Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Co Biblia mówi o spowiedzi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 0:03
Posty: 301
Post 
spragniony

spowiadać się należy przed Bogiem za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, zresztą przeczytaj sobie pare postów wyżej co wkleiłem, pozdro

_________________
Nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej; jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy. (Rzymian 1:16)


Śr mar 19, 2008 23:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
ministerfinansow napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
A ktokowiek twierdzi ze Biblia to Słowo Boże? Chyba że chodzi o skrót myślowy....
Słowo stało się ciałem a nie książką. Co w nimczym nieuwłacza Biblii jako zapisowi autentycznego świadectwa o Jezusie Chrystusie, Słowu Ojca Przedwiecznego, i jako takiego podstawie i normie naszej wiary.

dla was doktryna katolicka stała się chyba ciałem...


Nie jestem katolikiem. Jestem protestantem. Może jakis argument?


Cytuj:
Jeśli Biblia jest podstawą twojej wiary to dlaczego jej nie znasz i nie rozumiesz ?


Jakiś argument, poza inwektywami? Moze rozumiem inaczej niż ty. Czy jestes może jakimś nowym papieżem, ze mam uznawac tylko twoje rozumienie Pisma jako dogmat? Jesli nie uznaję roszczeń biskupa rzymskiego to dlaczego miałbym uznawać twoje?

proponuję więcej modlitwy w duchu a mniej filozofowania religijnego.[/quote]

Zaczynasz filozofowanie na temat, o którym nie masz pojęcia, a nie potrafisz uzasadnic tego co mówisz. Modlitwa każdemu jest potrzebna. Może wiecej czasu jej poswięcisz a mniej na internetowe fora.

Uzasadnij że Słowo Boże jest Bibilią czyli tekstem, książką.
Ja wierzę że Słowo Boże to Chrystus; Biblia to spisane przepowiadanie o Chrystusie, to spisane, autorytatywne zwiastowanie Ewangelii, która sama jest mocą.


Cz mar 20, 2008 0:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Spragniony napisał(a):
odczepcie sie od ministra, bo jak narazie śledząc tę dyskusję to on przytacza argumenty,


Sorry, na co argumenty?
Najpierw stawia pytanie 'co Biblia mówi o spowiedzi?" by zaraz potem wyjść od stwierdzenia, ze spowiedż (jako określony obrzed, sposób, forma sprawowania pokuty) została 'wymyslona" w 1215 r. (czy w IV w. to bez znaczenia). To jak Biblia może mowić o spowiedzi, skoro sam twierdzi, że spowiedzi jeszcze wtedy nie było?
Równie dobrze można pytac co Biblia twierdzi o nagłośnieniu kazania czy oświetlaniu miejsca modlitwy lampą elektryczną.

Chodzi wiec nie o to, co mówi Bibblia o spowiedzi, lecz o interpretację Biblii i jej zastosowanie. Jak na razie z ta interretacją u ministrafiansów krucho. Podaje na razie "do wierzenia" twierdzenia z arogancją, przy której roszczenia papieży do posiadania Ducha i nieomylnej interpertacji są szczytem niepewności. Jesli nie przyjmuję roszczeń papiezy, dlaczego mam przyjmować roszczenia ministrafinansów? Jeden i drugi cytuja Pismo.

Cytuj:
mnei natomiast ciekawi co innego związanego ze spowiedzią:
czy zeby moje grzechy były odpuszczone musze chodzic do spowiedzi? czy wystarczy ze wyspowiadam sięprzed Bogiem?


Ja nie widzę sprzeczności między jednym a drugim. Inaczej widzę spowiedż niz katolicy, ale też nie widze powodu, by oni mieli rozumiec ją tak jak ja.

Według naszego rozumienia wiary spowiedż (wyznanie grzechów) jest waznym elemntem pokuty, procesu odwrócenia się od grzechu i zwrócenia do Boga za jego łaską. Grzechy wyznajemy zawsze Bogu, w cichej czy glosnej modliwie, może dziać się to w ukryciu miedzy Bogiem a grzesznikiem, albo publicznie, w czasie nabożeństwa. Nie znamy obowiązku wyznawania grzechów w spowiedzi usznej wobec duchownego, natomiast rzecza pożyteczną i wskazaną jest szukanie rady, kierownictwa, pokrzepienia u duchownego czy też wierzącego i umocnionego w wierze brata czy siostry.

Zwiastowanie zaś odpuszczenia grzechów (absolucja) upewnia czlowieka i pozwala przyswoić sobie obietnicę Ewangelii, że dzięki jedynej ofierze Jezusa, Bóg mocą swego Ducha daje nam z łaski poprzez wiare odpuszczenie grzechów i życie wieczne.

Wieczrza Pańska jest u nas zawsze poprzedzona jest spowiedzią i zwiastowaniem odpuszczenia grzechów.

Nb. konieczność spowiedzi usznej u katolików pochodzi, z tego co wiem z normy kanonicznej, a nie z prawa Bożego, jest zatem wyrazem - jak my bysmy to określili - karności kościelnej. Do odpuszczenia grzechów wystarczy to co katolicy nazywają "żalem doskonałym" i gdy nie ma mozliwości dopstępu do duchownego, "wzbudzenie żalu doskonałego" wobec Boga jest całkowicie wystarczające.

Cytuj:
odrazu mowie ze interesuja mnei odpowiedz "biblijne" :)


Co rozumiesz przez odpowiedż "biblijną"?


Cz mar 20, 2008 1:30
Zobacz profil
Post 
Z tego co wiem to u protestantów też jest możliwość porozmawiania z duchownyym o czym pisze Piotr . Katolicy przyjeli taką forme spowiedzi i tyle. Bóg odpuszcza grzechy ale każdy katolik zanim przystapi do spowiedzi usznej musi w domu zrobić rachunek, przeprosic Pana Boga , obiecać poprawe. Gdybym spełnił warunki spowiedzi a nie miał okazji "pogadać" z księdzem to Bóg mi odpuści grzechy a przynajmniej ja w to wierze.


Cz mar 20, 2008 10:27

Dołączył(a): Cz mar 20, 2008 12:40
Posty: 1
Post 
W pelni zgadzam sie z ministremfinansow i masa. Dodam jeszcze tylko ze nadrzednym celem ustanowienia spowiedzi w sredniowieczu byla chec kontroli nad spoleczenstwem. 90% ówczesnej ludnosi europy bylo kompletnymi analfabetami wiec w ten sposob ksieza kontrolowali wszystkie dzidziny zycia mieszkancow bez wiekszego wysilku. Nie dziwne wiec ze pozycja kosciola w sredniowieczu byla tak wysoka. Mogli mowic co chcieli a ludzie i tak ich sluchali bo w koncu tylko oni mieli wtedy prawo do interpretcaji Pisma Swietego.

_________________
"Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam"


Cz mar 20, 2008 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
miles napisał(a):
W pelni zgadzam sie z ministremfinansow i masa.


To znaczy?

Cytuj:
Dodam jeszcze tylko ze nadrzednym celem ustanowienia spowiedzi w sredniowieczu byla chec kontroli nad spoleczenstwem.

To jest na razie tylko teza, równie dobra jak każda inna.
Ja słyszałem kiedyś że kler wymyślił Boga żeby kontrolowac spoleczeństwo.... Ale cóż pisać można wszystko.


Cz mar 20, 2008 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 17, 2006 13:23
Posty: 454
Post 
Piotr1

przez odopowiedz biblijna rozumiem odpowiedz opartą na Biblii, a nei na tradycjach ludzkich jak w wypadku spowiedzi w ksociele katolickim.


Cz mar 20, 2008 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
ministerfinansow napisał(a):
Jeśli nie chcesz słuchać tego co mówi do ciebie Bóg w Swoim Słowie o spowiedzi to twoja sprawa.
Wolisz zapewne bezgranicznie ufać i wierzyć ludziom, którzy mijają się z prawdą.

No tak, bo przecież Ty to masz Biblię która Ci została zesłana na promieniach słonecznych z nieba, a nie wydrukowaną i redagowaną przez ludzi, nie? :roll:
Tacy jak Ty przypominają mi trochę co gorliwszych Świadków Jechowy - z zamiłowaniem wjeżdżacie na katolików że Biblia to, Biblia tamto, a wystarczy że ktoś tę waszą Biblię podważy i ani me, ani be, ani kukuryku.


Cz mar 20, 2008 22:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 17, 2008 21:25
Posty: 67
Post 
miles napisał(a):
W pelni zgadzam sie z ministremfinansow i masa. Dodam jeszcze tylko ze nadrzednym celem ustanowienia spowiedzi w sredniowieczu byla chec kontroli nad spoleczenstwem. 90% ówczesnej ludnosi europy bylo kompletnymi analfabetami wiec w ten sposob ksieza kontrolowali wszystkie dzidziny zycia mieszkancow bez wiekszego wysilku. Nie dziwne wiec ze pozycja kosciola w sredniowieczu byla tak wysoka. Mogli mowic co chcieli a ludzie i tak ich sluchali bo w koncu tylko oni mieli wtedy prawo do interpretcaji Pisma Swietego.


pełna prawda, która katolików w oczy kole !!
brawo

_________________
God is the greatest !!


Pt mar 21, 2008 1:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Spragniony napisał(a):
Piotr1

przez odopowiedz biblijna rozumiem odpowiedz opartą na Biblii, a nei na tradycjach ludzkich jak w wypadku spowiedzi w Kosciele katolickim.


Jeżeli chcesz dyskutowac o pokucie i spowiedzi w Krk, to Kościół ten w katechizmie odwołuje się do nastepujacych miejsc biblijnych omawiając poszczególne elementy swojego rozumienia pokuty i jej zwiatsowania w Kościele (po kolei zamieściłem):

2 Kor 5, 20; Mt 5, 24; 1 Kor 6, 11; Ga 3, 27; 1 J I, 8; Ef 1, 4; Ef 5, 27; Mk 1,15; Ps 51, 19; Łk 22, 61-62; Ap 2, 5. 16; Lm 5, 21; J 16, 8; 1 P 4, 8; Łk 15, 11-24; Mk 2, 10; Mk 2, 5; Łk 7, 48; 2 Kor 5,18; 2 Kor 5, 20; Mt 16, 19; Mt 18,18; 28,16-20; Łk 3, 8; J 5, 24; Mk 2, 5; J 20, 19. 22-23;

Można to sobie samemu poszukać, zajmuje max 10 min.
Inna sprawą jest interpretacja, ale cóż, jak chcesz tylko o Biblii to masz.


Pt mar 21, 2008 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 19, 2006 16:23
Posty: 950
Post 
ministerfinansow napisał(a):
miles napisał(a):
W pelni zgadzam sie z ministremfinansow i masa. Dodam jeszcze tylko ze nadrzednym celem ustanowienia spowiedzi w sredniowieczu byla chec kontroli nad spoleczenstwem. 90% ówczesnej ludnosi europy bylo kompletnymi analfabetami wiec w ten sposob ksieza kontrolowali wszystkie dzidziny zycia mieszkancow bez wiekszego wysilku. Nie dziwne wiec ze pozycja kosciola w sredniowieczu byla tak wysoka. Mogli mowic co chcieli a ludzie i tak ich sluchali bo w koncu tylko oni mieli wtedy prawo do interpretcaji Pisma Swietego.


pełna prawda, która katolików w oczy kole !!
brawo


Taaa, ktoś się nieźle wysilił, żeby się zarejstrować i napisać tak "mądrego", jedynego posta. Wygląda to dość podejrzanie... czyżby ministerfinansow = miles?...
Tak czy owak mnie (katolik) jakoś ta "prawda" w oczy nie kole. :D

_________________
arcarc


Pt mar 21, 2008 16:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Ok. Zacznijmy od podstaw:

1. Chrystus ma władzę odpuszczania grzechów:
"Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów" (Mk 2, 10) "Odpuszczone są twoje grzechy" (Mk 2, 5; Łk 7, 48 ).

2. Po zmartwychwstaniu przekazuje tę władzę uczniom:
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 21-23)

3. O posłudze jednania mówi Św. Paweł:
Albowiem w Chrystusie Bóg jednał z sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! (2 Kor 5, 19-20)

4. Do Piotra Jezus mówi:
Tobie dam klucze Królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie (Mt 16,19)

5. Dalej, tę władzę przekazał nie tylko Piotrowi, ale i pozostałym apostołom:
Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie (Mt 18, 15-18).

Przy okazji proponuję zwrócić uwagę na kontekst wspólnoty, jaką jest Kościół. Pojednanie z Bogiem musi obejmować pojednanie ze wspólnotą, której dotyka każdy grzech.

6. O praktyce pokuty w pierwszych wiekach tak pisze Katechizm:

Cytuj:
W ciągu wieków w sposób zasadniczy zmieniła się konkretna forma, w jakiej Kościół wykonywał tę władzę otrzymaną od swego Pana. W pierwszych wiekach pojednanie chrześcijan, którzy popełnili po chrzcie szczególnie ciężkie grzechy (na przykład bałwochwalstwo, zabójstwo czy cudzołóstwo), było związane z bardzo surową dyscypliną, wymagającą od penitentów odbycia publicznej pokuty za grzechy, często trwającej przez długie lata, zanim otrzymali dar pojednania. Do tego "stanu pokutników" (który obejmował jedynie popełniających pewne ciężkie grzechy) można było zostać dopuszczonym bardzo rzadko, a w niektórych regionach tylko raz w życiu.

W VII wieku, pod wpływem tradycji monastycznej Wschodu, misjonarze irlandzcy przynieśli do Europy kontynentalnej "prywatną" praktykę pokuty, która nie wymagała publicznego ani długotrwałego pełnienia dzieł pokutnych przed uzyskaniem pojednania z Kościołem. Od tego czasu sakrament urzeczywistnia się w sposób bardziej dyskretny między penitentem a kapłanem. Nowa praktyka przewidywała możliwość powtarzania sakramentu pokuty i otwierała w ten sposób drogę do regularnego przystępowania do tego sakramentu. Umożliwiała - w tej samej celebracji sakramentalnej otrzymanie przebaczenia grzechów ciężkich i powszednich. Jest to zasadnicza forma pokuty, którą Kościół praktykuje do dzisiaj.


Chyba tyle odnośnie do biblijnych podstaw Sakramentu Pokuty.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 21, 2008 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 0:03
Posty: 301
Post 
jotka

«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 21-23)

te słowa odnosiły się do wszystkich zgromadzonych tam ludzi, nie tylko do uczniów. Jezus dał taką władzę kościołowi. dotyczy to dyscypliny zborowej - jesli zborownik grzeszy i nie chce pokutować - musi być odłączony, jesli się nawróci może być z kolei z powrotem przyłączony...

_________________
Nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej; jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy. (Rzymian 1:16)


Wt kwi 22, 2008 11:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
tak ale upominac braci a spowiadac ich to sa dwie rozne rzeczy.
w Bibli jak juz dowiódł 1 post nie ma o tym, żeby się spowiadać przed księdzem. (drugim człowiekiem)
nalezy natomiast wyznac grzechy Bogu, okazac skruche, pojednac sie z tym, kotrego skrzywdzilismy.

Duchowni wprowadzili spowiedz w momencie, kiedy spostrzegli, ze tym sposobem zyskaja wladze nad ludzmi. I zyskali potężną. Czyż nie ?


Wt kwi 22, 2008 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 25, 2008 10:44
Posty: 19
Post 
No i wlasnie coraz bardziej zastanawiam sie nad Katolicyzmem :? .


Cz cze 26, 2008 14:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL