Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Reakcje ludzi na filmowanie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Nękanie jest wtedy, gdy ktoś robi to uporczywie. za mormonami jakoś nie szedł, tylko stał, podobnie w innych przypadkach (choć nie wszystkich). Uważam, że reakcja wielu ludzi była przesadzona i niechrześcijańska.
Mariel, Ty byś zachowywała się agresywnie, gdyby facet po prostu stał i filmował?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 10:57
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
A widzisz! "Za mormonami jakoś nie szedł", czyli już wiesz dlaczego ich reakcja była bardziej wyważona?

Nie wiem jak bym się zachowała, gdyby ktoś mimo próśb filmował moje dziecko i za nim szedł, a ja nie będąc niewolnikim komórki nie miałabym możliwości zadzwonić. W mieście pewnie próbowałabym dzwonić, ale są miejsca (plaża), gdzie takiej możliwości może nie być. Nie wiem, bo w takiej sytuacji nigdy nie byłam, na pewno próbowałabym za wszelką cenę rozwiązać problem w bardziej cywilizowany sposób, ale nie osądzam tych ludzi na filmie. Gość zachowywał się (przynajmniej w dwóch pierwszych przypadkach) po chamsku.

Ps. Gdyby po prostu stał i filmował - odeszłabym. Czy gość na filmie też po prostu stoi i filmuje?


Śr paź 16, 2013 11:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Eee tam. Zarówno przy mormonach, jak i przy dwóch facetach koło samochodu gość po prostu stał. A różnica w zachowaniu była wyraźna. Jedna przyjazna, druga wroga i agresywna. Zastanawiam się skąd ta różnica?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 11:06
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko napisał(a):
...gość po prostu stał.

I co w końcu z tymi nagraniami zrobił?


Śr paź 16, 2013 11:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Upublicznił bez zgody filmowanych. To fakt. Ale ja i tak bym z łapami do niego nie wyskoczył.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 11:15
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Opublikował bez zgody protestujących osób, no właśnie.

Niech zostanie na tym, że bierne poddawanie się filmowaniu obcego (który o zgodę nie pyta) to dla Ciebie wyraz dobroduszności, a dla mnie niefrasobliwości i braku wyobraźni.
Może być?


Śr paź 16, 2013 11:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Ale zdajesz sobie sprawę, że codziennie jesteś filmowana przez dziesiątki kamer? Nawet w warzywniakach mają kamery. I nie wiesz co się z tym materiałem potem dzieje...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 11:23
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Bardzo ładny unik, na temat się wypowiedziałam, a kwestia monitoringu w sklepach i na ulicach to już temat INNY.


Śr paź 16, 2013 11:26
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko napisał(a):
Nękanie jest wtedy, gdy ktoś robi to uporczywie.

W dodatku należy zebrać materiał dowodowy. Samo to, że tego dnia, ktoś przez kilka minut łaził za kimś z kamerą tak nie zakwalifikują.

Jajko napisał(a):
Uważam, że reakcja wielu ludzi była przesadzona i niechrześcijańska.

Zakładasz, że wspomniane osoby są chrześcijaninami?? Na jakiej podstawie?

Jajko napisał(a):
A różnica w zachowaniu była wyraźna. Jedna przyjazna, druga wroga i agresywna. Zastanawiam się skąd ta różnica?

Różnica wynika z charakteru. Jajko się zastanawia, dlaczego niektórzy ludzie są gadatliwi, a inni nie, dlaczego ktoś jest uparciuchem, a ktoś inny odpuszcza?


MARIEL zadała Ci niewygodne pytanie:
MARIEL napisał(a):
Niech zostanie na tym, że bierne poddawanie się filmowaniu obcego (który o zgodę nie pyta) to dla Ciebie wyraz dobroduszności, a dla mnie niefrasobliwości i braku wyobraźni.
Może być?

Czy Jajko ma odwagę odpowiedzieć? Czy też woli chować głowę w piasek? Od innych wymagasz, a od siebie już nie? Oj, Jajko Jajko :nonono:


Śr paź 16, 2013 13:49
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko, lubię Twoje posty, ale muszę coś wtrącić wbrew, jakem praktyczka:)

Stałam, staję i będę stawała za kamerą, przed nienawidzę - dotyczy to też obiektywu aparatu (nie, nie telewizja). Kiedy już mam bydlątko małe poręczne, bądź ciężkie bydle, w ręce, na statywie czy gdzieś ustawione to czuje się jak obserwatorka. Ale też trochę jak podglądaczka. Uwielbiam to robić, ale z wiekiem i doświadczeniem nabrałam dużej pokory do mojej roli i tego czego oczekuję od masy ludzi, których nawet ciężko czasem rozpoznać, a których z takich czy innych względów potrzebuję uwiecznić. Ja wiem, że często operatorzy (częsta maniera u telewizyjnych) czują się uprzywilejowani, ale zwykle - jeśli zależy im na dobrych zdjęciach, szybko się uczą postępowania z ludźmi. Chodzenie za ludźmi z kamerą, czy zdjęcia na zasadzie "niech mi bydło nie ucieka, muszę złapać tłum" jest najprostszą drogą do zepsucia materiału:)

Ludzie się czują skrępowani i mnie to nie dziwi. To strach o np. upokorzenie w internecie, gdzie się coś rozejdzie lotem błyskawicy, wszyscy od razu myślą, że coś z wyglądem nie tak ( jak to było z liściem na głowie:) ), czy podejrzewają nie wiadomo jakie podstępy. W ogóle net zrobił trochę krecią robotę operatorom. To też po prostu zwykłe uczucie dyskomfortu, kiedy ktoś obcy uparcie się w nas wpatruje. Wiele osób nie czuje się bezpiecznie.
Naturalnie, to w więszości rojenia naszej strachliwej wyobraźni, ale uczucia zostają. Podobnie jest ze zdjęciami.
Duża część kobiet faceta z kamerą uznaje za stalkera i potencjalnego agresora.

Inna kwestia to eksperymenty socjologiczne - pełne bądź takie amatorskie jak przytoczony. Jeżeli w jakikolwiek sposób "eksperymentator" sprawił, że osoby poczuły się zagrożone (szedł konkretnie za nimi, nie reagował na prośby) to nic dziwnego, że wyzwalał tym różne reakcje. Od zakłopotania, po strach. Są ludzie dla kyórych agresja jest jedyną im znaną metodą radzenia sobie ze strachem. Ja bym się czuła bardzo źle, co więcej, pewnie po fakcie zawiadomiłabym policję z prośbą, by następny patrol przyjrzał się sprawie, bo to nie nastolatek z komórką, a "człowiek z kamerą" (ech, zboczenie zawodowe). Mimo, że sama z tego kamerowego grajdoła gdzieś tam pochodzę. Sprawdzą, zerkną, upomną i koniec.

Na jednych taka obserwacja przez obiektyw nie działa - co więcej grupa ekstremalna to ta co zawsze się pcha przed kamerę, a niestety z niczym wartościowym. Inni czują się nieswojo, ale się z grzeczności uśmiechną. Inni znów zaczną uciekać i tak, naprawdę strasznie zabawne jest za nimi iść... Inni dostaną ze strachu wyrzutu adrenaliny i wyskoczą z pyskiem i pięściami (oj wiałam kiedyś przed takim, miałam tylko stracha, by się nie potknąć, ja się wyliżę, ale kilkadziesiąt tysi za zniszczony sprzęt to chyba w kamieniołomach do końca życia bym odrabiała) . Inni nagle poczują, że zostali zdegradowani (jakiś .... mnie nagrywa) i muszą pokazać jacy z nich osobnicy alfa...

Co ciekawe - o ile ludzie w tłumie zwykle mają przecież tendencje do zdejmowania z siebie odpowiedzialności czy uznawania, że to nie o nich chodzi, zaś jeśli chodzi o aparat, kamerę itd. reakcja jest odwrotna. Kiedyś przez godzinę interesowały mnie tylko gołębie (to skomplikowane, wiem), a i tak miałam kilka osób, które nie chciały "by ich kręcić", w tym matki, które nie życzyły sobie zdjęć dzieci. A ja miałam w kadrze JEDYNIE gołębie i pomnik.


Śr paź 16, 2013 17:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Wydaje mi się, że ludzie są przewrażliwieni i reagują niewspółmiernie do sytuacji.

A co do pytania Mariel: tak, może być. Każdy ma prawo do własnej opinii w każdej sprawie. Nikt jednak nie ma prawa bić filmującego!
A propos: zerknijcie sobie na ten filmik:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... HVk0#t=330

Pochwalacie zachowanie tej pani???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 19:49
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Jajko napisał(a):
Nikt jednak nie ma prawa bić filmującego!

Jak i nikt nie ma prawa filmować/fotografować ludzi bez ich zgody, czego najwyraźniej wciąż nie rozumiesz.


Śr paź 16, 2013 19:52

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Z tym, że takie fotografowanie/filmowanie jest (poza nielicznymi, określonymi sytuacjami) legalne, a w wielu wypadkach też uzasadnione etycznie. O biciu filmujących, (poza nielicznymi, określonymi sytuacjami, zazwyczaj zresztą akurat tymi, gdy filmowanie jest nielegalne...) powiedzieć tego nie można.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 16, 2013 20:04
Zobacz profil
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Ale z Ciebie pacyfista :p

Bicie w pewnych przypadkach jest uzasadnione np. gdy ktoś się na Ciebie rzuci z pięściami, masz pełne prawo mu oddać w obronie koniecznej. Tak samo masz prawo pobić facetów w obronie kobiety, którą chcą zgwałcić.
Jak więc widzisz....w przypadkach skrajnych są pewne wyjątki od reguły i nawet agresja bywa uzasadniona etycznie i legalna.
Oczywiście, możesz być absolutnym przeciwnikiem agresji bez względu na sytuację, ale to już Twoje prywatne przekonania, ja się skupiam na aspekcie etycznym i prawnym adekwatnie do usprawiedliwiania filmowania/fotografowania.

Ogólnie ważne są okoliczności w jakich ktoś filmuje/dopuszcza się agresji. Nie widzę powodu, aby usprawiedliwać pana z Jajkowego tematu.


Śr paź 16, 2013 20:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reakcje ludzi na filmowanie
Val napisał(a):
Jajko napisał(a):
Nikt jednak nie ma prawa bić filmującego!

Jak i nikt nie ma prawa filmować/fotografować ludzi bez ich zgody, czego najwyraźniej wciąż nie rozumiesz.


W prawie polskim MOŻNA filmować/fotografować ludzi bez ich zgody!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 16, 2013 20:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL