Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Co Biblia mówi o spowiedzi? 
Autor Wiadomość
Post 
czy wyscie przeczytali, co jot-ka napisala?
Cytuj:

2. Po zmartwychwstaniu przekazuje tę władzę uczniom:
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 21-23)


No i co z tego, ze przekazal te wladze wszystkim uczniom tam obecnym? Moze ktos zna ich wszystkich z imienia i nazwiska? Kosciol ewaluowal z pokuta i odpuszczaniem grzechow w swojej historii, majac np. na mysli dobro grzesznikow. Naprawde wolelibyscie pokutowac publicznie w workach pokutnych pod okiem roznych mediow za kradziez muzyki w internecie??? Byc moze, ze kazdy chrzescijanin ma (teoretycznie )mozliwosc odpuszczania grzechow, ale ja wole zaufac Kosciolowi i wyznac je ksiedzu, ktory
- ma przygotowanie
- w 99.9999999% zachowa je dla siebie
- ma misje Kosciola
Wprowadzenie spowiedzi usznej bylo - moim zdaniem - polepszeniem "komfortu" spowiedzi.
Z tego co wiem, to w kosciele zielonoswiatkowym nalezy przy (ponownym - to znowu wg mnie) chrzcie wyznac publicznie swoje grzechy.
Milej by wam bylo?
A gdzie pewnosc odpuszczenia grzechow, jezeli Jezus dal te wladze uczniom, a nie powiedzial np. "Na wieki sa wszystkim grzechy odpuszczone, ktorzy uwierza?"


Cz cze 26, 2008 16:11
Post Re: Co Biblia mówi o spowiedzi ?
ministerfinansow napisał(a):
Spowiedź w KK:
- wprowadzona przez Sobór IV Laterański w 1215 roku

STARY TESTAMENT

DAWID w :
- Psalm 51, 2- 20 – spowiedź serca

PROROK IZAJASZ w :
- Księga Izajasza 1, 18

- Psalm 103, 3

POJEDNANIE DOKONYWAŁO SIĘ NIE PRZED CZŁOWIEKIEM, ALE BEZPOŚREDNIO PRZED BOGIEM.
TRZEBA BYŁO PRZYJŚĆ DO BOGA ZE SKRUSZONYM SERCEM.


NOWY TESTAMENT

1 List św. Jana 1, 9 – nie jest napisane, że mamy wyznawać grzechy przed człowiekiem, ale przed Bogiem

Przypowieść o Celniku i Faryzeuszu :
- Ewangelia św. Łukasza 18, 13-15 – bezpośrednie przyjście do Jezusa z żalem z chęcią poprawy. Bóg powiedział, że odpuści grzechy bo tylko On może to robić.

- Ewangelia św. Marka 2, 7 – 12 – Jezus ma moc odpuszczania grzechów

- w modlitwie „Ojcze Nasz” Jezus wskazał na bezpośredni przystęp do Ojca – „ I odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”

- Ewangelia św. Mateusza 5, 23-24 - zanim pojednasz się z Bogiem musisz się pojednać z człowiekiem przeciwko, któremu zgrzeszyłeś

- Ewangelia św. Łukasza 17, 3-4 - obowiązkiem pokrzywdzonego jest odpuścić winę

Przypowieść o złym słudze:
- Ewangelia św. Mateusza 18, 23-35 a szczególnie 35 – grzech przeciwko Bogu należy wyznać Bogu a grzech przeciwko bliźniemu wyznać bliźniemu

- 1 List św. Jana 2, 1-3 – Jezus jest ubłaganiem za grzechy nasze

- Ewangelia św. Jana 6, 37 – kto przychodzi do Jezusa, tego On precz nie wyrzuci

- List św. Jakuba 5, 16 - wyznawajcie grzechy jedni drugim

- Ewangelia św. Mateusza 9, 2 – czy sparaliżowany mówił Jezusowi swoje grzechy ?
- Ewangelia św. Łukasza 7, 47 – 50 – czy od księdza zależało czy dostanie rozgrzeszenie?

- List do Kolosan 3, 13 – mogę odpuszczać te grzechy, które zostały popełnione przeciwko mnie


W myśl tych zasad katolicki kapłan może odpuścić tylko te grzechy, które zostały popełnione przeciwko niemu samemu.
Spowiedzią preferowaną w Biblii zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie była spowiedź serca polegająca na bezpośrednim zwróceniu się do Boga z prośbą o przebaczenie.





Główny argument KK o ustanowieniu spowiedzi:

Słowa Jezusa do Apostołów:

- „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" (J 20, 21-23)

Wyjaśnienie błędnej interpretacji:

1. Jeżeli apostołowie otrzymali takie uprawnienie to dlaczego z niego nie korzystali w sposób praktykowany obecnie w Kościele Katolickim czyli spowiedź człowieka przed kapłanem ?

- Dzieje Apostolskie 8, 18-22 - Piotr nie mówi Szymonowi – „chodź tutaj, klęknij przede mną a ja ciebie wyspowiadam i udzielę ci absolucji ”. Mówi, żeby zwrócił się do Boga i prosił Go o przebaczenie. Wygląda na to, że apostoł Piotr nie znał czegoś takiego jak spowiedź…

- Wiecie jak się obywało odpuszczanie grzechów przez Apostołów ? Jeżeli Apostoł widział, że ktoś czyni szczerą pokutę to głosił mu: „Twoje grzechy są Ci odpuszczone”. Są Ci odpuszczone bracie, bo ja widzę, że Ty masz szczere serce przed Bogiem. Z kolei odwrotna sytuacja. Jeśli nie pokutował, to apostoł mówił mu „twoje grzechy są Ci zatrzymane”. Apostoł nic nie robił, mówił tylko co Bóg robi w Niebie.
On wiedział, że tak jest, na podstawie pisma choćby na podstawie Psalmu 103.
Apostołowie nie wtrącali się między Boga a grzesznika, nie dokonywali żadnej absolucji.
Nigdzie w Nowym Testamencie nie ma mowy o tym, żeby którykolwiek Apostoł spowiadał ludzi.
Dzisiaj jak ewangelizujemy to mówimy ludziom to samo – „pokutuj a Bóg odpuści tobie twoje grzechy”. Gdy człowiek pokutuje to ogłaszamy wolę Bożą – „zostało ci odpuszczone” a gdy nie pokutuje - „ zostało ci zatrzymane”.
To jest wyjaśnienie tego fragmentu, na którym katolicy stworzyli doktrynę o spowiedzi.


2. Jeżeli spowiedź ustną ustanowił Chrystus to jaki byłby sens ustanawiać ją w 1215 roku na Soborze Laterańskim IV ??

W Katechizmie Katolickim czytamy o 3 przykazaniu kościelnym zobowiązującym nas do przystępowania przynajmniej raz w roku do spowiedzi.
Prawo to ustanowiono to w 1215 roku, karą za nieprzestrzeganie tego jest wykluczenie grzesznika z Kościoła.


Widzimy, że spowiedź ustna przed księdzem nie wynika z nauczania Pisma Świętego, ale jest wynalazkiem Kościoła Katolickiego.
W całym Piśmie Świętym nie ma ani jednego miejsca, w którym pomiędzy Boga a człowieka, który zgrzeszył miałby się wtrącać inny człowiek.
W Biblii nie znajdziemy sakramentalnego rozgrzeszenia tym bardziej spowiedzi do ucha księdza, żadnej absolucji kapłańskiej.
Tylko Bóg może udzielić Tobie rozgrzeszenia !
Więc nie klękaj przed księdzem na kolana, Biblia tego zakazuje. Zobacz na Dzieje Apostolskie 10, 25. Piotr powiedział do Korneliusza, który chciał klęknąć przed nim na kolana – „wstań ja jestem tylko człowiekiem”. Idź i lepiej upadnij na twarz przed Bogiem.
Cała Biblia ma jedno świadectwo – wyznanie grzechów przed Bogiem a nie przed kapłanem.
Katolicka interpretacja spowiedzi jest złamaniem zasad wykładni Biblii bo wyrywa tekst z kontekstu i tworzy doktrynę na podstawie jednego fragmentu nie patrząc na inne.


Cz kwi 30, 2015 12:34
Post Re:
Kamala napisał(a):
czy wyscie przeczytali, co jot-ka napisala?
Cytuj:

2. Po zmartwychwstaniu przekazuje tę władzę uczniom:
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 21-23)


No i co z tego, ze przekazal te wladze wszystkim uczniom tam obecnym? Moze ktos zna ich wszystkich z imienia i nazwiska? Kosciol ewaluowal z pokuta i odpuszczaniem grzechow w swojej historii, majac np. na mysli dobro grzesznikow. Naprawde wolelibyscie pokutowac publicznie w workach pokutnych pod okiem roznych mediow za kradziez muzyki w internecie??? Byc moze, ze kazdy chrzescijanin ma (teoretycznie )mozliwosc odpuszczania grzechow, ale ja wole zaufac Kosciolowi i wyznac je ksiedzu, ktory
- ma przygotowanie
- w 99.9999999% zachowa je dla siebie
- ma misje Kosciola
Wprowadzenie spowiedzi usznej bylo - moim zdaniem - polepszeniem "komfortu" spowiedzi.
Z tego co wiem, to w kosciele zielonoswiatkowym nalezy przy (ponownym - to znowu wg mnie) chrzcie wyznac publicznie swoje grzechy.
Milej by wam bylo?
A gdzie pewnosc odpuszczenia grzechow, jezeli Jezus dal te wladze uczniom, a nie powiedzial np. "Na wieki sa wszystkim grzechy odpuszczone, ktorzy uwierza?"


Cz kwi 30, 2015 12:50
Post Re: Co Biblia mówi o spowiedzi ?
@skymuz jestes Kamelia/zonka77 z gazeta.pl?
http://f.kafeteria.pl/temat/f1/jezus-i- ... 783733/108
Jak cos wklejasz to wypadaloby podac link.
Cytaty tez ci nie wychodza

A choc ten watek przeczytalas?


Cz kwi 30, 2015 12:52

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Co Biblia mówi o spowiedzi ?
Skymuz napisał(a):
Jeżeli spowiedź ustną ustanowił Chrystus to jaki byłby sens ustanawiać ją w 1215 roku na Soborze Laterańskim IV?


Kosciół tylko zatwerdził a nie ustanowił tak samo było z wnebowziecie maryji gdzie lud wierzył od 2 wieku ale kosciół to zatwierdził dopiero nie dawno takie niepisane prawo.


Pt maja 01, 2015 9:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Co Biblia mówi o spowiedzi ?
Merkaba, staraj się jednak korzystać z opcji cytowania i wstawiaj znaki interpunkcyjne. Twoja wypowiedz przez długą chwilę była dla mnie nieczytelna.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt maja 01, 2015 13:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Co Biblia mówi o spowiedzi?
Tytuł: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?

Maria-Magdalena napisał(a):
Po przeczytaniu wątku mam pytania - Czy Jezus kogoś wyspowiadał? Jaka jest Jego nauka w kwestii spowiedzi?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 05, 2017 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Co Biblia mówi o spowiedzi?
Odnośnie spowiedzi w Piśmie Świętym i w praktyce wczesnochrześcijańskiej napisałem sporo w sąsiednim wątku, a dokładnie w poście który jest tu viewtopic.php?f=11&t=38746&p=937057#p937057

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt sty 06, 2017 14:15
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL