Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 17, 2024 22:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 kim jest heretyk? 
Autor Wiadomość
Post 
Heretyk i herezja to rezecz względna- pragnę przypomnieć przedmówcom iż przez czas jakiś heretykiem był św. Tomasz z Akwinu, a jego filozofia - tomizm była uznawana w Kościele za herezję.


So cze 11, 2005 18:20

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Jeżeli błąd (herezja) jest rzeczą względną, to i prawda jest rzeczą względną.

Możesz rozwinąć to przypomnienie o św. Tomaszu? Bo przyznaje, że wyleciało mi z pamięci.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


So cze 11, 2005 18:42
Zobacz profil WWW
Post 
Co rozwijać ? Interesyje sie historia kościoła , ale raczej na raczej amatorsko, są rzeczy i ciekawsze i i ważniejsze, ale fakt iz tomizm uznany został za herezję jest niesamowity. Tak więc tomizm był herezją a juz nią nie jest (pewnie ktoś docenił to iż Akwinata dokonał recepcji arystotelizmu i wtłoczył go chrześjańskie opakowanie)

Raz jest raz nie jest- czyli rzecz waględna.

Co do prawdy jak się rozejrzysz po świecie uważnie to przekonasz się iż prawdą nie jest to co jest zgodne z faktami tylko to co większości ludzi uzna za prawdę.

Poza tym

Jak powiadają :"Dobre kłamstwo zawiera 90 % prawdy"


N cze 12, 2005 9:31
Post 
A czy Ci co orzekają o herezji to mają jakiś monopol na prawdę?


N cze 12, 2005 9:32

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Żądam od Ciebie przytoczenia jakiś dowodów na to, że tomizm był kiedyś uznany za herezję. Na razie posługujesz się kłamstwem, które jest tak kiepskie, że zawiera 0% prawdy.

Monopol na Prawdę ma Bóg, a z Jego upoważnienia nieomylny w swym nauczaniu Kościół Święty.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


N cze 12, 2005 9:40
Zobacz profil WWW
Post 
1. Mówiła o tym mi moja nauczycielka polskiego (inteligentna i diabelnie oczytana babka)
2. Czytałem o tym już jakiś czas temu- źródła na razie nie podam bo nie pamiętam, ale żeby nie było- motto tej knigi brzmioło mniej więcej tak:

Chrzesjanin powinien dochodzić przez wiarę do zrozumienia , a nie przez zrozumienia do wiary- św. Anzelm

:o :o żądasz? zmień ton [...]

Jakoś mi umknęło to że bóg scedował swój monopol na S.C.E.


N cze 12, 2005 10:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Należy połączyć wiarę z prawdą. Prawdziwie wierzyć i wyznawać i wierzyć w prawdę. Chrystus jest Prawdą. Prawda zdaje się być z rzeczy racjonalnych (dychotomia prawda-fałsz powinna być ustalana rozumowo), ale wiara już nie. Jak więc to można pogodzić?


N cze 12, 2005 11:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Zauwazylem u niektorych posty-tasiemce odnosnie tego tematu.Heretykiem jest kazdy kto sprzeciwia sie nauce Kosciola Katolickiego.

Pozdr. :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Pn cze 20, 2005 19:22
Zobacz profil
Post 
wcale nie śmieszne tess. Czyli większość ludzkości to heretycy.

Jak ktoś powiedział monopol na prawdę ma bóg, a bóg to nie równa się kościół.


Pn cze 20, 2005 20:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
semper_malus napisał(a):
wcale nie śmieszne tess. Czyli większość ludzkości to heretycy.

Jak ktoś powiedział monopol na prawdę ma bóg, a bóg to nie równa się kościół.


Każdy grzeszy. Chrystus umiłował grzeszników. Decyzje Kościoła muszą ulec recepcji w czasie, potępiony który był wtedy i jest i teraz. To Kościół jest nieomylny, jego mistyczne ciało złożone z wiernych. Urząd jest nieomylny, ale osoba go sprawująca już nie. Może być grzesznikiem, więc równie dobrze heretykiem.


Pn cze 20, 2005 20:48
Zobacz profil
Post 
Kosciół się myli- bo kościół to ludzie, a ludzie m,ają taką właściwość, że są omylni. Ty widzisz w kościele coś mistycznego- ja ludzi i to wcale nie zawsze (nawet nie często) zachwycających. W kościele są i działają ludzie- więc nie jest nieomylny, ani bezgrzeszny

[...]


Pn cze 20, 2005 23:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
semper_malus napisał(a):
Kosciół się myli- bo kościół to ludzie, a ludzie m,ają taką właściwość, że są omylni. Ty widzisz w kościele coś mistycznego- ja ludzi i to wcale nie zawsze (nawet nie często) zachwycających. W kościele są i działają ludzie- więc nie jest nieomylny, ani bezgrzeszny

[...]


Ludzie to jednostki, a Kościół to Ciało mistyczne. Decyzje podejmuje Ciało a nie jednostka. Niestety KK od 1100 lat uznaje inaczej ;) Stąd pewnie Twój zarzut. Tylko sobór (tzn specjalnie zorganizowany zbiór) biskupów jest nieomylny.

Zresztą Kościół również podlega wierze a priori :) W tym cała moc chrześcijaństwa. Nikt ci tego nie objawi na piśmie, poczujesz to sercem - nie rozumem. Zakładamy że Duch Św opiekuje się ludźmi i to on kieruje wolą soboru.


Wt cze 21, 2005 10:34
Zobacz profil
Post 
Mon Dieu jesteś katolikiem - koncyliarystą? Przecież to herezja :D. W kościele decyduje papież- nie ogół.



Nie mam nic do kościoła jako zbioru ludzi wiernych- wspólnota; natomiast instutuoawby i hierarchiczny kler (nierzadko zakłamany i pazerny) to inna sprawa. Zasłaniają się bogiem dla swych partykularnych interesów- kto jest przeciw nim grzeszy przecoiwko bogu- a to jest nie fair.

didymos wyobraź sobie, że wiem co to jest sobór :lol: :lol: :lol:


Wt cze 21, 2005 14:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
semper_malus napisał(a):
Mon Dieu jesteś katolikiem - koncyliarystą? Przecież to herezja :D. W kościele decyduje papież- nie ogół.



Nie mam nic do kościoła jako zbioru ludzi wiernych- wspólnota; natomiast instutuoawby i hierarchiczny kler (nierzadko zakłamany i pazerny) to inna sprawa. Zasłaniają się bogiem dla swych partykularnych interesów- kto jest przeciw nim grzeszy przecoiwko bogu- a to jest nie fair.

didymos wyobraź sobie, że wiem co to jest sobór :lol: :lol: :lol:


Jestem ortodoksjnym (czyt. prawosławnym, bo tak się raczej przyjęło używać w jęz. polskim) chrześcijaninem, który wyznaje Wiarę Apostolską. W Kościele apostołów nie decydował Piotr a cała dwunastka. To oni się naradzali i żadne postanowienie nie mogło zostać przyjęte bez większości głosów. Prymat papiestwa i XIX-wieczne dogmaty podane przez KK mylnie określają eklezjologię Kościoła Chrystusowego. Powodują właśnie te rzeczy, o których mówisz - pomyłki, kłamstwa i błędy "nieomylnego" zwierzchnika Kościoła. Więc w sumie Ci się nie dziwię.

Człowiek jest z natury grzeszny, nawet biskup. Jednak funkcja którą spełnia jest święta. Kiedy biskupi się naradzają podczas synodu lokalnego (kanony mówią o obowiązku dwóch synodów w ciągu roku) ich decyzje podjęte wspólnie, bądź wypracowane drogą kompromisu są natchnione Duchem Świętym. Jeśli zachwiana jest wiara biskupów (złe intencje np.), albo złamane są zasady zwołania synodu - staje się on nieważny. W takiej sytuacji prawo pomocy takiemu Kościołowi posiada każdy synod innego Kościoła lokalnego, w szczególności Konstantynopolitański, z patriarchą ekumenicznym jako honorowym przywódcą wspólnoty wiernych.

Kiedy Kościołem zarządza grupa równych sobie nie ma mowy o pomyłkach, ponieważ "każdy każdego kontroluje" i może odpowiednio reagować.

Sytuację zmienia również fakt że w tradycji wschodniej biskupem (a więc tym który kieruje Kościołem) może zostać jedynie osoba, która złożyła śluby czystości i oddania (mnich) i to nie z własnej woli, a decyzją synodu.


Wt cze 21, 2005 14:48
Zobacz profil
Post 
Pzepraszam za nazwanie cie katolikiem- błedne założenie.

to o czym mówisz próbowano w kk przeprowadzić chodziło o wyższośc soboru nad papieżem- nie wyszło.

A tak z ciekawości to do jakiego prawosławnego (jeśli to nie tajemnica)


Wt cze 21, 2005 15:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL