Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Takie moje przemyslenia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post Takie moje przemyslenia
Takie moje przemyslenia.Otóż ciągle jestem w rozterce i nie wiem czy z powodu swojej wiary zajmować się metafizyką,która niby jest racjonalna ale występuje najczęściej w odniesieniu do absolutu,czy też filozofią tego co poddane jest tylko weryfikowalności czyli empiryzmem,czy może jest taka filozofia ,która łączy ze sobą racjonalność z metfizyką,czy jest może taki rodzaj filozofii,proszę o odp.


Pn lis 16, 2009 5:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post 
Chciałbym jeszcze zapytać :Co najpierw musiałbym przeczytać żeby móc zrozumieć powiedzmy Kanta i Hegla?


Pn lis 16, 2009 6:04
Zobacz profil
Post 
Hegla odradzam, Kanta polecam :-) Jeśli chcesz stracić wiarę to Hegel, Heideger, Nietsche, Hume, Volter i tamta banda jest najlepsza....

Kant jest Dobry, szczególnie polecam tobie: Jedyna możliwa podstawa dowodu na istnienie Boga, Prolegomena do wszelkiej przyszłej metafizyki.

Dobre książki, A najlepiej to zobacz do Św. Tomasza z Akwinu, jeśli chodzi o metafizykę, to lepiej trafić nie możesz. Zobaczysz, że filozofia nie oddala - ale przybliża do Boga.


Pn lis 16, 2009 22:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post 
Dzięki obecnie czytam :"Metafizykę" Arystotelesa no i nie powiem jak dla mnie dość trudna a Kanta mam :Krytykę czystego rozumu.


Pn lis 16, 2009 23:57
Zobacz profil
Post 
Metafizyka to dobra lektura, często odwołuje się do niej Św. Tomasz... wiesz bo lubuję się w przypisach.... ;-) I odnośnikach takie trochę "zboczenie zawodowe" Dzieło kojażę, niestety jednak go nie czytałem. Ale skoro ją masz no to jak najbardziej. No a link do Sumy Teologicznej jakby co to jest w moim podpisie.


Wt lis 17, 2009 10:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Jeśli chcesz stracić wiarę to Hegel, Heideger, Nietsche, Hume, Volter i tamta banda jest najlepsza...


Przecież Hegel to chrześcijański filozof.. ogólnie jak się umie czytać krytycznie, to można czytać wszystko. Ks. Tischner komentował "Antychrysta" Nietzschego, i jakoś wiary nie stracił ;) A niektórych nawet "Dramat humanizmu ateistycznego" o. de Lubaca może doprowadzić do utraty wiary ;) Ale nie przeczę, takie decyzje również należy umieć podejmować. Jeżeli ktoś czuje, że czytanie jakiegoś dzieła może naprawdę zaszkodzić jego wierze, to nie powinien go czytać. Nie warto.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 17, 2009 13:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 28, 2015 9:12
Posty: 231
Post Re:
Highway napisał(a):
Chciałbym jeszcze zapytać :Co najpierw musiałbym przeczytać żeby móc zrozumieć powiedzmy Kanta i Hegla?

Chcesz czytać Kanta zapoznaj się najpierw z Humem. Jak sam Kant twierdził to on wyrwał go z "dogmatycznej drzemki". Niestety nie dość skutecznie moim zdaniem. :x


So mar 28, 2015 10:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL