Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 8:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Logiczny dowód na istnienie duszy i Boga? 
Autor Wiadomość
Post Logiczny dowód na istnienie duszy i Boga?
Z wykopu, filmik troszkę wodnisty i efekciarski, ale interesujący:
http://www.youtube.com/watch?v=I1oT1o1lwv8&feature=PlayList&p=3EF577F0B1DB6282&index=0&playnext=1
Niestety, aspekty postrzegania i interpretacji świata zostały całkowicie pominięte.

Ja się oczywiście nie zgadzam, że samo postrzeganie świata przez filtr zmysłów wymusza istnienie duszy, oraz że za materialnym mózgiem musi stać niematerialna wola - ale może ktoś wykaże, że się mylę?


So cze 27, 2009 11:02
Post 
Tu nie trzeba wykazywać, że się mylisz, ponieważ nie masz obiektywnych dowodów.

Subiektywne postrzeganie to wiara a nie fakt.

Nie ma więc czego udowadniać, oprócz tego, że nie odróżniasz tych pojęć.


Crosis


So cze 27, 2009 17:41
Post 
To znaczy, nie mam dowodów, że dusza nie istnieje? No nie mam ;). I nawet nie zamierzam ich szukać. Tak samo jak dowodów na istnienie niematerialnej woli. Po prostu szukanie dowodów na nieistnienie to by była strata czasu.

Ale co do subiektywnego postrzegania - uważam je za fakt. Jest potwierdzone i w codziennym życiu (proste doświadczenia z obrazkami), i we współczesnych teoriach z dziedzin psychologii i kognitywistyki.

Ale możliwe, że nie do końca zrozumiałem Twoją odpowiedź.


So cze 27, 2009 18:06
Post 
Już tłumaczę.

Twój, teoretycznie obiektywny dowód polega na Twoim subiektywnym odczuwaniu. Tak więc jest to prawdziwe, ale subiektywnie dla Ciebie. Dlatego o istnieniu Boga czy duszy nie mówi się fakt ale wiara. Do wiary potrzeba nieco więcej siły niż do prostego zaakceptowania faktu.
Odzwierciedlenie tego masz w "Ojcze Nasz". Modlisz się "wierzę w Boga..." a nie "akceptuję fakt istnienia Boga".

A teraz w drugą stronę. Moje subiektywne odczucia są inne. Dlatego w moim subiektywnie odbieranym świecie ani bóg, ani dusza nie istnieją.

Tak jak Ty straciłbyś czas na szukanie dowodów, że nie masz racji, tak ja straciłbym czas na udowadnianie Tobie, że się mylisz.

Jedyna kwestia to przeformułowanie Twojego twierdzenia, ponieważ jest ono subiektywne, a nie obiektywne.

PS
Nie wiem dlaczego teiści (niektórzy) z takim uporem starają się zdeprecjonować wiarę robiąc z niej fakt. Sądzicie, że ddyby istnienie Boga było takim faktem, jak różnica potencjałów to pochodziłyby od tego charyzmaty?

Nie. Cała istota tego zjawiska polega na tym, że musisz wykazać się swego rodzaju wewnętrzną siłą, aby móc powiedzieć sobie "naprawdę wierzę".

Wierząc w fakt stalibyście się jak ateiści ;)


Crosis


N cze 28, 2009 7:47
Post 
Crosis, dzięki za konkretną odpowiedź. Jednak cały czas mam wrażenie, że zaszło nieporozumienie. Jak napisałem na początku, nie zgadzam się z wnioskowaniem z filmiku. Nie jestem teistą, raczej materialistą (więc ateistą).

Jednak, co do samego problemu przedstawionego w filmiku - do pewnego momentu stanowi on ciąg logicznych (choć uproszczonych) wniosków opartych na faktach (do momentu, gdy nagle mówią: to musi być dusza). Wklejając link, liczyłem na to, że ktoś wierzący się ustosunkuje ;).


N cze 28, 2009 10:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL