Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 GRZECH MÓJ I TYLKO MÓJ!!! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 05, 2004 11:20
Posty: 7
Post GRZECH MÓJ I TYLKO MÓJ!!!
Wielokrotnie spotkałam się z opiniami katolików, którzy mówili że dla nich spowiedź przy konfesjonale jest głupotą i żenadą. I, że oni woleli żeby tak jak w innych Kościołach- spowiedź funkcjonowała jako wspólnotowe wyznanie swoich grzechów. A ja się z tym nie zgadzam. Wstyd jaki mi towarzyszy podczas wyznawania moich przewinień jest dla mnie motywujący. Motywuje mnie do tego żeby już więcej nie popełniać tych świństw które są teraz dla mnie wstydliwe. Poza tym w konfesjoanle spotykam się z samym Jezusem, który przemawia do mnie przez osobę kapłana. On osobiście wskazuje mi drogę. Dlatego taka forma sakramentu pokuty i pojednania jest dla mnie najwspanialszą jaką możnaby stworzyć.

_________________
Po co mi pieniądze skoro NIEBO i tak mam za darmo...


So cze 05, 2004 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Spowiedz to nie tylko wyznanie grzechów. Pogłębioną formą sakramentu pokuty jest także kierownictwo duchowe. Korzystne jest także wybranie sobie stalego spowiednika i kierownika duchowego. To jest bardzo ważne by przyczyniac się do własnego wzrostu duchowego :)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn sie 23, 2004 18:30
Zobacz profil
Post 
Ja także jestem przeciwna zbiorowemu "wyznawaniu" grzechów . Jednak chciałabym zauważyć, Salomeo, że żaden grzech nie jest indywidualną sprawą konkretnego człowieka. Każdy grzech zadaje ranę Kościołowi jako wspólnocie ( to aluzja do tematu : Grzech mój i tylko mój ! )
Piękną - chociaż rzadką - praktyką są nabożeństwa pokutne, podczas których zostaje wyrażona łączność między wszystkimi członkami Kościoła. Jest spowiedź powszechna, rachunek sumienia i spowiedź indywidualna . Jedni klęczą u kratek konfesjonału, drudzy modlą się za nich. :razz:

Julia napisał(a):
Pogłębioną formą sakramentu pokuty jest także kierownictwo duchowe


Julio, to troszeczkę nie tak :)
Kierownictwo duchowe nie jest formą sakramentu pokuty. Kierownictwo duchowe może towarzyszyć spowiedzi ( i tak jest najlepiej), ale może także odbywć się poza nią .


So gru 25, 2004 11:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 6:33
Posty: 171
Post 
Z swojej strony zapraszam do przeczytania artykułu bardzo ciekawego.

SPOWIEDŹ

_________________
ProGóry Team www.progory.pl


Śr gru 29, 2004 19:33
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
no tak... juz sie poprawiam... masz racje baranku... troche sie zakrecilam przepraszam... zgadza sie ze sakrament pokuty nie jest kierownictwem duchowym. poza tym nadal utrzymuje ze warto miec stalego spowiednika, jak rowniesz dobrego ierownika duchowego...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Śr gru 29, 2004 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post Re: GRZECH MÓJ I TYLKO MÓJ!!!
salomea napisał(a):
Wstyd jaki mi towarzyszy podczas wyznawania moich przewinień jest dla mnie motywujący. Motywuje mnie do tego żeby już więcej nie popełniać tych świństw które są teraz dla mnie wstydliwe.


calkowicie sie z Toba zgadzam. Wydaje mi sie wlasnie podczas spowiedzi "jeden na jeden" jest sie w stanie tak naprawde skupic nad tym co sie mowi a co za tym idzie zaczac myslec dlaczego PO RAZ KOLEJNY wymieniam ten sam grzech, czy nie da sie czegos zrobic zeby to zmienic.

A odnosnie stalego spowiednika ... jestem jak najbardziej za :)

pozdrawiam :)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Śr gru 29, 2004 22:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 31, 2005 17:46
Posty: 337
Post 
Ja również uważam taką formę sakramentu pokuty za coś czego nie chciałabym by się zmieniło. W spowiedzi spotykam się z życzliwością, otwarcią i delikatnością kapłanów. Gdy były rany zadane przez grzech to spowiednicy pomogli je uzdrowić. Wielokrotnie dzięki spowiedzi udało mi się rozwiązać konkretny problem grzechu. Wracam do Światła jakim jest Jezus i trwam przy Nim, regularna spowiedź pozwala mi unikać popełniania grzechów ciężkich ale równocześnie wiem, że w przypadku ciężkiego upadku spowiedź otwiera mi drogę powrotu do życia w stanie łaski uświęcającej. Regularna spowiedź (z grzechów lekkich) jest umocnieniem w dobrym, stanowi pomoc w pracy nad sobą, w walce ze swoimi słabościami.


So lip 09, 2005 9:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Kiedyś w Kościele była spowiedź publiczna, ale to zmieniło się, gdyż władze Kościelne doszły do wniosku, że z publicznego wyznawania grzechów wychodzi więcej złego niż dobrego (urazy jednych do drugich, narażenie na szyderstwa itd.), nie widzę więc żadnego usprawiedliwienia dla regresji w tym punkcie. Zresztą to by nawet było niepraktyczne - gdyby ludzie mieli wyznawać grzechy na mszy, publicznie, to przeciągałaby się ona godzinami (chyba, że mówimy o jakiejś maleńkiej parafii :wink: ), a jeśli ta spowiedź miałaby się odbywać poza mszą, to co za publika przychodziłaby by jej wysłuchać? Chyba tylko "ciekawscy".
Salomeo, przyznam, że ja nigdy nie spotkałem katolików którzy chcieliby powszechnego wyznawania grzechów (prędzej wyznawania ich w zwykłej modlitwie, bez pośrednictwa kapłana), ale racje takich osób są na tyle słabo uzasadnione, że nie ma problemu z ich obaleniem :)


So lip 09, 2005 12:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 10, 2006 15:36
Posty: 57
Post 
Ja też jestem za tym aby spowiedz przebiegała między dwoma osobami :kapłan i penitent.
Mysle ,że taki układ jest o wiele lepszy niż grupowy.Ja np. nigdy nie wyznałabym grzechów przed duża grupą ludzi.Ludzie śa tylko ludzmi i choćby nie wiem jak uduchowiona wspólnota myśle ,że do końca nie zrozumieliby tego co chciałabym im przekazać...czesto kapłanowi zrozumieć i poradzić jest trudno dlatego prosi się o światło Ducha św.Wiec skoro oni nie umieliby mi pomóc w jakim celu mam mówić im moje grzechy?
naprowadźcie mnie jesli źle mysle.

_________________
Bo góry mogą ustapić i pagórki się zachwiać ale milośc moja nigdy nie odstąpi od Ciebie -mówi Pan
Deus caritas est !


Śr kwi 19, 2006 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 09, 2005 13:54
Posty: 226
Post 
Oczywiscie, że forma sakramentu pokuty zmieniała się na przestrzeni wieków. Teraz mamy spowiedź uszną. Może komus to nie pasuje, stwierdza, ze to krępujące... Tylko popatrzmy np. na spowiedź(pokutę) w pierwszych wiekach Koscioła. Była powszechna praktyka publicznej pokuty za ciężkie przewinienia. Szczególnie ciężkie. Np. za cudzołóstwo. Taka osoba mogła byc tylko na Mszy katechumenów, wszyscy widzieli, ze ona popełniła jakiś bardzo ciężki grzech. Czekała przez pewnien czas w takim upokorzeniu na pojednanie z Bogiem i Kościołem.


Dzisiejsza forma sakramentu, nie jest wiec szczególnie cieżka. Wyznajesz grzechy po cichu jednej osobie. W dodatku jest ona zobowiązana tajemnicą spowiedzi.


Możliwość wyznawania grzechów w obecnej formie bardzo pomaga. Każdy człowiek potrzebuje podzielić się swoimi niepowodzeniami z innymi. Stąd rosnące jak grzyby po deszczu na Zachodzie gabinety psychoterapeutów. Ale podstawowa różnica pomiędzy spowiedzią, a kozetką u psycho- specjalisty lub kawiarnią, do której można przyjść i pogadać o życiowych wzlotach i upadkach jest taka, że spowiedź ma leczyć przede wszystkim duszę- zraninoną psychikę przy okazji. To jest tak, że po prostu rany duszy odbijają się na psychice. Lecząc duszę, leczy się psychikę. A skupiając się tylko na duszy, nie usuwa się przyczyny tylko skutek. Oprócz tego żaden psycholog nie powie Ci- jestes wolny! tego z czym do mnie przyszedłeś już nie ma! zaczynasz nowe życie!


Dziękujmy Bogu za dar spowiedzi i kierownictwa duchowego.

_________________
"Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia."


So kwi 22, 2006 9:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL