Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zawarcie ważnego związku małżeńskiego 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Zawarcie ważnego związku małżeńskiego
Aby wziąć ślub, trzeba być zdolnym do odbycia stosunku seksualnego (małżeństwo ma prowadzić do prokreacji) oraz zdolnym do złożenia dobrowolnej i ważnej przysięgi małżeńskiej (być psychicznie dojrzałym i poczytalnym). Z tego, co pisałeś, Ciebie to nie dotyczy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 08, 2018 22:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Zawarcie ważnego związku małżeńskiego
samptos napisał(a):
Tak, nie podałem wielu istotnych kwestii. Leczyłem się tylko farmakologicznie (Asentra).
Podejrzewam, że ma to podłoże neurologiczne, gdyż widzę u siebie wiele objawów zespołu Tourette'a (przymus robienia tików, itp.). Zamierzam wybrać się do neurologa, choć podejrzewam, że potwierdzenie będzie formalnością.

Tak podejrzewałam :) . Użytkownicy dysponują szczątkowymi informacjami i na ich podstawie starają Ci się pomóc. Twoje wątpliwości dotyczą tak naprawdę spraw medycznych, a te należy rozstrzygać za drzwiami gabinetu lekarskiego. To tam zostaniesz poinformowany jak należy potraktować Twój przypadek i tego się trzymaj.

samptos napisał(a):
Niestety - leczenie nie zakończyło się powodzeniem, bo objawy istnieją, tyle, że nie uprzykrzają mi w znacznym stopniu życia, że tak powiem potocznie, jestem w stanie z nimi żyć i normalnie funkcjonować zarówno na co dzień, jak i w pracy.
Co do stanów depresyjnych - miałem wrażenie, że miały takie lekkie stany miejsce przed leczeniem, choć teraz sądzę, że było to w dużej mierze też przemęczenie (mało spałem).

Kto podjął decyzję o zakończeniu leczenia? Czy poinformowano Cię o przebiegu leczenia i jakie rezultaty są możliwe do osiągnięcia?

samptos napisał(a):
Przyznam, że mnie teraz jeszcze bardziej wystraszyłaś. Wiem, że nie będzie to opinia wiążąca, bo nie znasz wielu aspektów - ale chyba ogólnie nie występują w takim wypadku przeciwwskazania do zawarcia małżeństwa?

Mój drogi, nie było moim celem straszenie kogokolwiek. Zabrakło mi w Twojej wypowiedzi pewnych elementów układanki, nakreśliłam sytuację i dopytałam. Być może moja odpowiedź okazała się pomocna dla Ciebie, a także osób, które śledzą ten wątek. Tym się kierowałam pisząc posta. Mam nadzieję, że ze swoją ukochaną jesteś szczery i poinformowałeś ją o tym, z czym się zmagasz, a ona pragnie Ci towarzyszyć i wspierać każdego dnia.
Choroba psychiczna nijak nie jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa. Kodeks Prawa Kanonicznego poświęca dwanaście kanonów (1083-1094), w którym wymieniono przeszkody:
1) młodociany wiek;
2) małżeńska niezdolność (impotencja);
3) istniejący aktualnie węzeł małżeński;
4) różność religii (disparitas cultus);
5) święcenia;
6) profesja zakonna;
7) uprowadzenie;
8.) występek;
9) pokrewieństwo;
10) powinowactwo;
11) przyzwoitość publiczna;
12) pokrewieństwo prawne (z adopcji).
Moim zdaniem na naukach przedmałżeńskich powinno się poinformować narzeczonych jakie znaczenie dla księdza ma taka informacja i dlaczego takie pytania się zadaje. To rozwiałoby wiele wątpliwości i zmniejszyłby stres przyszłych małżonków, bo to pytanie nie ma drugiego dna, że potwierdzisz i ksiądz odmówi wam sakramentu czy że będzie robił Wam jakieś problemy. Tu raczej chodzi o to, że potwierdzacie na piśmie to, co już o sobie wiecie i świadomi danych, które tam zawarliście, chcecie się pobrać. To tak w uproszczeniu.
Może dobrym wyjściem byłoby udanie się do księdza z innej parafii, by o tym na spokojnie porozmawiać? To skutecznie by Cię uspokoiło, gdyż rozmowa z właściwymi osobami rozwiewa wiele strachów, które mamy przed oczami, a które często są przesadzone.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn sty 08, 2018 23:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 18, 2018 17:04
Posty: 1
Post Re: Zawarcie ważnego związku małżeńskiego
Witam serdecznie mam takie pytanie odnośnie sakramentu małżeństwa jestem osobą niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym choruje też na padaczke wraz z narzeczonym byliśmy ustalać datę ślubu ksiądz spisał protokół znami mówił że nie widzi żadnych przeszkód co do małżeństwa a teraz krótko przed ślubem twierdzi że jestem nie świadoma że każdy tak mówi jest mi bardzo przykro z tego powodu bo czym ludzie niepełnosprawni różnią od innych ludzi wiem że jestem świadoma ślubu mam dwoje dzieci w tym jedno chore z autyzem padaczka też i daje rade wszystko ogarnąć a proboszcz naszej parafii nam utrudnia zawarcie sakramentu małżeństwa a myślę że jak byłam wstanie urodzić dzieci to jestem wstanie wziąść ślub kościelny z narzeczonym tłumaczę księdzu że wiem co robię twierdzi że nie jestem świadoma teraz gdy wszystko załatwione zaproszenia wysłane
Czy podczas spisywania protokołu proboszcz może utrudniać ślub dla mnie to jest sytuacja trochę śmieszna mimo choroby funkcjonuje jak każdy człowiek


Pn mar 19, 2018 21:09
Zobacz profil
Post Re: Zawarcie ważnego związku małżeńskiego
Nie wiemy, na czym polega Twoja niepełnosprawność- czy chodzi o niepełnosprawność fizyczną czy intelektualną/psychiczną. Jeśli to drugie, to może najprostszym sposobem na przekonanie proboszcza będzie wzięcie odpowiedniego zaświadczenia od swojego lekarza?


Pn mar 19, 2018 23:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Zawarcie ważnego związku małżeńskiego
Myślę, że faktycznie rozwiązaniem będzie opinia lekarza /psychologa, zależnie w jakiej sferze wg proboszcza leży problem. Ewentualnie można odwołać się do kurii...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 23, 2018 11:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL