Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 21, 2024 6:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 kim jest heretyk? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post kim jest heretyk?
Cytuj:
Gryzio



Dołączył: 21 Wrz 2004
Posty: 60
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Cze 06, 2005 15:44 Temat postu: Odpowiedz z cytatem
eeeh..Chłopaki..ja nie jestem zbyt bystry ( tak przynajmniej mi się wydaje), bylibyście tak dobrzy i napisali mi króciutko , co dla Was oznacza określenie heretyk?
_________________
sweeet

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Pn cze 06, 2005 16:54
Zobacz profil
Post 
Heretyk to człowiek głoszący poglądy odmienne od poglądów Kościoła katolickiego.


Pn cze 06, 2005 17:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Wyraz "herezja" pochodzi z jezyka greckiego i oznacza: wybierac. Tak wiec herezja najogolniej oznacza wybor tej czesci doktryny, dogmatu, prawdy, ktora mi odpowiada, a odrzucenie tego, z czym sie nie chce zgodzic, np. Credo, wierze, ze Jezus jest Bogiem, a odrzucam bostwo Ducha Swietego, itp...

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pn cze 06, 2005 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 21, 2004 14:12
Posty: 93
Post 
no tak..ale, o ile się nie mylę, poglądy Kościoła Katolickiego, w tym jego doktryny i dogmaty, zmieniały się na przestrzeni wieków...logika podpowiada, że zapewne ten proces będzie trwać dalej....rozumiem więc, że niektórzy z niegdysiejszych heretyków, dziś są sweeet, choć niegdyś byli lame....obawiałbym się , co za tym idzie , nazwać kogokolwiek heretykiem...nigdy nie wiado, czy za jakiś czas się nie okaże, że jego "herezje" staną się doktryną lub dogmatem....eeeh...to trochę za skomplikowane dla mnie :?

_________________
sweeet


Pn cze 06, 2005 18:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
dlatego heretykow raczej sie nazywa takie osoby ktore wiadomo ze sa poza nauka Kosciola, nie tylko katolickiego ale tez prawoslawnego.


Pn cze 06, 2005 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Gryzio napisał(a):
no tak..ale, o ile się nie mylę, poglądy Kościoła Katolickiego, w tym jego doktryny i dogmaty, zmieniały się na przestrzeni wieków...logika podpowiada, że zapewne ten proces będzie trwać dalej....rozumiem więc, że niektórzy z niegdysiejszych heretyków, dziś są sweeet, choć niegdyś byli lame....obawiałbym się , co za tym idzie , nazwać kogokolwiek heretykiem...nigdy nie wiado, czy za jakiś czas się nie okaże, że jego "herezje" staną się doktryną lub dogmatem....eeeh...to trochę za skomplikowane dla mnie :?


Mylisz się, doktryny i dogmaty wiary nigdy się nie zmianiały. Żaden z niegdysiejszych heretyków nie został świętym, żadna herezja nigdy nie została uznana przez Kościół prawdą wiary. Polecam doskonałą książkę: JOHN NEWMAN: "O rozwoju doktryny chrześcijańskiej". W niej znadziesz dokładnie odpowiedź na swoje rozterki.

W skrócie heretykiem nazywa się kogoś, kto wyraźnie przeczy jakiemuś dogmatowi katolickiemu. Jeśli nie wiesz co jest herezją, to nie wiesz też co jest dogmatem wiary katolickiej. Dlatego trzeba jasno mówić co jest i było herezją. Pius IX tak pisał o liberalnych katolikach, którzy chcieli znieść różnicę pomiędzy prawdą i herezją: „Ci są jednak z pewnością niebezpieczniejsi i szkodliwsi niż otwarci wrogowie (...), a ponieważ oni trzymają się na granicy formalnie potępionych twierdzeń, nadają sobie pozór prawowierności i nieskazitelnej nauki, przyciągają miłośników porozumienia i wprowadzają w błąd osoby, które gorąco zaprotestowałyby przeciw otwartemu błędowi".

wiking napisał(a):
dlatego heretykow raczej sie nazywa takie osoby ktore wiadomo ze sa poza nauka Kosciola, nie tylko katolickiego ale tez prawoslawnego.


Prawosławni też są heretykami, gdyż nie uznają np. filioque oraz dogmatu o prymacie i nieomylności papieskiej.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Pn cze 06, 2005 20:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Nie Kosciol Katolicki nie uznaje prawoslawnych za heretykow, jesli juz to za schizmatykow. Herecy to tacy co nie uznajac jakiegos dogmatu odlaczaja sie od Kosciola. Nie tacy ktorzy sa odzieleni i jakies nowe dogmaty sa odkrywane pozniej.

Zreszta niektore wspolnoty ktore wczesniej uwazano za heretykow, teraz sa czescia Kosciola, jak Kosciol chaldejski np. dlatego ze wyjasniono pojecia jezykowe i co obie strony rozumieja. Czesto to sie bralo z niemozliwosci dokladnego przetlumaczenia jakiegos slowa z jednego jezyka na drugi.
Zreszta sprawa Filioque zostala juz tez rozwiazana przez prawoslawno-katolicka komisje teologiczna.

Poza tym Gryzio proponuje nikogo nie nazywac heretykiem, nie dlatego ze tacy nie istnieja, ale tak zamyka sie czesto droge do ewangelizacji tej osoby. Jesli doslownie traktowac heretykow za tych ktorzy nie przyjmuja nauczania papieskiego za heretykow trzeba uznac lefebrystow.


Pn cze 06, 2005 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 21, 2004 14:12
Posty: 93
Post 
Ultramontanin napisał(a):
Mylisz się, doktryny i dogmaty wiary nigdy się nie zmianiały.


hmmm..no tak, mogłaby być ( przynajmniej co do doktryn ) fajna dyskusja...gdyby tak jeszcze do niej Kopernika lub Galileusza zaprosić, a także paru krzyżowców, ..co do dogmatów, pozornie w tym wypadku wydajesz się mieć rację ...choć mnie np. ciekawi, czy chociażby ekumenizm ( którego niestrudzonym orędownikiem był nota bene Nasz Ojciec Święty), nie podważyłby ich pare?.... ..ale jak już mówiłem, ja się na tym słabo znam....załóżmy , że wyjaśniliście mi kim jest heretyk ..thx Chłopaki :)

_________________
sweeet


Pn cze 06, 2005 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
wiking napisał(a):
Nie Kosciol Katolicki nie uznaje prawoslawnych za heretykow, jesli juz to za schizmatykow. Herecy to tacy co nie uznajac jakiegos dogmatu odlaczaja sie od Kosciola. Nie tacy ktorzy sa odzieleni i jakies nowe dogmaty sa odkrywane pozniej.


Ciekawa teoria, z którego palca wyssana? Heretykiem jest ten kto nie uznaje dogmatu wiary chrześcijańskiej, nie ważne kiedy się odłączył i czy nawet o tym wie że się odłączył.

wiking napisał(a):
Zreszta niektore wspolnoty ktore wczesniej uwazano za heretykow, teraz sa czescia Kosciola, jak Kosciol chaldejski np. dlatego ze wyjasniono pojecia jezykowe i co obie strony rozumieja. Czesto to sie bralo z niemozliwosci dokladnego przetlumaczenia jakiegos slowa z jednego jezyka na drugi.


Jeżeli kogoś uważano nie bezpodstawnie za heretyka nie mógł wejść do Kościoła, bez wyrzeczenia się błędów.

wiking napisał(a):
Poza tym Gryzio proponuje nikogo nie nazywac heretykiem, nie dlatego ze tacy nie istnieja, ale tak zamyka sie czesto droge do ewangelizacji tej osoby.


Wskazanie komuś, że się myli zamyka mu drogę do ewangelizacji. Czyli nie zwracanie uwagi na czyjeś błędy, czyni ją otwartą? To do kroćset na czymże ma ta ewangelizacja polegać, jeśli nie na wyperswadowywaniu komuś błędów z głowy i dążeniu do Pradwy????

wiking napisał(a):
Jesli doslownie traktowac heretykow za tych ktorzy nie przyjmuja nauczania papieskiego za heretykow trzeba uznac lefebrystow.


Podobną bzdurę bardzo trudno jest usłyszeć albo przeczytać, gratuluję odwagi cywilnej w zamieszczaniu takich treści na publicznym forum.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Pn cze 06, 2005 21:09
Zobacz profil WWW
Post 
Cytuj:
no tak..ale, o ile się nie mylę, poglądy Kościoła Katolickiego, w tym jego doktryny i dogmaty, zmieniały się na przestrzeni wieków...logika podpowiada, że zapewne ten proces będzie trwać dalej....rozumiem więc, że niektórzy z niegdysiejszych heretyków, dziś są sweeet, choć niegdyś byli lame....obawiałbym się , co za tym idzie , nazwać kogokolwiek heretykiem...nigdy nie wiado, czy za jakiś czas się nie okaże, że jego "herezje" staną się doktryną lub dogmatem....eeeh...to trochę za skomplikowane dla mnie


To, co napisałeś, neguje dogmat o nieomylności Kościoła.



Cytuj:
Heretykiem jest ten kto nie uznaje dogmatu wiary chrześcijańskiej, nie ważne kiedy się odłączył i czy nawet o tym wie że się odłączył.


Wiary katolickiej.


Pn cze 06, 2005 21:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Z tematu wydzielono watek o zjednoczeniu chrzescijan
viewtopic.php?t=4003

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Wt cze 07, 2005 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Kanon XX I Soboru Nicejskiego z 325 r. głosi iż w każdą niedzielę roku oraz w okresie paschalnym (od Wielkanocy do Pięćdziesiątnicy) nie wolno klęczeć/klękać podczas liturgii świętej.

Kanon ten jest całkowicie przestrzegany w Kościele Prawosławnym, z moich obserwacji wynika iż w Kościele Katolickim nie do końca. Czy może być to podstawą herezji?

W moim przekonaniu budowanie Kościoła na postanowienia Soborów Powszechnych a później lekceważenie ich zakrawa o herezję.

Co o tym sądzicie? Jaki jest dzisiejszy Kościół Katolicki i jakie jest jego Credo?


Wt cze 07, 2005 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Który kanon soboru mowi, że Sobory są nieomylne? Bo kanon soboru watykańskiego 1 mówi, że to papież jest nieomylny. Zaś sobór w konstancji twierdzi, że pogląd jakoby sobór był nad papieżem jest herezją.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Wt cze 07, 2005 14:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
didymos napisał(a):

Co o tym sądzicie? Jaki jest dzisiejszy Kościół Katolicki i jakie jest jego Credo?

Bog przemowil w pelni w swoim Synu i nie oczekujemy na zadne nowe Objawienie Boze, dlatego i wiara pozostanie niezmienna, a co za tym idzie, nadal wyznajemy Credo sformulowane w Nicei w 325 i uzupelnione podczas Soboru w Konstantynopolu w 381.
Cytuj:
195 Symbol Nicejsko-Konstantynopolitański czerpie wielki autorytet stąd, że jest owocem dwóch pierwszych soborów powszechnych (325 i 381r.). Także dzisiaj jest wspólny wszystkim wielkim Kościołom Wschodu i Zachodu.

Powyzszy cytat pochodzi z Katechizmu Kosciola Katolickiego
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Wt cze 07, 2005 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Ultramontanin napisał(a):
Który kanon soboru mowi, że Sobory są nieomylne? Bo kanon soboru watykańskiego 1 mówi, że to papież jest nieomylny. Zaś sobór w konstancji twierdzi, że pogląd jakoby sobór był nad papieżem jest herezją.


Więc czym jest dla katolicyzmu Sobór? Kilkuset biskupów zbiera się raz na kilkadziesiąt, -set lat, ustalają jakieś regułki, na koniec stwierdzają że niech każdy kto zmieni postanowienia będzie obłożony anatemami i ekskomunikowany.... i to wszystko przestaje mieć wartość kiedy następny Sobór określa coś zupełnie innego. Heh. Papiestwo godzi w Sobory i jawnie się mu sprzeciwia! Na żadnym z siedmiu pierwszych Soborów Powszechnych nie stwierdzono nieomylności papieża, a stwierdzono że to Duch Św. kieruje ich postanowieniami i dlatego decyzje są wiążącymi dla całego Kościoła Powszechnego.

Czy można wierzyć wybiórczo??

Jeśli Sobory bierze się obecnie za nic to po cholere były zwoływane??!?
Idąc dalej... za 100 lat kiedy nieomylny papież stwierdzi że Sobory Watykańskie były niezgodne z depozytem wiary cofniemy się do epoki Soborów Trydenckich?

To się kupy nie trzyma :D

Wybaczcie za mój ton, to tylko dlatego że szanuje idee i postanowienia Ojców Kościoła i biskupów pierwszego tysiąclecia.


Wt cze 07, 2005 15:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL