Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dusza a ciało i psychika. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post Dusza a ciało i psychika.
Mam takie pytanie:Czy dusza sama bez ciała może mieć psychikę bo według nauki Kościoła to dusza złączona z ciałem ma psychikę ale czy bez ciała dalej ją ma czy też nie?

_________________
"Bóg" bowiem wśród istniejących rzeczy istnieje jako rodzaj substancji,której nie przysługuje ani ruch,ani ginięcie,ani powstawanie.Arystoteles.

http://dowody.blog.onet.pl/


Wt gru 01, 2009 4:10
Zobacz profil
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Highway napisał(a):
Mam takie pytanie:Czy dusza sama bez ciała może mieć psychikę bo według nauki Kościoła to dusza złączona z ciałem ma psychikę ale czy bez ciała dalej ją ma czy też nie?

Jest to przykład zdania, które potrafi zawiesić google translate.


Wt gru 01, 2009 12:46

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 8:34
Posty: 299
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Mnie się nie zawiesiło;)
Google translate napisało:
Cytuj:
Does the soul without the body itself may be psychological because according to the teachings of the Church that the soul is united with the body but the psyche and the body without the further it is or not?

_________________
Poezjo, pod twoją obronę...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska


[img]http://games.onego.ru/lastfm/ladysherlockian.png[/img]

Striving to better, oft we mar what's well.
William Shakespeare


Wt gru 01, 2009 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
J'ai cette question: Est-ce l'âme sans le corps lui-même mai être d'ordre psychologique car, selon les enseignements de l'Église que l'âme est unie au corps, mais le psychisme et le corps sans plus elle est ou pas?

_________________
"Bóg" bowiem wśród istniejących rzeczy istnieje jako rodzaj substancji,której nie przysługuje ani ruch,ani ginięcie,ani powstawanie.Arystoteles.

http://dowody.blog.onet.pl/


Wt gru 01, 2009 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:18
Posty: 404
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
मैं इस प्रश्न: शरीर बिना आत्मा है ही मनोवैज्ञानिक जा सकता है क्योंकि अनुसार चर्च की शिक्षाओं कि आत्मा शरीर पर के साथ एकजुट है और मानस के बिना शरीर और वो है या नहीं?

_________________
"Bóg" bowiem wśród istniejących rzeczy istnieje jako rodzaj substancji,której nie przysługuje ani ruch,ani ginięcie,ani powstawanie.Arystoteles.

http://dowody.blog.onet.pl/


Wt gru 01, 2009 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Psychika w naszym języku jest mocno wiązana z ciałem(psychoanaliza,behawioryzm) i przetwarza doznania cielesne. Pytanie trudne,pewnie odpowiedź zależy od danej szkoły filozoficznej. Jak dla mnie to nie, bo pozostaje w nas duch(pneuma), psychika powróci z ciałem,ale już przebóstwiona.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Pt gru 04, 2009 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 28, 2015 9:12
Posty: 231
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Augustinus napisał(a):
Psychika w naszym języku jest mocno wiązana z ciałem(psychoanaliza,behawioryzm) i przetwarza doznania cielesne. Pytanie trudne,pewnie odpowiedź zależy od danej szkoły filozoficznej. Jak dla mnie to nie, bo pozostaje w nas duch(pneuma), psychika powróci z ciałem,ale już przebóstwiona.


Psychoanaliza w ujęciu Freuda sprowadza wszystko do popędów, behawioryzm obywa się bez pojęcia świadomości. Jeśli chodzi o ducha to Carl Gustaw Jung jest w tym specjalistą "pierwszej wody". Jednak z tego co się usłyszało to tu, to tam matapsychologia odchodzi pomału w przeszłość. Liczy się tylko praktyczna strona psychologii, to jak pomóc człowiekowi odnaleźć sens bez narzucania mu swego światopoglądu.


So mar 28, 2015 10:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Highway napisał(a):
Mam takie pytanie:Czy dusza sama bez ciała może mieć psychikę bo według nauki Kościoła to dusza złączona z ciałem ma psychikę ale czy bez ciała dalej ją ma czy też nie?

Ja tam jestem ateistą, ale odpowiedź na to pytnie z religijnego punktu widzenia wydaje mi się oczywista. Gdyby dusza nie miala psychiki, to czym różniłaby się jedna od drugiej? Musicie więc przyjąć, ze ma.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So mar 28, 2015 15:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 01, 2015 22:33
Posty: 95
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Stąd krok do wniosku, że dusza jest wytworem psychiki, lub jest psychiką. Myślenie ateistyczne ;-) Na bazie antropologii chrześcijańskiej dusza/duch jest nieśmiertelna, pochodzi więc z nie tego świata. Przy czym w tym świecie wcielona w ciało posługuje się funkcjami psychiki np. rozumem i wolą, oraz może wpływać na elementy życia psychicznego: emocje, myślenie, przyjmowane postawy wobec zdarzeń zewnętrznych i wewnętrznych. Z punktu widzenia religijnego dzięki duszy zawierającej bożą iskrę, stworzonej przez Boga, człowiek, dziecko boże, może odnosić się bezpośrednio do Boga. W głębi własnej duszy oglądać Boga. Z punktu widzenia praktycznego może poznawać samego siebie i dokonywać auto-regulacji. Dzięki psychice możemy oglądać/obserwować swoje ciało i podejmować niezbędne działania względem i poprzez ciało. Dzieķi duszy możemy oglądać własną psychikę pozycji obserwatora. Bogu się podporządkowywać a psychikę podporządkowywać duszy tj. wpływać na sposoby myślenia, na spostrzeganie, przeżywanie i przyjmowane postawy. Czyli dokonywać auto-regulacji względem psychiki poprzez psychikę. To taka robocza hipoteza domgo nie odpowiadająca na pytanie ale nawiązująca do niego :)


Pn mar 30, 2015 21:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Ocierasz się o herezje ;-)

Polecam: viewtopic.php?p=763909#p763909

I witaj na forum.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn mar 30, 2015 23:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 01, 2015 22:33
Posty: 95
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
W dziale filozoficznym można ocierać się o herezję? Zakładam, że na wiarę nie spogląda się - akurat tutaj - z wewnątrz doktryny lecz można poza doktryną. Musiałbym napisać w teologicznym o ile taki istnieje. Zresztą herezja nie jest taka oczywista a nawet gdyby, dotyczy - z punktu widzenia istoty ludzkiej żyjącej tu i teraz, istoty dwudzielnej ale nie przeciwstawnej (nie dualnej) - spraw drugorzędnych tj. tego co było przed zaistnieniem, co będzie po zaistnieniu. Upss znowu :D

Dziękuję za powitanie, to moja przyjemność pisać tutaj :-D


Pn mar 30, 2015 23:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
domgo napisał(a):
Stąd krok do wniosku, że dusza jest wytworem psychiki, lub jest psychiką. Myślenie ateistyczne ;-) Na bazie antropologii chrześcijańskiej dusza/duch jest nieśmiertelna, pochodzi więc z nie tego świata. Przy czym w tym świecie wcielona w ciało posługuje się funkcjami psychiki np. rozumem i wolą, oraz może wpływać na elementy życia psychicznego: emocje, myślenie, przyjmowane postawy wobec zdarzeń zewnętrznych i wewnętrznych. Z punktu widzenia religijnego dzięki duszy zawierającej bożą iskrę, stworzonej przez Boga, człowiek, dziecko boże, może odnosić się bezpośrednio do Boga. W głębi własnej duszy oglądać Boga. Z punktu widzenia praktycznego może poznawać samego siebie i dokonywać auto-regulacji. Dzięki psychice możemy oglądać/obserwować swoje ciało i podejmować niezbędne działania względem i poprzez ciało. Dzieķi duszy możemy oglądać własną psychikę pozycji obserwatora. Bogu się podporządkowywać a psychikę podporządkowywać duszy tj. wpływać na sposoby myślenia, na spostrzeganie, przeżywanie i przyjmowane postawy. Czyli dokonywać auto-regulacji względem psychiki poprzez psychikę. To taka robocza hipoteza domgo nie odpowiadająca na pytanie ale nawiązująca do niego :)
Ale przeciez nie chodziło o to jak współgra dusza z cialem póki człowiek żyje, ale czy dusza po oddzieleniu do ciała (czyli po śmierci) nadal ma psychikę.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt mar 31, 2015 19:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Soul33 napisał(a):
Ocierasz się o herezje ;-)

Polecam: viewtopic.php?p=763909#p763909

Warto zacytować:
"Tymczasem wg nauczania KK "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku, a samo pojęcie wynika z zastosowania pewnego aparatu pojeciowego utrwalonego przez wieki."
No to pytanie: jaką postać nieśmiertelną przyjmuje czlowiek po śmierci? No bo jednak jakąś musi przyjąć i kazdy wyznawca się tego spodziewa. Zapewne nie przechodzi w jakąś funkcję matematyczną.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt mar 31, 2015 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 01, 2015 22:33
Posty: 95
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Cytuj:
Ale przeciez nie chodziło o to jak współgra dusza z cialem póki człowiek żyje, ale czy dusza po oddzieleniu do ciała (czyli po śmierci) nadal ma psychikę
Tak tyle, że jedno pytanie jest z gatunku "nie z tego świata" drugie dotyczy natury człowieka jest więc z tego świata.


Cytuj:
Warto zacytować:
"Tymczasem wg nauczania KK "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku, a samo pojęcie wynika z zastosowania pewnego aparatu pojeciowego utrwalonego przez wieki."
No to pytanie: jaką postać nieśmiertelną przyjmuje czlowiek po śmierci? No bo jednak jakąś musi przyjąć i kazdy wyznawca się tego spodziewa. Zapewne nie przechodzi w jakąś funkcję matematyczną.
I znowu, może lepiej odpowiedzieć najpierw na pytanie kim jest człowiek na tym świecie? Istotą nie dualną, lecz dwoistą, bo przecież nie holistyczną :-D Z jednej strony zagrożenie dualizmem z drugiej monizmem. Hmm... może lepiej odnieść się do obserwacji a każdy z nas może zaobserwować napięcie pomiędzy sobą a sobą...

Cytuj:
„Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec.
Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, uwielbij imię Twoje”.
Dwoistość, napięcie pomiędzy sobą a sobą zostało przezwyciężone. Dusza w znaczeniu psychiki doznaje lęku ale w postawach jest bez zarzutu. Możliwe i celowe/sensowne jest to wyłącznie dzięki istnieniu i w odniesieniu do Boga Ojca. W sensie symbolicznym zwycięstwo "zasady duchowej"/ducha ludzkiego nad "zasadą tego świata" jest obumarciem ziarna w glebie słowa bożego. Plon to udział w przyszłym życiu już teraz. Więc jakie ma znaczenie czy dusza duch będzie bytem czy jest tylko zasadą i czy ma psychikę :-D


Wt mar 31, 2015 21:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Dusza a ciało i psychika.
Askadtowiesz napisał(a):
Ale przeciez nie chodziło o to jak współgra dusza z cialem póki człowiek żyje, ale czy dusza po oddzieleniu do ciała (czyli po śmierci) nadal ma psychikę
domgo napisał(a):
Tak tyle, że jedno pytanie jest z gatunku "nie z tego świata" drugie dotyczy natury człowieka jest więc z tego świata.
Przeciez cały czas o to chodzi, o moment przejścia z tego do tamtego swiata.
Askadtowiesz napisał(a):
Warto zacytować:
"Tymczasem wg nauczania KK "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku, a samo pojęcie wynika z zastosowania pewnego aparatu pojeciowego utrwalonego przez wieki."
No to pytanie: jaką postać nieśmiertelną przyjmuje czlowiek po śmierci? No bo jednak jakąś musi przyjąć i kazdy wyznawca się tego spodziewa. Zapewne nie przechodzi w jakąś funkcję matematyczną.
domgo napisał(a):
I znowu, może lepiej odpowiedzieć najpierw na pytanie kim jest człowiek na tym świecie?
Może i lepiej, pod warunkiem, ze przyblizy nas to do odpowiedzi na pytanie. Jak widać, nie przybliżyło.
domgo napisał(a):
Więc jakie ma znaczenie czy dusza duch będzie bytem czy jest tylko zasadą i czy ma psychikę :-D
Taka, ze każdy wyznawca stara się zasłuzyc sobie na szczęśliwe życie po śmierci (co sie nazywa zbawieniem). Z pewnoscią nie jest to życie zasady, lecz życie bytu.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr kwi 01, 2015 19:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL