Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 21:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kazania x. Rafała 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Kazania x. Rafała
radek_buczyński napisał(a):
Ja to wiem bezpośrednio z rozmów z x. Rafałem.
Ewentualnie jeżeli jest w sieci nagranie z wykładu x. Rafała w Szczecinie, gdzie mówi, że jest sedeprywacjonistą. Nawet żartuje, że jego postawę traktuje się jako "sedewakantyzm w wersji light".


Nawet jeśli nie jest sedewakantystą a sedeprywacjonistą, to i tak jego nauczanie musi się istotnie różnić od nauczania Kościoła. Skoro, jak piszesz, sedeprywacjoniści zakładają też jakiś okres sede vacante (pustej watykańskiej stolicy), podczas gdy Kościół jasno mówi, że Jan Paweł II (niebawem błogosławiony) oraz Benedykt XVI to (ważnie sprawujący swą posługę i nauczanie) papieże Kościoła, to mamy tu sprzeczność.

Po prostu warto, żeby ktoś natykający się na ten link wiedział z jaką nauką ma do czynienia.

_________________
Piotr Milewski


Wt sty 18, 2011 12:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sty 15, 2011 17:14
Posty: 8
Post Re: Kazania x. Rafała
jumik napisał(a):
Nawet jeśli nie jest sedewakantystą a sedeprywacjonistą, to i tak jego nauczanie musi się istotnie różnić od nauczania Kościoła. Skoro, jak piszesz, sedeprywacjoniści zakładają też jakiś okres sede vacante (pustej watykańskiej stolicy), podczas gdy Kościół jasno mówi, że Jan Paweł II (niebawem błogosławiony) oraz Benedykt XVI to (ważnie sprawujący swą posługę i nauczanie) papieże Kościoła, to mamy tu sprzeczność.


Nie jest sedewakantystą, a sedeprywacjonistą. Błąd w wikipedii nie powinien być powielany.

Określenie sede vacante ("pustotronie") w tezie sedeprywacjonistycznej oznacza utratę autorytetu władzy duchowej (papież formalny) przy równoczesnym zachowaniu władzy administracyjnej (papież materialny). Natomiast w tezie sedewakantystycznej oznacza utratę urzędu.
Tutaj jest najważniejszy spór pomiędzy sedeprywacjonistami, a sedewakantystami.

W tezie sedeprywacjonistycznej obecny papież jest materialny. Co oznacza, że ma władzę administracyjną nad Kosciołem. Może powoływać na ten przykład nowe diecezje, mianować kardynałów. Natomiast nie posiada aspektu formalnego władzy czyli jurysdykcji. Nie może ogłaszać dogmatów, kanonizować, nauczać Kościoła.
Wraz z odrzuceniem przeszkód uniemożliwiających mu przyjecie autorytetu władzy, zostanie on papieżem formalnym. I będzie posiadał pełnie jurysdykcji, czyli odzyska autorytet władzy.

Można powiedzieć, że jego pozycja, pod pewnymi aspektami, jest podobna do prezydenta elekta.

Przypomnę, że wraz z dekretem Piusa XII podczas konklawe zawieszone są wszystkie kary kościelne (łącznie z ekskomunikami) nałożone na kardynałow. Stąd i wybór danej osoby na papieża jest ważny. A nominowanie kardynałów należy do władzy administracyjnej papieża.

Ciekawy text bp. Sanborna (sedeprywacjonista) o materialnym aspekcie władzy papieskiej:

http://apologetyka-katolicka.blogspot.com/2010/06/bp-donald-j-sanborn-o-materialnym_04.html

jumik napisał(a):
Po prostu warto, żeby ktoś natykający się na ten link wiedział z jaką nauką ma do czynienia.


W sumie racja.

Radek Buczyński


Wt sty 18, 2011 19:01
Zobacz profil
Post Re: Kazania x. Rafała
radek - sam ksiądz w wywiadzie daklaruje " jestem sedewakantystą".
http://www.legitymizm.org/wywiad-trytek-xportal


Wt sty 18, 2011 21:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kazania x. Rafała
radek_buczyński napisał(a):
jest w sieci nagranie z wykładu x. Rafała w Szczecinie, gdzie mówi, że jest sedeprywacjonistą.
Nawet żartuje, że jego postawę traktuje się jako "sedewakantyzm w wersji light".
Pewnie chodzi o ten wykład:
http://rzymskikatolik.blox.pl/2010/01/x-Rafal-Trytek-Katolicki-tradycjonalizm-bez.html
(x. Rafał Trytek - Katolicki tradycjonalizm bez kompromisu)
Alus napisał(a):
radek - sam ksiądz w wywiadzie daklaruje " jestem sedewakantystą".
http://www.legitymizm.org/wywiad-trytek-xportal
Właśnie podałem ten link wcześniej i zawsze na ten wywiad się powoływałem.
http://www.xportal.pl/viewtopic.php?t=551 (Ks. Rafał Trytek dla xportalu)
"13) Czy jest ksiądz jedynym duchownym sedewakantystą w Polsce? Ilu jest w Polsce sedewakantystów?

Jestem jedynym - oficjalnie- sedewakantystą/duchownym w Polsce. Nieoficjalnie jest nas dwóch."
//Wysłany: 1 Czerwiec 2008, 12:06
radek_buczyński napisał(a):
Deklaracja jest na tyle sprawnie napisana, że pasuję zarówno do tezy sedewakantystycznej i sedeprywacjonistycznej.
Wysłuchałem tego wykładu i zdaje się że ks. Rafał uznaje się za sedewakantyste w szerszym rozumieniu tego słowa,
dla odróżnienia się od poglądów i kierunku działań FSSPX.
radek_buczyński napisał(a):
Może poza pierwszym stwierdzeniem o tradycjonalistach (te określenie na ogół używają lefebryści i indultowcy) - a
dla scisłości to z tradycjonalistami Kościól walczył w XIXw;
chyba nawet ich postawa została ogłoszona herezją - i stwierdzeniem o schizmatykach.
Chodzi pewnie o starokatolików, jednak we wspomnianym już wykładzie ks. Rafał wymieniał różne wyjaśnienia pojęcia 'traycjonalizm',
bo oczywiście różne okresy i różne doktryny można uznawać za tradycyjne lub z tradycją sprzeczne.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr sty 19, 2011 5:41
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Kazania x. Rafała
Był parę lat temu ksiądz w telewizji, który wyglądał, jak katolicki, nie zaprzeczał w telewizji, że nie jest katolikiem i twierdził dobitnie, że homoseksualistów należy uśmiercać.

Potem jakiś czas później, dopiero na niniejszym forum, dowiedziałem się, ze to był odłączony od Kościoła ksiądz ( z tym sede- coś tam).

W świat poszła informacja, że polscy katoliccy duchowni postulują by zabijać homoseksualistów.
Dementi Episkopatu Polski ( chyba wówczas już ze sławnym biskupem Michalikiem na czele ) -nie było.

Jeśli tak ma wyglądać Boża miłość i miłość Bliźniego u sede- .... to ja współczuję.

Jezus po wiedział, że pod koniec dziejów wielu będzie mówiło:
Ja jestem tu, ja jestem tam, a ja jestem owam. I wszyscy będą przekonywać, że o to Jezus ponownie przyszedł na świat i działa przy nich.

A Jezus przyjdzie jak złodziej w nocy.
I w mgnieniu oka wszyscy uświadomią sobie, gdzie jest Pan.
Amen

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Śr sty 19, 2011 6:20
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Kazania x. Rafała
Zajrzałem z ciekawości do google.
No i proszę.
Toż to jest ten właśnie ksiądz, Rafał Trytek z Rybnika.

Cytuj:
Rafał Trytek znany jest także z niechęci do homoseksualizmu. Dał temu wyraz 26 kwietnia 2008 roku w Krakowie biorąc udział w manifestacji przeciwko zorganizowanemu tego dnia Marszowi Tolerancji. Homoseksualizm nie jest według niego czymś wrodzonym, a homoseksualiści "gwałcą" prawo naturalne[8]. Stwierdził, że: "policja powinna chronić rynek przed marszem pedałów i innych zboczeńców". Trytek dodał też, że: "jeszcze w średniowieczu ludzi o takich skłonnościach palono na stosach, [...] może powrócimy do tych wspaniałych czasów jeszcze i tych ludzi będzie się palić na stosach" (w późniejszych wypowiedziach dla prasy wycofał się z tych sformułowań i wyjaśnił, że był to żart, będący wyrazem sprzeciwu wobec propagandy homoseksualnej)[9][10].


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafa%C5%82_Trytek

Podkreślenia: maly_kwiatek

I proszę dla dobra swego Kościoła, ksiądz Rafał wycofał się ze swego stanowiska w sprawie palenia na stosach homoseksualistów. A Konferencji Episkopatu nie przeszkadza, że taki wizerunek ludzie w telewizji odebrali jako wizerunek przeciętnego polskiego księdza katolickiego.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Śr sty 19, 2011 14:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 15, 2011 17:14
Posty: 8
Post Re: Kazania x. Rafała
Elbrus napisał(a):
radek_buczyński napisał(a):
jest w sieci nagranie z wykładu x. Rafała w Szczecinie, gdzie mówi, że jest sedeprywacjonistą.
Nawet żartuje, że jego postawę traktuje się jako "sedewakantyzm w wersji light".
Pewnie chodzi o ten wykład:
http://rzymskikatolik.blox.pl/2010/01/x-Rafal-Trytek-Katolicki-tradycjonalizm-bez.html
(x. Rafał Trytek - Katolicki tradycjonalizm bez kompromisu)


Tak chodzi o ten wykład.


Elbrus napisał(a):
Właśnie podałem ten link wcześniej i zawsze na ten wywiad się powoływałem.
http://www.xportal.pl/viewtopic.php?t=551 (Ks. Rafał Trytek dla xportalu)
"13) Czy jest ksiądz jedynym duchownym sedewakantystą w Polsce? Ilu jest w Polsce sedewakantystów?

Jestem jedynym - oficjalnie- sedewakantystą/duchownym w Polsce. Nieoficjalnie jest nas dwóch."
//Wysłany: 1 Czerwiec 2008, 12:06


Wywiad jest z czerwca 2008r, a wykład z 2009 r. I w wykładzie jest skonkretyzowane poglądy ks. Rafała.
Mówiąc szczerze nie wiem dlaczego nie doprecyzował swojego stanowiska w tym wywiadzie, skoro od połowy 2006r. jest sedeprywacjonistą.

Elbrus napisał(a):
Wysłuchałem tego wykładu i zdaje się że ks. Rafał uznaje się za sedewakantyste w szerszym rozumieniu tego słowa,
dla odróżnienia się od poglądów i kierunku działań FSSPX.


W tym wykładzie konkretnie mówi to co ja we wcześniejszym poście. O swojej postawie sedeprywacjonistycznej. Polecam przesłuchać z wiekszym skupieniem.
W planach była publikacja textowa tego materiału. Była wersja do obróbki (przepisany text wykładu na brudno), ale nie została poprawiona i opublikowana. Ja sprawy nie dopilnowałem, a po moim odejściu nikt się tą sprawą nie zajął. W sumie nawet nie wiem z jakich powodów i mało mnie to obchodzi.

Elbrus napisał(a):
Chodzi pewnie o starokatolików, jednak we wspomnianym już wykładzie ks. Rafał wymieniał różne wyjaśnienia pojęcia 'traycjonalizm',
bo oczywiście różne okresy i różne doktryny można uznawać za tradycyjne lub z tradycją sprzeczne.


Nie ks. Rafał konkretnie mówi o tradycjonalizmie katolickim, a nie o tradycjonalizmie. Tak jak w tytule wykładu. Pan natomiast używa określenia tradycjonalizmie.
To tak jakby Pan mówił piłka, a chodziło Panu o piłkę do metalu. Różnica jest znacząca.

Co do Pana wywodów o tradycjonalistach to polecam zgłębić lekturę na ten temat. Sprawa w żadnym wypadku nie dotyczy starokatolików.
Krótko o zagadnieniu:
Cytuj:
W obrębie katolicyzmu, lecz w znaczeniu bardzo wąskim, tradycjonalizm nazywano w XIX w. skrajnie fideistyczną tezę o niemożności poznania jakichkolwiek prawd wiary rozumem naturalnym, głoszoną przez teologów i platonizujących filozofów (ks. Louis-Eugène Bautain, ks. Augustine Bonnetty), pozostających też pod wpływem tradycji jansenistycznej; t. Bautaina został potępiony przez Episkopat francuski 1840, a t. Bonetty`ego – dekretem Kongregacji Indeksu z 1855, po czym zniknął z teologii niemal bez śladu (acz nie fideizm w ogóle, który jest zjawiskiem szerszym i wielopostaciowym).


Radek Buczyński


Śr sty 19, 2011 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 15, 2011 17:14
Posty: 8
Post Re: Kazania x. Rafała
maly_kwiatek napisał(a):
Zajrzałem z ciekawości do google.
No i proszę.
Toż to jest ten właśnie ksiądz, Rafał Trytek z Rybnika.


Nie. On jest z Krakowa. Urodził się w Rybniku.

maly_kwiatek napisał(a):
I proszę dla dobra swego Kościoła, ksiądz Rafał wycofał się ze swego stanowiska w sprawie palenia na stosach homoseksualistów.


Należy czytać tekst do końca. Nawet to co jest w nawiasach. Poniżej to co w nawiasie Pan mógł nie zauważyć:

Cytuj:
(w późniejszych wypowiedziach dla prasy wycofał się z tych sformułowań i wyjaśnił, że był to żart, będący wyrazem sprzeciwu wobec propagandy homoseksualnej)[9][10].


Radek Buczyński


Śr sty 19, 2011 17:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL