziecięce choroby" GMO będą zapomniane, jakiś anty-katolik wyciągnąłby takie oświadczenie na dowód tezy:

"Popatrzcie, Kościół znów był przeciw nauce!".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 02, 2017 10:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Tak, to jest ogólna przyczyna jak najwyższej ostrożności Kościoła przy określaniu konkretnego stanowiska w sprawach naukowych. Poza tym rośliny GMO mogą okazać się wręcz niezbędne w Afryce. Już dziś są stosowane.

A Biblia może być zinterpretowana w ten sposób, że słowa "czyńcie sobie ziemię poddaną" obejmują też organizmy żywe w szerokim znaczeniu. Wyjątkiem mógłby pozostać człowiek jako posiadający duszę nieśmiertelną tworzoną przez Boga osobiście.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt maja 02, 2017 10:44
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Soul33 napisał(a):
A Biblia może być zinterpretowana w ten sposób, że słowa "czyńcie sobie ziemię poddaną" obejmują też organizmy żywe w szerokim znaczeniu.
Ja po prostu nie widzę takiej interpretacji, która by potępiała akurat GMO. Bo co? Jest napisane "Będziesz naświetlał rośliny bombami kobaltowymi i krzyżował gatunku przy pomocy kolchicyny, ale enzymów restrykcyjnych i CRISPR-a nie użyjesz, bo to jest obrzydliwością w oczach Pana"?


Wt maja 02, 2017 11:24
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Ja sie zastanawiam po co Kościół miałby sie wypowiadać w tej sprawie. Ani nie dotyczy to wiary, ani moralności. Po doświadczeniach z płaska ziemia Kościół stał sie bardzo ostrożny w wypowiadaniu sie na tematy związane z nauka. Nawet nie wypowiedział sie w sprawie ewolucji.
Temat jest poza kompetencjami Kościoła.


Wt maja 02, 2017 11:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Coroner napisał(a):
Po doświadczeniach z płaska ziemia Kościół stał sie bardzo ostrożny w wypowiadaniu sie na tematy związane z nauka.

Sam jesteś płaska Ziemia.

http://medieval-man.blog.onet.pl/2010/0 ... st-plaska/

Cytuj:
Nawet nie wypowiedział sie w sprawie ewolucji.

Owszem, wypowiadał się, choć bardzo ostrożnie. Ostatnia wypowiedź, cytując z pamięci była taka, że "to więcej niż tylko teoria".

Cytuj:
Temat jest poza kompetencjami Kościoła.

Niekoniecznie. Kościół wypowiada się na temat ochrony środowiska czy wyzysku człowieka. Oczywiście nie są to tematy powiązane ściśle z tą metodą rolnictwa przemysłowego, niemniej - ponoć - występujące w powiązaniu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 02, 2017 12:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego Kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Coroner napisał(a):
Ja sie zastanawiam po co Kościół miałby sie wypowiadać w tej sprawie. Ani nie dotyczy to wiary, ani moralności. Po doświadczeniach z płaska ziemia Kościół stał sie bardzo ostrożny w wypowiadaniu sie na tematy związane z nauka. Nawet nie wypowiedział sie w sprawie ewolucji.
Temat jest poza kompetencjami Kościoła.

- Jakie to doświadczenia miał Kościół z płaską ziemią? Jakiś pojedynek na ubitej ziemi? Bo jeśli chodzi o płaską Ziemię, to doświadczeń nie miał żadnych.
- Kościół wypowiedział się w sprawie ewolucji

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt maja 02, 2017 12:12
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego kościół jest obojętny w sprawie GMO?
Kael napisał(a):
Alez sa banki nasion.
http://www.smartage.pl/svalbard-globalny-bank-nasion/
http://www.ogrod-powsin.pl/bank-nasion

Jako ciekawostke moge podac, ze odnowiono np pewien gatunek soczewicy z poludnia Niemiec, ktorego nasiona zachowaly sie w banku nasion w Petersburgu. Dzis jest znowu w sprzedazy.
Jesli ktos zna niemiecki i chce poczytac jak ten bank dziala (wysyla nasiona za darmo!) to prosze
http://www.stuttgarter-zeitung.de/inhal ... ac119.html
(i nie, medieval, nie bede tego tlumaczyc. Nie ma przymusu, zeby ten tekst czytac)
W takim razie twoje argumenty mogą być uważane za nieistniejące. Nikt nie jest zobowiązany rozumieć niemieckiego, a ktoś, kto argumentuje ma obowiązek podać zrozumiałe dla wszystkich argumenty. ,m_m

To nie byl tekst z argumentem, tylko jako ciekawostka dla umiejacych niemiecki badz potrafiacych korzystac z tlumacza googla. Jesli chca poszerzyc horyzonty i wyjrzec poza polski grajdolek.

Przyklady podalam w polskich linkach.


Wt maja 02, 2017 12:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL