Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 425 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 29  Następna strona
 Niewolnictwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):
hubris napisał(a):
„Chłosta niewolnika, karanie go więzieniem i pracą przymusową rzadko się zdarza; często ich zabijają, nie wskutek surowej dyscypliny, lecz w popędzie gniewu jak osobistego nieprzyjaciela, tylko że dzieje się to bezkarnie."
Źródło: Tacyt, Germania, str 609.

Tyle się pilaster spisał że zapomniał o swojej bzdurnej tezie jakoby nigdy żaden pan nie zabił dla kaprysu swojego niewolnika. Przykład tegoż powyżej. Jakiś komentarz?

Oczywiście, zapomniałeś, że rozmawiamy o niewolnictwie w starożytnym Izraelu, a potem w Cesarstwie rzymskim.
Tymczasem przytaczasz opinie Tacyta o tym, jak traktowali niewolników barbarzyńcy, Germanie.


Oczywiście jak zwykle nie czytasz dokładnie. Pilaster pisał o niewolnictwie generalnie. Według niego nigdy się nie zdarzyło. Bo przecież jest wszechwiedzący...


N paź 22, 2017 19:35
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):
felek27 napisał(a):
Do Yarpen_Zirgin i Medieval_Man.
Cały czas czekam na wskazanie rodzaju niewolnictwa, który w świetle Nauki Jezusa nie byłby grzechem.

Jesteś ponoć "biblijnym chrześcijaninem". Pokaż mi więc w Biblii :lol: , gdzie expressis verbis, Bóg stwierdza, że niewolnictwo (oczywiście rozumiane w sensie takim, w jakim było ono obecne w starożytnym Izraelu) jest grzechem.

Oczywiście, naukę Jezusa można streścić słowami: "czyń innym dobro, a nie czyń im zła". Czy masz jednak pewność, że w czasach Jezusa fakt bycia niewolnikiem (oczywiście rozumianym w sensie takim, w jakim bycie niewolnikiem było rozumiane w starożytnym Izraelu) uważany był za zło?


Masz rację. Przyznaję, nie ma w Biblii wyraźnego stwierdzenia, że niewolnictwo jest grzechem. Natomiast Nauka Jezusa jako całość wyraźnie przesiąknięta jest ideą miłości do zwykłego człowieka, nawet do niewolnika. Myślę, że zdecydowanie wyklucza to stosowanie względem nich przemocy . A niewolnictwo bez przemocy nie istnieje.


N paź 22, 2017 19:38
Post Re: Niewolnictwo
Polecam Ci poczytanie ST. To, co było przewidziane w Prawie Mojżeszowym, było własnie niewolnictwem bez przemocy.


N paź 22, 2017 19:40

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, hubris, skąd czerpiesz wiedzę na temat Inkwizycji?


Ze źródeł naukowych. Skąd czerpiesz wiedzę na temat Inkwizycji?


N paź 22, 2017 19:42
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
Niewolnictwo bez przemocy nie jest już niewolnictwem.


N paź 22, 2017 19:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Niewolnictwo
hubris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, hubris, skąd czerpiesz wiedzę na temat Inkwizycji?


Ze źródeł naukowych.

A jakiś konkret?

Poza tym zgadnij: jaki tryb postępowania przygotowawczego oraz postępowanie wykonawczego obowiązuje obecnie w wielu europejskich krajach, w tym w Polsce?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N paź 22, 2017 19:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Niewolnictwo
hubris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, hubris, skąd czerpiesz wiedzę na temat Inkwizycji?


Ze źródeł naukowych.

Jakich źródeł naukowych? Konkretnie proszę.


N paź 22, 2017 19:57

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
Yarpen_Zirgin napisał(a):
hubris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, hubris, skąd czerpiesz wiedzę na temat Inkwizycji?


Ze źródeł naukowych.

Jakich źródeł naukowych? Konkretnie proszę.

Haha, czy to jest proces inkwizycyjny? :D
Podaj Ty z jakich źródeł korzystasz.


N paź 22, 2017 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):
hubris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, hubris, skąd czerpiesz wiedzę na temat Inkwizycji?


Ze źródeł naukowych.

A jakiś konkret?

Poza tym zgadnij: jaki tryb postępowania przygotowawczego oraz postępowanie wykonawczego obowiązuje obecnie w wielu europejskich krajach, w tym w Polsce?


Czyżbyś sugerował, że w Polsce stosuje się tortury w celu wyciągania zeznań ze świadów?
Najpierw niewolnictwo a teraz tortury...
Powrót do średniowiecza? :D


N paź 22, 2017 20:09
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Polecam Ci poczytanie ST. To, co było przewidziane w Prawie Mojżeszowym, było własnie niewolnictwem bez przemocy.


Myślę, że dobrze by było żebyśmy w przyszłości używali precyzyjnych określeń. Cały czas myślałem, że rozmawiamy o niewolnictwie, a nie o jakiejś innej instytucji.


N paź 22, 2017 20:13
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Niewolnictwo
hubris napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Poza tym zgadnij: jaki tryb postępowania przygotowawczego oraz postępowania wykonawczego obowiązuje obecnie w wielu europejskich krajach, w tym w Polsce?


Czyżbyś sugerował, że w Polsce stosuje się tortury w celu wyciągania zeznań ze świadów?
Najpierw niewolnictwo a teraz tortury...
Powrót do średniowiecza? :D


Koniec żartów.
Znasz odpowiedź?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N paź 22, 2017 20:42
Zobacz profil WWW
Post Re: Niewolnictwo
hubris:
hubris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
hubris napisał(a):
Ze źródeł naukowych.

Jakich źródeł naukowych? Konkretnie proszę.

Haha, czy to jest proces inkwizycyjny?

Proste sprawa: Skoro korzystasz ze źródeł naukowych, to wskaż pozycje, z których czerpiesz wiedzę.

hubris napisał(a):
Podaj Ty z jakich źródeł korzystasz.

Między innymi z opartego na 47 pozycjach bibliograficznych i opatrzonego ponad 200 przypisami hasła Wikipedii.





felek27:
felek27 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Polecam Ci poczytanie ST. To, co było przewidziane w Prawie Mojżeszowym, było własnie niewolnictwem bez przemocy.


Myślę, że dobrze by było żebyśmy w przyszłości używali precyzyjnych określeń. Cały czas myślałem, że rozmawiamy o niewolnictwie, a nie o jakiejś innej instytucji.

To może poczytaj co jest w ST, a potem pogadamy.


N paź 22, 2017 21:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Niewolnictwo
JedenPost napisał(a):

pilaster napisał(a):
Cytuj:
Wiemy przykładowo, że Krzysztof Kolumb był złodziejem, porywaczem, (nieudolnym) handlarzem niewolników i (choć niekoniecznie bezpośrednio) mordercą, czy wręcz ludobójcą


A także oszustem, pedofilem, kieszonkowcem i śmierdziało mu z gęby :roll:



Widzę, że pilaster dysponuje bardziej wnikliwymi źródłami - cóż, ja odnosiłem się jedynie do tych powszechnie znanych.


I znów bez żadnego kontekstu cywilizacyjnego i historycznego. Jak napisał pilaster - gdyby JedenPost miał chociaż pół promila tych zasług co Kolumb, to może by miał prawo do takiej krytyki...

Zresztą proszę zauważyć, że takiego Lenina, czy Guevary, jakoś JedenPost nie krytykuje... :roll:

hubris

Cytuj:
Mogę powiedzieć, że w tej książce czy w innej tak jest napisane i szukaj sobie.


Hubris może powiedzieć. Ale tak jakoś nie mówi :) Żadnych źródeł nie przytacza.

Cytuj:
Ze źródeł naukowych.


I już. W mniemaniu hubrisa to wystarczy. :D

Widocznie zdaje sobie hubris sprawę, że takie zmyślanie jest bardzo niebezpieczne, bo zawsze znaleźć się może ktoś, kto daną pozycję przeczytał. :)

Cytuj:
Ty widocznie nie czytałeś tej książki


ROTFL!!! :D :D :D :D :D

Zważywszy, że hubris nawet nie wie co to jest "książka" (no, być może widział jakąś w telewizji), to bardzo śmiały zarzut. :D

Cytuj:
że to chrześcijańscy krzyżowcy mordowali i gwałcili mieszkańców Jerozolimy.


Jak to na ówczesnych wojnach przy wzięciu miasta szturmem było przyjęte.

Cytuj:
Oskarżony był tylko przedmiotem dochodzenia a jego prawa do obrony i apelacji były prawie zerowe.


A naprawdę było dokładnie na odwrót. Właśnie inkwizycja jako pierwsza gwarantowała oskarżonym prawo do obrony (biedniejszym przydzielano obrońcę z urzędu) i apelacji.

Cytuj:
Ostatecznym dowodem było przyznanie się oskarżonego


A naprawdę było dokładnie na odwrót. Inkwizycja jako pierwsza instytucja nie uznawała przyznania się za dowód (a przynajmniej za dowód rozstrzygający)

Cytuj:
Podaj Ty z jakich źródeł korzystasz.


W kwestii inkwizycji?

Np z tego http://pracownik.kul.pl/pawel.kras/dorobek/6834_ad-abolendam-diversarum-haeresium-pravitatem-system-inkwizycyjny-w-redniowiecznej-europie

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn paź 23, 2017 10:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
Cytuj:
pilaster napisał(a):
Ty widocznie nie czytałeś tej książki


ROTFL!!! :D :D :D :D :D

Zważywszy, że hubris nawet nie wie co to jest "książka" (no, być może widział jakąś w telewizji), to bardzo śmiały zarzut. :D


Swoimi postami wykazujesz prymitywizm ale do tego każdy zdążył się przyzwyczaić. Podobnie jak to, że zmyślasz sobie swoje odkrywcze tezy a później nie potrafisz ich udowodnić.
Kompromitacja...


Pn paź 23, 2017 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):
hubris napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Poza tym zgadnij: jaki tryb postępowania przygotowawczego oraz postępowania wykonawczego obowiązuje obecnie w wielu europejskich krajach, w tym w Polsce?


Czyżbyś sugerował, że w Polsce stosuje się tortury w celu wyciągania zeznań ze świadów?
Najpierw niewolnictwo a teraz tortury...
Powrót do średniowiecza? :D


Koniec żartów.
Znasz odpowiedź?


Koniec żartów? i odpowiedz na co? mam coś zgadywać?
Procesy Inkwizycyjne były równie postępowe jak tortury które stosowali. Fakt.


Pn paź 23, 2017 18:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 425 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 29  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL