Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Handel w niedzielę 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Handel w niedzielę
Robek napisał(a):
Jaki przemysł rozrywkowy? o czym tutaj mówisz?
Bo mi sie skojarzyło to z pewną profesją na którą faktycznie można kase wydać.

Głodnemu chleb ma myśli :roll: . Przemysł rozrywkowy to szeroko rozumiana rozrywka: teatr, kino, filharmonia, kabarety, cyrk, wesołe miasteczko itp.
W zależności od oczekiwań, każdy znajdzie coś dla siebie, o ile potrafi zagospodarować czas wolny i lubi poszerzać horyzonty.
Alus napisał(a):
Węgrzy się nie przyzwyczaili, czas pokaże czy Polacy sie przyzwyczają.

Jeżeli zakaz handlu obejmowałby niedziele i częściowo soboty, to mógłby być jeszcze problem. Tyle, że w obecnych czasach dostęp do różnego rodzaju dóbr i usług jest tak zaawansowany, że człowiek mający dostęp do Internetu, bez problemu jest w stanie zorganizować zakupy w sposób zapewniający mu zapas żywności na jeden dzień. Choćby robiąc e-zakupy z dostawą do domu bądź odbierając je w wyznaczonym punkcie, wyjątkowo głodni mogą zamówić catering. Żyjemy w tak rozwiniętych technologicznie czasach, że zapewnienie zapasu pożywienia na jeden dzień problemem nie jest, tylko ludzie są tak uzależnieni od robienia zakupów, że jednodniowy detoks jest dla nich przerażający.

Soul33 napisał(a):
Zakupy trzeba będzie zrobić kiedy indziej, a potem w niedzielę specjalnie wybrać się do kościoła. Na pewno znajdzie się wielu ludzie, którym nie będzie się chciało ruszyć.

Problemy pierwszego świata :) .

Soul33 napisał(a):
A dlaczego tak sądzisz? Bo sam nie dostrzegam tej zależności.

Z własnych obserwacji :). Katolik nie ma obowiązku osobiście przygotować rosołu w niedzielę, może zabrać rodzinę do restauracji na obiad. Część ludzi po kościele jedzie do marketu na zakupy, a inni do lokalu gastronomicznego na obiad bądź umawiają się ze znajomymi z kościoła na kawę w lokalu. Nieprzypadkowo lokale gastronomiczne mają wyższe obroty w weekendy.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr mar 14, 2018 22:11
Zobacz profil
Post Re: Handel w niedzielę
Podałam przykład Węgrów, bo oni podobnie jak Polacy są narodem przekornym, który nie znosi gdy mu inni na swoją modłę urządzają życie.
Orban też przekonywał Węgrów, że robi tak w interesie rodzimego kapitału, aby wzmocnić małe osiedlowe sklepiki, na co w odpowiedzi Węgrzy masowo omijali te sklepiki, a skutkowało to dla dużej części ich upadłością. Po półtora roku zakaz został cofnięty.
Czas pokaże, czy Polacy potulnie przyjmą zamykanie sklepów w niedzielę, czy pójdą śladem bratanków.


Cz mar 15, 2018 8:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Handel w niedzielę
medieval_man napisał(a):
I ludzie będą szczęśliwi i taki Robek (jakby chciał zamiast narzekać, że mu na paliwo nie starczy), zarobiłby sobie na to paliwo. A może i na rower?


Jeden sklep jest w niedziele otwarty, więc jeszcze jest gdzie zrobić zakupy.
A z tym chlebem to raczej sie nie uda, bo u nas piekarka jeździ samochodem, sprzedaje chleb i całe te bułki, a jeździ po wsiach w sobotę, i to nawet do godziny 14:00, więc ten chleb do niedzieli, zbytnio się nie zepsuje, więc nie ma za bardzo chętnych, żeby w niedziele chleb kupować.


Kozioł napisał(a):
Nie przemawiają do mnie ani argumenty za "wolną" niedziela, ani argumenty przeciw.
Na pewno jest zmiana, a władza może sobie powiedzieć, że coś robi dla wyborcy (gorzej jak w to uwierzy).
Mam inna propozycję: zrobić wolny poniedziałek dla administracji, a za to pracującą w pełnym wymiarze sobotę. Uważam, że to by było duże ułatwienie dla wyborców. Jak wykorzystać sobotę, to na całego! :mrgreen:


Nie wiem czy tutaj będą jeszcze jakieś inne zakazy, raczej już tak zostanie, bo przecież ten zakaz handlu jest w kilku krajach zachodniej Europy, więc tutaj Polska często wzoruje się na zachodzie, a Kościół również zdaje sobie z tego sprawę, i jedynie dla pewności samemu się trochę do tego zakazu dołożył.
Natomiast zrobić coś więcej(w końcu są w niedziele koncerty zwody sportowe, odpusty festyny, wybory) nie da rady, no chyba że w kilku krajach na zachodzie, pojawi się zakaz grania w niedziele, zawodowo w piłkę nożną, wtedy to wzorując się na zachodzie, u na też by tego zakazali.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz mar 15, 2018 13:03
Zobacz profil
Post Re: Handel w niedzielę
Robek napisał(a):
Nie wiem czy tutaj będą jeszcze jakieś inne zakazy, raczej już tak zostanie, bo przecież ten zakaz handlu jest w kilku krajach zachodniej Europy, więc tutaj Polska często wzoruje się na zachodzie, a Kościół również zdaje sobie z tego sprawę, i jedynie dla pewności samemu się trochę do tego zakazu dołożył.
Natomiast zrobić coś więcej(w końcu są w niedziele koncerty zwody sportowe, odpusty festyny, wybory) nie da rady, no chyba że w kilku krajach na zachodzie, pojawi się zakaz grania w niedziele, zawodowo w piłkę nożną, wtedy to wzorując się na zachodzie, u na też by tego zakazali.

Wzorować się na tym zdeprawowanym, pozbawionym wartości, ateistycznym zachodzie? :o :o


Cz mar 15, 2018 15:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Handel w niedzielę
Alus napisał(a):
Wzorować się na tym zdeprawowanym, pozbawionym wartości, ateistycznym zachodzie? :o :o


Cały czas to sie dzieje, od wprowadzenia emerytur, aż po wstąpienie do Unii Europejskiej :mrgreen:
Oczywiście ja bym tu podał setki przykładów, ale niby po co?

Zreszta skoro już nawiązujesz do ateizmu, to zwróć uwagę, że w Polsce cały czas praktykujących katolików ubywa, a więc i tutaj jest kierunek w strone zachodnich standardów.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz mar 15, 2018 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 15:12
Posty: 660
Post Re: Handel w niedzielę
Mrs_Hadley napisał(a):
Jeżeli zakaz handlu obejmowałby niedziele i częściowo soboty, to mógłby być jeszcze problem. Tyle, że w obecnych czasach dostęp do różnego rodzaju dóbr i usług jest tak zaawansowany, że człowiek mający dostęp do Internetu, bez problemu jest w stanie zorganizować zakupy w sposób zapewniający mu zapas żywności na jeden dzień. Choćby robiąc e-zakupy z dostawą do domu bądź odbierając je w wyznaczonym punkcie, wyjątkowo głodni mogą zamówić catering. Żyjemy w tak rozwiniętych technologicznie czasach, że zapewnienie zapasu pożywienia na jeden dzień problemem nie jest, tylko ludzie są tak uzależnieni od robienia zakupów, że jednodniowy detoks jest dla nich przerażający.


Gdyby nie było to wygodne, ani zarobkowe nikt by nie otwierał sklepów w niedzielę. Widać jest zapotrzebowanie na to, aby były otwarte sklepy.
Jasne jest dużo opcji tylko czy ... nie można żyć normalnie, bez jakiegoś kombinowania ? Może, gdy ktoś siedzi w domu, na emeryturze albo ciepłą posadkę to wszystko wygląda prosto. Sektor prywatny nie wygląda tak kolorowo. Trzeba się naszarpać i często, jedynie niedziela zostaje na większe zakupy.


Cz mar 15, 2018 22:08
Zobacz profil
Post Re: Handel w niedzielę
Robek napisał(a):
Alus napisał(a):
Wzorować się na tym zdeprawowanym, pozbawionym wartości, ateistycznym zachodzie? :o :o


Cały czas to sie dzieje, od wprowadzenia emerytur, aż po wstąpienie do Unii Europejskiej :mrgreen:
Oczywiście ja bym tu podał setki przykładów, ale niby po co?

Zreszta skoro już nawiązujesz do ateizmu, to zwróć uwagę, że w Polsce cały czas praktykujących katolików ubywa, a więc i tutaj jest kierunek w strone zachodnich standardów.

Rzecz oczywista, ale przecież dobra zmiana, podobnie jak PRL, deklaruje odcinanie sie od "zgniłego zachodu".


Pt mar 16, 2018 8:26
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Handel w niedzielę
Robek napisał(a):
w Polsce cały czas praktykujących katolików ubywa

To nie do końcu prawda. Odsetek uczęszczających do komunii wzrastał w ciągu ostatnich ponad 20 lat, a od kilku lat właściwie się nie zmienia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dominican ... s_w_Polsce

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt mar 16, 2018 10:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Handel w niedzielę
Soul33 napisał(a):
Robek napisał(a):
w Polsce cały czas praktykujących katolików ubywa

To nie do końcu prawda. Odsetek uczęszczających do komunii wzrastał w ciągu ostatnich ponad 20 lat, a od kilku lat właściwie się nie zmienia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dominican ... s_w_Polsce


To jest prawda, i to do samego końca :mrgreen:

Bo choćby w 1980 było w kościołach 51%, w 2010 było 41%,a w 2017 już tylko 36,7%.
Więc cały czas sie to zmniejsza, natomiast to że zwiększyła sie liczba ludzi którzy przyjmują komunie, to już jest nie istotne, a wręcz powiem że to jest próba odkręcania kota ogonem, bo za te 20 lat, to nikt nie będzie mówił że w kościele jest jedynie 25% wiernych, a każdy będzie mówił czy pokazywał że w jakiejś diecezji czy parafii, trend sie odwrócił i tych wiernych w kościołach troche przybyło.

Mrs_Hadley napisał(a):
Głodnemu chleb ma myśli :roll: . Przemysł rozrywkowy to szeroko rozumiana rozrywka: teatr, kino, filharmonia, kabarety, cyrk, wesołe miasteczko itp.


To jak idziesz do kina, to mówisz że korzystasz z usług przemysłu rozrywkowego?

No i kwestia tego zakazu handlu, też nie okazała się dla mnie aż tak straszna, bo lewiatan był zawsze otwarty jedynie do 14:00, więc trzeba było jechać do kościoła na sume, i potem od razu ognia do sklepu :lol: teraz lewiatan zamknięty, pozostałe kilka sklepów też zamknięte, a jedyny otwarty sklep, który pozostał, jest czynny przez cały dzień, więc w sumie mogę jechać na msze o 16:00 i tyle.
Ja sobie coli i cukierków nakupię, tutaj nie będzie problemu, natomiast na te normalne zakupy, trzeba będzie na tygodniu pojechać, i tyle.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 16, 2018 12:37
Zobacz profil
Post Re: Handel w niedzielę
ale ten zakaz handlu w praktyce różnie wygląda. U mnie był sklep otwarty w niedziele od 14. Zawsze. - Sprzedawczynie i tak miały niektóre niedziele wolne. Teraz będzie otwarty w niektóre niedziele, ale za to od 8.
Pracownicy mają tyle samo pracy, a kupujący mniejsze możliwości zrobienia zakupów.

Nie wspominając o pomysłach sklepów czynnych do północy, lub otwieranych zaraz po północy w poniedziałek.


Pt mar 16, 2018 15:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Handel w niedzielę
Robek napisał(a):
To jak idziesz do kina, to mówisz że korzystasz z usług przemysłu rozrywkowego?

Jeżeli idę do kina, to mówię, że idę do kina. Jeżeli @Robek kupuje marchewkę, to mówi, że kupuje warzywa?
ashkel86 napisał(a):
Gdyby nie było to wygodne, ani zarobkowe nikt by nie otwierał sklepów w niedzielę. Widać jest zapotrzebowanie na to, aby były otwarte sklepy.

Wygodnie i zarobkowo byłoby wtedy, gdyby każda działalność była otwarta przez 7 dni w tygodniu. Zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie pasowało załatwienie sprawy w urzędzie/instytucie/sklepie/biurze w niedzielę. Wystarczy udostępnić klientom prywatny numer telefonu, aby się przekonać, że ludzie potrafią wydzwaniać o przeróżnych porach i nie interesuje ich, że chcesz odpocząć. Pytanie tylko czy wartością nadrzędną, która powinna być na pierwszym miejscu, powinna być akurat praca? Większość ludzi wysoko ceni sobie życie rodzinne i chce mieć możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną a nie samotnie, załatwiając różne sprawy i pracując w dniu, w którym zarówno dzieci, jak i małżonek mają wolne i korzystają z okazji by wyjść wspólnie na spacer bądź do kina. Bez małżonka, który poświęca się dla wygody klientów.
W krajach trzeciego świata, gdzie ludzie walczą o każdy grosz, by przeżyć, są gotowi hołdować zasadzie: klient na pierwszym miejscu, ja i moje życie na ostatnim, ale według mnie jest to patologia. Dobro jednego człowieka nie powinno umniejszać wartości dobra drugiego.

ashkel86 napisał(a):
Sektor prywatny nie wygląda tak kolorowo. Trzeba się naszarpać i często, jedynie niedziela zostaje na większe zakupy.

Oczywiście, dlatego sektor prywatny nieraz zmusza człowieka do pracy 3 weekendy w miesiącu. Bądźmy konsekwentni, jeżeli ktoś tylko w niedzielę ma czas na większe zakupy, to powinien domagać się, aby wszystkie branże pracowały w niedzielę, bo to jedyny dzień w tygodniu, kiedy może udać się do przychodzi, urzędu, biura rachunkowego, radcy prawnego, architekta itp.
Na to ma czas, więc na większe zakupy też może się wybrać w tygodniu.
Wczoraj pracowałam 10,5 h. Po pracy zakupy, sklep pełny klientów, pewnie też mają tak "kolorowo" w tym sektorze jak ja i są w stanie zrobić większe zakupy, ciekawa jestem ile godzin w tygodniu pracują Ci, którzy nie są w stanie zrobić zakupów przez 6 dni w tygodniu, że muszą się naszarpać, żeby dać radę, 96? :roll: .

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So mar 17, 2018 11:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Handel w niedzielę
Mrs_Hadley napisał(a):
Pytanie tylko czy wartością nadrzędną, która powinna być na pierwszym miejscu, powinna być akurat praca? Większość ludzi wysoko ceni sobie życie rodzinne i chce mieć możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną a nie samotnie, załatwiając różne sprawy i pracując w dniu, w którym zarówno dzieci, jak i małżonek mają wolne i korzystają z okazji by wyjść wspólnie na spacer bądź do kina. Bez małżonka, który poświęca się dla wygody klientów.


A to zwodowi sportowcy, czy też muzycy, nie mają chęci spędzenia wolnego czasu z rodziną?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 17, 2018 12:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Handel w niedzielę
Robek napisał(a):
A to zwodowi sportowcy, czy też muzycy, nie mają chęci spędzenia wolnego czasu z rodziną?

Są branże, gdzie popyt jest głównie w weekendy, w tygodniu większość ludzi pracuje i nie korzysta z takich form rozrywki. Ludzie masowo nie wezmą urlopu specjalnie po to, aby móc kibicować naszym skoczkom, a przynajmniej większość nie może sobie na to pozwolić. Natomiast do sklepów większość ludzi chodzi kilka razy w tygodniu i nie zajmują tyle czasu, co piłka nożna czy też koncert w filharmonii. Takich ekstremalnych pracoholików, którzy nie są w stanie zrobić zakupów w inny dzień niż niedziela nie jest znowu tak dużo, bo nadal nie jest jasne w jaki sposób załatwiają różne sprawy np. urzędowe, dentystę, czy lekarza, skoro są aż tak zajęci.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So mar 17, 2018 15:15
Zobacz profil
Post Re: Handel w niedzielę
Jeśli chodzi o lekarza, to biorą dzień urlopu, lub zwolnienie na dzień wizyty- przetestowane na sobie i znajomej.

Do urzędów natomiast chodzi się w godzinach pracy (tego, kto chce coś załatwić, a nie urzędu), jak urząd jest w tym samym mieście. Jak w innym- pozostaje urlop. Ewentualnie załatwienie sprawy przez Internet.


So mar 17, 2018 15:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Handel w niedzielę
Mrs_Hadley napisał(a):
Są branże, gdzie popyt jest głównie w weekendy, w tygodniu większość ludzi pracuje i nie korzysta z takich form rozrywki. Ludzie masowo nie wezmą urlopu specjalnie po to, aby móc kibicować naszym skoczkom, a przynajmniej większość nie może sobie na to pozwolić. Natomiast do sklepów większość ludzi chodzi kilka razy w tygodniu i nie zajmują tyle czasu, co piłka nożna czy też koncert w filharmonii. Takich ekstremalnych pracoholików, którzy nie są w stanie zrobić zakupów w inny dzień niż niedziela nie jest znowu tak dużo, bo nadal nie jest jasne w jaki sposób załatwiają różne sprawy np. urzędowe, dentystę, czy lekarza, skoro są aż tak zajęci.


A co z radiem i telewizją?
To też musi funkcjonować w niedziele?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 17, 2018 15:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL