Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Postawa ksieży a antyklerykalizm 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
Dziękuję Kamala za linki. Oczywiście masz rację, lecz zauważ jak niebezpieczne może być przyjmowanie takiego słownictwa dla chrześcijan. Z tego co wiem to metody medytacji stosowane np u zakonników zawsze pochodziły od religii dalekiego wschodu i częściowo zostały zaimplementowane w niektórych zakonach. Lecz szczerze nie przyjmowałbym tego z uwagi na niebezpieczenstwo wkroczenia na niebezpieczny obszar ludzkiej świadomości, który wg mnie może jedynie zaszkodzić i być nie potrzebny.
Chrześcijanstwo wielkokrotnie stawao w obliczu wielu prądów, bez silnego kręgosłupa i wsparcia od Boga z pewnością bardzo ciężko oprzeć się licznym pokusom. I niestety przeszłość kościoła oraz obecnie zmagania są tego dowodem.
Co do medytacji. Z mojego punktu widzenia doszukuję się kazdorazowo zagrozeniach w czynoościach mających na celu polepszania siebie samego, ustawianie swojej osoby w centrum potrzeb i dążeń. A medytacja się z tym właśnie wiąże. Modlitwa z Pisma Świętego kojarzy mi się przede wszystkim do rozmowy z Bogiem, poddaniem się jego woli, posłuszeństwem i nie próbą zrównania duchowego. Co najwyżej prośbą o wsparcie duchowe, prośbą o mądre rozwiązanie w życiu. Zawsze tak było że to Bóg decydował komu ma się objawić, to on wybierał sobie sługę, posłańca itd. Natomiast wszelkie próby wymuszenia poznania Boga są raczej złym rozwiązanie i stawianiem się w opozycji przeciwko Jemu. Ponieważ to my chcemy decydować o tym aby Bóg się nam objawił a nie On sam.
To jest właśnie główny dylemat człowieka który trwa od ogrodu Eden.
Nie wiem czy dobrze mnie rozumiesz ale być może pomoże Ci to w zrozumieniu mojego uporu w tym poście. Pozdrawiam

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Śr maja 26, 2010 15:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
No tak, wikipedia to bardzo miarodajne zrodlo na temat medytacji zarowno chrzescijanskiej jak i tej wschodniej :D .
Wiekszych bzdur i nonsensow jakie mozna wyczytac z wikipedii na te i inne tematy to jeszcze nie widzialem. Ogarnia mnie zgroza jak to czytam.Ja wiem ze najlatwiej i najszybciej jest kliknac i cos sie juz znalazlo na dany temat ale trzeba tez troche pomyslec, w koncu Pan Bog dal nam rozum.
Niedlugo z wikipedii dowiem sie, ze wielu swietych praktykowalo vipassane a sw. Ignacy Loyola godzinami siedzial w lotosie i medytowal nad koanem :shock: .

@Klops,widac , ze niewiele wiesz skoro oglaszasz takie rewelacje jak te, ze "metody medytacji stosowane u zakonnikow zawsze pochodzily od religii dalekiego wschodu".
A czym jest lectio divina jak nie medytacja?
A czym "narodziny Boga w duszy" Mistrza Eckharta? Czym wreszcie medytacja ignacjanska? modlitwa Jezusowa? rozaniec? itd.itd.

Ma racje Cyryl piszac ze przez takie wprowadzanie w blad wielu chrzecijan sadzi , ze medytacja istnieje tylko na Wschodzie lub w jakis sektach.

_________________
ksiądz


Śr maja 26, 2010 22:07
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
No cóż świat chrześcijański nie jest niestety jednolity, zło zawsze znajdzie sposób aby przeniknąć i Kościoła aby zniszczyć go od środka. To że medytacje wschodnie pojawiają się w Krk oznaczają wg mnie że niektórzy dali za wygraną.

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Śr maja 26, 2010 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
To może Mistrz Eckhart,Jan Kasjan ,twórcy lectio divina albo hezychaści uprawiali wschodnie medytacje?Zamilcz lepiej i nie kompromituj się.Tak niestety wygląda przeciętna wiedza polskiego katolika na temat medytacji chrześcijańskiej i wcale się nie dziwię,że młodzi odchodzą do sekt albo podopisują apostazję.Ten ostatni przypadek wywołał zgrozę u mojego proboszcza na kazaniu.A może zamiast czasem opowiadać głupoty z ambony,lepiej byłoby kazac posiedzieć parafianom w milczeniu i ciszy przez 15 minut/to jest ta straszna wschodnia medytacja,oczywiście jedna z wielu odmian/.Może takie spotkanie z lectio divina więcej zainteresowałoby niektórych młodych ludzi niż wywrzaskiwanie czasem tandetnych piosenek przy rozstrojonej gitarze czy jarmarczno-odpustowa religijność.Młodzież nie wie nic na temat przebogatej chrześcijańskiej tradycji medytacyjnej,nie uczy sie na religii o Janie od Krzyża czy innych mistykach.

_________________
"Mówi głupi w sercu swoim-Nie ma Boga" Psalm 14


Cz maja 27, 2010 12:42
Zobacz profil
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
Tu Cyryl masz racje. A jezeli ktos probuje pokazac, ze medytacja jest w Kosciele od samego poczatku i jest zalecana jako modlitwa, to go "specjalisci" zakrzycza, ze to kuszenie religiami Wschodu. No i jak ktos szuka wyciszenia to mu tylko buddyzm zostaje, bo mu powiedzieli, ze medytacja, to grzech.

Klops, to jak wolno sie modlic chrzescijanom? Nawet nad Ojcze Nasz nie wolno pomedytowac, bo "medytowac=religie Wschodu"?


Cz maja 27, 2010 13:16
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
@Cyryl, dobrze napisałeś.
Ale nie jest aż tak źle. Jest całkiem sporo otwartych wykładów o duchowości chrześcijańskiej. Sale pełne. Może coś z tego będzie. Ja promuję wsród znajomych książki Anselma Gruna i Ojców Pustyni. Efekt jest taki, że nie oddają mi już "Apoftegmatów" :-)


Cz maja 27, 2010 13:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: Re:
Elbrus napisał(a):
ToMu napisał(a):
Oj, mentalnością Kalego mnie to, kolego, nieco zalatuje
A dlaczego są tzw. kazania? Czy pasterze Kościołów mają prawo pouczać wiernych skoro nie są bez winy?

Tak, taka jest ich rola jako duchownych. Mają nauczać, przypominać, wskazywać na błędy.

A bez winy - o ile nie pamiętasz - sam Bóg jest jedynie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz maja 27, 2010 13:47
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Re:
ToMu napisał(a):
Tak, taka jest ich rola jako duchownych. Mają nauczać, przypominać, wskazywać na błędy.
Dlatego proszę nie mówić znowu o belkach i drzazgach, bo to jest już nudne.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz maja 27, 2010 13:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie, nie jest nudne.

Nigdy nie będziemy bez winy - i pamiętając, ale w dobrym sensie, z miłości, o błędach innych, trzeba samemu pracować ciągle nad sobą.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz maja 27, 2010 14:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re:
ToMu napisał(a):
pamiętając, ale w dobrym sensie, z miłości, o błędach innych, trzeba samemu pracować ciągle nad sobą
To samo dotyczy ks. Kowalskiego jak i pana Nowaka.
ToMu napisał(a):
Nie, nie jest nudne.
Tak jest nudne i nieuczciwe!
Bo jak ktoś skrytykuje księdza, to już "belki, drzazgi, hipokryzje" się sypią, a
jak ksiądz krytykuje, to wszystko gra, "no bo on ma taką pracę, takie POWOŁANIE".
To jest żałosne, a już na pewno denerwujące.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz maja 27, 2010 14:12
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
Cytuj:
Klops, to jak wolno sie modlic chrzescijanom?
Może jak jest podane w Ewangelii Mateusza? Bez medytacyjnych wstawek i innych dodatków. :roll:

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Cz maja 27, 2010 14:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
klops napisał(a):
Cytuj:
Klops, to jak wolno sie modlic chrzescijanom?
Może jak jest podane w Ewangelii Mateusza? Bez medytacyjnych wstawek i innych dodatków. :roll:

Proponuję uzupełnic swoją nikła wiedzę i zacząć od "Rozmów o modlitwie" św.Jana Kasjana,a nie epatować tu niewiedzą,bo bynajmniej o "uczoną niewiedzę" w Twoim przypadku nie chodzi.

_________________
"Mówi głupi w sercu swoim-Nie ma Boga" Psalm 14


Cz maja 27, 2010 14:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
arzachel napisał(a):
@Cyryl, dobrze napisałeś.
Ale nie jest aż tak źle. Jest całkiem sporo otwartych wykładów o duchowości chrześcijańskiej. Sale pełne. Może coś z tego będzie. Ja promuję wsród znajomych książki Anselma Gruna i Ojców Pustyni. Efekt jest taki, że nie oddają mi już "Apoftegmatów" :-)

Sale może pełne ale w dużych miastach ,niestety na prowincji jarmarczno-odpustowa religijność króluje oraz tacy "wyedukowani"w dziedzinie tradycji modlitwy i medytacji chrześcijańskiej specjaliści jak klops.A skutkiem jest narastający antyklerykalizm i odchodzenie od Kościoła u młodzieży.I ja w sumie takie osoby jak Shamanka rozumiem,nikt im nie ukazał mistycznej strony naszej wiary.

_________________
"Mówi głupi w sercu swoim-Nie ma Boga" Psalm 14


Cz maja 27, 2010 14:48
Zobacz profil
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
Klops, ale juz odmawiajac Rozaniec "musisz" medytowac (rozwazac tajemnice). Jak to robisz? Nie myslisz?
Uwazasz ze Rozaniec to "zaliczenie" odpowiedniej ilosci Zdrowas Maryjo?


Cz maja 27, 2010 15:07
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Postawa ksieży a antyklerykalizm
Nie odprawiam różańca, ponieważ nie czuję tego. Uważam że nie jest on mi potrzebny. Kiedyś dużo modliłem się do Maryi i do obrazków teraz wolę w zaciszu pomodlić się do samego Boga... czy będę za to potępiony. Bóg jeden wie...

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Cz maja 27, 2010 22:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL