Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Imprimatur 
Autor Wiadomość
Post Imprimatur
Zdaje się, dzisiejsza postać tej procedury wiąże się historycznie z wynalazkiem druku. Służyć to miało walce z wysypem publikacji nieprawowiernych lub nawet otwarcie antykościelnych, które zaczęły się pojaawiać. Mam pytanie do mądrzejszych odemnie: kto właściwie ocenia zgodność drukowanych dzieł z katolicką doktryną wiary? Bo inkwizycji niet (a właściwie jest pod zmienioną nazwą w dalekim Rzymie).

Bo zaobserwowałem, że imprimatur może dziś dostać radosna twórczość o charakteerze bardzo dziwnym: podręczniki do katechezy dla dzieci ze szkół podstawowych wyjaśniające iż "Msza jest namiastką ostatniej wieczerzy" albo modlitewnik z załączonym opisem drogi krzyżowej liczącej PIĘTNAŚCIE stacji.


Pn lip 31, 2006 15:06
Post Re: Imprimatur
maciek_z_gdanska napisał(a):
Zdaje się, dzisiejsza postać tej procedury wiąże się historycznie z wynalazkiem druku. Służyć to miało walce z wysypem publikacji nieprawowiernych lub nawet otwarcie antykościelnych, które zaczęły się pojaawiać. Mam pytanie do mądrzejszych odemnie: kto właściwie ocenia zgodność drukowanych dzieł z katolicką doktryną wiary? Bo inkwizycji niet (a właściwie jest pod zmienioną nazwą w dalekim Rzymie).

Bo zaobserwowałem, że imprimatur może dziś dostać radosna twórczość o charakteerze bardzo dziwnym: podręczniki do katechezy dla dzieci ze szkół podstawowych wyjaśniające iż "Msza jest namiastką ostatniej wieczerzy" albo modlitewnik z załączonym opisem drogi krzyżowej liczącej PIĘTNAŚCIE stacji.


Ja miałem niedawno w ręku książkę ks. Malińskiego (z imprimatur, a jakże) w której pisało, że nie ma różnic dogmatycznych pomiędzy katolicyzmem i prawosławiem, a różnice z protestantyzmem to kwestia "dogadania się".


Pn lip 31, 2006 15:16
Post 
Może jest taryfikator?
Napiszesz, chcesz imprimatur? płać.
taryfa podstawowa: 100 zł.
Zrównanie protetantyzmu z wiarą katolicką: 50 zł.
j/w odnośnie pogaństwa: 300 zł.
podważenie ofiarniczego charakteru Mszy: 600 zł.
podważenie boskości Jezusa: 2500 zł.

Wszystko do dogadania.

Oczywiście mam nadzieję, że się mylę...

tam mi się napisało.


Pn lip 31, 2006 15:51
Post Re: Imprimatur
Cytuj:
ocenia zgodność drukowanych dzieł z katolicką doktryną wiary?


Cenzor, a kto nim jest, to już jest napisane pod imprimatur.


Pn lip 31, 2006 15:57
Post 
tyle wiadomo. ale jakie kwalifikacje musi on mieć i przed kim odpowiada? bo odnieść można wrażenie , że kwalifikacji nie musi mieć żadnych (niektórzy - mam nadzieję większość - mimo wszyko mają) i nie odpowiada przed nikim.


Pn lip 31, 2006 15:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Mam w ręku książke x.Malińskiego " Swiadkowie Jezusa"
Imprimatur dał JE Abp Henryk Kard. Gulbinowicz.
Myślicie, że ją osobiście przeczytał?

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Pn lip 31, 2006 16:01
Zobacz profil WWW
Post 
Ja mam pod ręką parę innych książek:

(Czym właściwie różni się Nihil Obstat od Imprimatur)

:arrow: William Johnston - Życie w miłości - modlitwa chrześcijańska w praktyce

NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, ks. Mieczysław Kożuch SJ, prowincjał. Kraków, 3 l 96 r. l. dz/ 250/1/96"

:arrow: Mądrość Przeszłości dla teraźniejszości - Nauka Ojców Apostolskich.
(Taka fajna mała książeczka)
Brak imprimatur tudzież nihil obstat

:arrow: Ks. Jan Siedlecki - Śpiewnik Kościelny
NIHIL OBSTAT - Wizytator polskiej prowincji zgromadzenia misji Ks.Bronisław Sieńczak CM (...)

:arrow: Ks. Eugeniusz Stencel - Lektor i jego liturgiczna posługa. Wyd. diecezjalne, Pelplin
Nihil obstat - ks.Tadeusz Borcz
Imprimatur + Piotr Krupa, wikariusz generalny, ks. Wojciech Kasyna, kanclerz. Kuria Diecezjalna Pelplińska


:arrow: ks. Mieczysław Maliński - Poszukiwanie godności
Imprimatur: Kuria Metropolitalna w Krakowie
+ Jan Szkodoń - wikariusz generalny
Ks. Jan Dyduch - kanclerz
Ks. dr. Kazimierz Panuś - cenzor
(...)


Pn lip 31, 2006 16:21
Post 
Krótkie wyjaśnienie co jest co (en.wikipedia.org, wersja polska jest tu wyjątkowo uboga);

A Roman Catholic imprimatur can consist of up to three stamps, each followed by a signature (name and title):

* Imprimi potest (Latin, meaning "able to be printed") -- If the work is that of a member of a religious order, this stamp indicates that it has first been examined and approved by the religious superior or head of the religious order (or a duly appointed representative).

* Nihil obstat (Latin, meaning "nothing hinders") -- This stamp indicates that the work has been examined and approved by the censor of the diocese, and that he finds it free of doctrinal or moral error. The censor is often a scholarly priest appointed by the bishop, and it is his task to work back-and-forth with the author of the work to correct any inaccuracies or problems.

* Imprimatur (Latin, meaning "let it be printed") -- Finally, this stamp indicates that the work has been approved for printing by the bishop of the diocese, or other ecclesiastical authority.


Pn lip 31, 2006 16:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Imprimatur (łac. niech będzie odbite) - w publikacjach kościelnych, pozwolenie na druk książki, oficjalna aprobata władz kościelnych; zaznaczane zazwyczaj na odwrocie strony tytułowej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Imprimatur


Cytuj:
Nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie) – formuła umieszczana na wydawnictwach kościelnych, oznaczająca pozwolenie na publikację.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nihil_obstat


Co ciekawe - w internetowej wersji PWN, "nihil obstat" jest utożsamiane z "imprimatur" ( http://encyklopedia.pwn.pl/51178_1.html ) :)

Czyli - de facto - jedno i drugie oznacza zezwolenie władz kościelnych (biskup, kuria, kanclerz, wikariusz generalny) na wydanie danego tytułu.


Cytuj:
kto właściwie ocenia zgodność drukowanych dzieł z katolicką doktryną wiary?

Na szczeblu diecezjalnym powinni być powoływani przez ordynariuszy cenzorzy ksiąg religijnych. Czyli księża, przez których ręce przechodzą publikacje katolickie, zanim zostaną wydane :)

Co do publikacji zakonnych - tutaj chyba istnieją podobne stanowiskach na szczeblach administracji prowincjonalnej: czasami pozwolenie wydaje prowincjał, niekiedy upoważniona przez niego osoba.

Tak więc wszelkiego rodzaju zastrzeżenie co do zasadności wydania imprimatur/nihil obstat nie powinny być kierowane do autorów książek, a do osób/organów które owo przyzwolenie wydały.

maciek_z_gdanska napisał(a):
tyle wiadomo. ale jakie kwalifikacje musi on mieć i przed kim odpowiada? bo odnieść można wrażenie , że kwalifikacji nie musi mieć żadnych (niektórzy - mam nadzieję większość - mimo wszyko mają) i nie odpowiada przed nikim.

To Ci się tylko wydaje.

Gdy pojawiają się jakieś wątpliwości ze strony odbiorców, czytelników - duchowieństwa czy też świeckich, odnośnie treści - sprawa jest, z tego co wiem, badana przez kurię biskupią/zakon, czasami (wobec dużych kontrowersji co do treści) interweniuje nawet Watykan - bodajże Kongregacja Nauki Wiary, do niedawna kierowana przez obecnego papieża.

Kyllyan napisał(a):
Mam w ręku książke x.Malińskiego " Swiadkowie Jezusa"
Imprimatur dał JE Abp Henryk Kard. Gulbinowicz.
Myślicie, że ją osobiście przeczytał?

Jeśli imprimatur daje biskup - wątpię, aby miał czas czytać wszystko, na co drukować zezwala. Raczej ma od tego ludzi, którzy za niego czytają i decydują o udzieleniu lub nieudzieleniu imprimatur.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lip 31, 2006 16:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Mam książkę: Jacek Kozłowski SJ "Zrodzeni w Chrystusie"
ma ona: imprimatur - +Władysław Ziółek Arcybiskup Łódzki;
Nihil obstat: ks.dr Andrzej Perzyński - i podejrzewam, że to jest własnie cenzor :-D
No i jeszcze adnotację, że wydano za zezwoleniem Przełozonego Prowincji Jezuitów (tu imię i nazwisko)

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Wt sie 01, 2006 12:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Bo zaobserwowałem, że imprimatur może dziś dostać radosna twórczość o charakteerze bardzo dziwnym: podręczniki do katechezy dla dzieci ze szkół podstawowych wyjaśniające iż "Msza jest namiastką ostatniej wieczerzy"

Jaki to podręcznik, kto go wydał, gdzie i kiedy, oraz kto udzielił imprimatur.
[...]

Posty - oraz ich fragmenty- dotyczące liczby stacji Drogi Krzyżowej zostały wydzielone :
viewtopic.php?p=181641#181641
baranek


Śr sie 02, 2006 8:36
Zobacz profil
Post 
szalony napisał(a):
Krótkie wyjaśnienie co jest co (en.wikipedia.org, wersja polska jest tu wyjątkowo uboga);

A Roman Catholic imprimatur can consist of up to three stamps, each followed by a signature (name and title):

* Imprimi potest (Latin, meaning "able to be printed") -- If the work is that of a member of a religious order, this stamp indicates that it has first been examined and approved by the religious superior or head of the religious order (or a duly appointed representative).

* Nihil obstat (Latin, meaning "nothing hinders") -- This stamp indicates that the work has been examined and approved by the censor of the diocese, and that he finds it free of doctrinal or moral error. The censor is often a scholarly priest appointed by the bishop, and it is his task to work back-and-forth with the author of the work to correct any inaccuracies or problems.

* Imprimatur (Latin, meaning "let it be printed") -- Finally, this stamp indicates that the work has been approved for printing by the bishop of the diocese, or other ecclesiastical authority.


Poproszę o tłumaczenie, zgodnie z zasadą :
Regulamin napisał(a):
3. Językiem używanym na forum jest język polski. Dopuszcza się zamieszczanie krótkich wypowiedzi w języku obcym pod warunkiem, że autor przetłumaczy je na język polski.


Śr sie 09, 2006 20:28
Post 
szalony napisał(a):
Krótkie wyjaśnienie co jest co (en.wikipedia.org, wersja polska jest tu wyjątkowo uboga);

A Roman Catholic imprimatur can consist of up to three stamps, each followed by a signature (name and title):

* Imprimi potest (Latin, meaning "able to be printed") -- If the work is that of a member of a religious order, this stamp indicates that it has first been examined and approved by the religious superior or head of the religious order (or a duly appointed representative).

* Nihil obstat (Latin, meaning "nothing hinders") -- This stamp indicates that the work has been examined and approved by the censor of the diocese, and that he finds it free of doctrinal or moral error. The censor is often a scholarly priest appointed by the bishop, and it is his task to work back-and-forth with the author of the work to correct any inaccuracies or problems.

* Imprimatur (Latin, meaning "let it be printed") -- Finally, this stamp indicates that the work has been approved for printing by the bishop of the diocese, or other ecclesiastical authority.


Imprimatur Kosciola Rzymsko-Katolickiego moze zawierac do trzech elementow:

- Imprimi potest (lac. nadaje sie do druku). Nadawane dla publikacji pisanych przez zakonnikow. Oznacza, ze dzielo zostalo sprawdzone i zaaprobowane przez kanonicznego przelozonego autora, lub przelozonego zakonu (generala, prowincjala, etc.)

- Nihil obstat (lac. nic nie przeszkadza) . Oznacza, iz publikacja zostala sprawdzona i zatwierdzona przez cenzora diecezji, ktory okreslil ja jako wolna od bledow doktrynalnych i moralnych. Cenzor jest wyznaczany przez bpa, i wspolpracuje z autorem celem usuniecia ewentualnych bledow.

- Imprimatur (lac. niech bedzie odbite). W koncu, oznacza ze publikacja zostala zatwierdzona do druku przez bpa diecezji, lub inna wladze koscielna.


Śr sie 09, 2006 21:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Z tym to w ogóle ciekawa sprawa - pamiętam, w jakim byłem szoku, kiedy zobaczyłem, że "Czasy Jezusa" Theissena, będące wszak całkowicie "świecką" interpretacją tekstów NT, posiada Nihil obstat (czy także Imprimatur - tego nie jestem pewien). Zresztą podobnie jest z "Marginal Jew" Meiera.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 24, 2015 9:49
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
No tak, ale jak się zastanowić to imprimatur ma być gwarantem dla czytelnika, że publikacja nie zawiera błędów doktrynalnych (i moralnych), a chyba nie można powiedzieć, że Marginal Jew je zawiera. Autor doskonale wie jakie jest nauczanie Kościoła, zgodnie z prawdą je przedstawia a że historycznie dochodzi do całkiem sprzecznych z doktryną wniosków...


Wt lut 24, 2015 10:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL