Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy wszyscy będą zbawieni? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Powszechne zbawienie byłoby łamaniem wolnej woli ludzi - a także demonów.
Stara herezja, potępiona już w pierwszych wiekach.

Czy zakonnik Szustak daleko, w tej swej wypowiedzi, jest od tej herezji?...
[nieważne, że on nazywają to swoim odczuciem czy czymś tam... i, że nie trzeba się z nim zgadzać... - on to mówił do setek tysięcy osób!]

Marek_Piotrowski napisał(a):
Natomiast mamy nadzieję, że pewne osoby z innych wiar czy nawet ateiści, których ignorancja nie jest zawiniona, będą miały szansę zbawienia. Co w żadnym wypadku nie oznacza, ze "wszystko jedno czy się wierzy, czy nie" albo "wszystko jedno w co się wierzy".

Zgadzam się z tym. Rz 2 opisuje położenie pogan, którzy dalecy od Boga Izraela, mają jednak pewne prawo sumienia, które normuje ich życie, które może się nawet okazać lepszym, niż życie tych, co Boga znają...

Marku, jak już rzekłeś A, to powiedz też B: czyli jeszcze do sądu się odnieś, proszę... Szustak ma "ciekawą" koncepcję, nieprawdaż?! Czy dobra ona jest, jak na księdza przystało?...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn paź 30, 2017 11:56
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Marku, podałeś linki do nagrań nt kręgów... A może powiesz: czy dominikanin Szustak, poprawnie odczytał kościelne dokumenty, gdy mówił to, co jest w nagraniu nt obszaru, jaki obejmuje Kościół?
(Ty znasz te nagrania, znasz dogmatykę, to po prostu: wiesz! Podziel się, proszę - może komuś "uratujesz skórę", co by nie wierzył w coś błędnego...).

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn paź 30, 2017 12:00
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Nie wiem jaką koncepcję ma o.Szustak, bo nie słucham go. Nie wiem więc o co pytasz.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 30, 2017 12:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie wiem jaką koncepcję ma o.Szustak, bo nie słucham go. Nie wiem więc o co pytasz.

No jak o co? O treść nagrania - patrz początek tematu...
Nie oglądałeś tego?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn paź 30, 2017 12:24
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Cytuj:
Nie oglądałeś tego
Albo nie oglądałem, albo nie pamiętam.
Pytaj konkretnie (jesli chcesz ode mnie odpowiedzi, bo jesli nie chcesz, to nie), bo ja oglądac nie zamierzam.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 30, 2017 12:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Marku, mam przepisywać 15 minut jego słowa? No, przecież możesz je odsłuchać w kilka chwil...
A o co chodzi? No, przecież pisałem wcześniej:
"No i jeszcze: czy faktycznie na Sądzie to nie Sędzia-Bóg, ale podsądny sam w sposób wiążący, wtedy, zdecyduje o swym losie?... To po co biblijne wytyczne, odnośnie drogi życia, która się Bogu podoba - jeśli to nie życie, ale pośmiertna decyzja będzie się liczyć?... :o
Chyba tylko masochiści by wybrali piekło..." :badgrin:

Jeszcze inaczej to opiszę: człowiek żyje tak czy siak... ale gdy stanie na sądzie Bożym, to nie jego życie będzie Bóg sądził, ale Bóg dostosuje się do decyzji zmarłego, który dopiero wtedy ma dokonać ostatecznej decyzji: czy być z Bogiem czy iść do piekła...
Czyli to człowiek - osoba podsądna - sama siebie osądzi, a Bóg-Sędzia to zaaprobuje. To taka druga szansa na zbawienie: po śmierci - tylko ona się bedzie liczyć!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn paź 30, 2017 12:46
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Cytuj:
Marku, mam przepisywać 15 minut jego słowa? No, przecież możesz je odsłuchać w kilka chwil...
Twoja ciekawość, Twoja praca (w końcu to jeden z milionów kaznodziei, jego słowa nie mają jakiegoś nadzwyczajnego statusu).
Nadto:
Na piśmie zadajesz konkretne pytania. Czym innym jest na nie odpowiedzieć, a czym innym spisywać treść z filmiku i na nie opowiadać.

Co do obrazu sądu.
Z tym akurat się zgadzam. Co więcej, uważam że to jedyna koncepcja łącząca logicznie fakt istnienia piekła z miłością Boga.
Bardzo obszernie napisałem o tym w tekście "Piekło", który znajdziesz tu http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf
Tekst ma imprimatur, choć oczywiście jest to jedna z istniejących hipotez na temat Sądu (innymi słowy, jest niesprzeczny z nauką Kościoła, ale nie mozna powiedzieć że "taka jest nauka Kościoła" - istnieją także inne hipotezy teologiczne).
I mylisz się, nie tylko "masochiści wybraliby piekło". Nie będę rozwijał,bo w tekście to wyjaśniam.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 30, 2017 12:55
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
czytelnikBiblii napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie wiem jaką koncepcję ma o.Szustak, bo nie słucham go. Nie wiem więc o co pytasz.

No jak o co? O treść nagrania - patrz początek tematu...
Nie oglądałeś tego?


W nauczaniach oprocz interpretacji samych Pism przez osobe nauczajaca, dochodzi takze interpretacja slow nauczajacego przez nauczanego.
Mozna by to nazwac interpretacja pierwotna i interpretacja wtorna, ktore nakladajac sie, moga tworzyc bledy trudne do naprawienia. Cos jak efekt gluchego telefonu.
Jesli osoba nauczajaca nie wezmie pod uwage jak ktos nauczany moze dane slowa-sposob wyrazania sie zrozumiec-zinterpretowac, to moze dochodzic do bledow w nauczaniu, wynikajacych glownie z niewlasciwej interpretacji-rozumienia tresci praz osobe nauczana.
Czesto wystepuje taki jakby lancuch nakladajacych sie bledow, np. niewielki blad w nauczaniu jakiiejs osoby np. przez katechete, moze wplynac na rozumienie wiary prze dana osobe w pozniejszym wieku i przekazywanie tego bledu swoim dziecom, co prowadzi do wielu roznych nieporozumien i wypaczen.
W szkolnictwie swieckim istnieje system testow i sprawdzianow, natomiast na np. lekcjach religii jest to ze tak powiem powierzchowne.
Pozniej wierni kazdy po swojemu interpretuje dalsze nauki sadzac ze wczesniejsze dobrze zrozummial.


Pn paź 30, 2017 12:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
Marku, Ty stronisz od nagrania, ja od Twego opracowania.
Głupia wydaje mi się teza, że podsądny sam sobie wybierze karę... Może to w ludzkich sądach czasem się dzieje (dobrowolne poddanie się karze), ale Biblia ukazuje Boga jako Sędziego: to On zdecyduje, a nie będzie czekał na decyzję człowieka!
Gdzie masz w Biblii poparcie dla takiego samoosądzania?
Przecież np. czytamy:
Ap 20:11-15 bt5
(11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekły ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono.
(12) I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów.
(13) I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów.
(14) A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia.
(15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn paź 30, 2017 13:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy wszyscy będą zbawieni?
czytelnikBiblii napisał(a):
Marku, Ty stronisz od nagrania, ja od Twego opracowania.
Ponieważ to Ty szukasz informacji, to kto z nas dwu jest tym uporze niemądry? ;)
Cytuj:
Głupia wydaje mi się ...
Jeszcze bardziej niemądra wydaje mi się Twoja polemika z tym, czego nie chcesz przeczytać ;)
Zwłaszcza że podałem tam również podstawę biblijną.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 30, 2017 13:28
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL