Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Sakramenty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2016 9:19
Posty: 6
Post Re: Sakramenty
Wymogi teścia :) no i wolę uniknąć takich problemów jakie sam miałem, chcę stworzyć katolicką rodzinę i zadbać o to aby moje dziecko miało lepiej niż jak miałem ją.


Pt kwi 22, 2016 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Sakramenty
SebastianBiedrzycki napisał(a):
Wymogi teścia :) no i wolę uniknąć takich problemów jakie sam miałem, chcę stworzyć katolicką rodzinę i zadbać o to aby moje dziecko miało lepiej niż jak miałem ją.


Co to dla Ciebie znaczy katolicka rodzina i dlaczego chcesz ją stworzyć? Bo inni tak robią? Wiara to nie tradycja czy tylko znajomość prawd wiary katolickiej.
KKK 154 Wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego.

Samo pragnienie wiary nie wystarcza.

KKK 166 Wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia.

Czy, gdzie i jak Ci się objawia(-)ił Bóg przez Pana Jezusa Chrystusa że pragniesz być Jego uczniem, i Jego mieć za jedynego Pana i Zbawieciela? To, że wierzysz w istnienie Boga, to jeszcze nie czyni z Ciebie ucznia Pana Jezusa.


Pt kwi 22, 2016 14:02
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
SebastianBiedrzycki napisał(a):
Wymogi teścia :) no i wolę uniknąć takich problemów jakie sam miałem, chcę stworzyć katolicką rodzinę i zadbać o to aby moje dziecko miało lepiej niż jak miałem ją.
"Katolicka rodzina" nie oznacza lepsza rodzina, a chrzest bez wiary jest bez sensu. Zdajesz sobie z tego sprawę?


Pt kwi 22, 2016 17:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sakramenty
SebastianBiedrzycki napisał(a):
Wymogi teścia :) no i wolę uniknąć takich problemów jakie sam miałem, chcę stworzyć katolicką rodzinę i zadbać o to aby moje dziecko miało lepiej niż jak miałem ją.


To jak to ma niby być?
Bo przy chrzcie, pierwszej komunii, bierzmowaniu, ksiądz sie spyta po co dopiero w tym wieku przyjmujesz te wszystkie sakramenty, to ty odpowiesz, że jesteś cały czas ateistą, w nic nie wierzysz, jedynie to jest potrzebne ci do ślubu.
Tak to ma wyglądać? ja bym nie dał rady coś takiego robić, a przy czymś takim okłamywanie księdza, i próba udawania kogoś wierzącego, nie wydaje mi sie dobrym pomysłem.
Zresztą jak chcesz zostać katolikiem, to przecież wypadałoby, co tydzień być w kościele, spowiedź i podobne takie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt kwi 22, 2016 20:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Sakramenty
Po kolei:
Chrztu można udzielić w każdej chwili, nie tylko w Wielkanoc, ale to wymaga przygotowania. Poznania wiary, którą chcesz przyjąć. Nie wiem, czy z katechumenatem "wyrobisz się" w rok. Myślę, że dopytać warto.

Można natomiast ustalić różną kolejność wydarzeń, tak żeby to wszystko miało sens, a nie było teatrem. Motywację masz na początek niezłą, ale trzeba cierpliwości. Jeśli teść będzie miał jakieś wątpliwości, zawsze można mu zaproponować rozmowę z księdzem.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt maja 24, 2016 6:15
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
jo_tka napisał(a):
Motywację masz na początek niezłą, ale trzeba cierpliwości.


No,niezłą:

Sebastian napisał:

Cytuj:
Wymogi teścia :) no i wolę uniknąć takich problemów jakie sam miałem


Wt maja 24, 2016 6:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Sakramenty
SebastianBiedrzycki napisał(a):
Wymogi teścia :) no i wolę uniknąć takich problemów jakie sam miałem, chcę stworzyć katolicką rodzinę i zadbać o to aby moje dziecko miało lepiej niż jak miałem ją.

Zatem przyznajesz, że Twoja motywacja nie ma nic wspólnego z wiarą?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr maja 25, 2016 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Sakramenty
Poczekajcie bo mieszacie trochę tematy ;)

1. Chrześcijański Obrzęd Wtajemniczenia Dorosłych - czyli dokument regulujący co/jak/dlaczego chrztu nie-dzieci, stosuje się do osób, które mają zdolność rozeznania i nie zostały jeszcze ochrzczone. De facto, w Polsce przyjmujemy za wiek rozeznania ok 7 lat (to jest ten wiek kiedy ochrzczonym dzieciom udziela się I Komunii Św). Znaczy to, że osoby nieochrzczone od tej granicy wzwyż powinny być przygotowywane do chrztu = wprowadzane do życia chrześcijańskiego wg powyższego dokumentu.

2. Chrzest osoby dorosłej to zawsze udzielenie wszystkich sakramentów wtajemniczenia. Czyli podczas jednej uroczystości najpierw następuje chrzest, potem bierzmowanie, a na końcu Komunia Św.

3. Zgodnie z przepisami chrztu osobie dorosłej powinien udzielać biskup. Ale biskup może delegować wybranego przez siebie kapłana by on w jego imieniu ochrzcił daną osobę (znaczy to też, udzielił jej bierzmowania - jest to praktykowane i nie jest niczym nadzwyczajnym)

4. Kościół żyje swoim rytmem tzn. rytmem roku liturgicznego i dlatego naturalnym momentem chrztu dorosłych jet Wigilia Paschalna (Wielkanoc) w której stykają się śmierć i życie i rodzą się nowi chrześcijanie. Ale nie jest to jedyny moment, chrztu powinno się udzielać zawsze kiedy osoba prosząca jest na niego gotowa

5. Przyjęcie chrztu poprzedza czas przygotowania (katechumenat, czasami i prekatechumenat) podczas którego kandydat odszukuje swoje najgłębsze motywacje, oczyszcza te z którymi przyszedł na początku, poznaje zagadnienia wiary i jest w nią powoli wprowadzany - również przez kolejne obrzędy liturgiczne rozłożone w czasie. Zawsze powinien to być proces rozłożony w czasie - od kilku miesięcy do kilku lat - w zależności od indywidualnych potrzeb kandydata. Ten proces musi trwać ponieważ chrzest powinien być radykalnym wejściem w życie chrześcijańskie ze wszystkimi jego konsekwencjami - czasem wymaga to zmiany sposobu życia czy swoich przyzwyczajeń - to naprawdę wymaga czasu.

6. Każda motywacja by rozpocząć tą drogę jest dobra. A Pan Bóg posługuje się najróżniejszymi sposobami. Nawet jeżeli osobom z zewnątrz może się ona wydawać słaba czy niewystarczająca. Katechumen w drodze do chrztu musi kilkukrotnie wyrazić swoją motywację i ją potwierdzić - adekwatnie do etapu na którym się znajduje. I nie jest rzadkością, że zaczyna swoje przygotowanie bo chce zawrzeć związek małżeński z katolicką stroną, a kończy bo spotkał osobowego Boga i doświadczył, że jest kochany

7. Chrzest przed ślubem. Powiem tak - jest możliwy ale nie jest koniczny. Przygotowanie do chrztu rządzi się swoimi prawami wypisanymi w sercu osoby, która przychodzi o ten chrzest prosić. W wielu ośrodkach przygotowujących do chrztu od razu uprzedza się osoby przychodzące z taką motywacją, że przygotowanie może nie zakończyć się przed planowanym ślubem, a nawet zachęca się by chrzest odłożyć na "po ślubie" - tak aby ślub nie był świadomą/nieświadomą motywacją. Brak chrztu na ważność ślubu nie ma wpływu.

8. Od czego zacząć? Najlepiej od księdza w swojej parafii. Zależnie od diecezji i wytycznych biskupa, możesz zostać odesłany do diecezjalnego ośrodka katechumenalnego (o ile istnieje), do wyznaczonej osoby lub wspólnoty, która w diecezji się takim przygotowaniem zajmuje, lub może być tak, że to parafia do której się zgłosisz powinna zorganizować dla Ciebie takie przygotowanie. Jak to przygotowanie będzie wyglądało będzie zależne w dużej mierze od osoby odpowiedzialnych za jego przeprowadzenie.

Powodzenia i pozdrawiam, w razie czego służę pomocą w tym temacie

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So maja 28, 2016 20:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL