Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dwa problemy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Dwa problemy
Po pierwsze: czy zbytnie "ubarwianie" grzechów na spowiedzi (z powodu lęku przed niedopowiedzeniem) jest grzechem?

Po drugie: Co zrobić, zeby ksiądz wprowadził nakaz przyjmowania Komunii Świętej na klęcząco? Bo w mojej parafii zdecydowana większość osób przyjmuje Eucharystię na stojąco... Czy wy także? Jeśli tak, to należałoby dobrowolnie uklęknąć przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So lip 05, 2008 19:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
ad 1: mówienie nieprawdy podczas spowiedzi jest grzechem. Ale po bliższe informacje odsyłam właśnie do konfesjonału bo forum to nie miejsce na tego typu dywagacje.

ad2. porozmawiać z proboszczem

Pozdrawiam.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So lip 05, 2008 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
1. hmmm, a po ubarwisz? mówisz, że boisz się niedopowiedzeń... a może boisz się tego, że Bóg siedzi sobie na chmurce z kamienną tabliczką i skrupulatnie wykreśla to co powiedziałeś, a za to czego nie powiedziaałeś czeka Cię podwójny łomot? chyba nie taki jest obraz Boga :), moim zdaniem mów jak było i nie ma co stawiać się w gorszym świetle- tak na wszelki wypadek,

2. też czasami nie daje mi to spokoju, na stojąco nigdy nie przymuję co najwyżej w procesji :D, co (według Odpowiadającego w serwisie www.zapytaj.wiara.pl) na spore uzasadnienie teologiczne; szczegóły tutaj --> http://www.zapytaj.wiara.pl/?grupa=8&ar ... 7300&dzi=0 , jeśli przyjmuję w procesji to sekundę wcześniej klękam :) , pamiętajmy przy tym, że apostołowie przyjęli Pierwszą Komunię na siedząco :P, pozdrawiam

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


So lip 05, 2008 22:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Ad 1.
Kodeks Prawa Kanonicznego podaje:
Cytuj:
Kan. 988 -

§ 1. Wierny jest obowiązany wyznać co do liczby i rodzaju wszelkie grzechy ciężkie popełnione po chrzcie, a jeszcze przez władzę kluczy Kościoła bezpośrednio nie odpuszczone i nie wyznane w indywidualnej spowiedzi, które sobie przypomina po dokładnym rachunku sumienia.


Więc nie ma co kombinować.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lip 06, 2008 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
nieważny. spokojnie. weź glęboki oddech. Bóg to nie wredny strażnik miejski, który czyha za rogiem, aż nierawidlowo zaparkujesz (pozdrawiam miesjkich ;) ). Nawet jeśli czegoś nieświadomie nie dopowiesz, to On i tak patrzy na intencje i pragnienie powrotu. Poza tym spowiednik w razie wątpliwości i niejasności dopyta cię o okoliczności grzechu. Jeśli nie- czuj się wolny. Badź sobą, nie ubarwiaj niczego, naprawdę nie ma takiej potrzeby. Może pomyśl o stalym spowiedniku,?


Wt lip 08, 2008 2:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 26, 2008 17:43
Posty: 26
Post 

Wielkie dzięki, kastor. Do tej pory przyjmowałam Komunię na stojąco. Dzięki temu to się zmieni.

_________________
"To On ma wzrastać, ja mam się umniejszać..."
Św. Jan Chrzciciel


Wt lip 08, 2008 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
a nie lepiej przyjmować Komunię w tej samej postawie, co reszta uczestników liturgii? Z jednej strony podkreśla to wspólnotowość, z drugiej nie wykonujemy wtedy żadnych niespodziewanych ruchów, więc zmniejsza się ryzyko np upuszczania Hostii.


Śr lip 09, 2008 0:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 26, 2008 17:43
Posty: 26
Post 
kawa napisał(a):
a nie lepiej przyjmować Komunię w tej samej postawie, co reszta uczestników liturgii? Z jednej strony podkreśla to wspólnotowość, z drugiej nie wykonujemy wtedy żadnych niespodziewanych ruchów, więc zmniejsza się ryzyko np upuszczania Hostii.

Nie rozumiem. Która reszta? Ta która stoi czy ta która klęczy?


Cytuj:
z drugiej nie wykonujemy wtedy żadnych niespodziewanych ruchów, więc zmniejsza się ryzyko np upuszczania Hostii.


Rozumiem że według Ciebie niebezpiecznie jest klękać, bo wstając możemy wytrącić kapłanowi Hostię z rąk??
Wiekszość ludzi jeśli klęka do Komunii św. to wstaje po modlitwie, albo chociaż kiedy kapłan trochę się oddali.

_________________
"To On ma wzrastać, ja mam się umniejszać..."
Św. Jan Chrzciciel


Śr lip 09, 2008 9:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 28, 2008 19:25
Posty: 731
Post 
Jeśli już, najlepiej na stojąco.
Kiedyś było, że tylko klęcząc...
Ale skoro formalnie to zmieniono, to znaczy ze jest dozwolone i nie ma powodu by aż tak się przez to burzyć.

_________________
Prof. dr hab. Joanna Senyszyn:
"Gdyby głupota miała skrzydła, minister Kopacz fruwałaby niczym gołębica."
http://powiedz-nie.c0.pl/


Cz lip 10, 2008 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Moim zdaniem ludzie nie maja pokory w sercu aby nie klekac przyjmujac Komunie Sw.

Klekanie do przyjecia Komuni Sw. jest bardzo stare.Ostatnimi czasy falszywy modernizm wkradl sie do Kosciola i z pokornych ludzi uczynil ludzi pysznych.Co t znaczy, ze ludzie nie klekaja do Komuni Sw. ??

Przed tak wielkim Panem jakim jest nasz Pan Jezus powinno s pokora sie ukleknac.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Cz lip 24, 2008 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Cytuj:
Co t znaczy, ze ludzie nie klekaja do Komuni Sw. Pytajnik


Równie dobrze można by zapytać, dlaczego pierwsi chrześcijanie przyjmowali Komunię Św. na rękę, a słyszałam, że nawet na siedząco.


Cytuj:
Najbardziej sławną wypowiedź na ten temat pozostawił po sobie św. Cyryl z Jerozolimy. "Podstaw dłoń lewą pod prawą -- mówił w połowie IV wieku do nowo ochrzczonych -- gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz: Amen. Uświęć też ostrożnie swoje oczy przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co by spadło na ziemię, byłoby utratą jakby części twych członków. Bo czyż nie niósłbyś z największą uwagą złotych ziarenek, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni" (Katecheza 23,21).


Źródło: http://angelus.pl/index.php?option=com_ ... Itemid=684


Cytuj:
Komunia - zjednoczenie - kończyła eucharystyczną celebrację. Była przyjmowana pod dwiema postaciami - kielich przekazywano sobie z rąk do rąk, a Ciało Chrystusa kapłan kładł wiernym na prawą dłoń.


Źródło: http://www.katolik.pl/index1.php?st=ksi ... 51&id=1011


Ja osobiście zawsze przyklękam przed przyjęciem Komunii Św. Samą jednak Komunię Św. - jak wszyscy - przyjmuję na stojąco. Jestem bowiem we wspólnocie, wspólnocie Kościoła (!), również tego lokalnego - parafialnego. Dla mnie przyjęcie Komunii Św. na stojąco bynajmniej nie urąga randze tego Sakramentu. Zresztą apostołowie pierwszą Komunię Św. przyjęli na siedząco.

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


Pt lip 25, 2008 11:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 18, 2007 20:31
Posty: 637
Post Re: Dwa problemy
Ad 2.
Polacy znaja sie na wszystkim. Na sporcie, na polityce, teraz nawet na reformach Kosciola :)

Zdolny narod!

_________________
---
teh podpiss


Pt lip 25, 2008 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post Re: Dwa problemy
aprylka napisał(a):


Ja osobiście zawsze przyklękam przed przyjęciem Komunii Św. Samą jednak Komunię Św. - jak wszyscy - przyjmuję na stojąco. Jestem bowiem we wspólnocie, wspólnocie Kościoła (!), również tego lokalnego - parafialnego. Dla mnie przyjęcie Komunii Św. na stojąco bynajmniej nie urąga randze tego Sakramentu. Zresztą apostołowie pierwszą Komunię Św. przyjęli na siedząco.


I powinnas dalej klekac.Gdybys widziala wzrokiem kto przychodzi do twojego serca to chcialabyc nie tylko klekac ale i pas krzyzem przed Nim.

To co nam zostawil Sw. Cyryl z Jerozolimy nie jest dla mnie istotne.Dla mnie istitne jest to, ze Matka Boza w objawieniach nawoluje dom godnego przyjmowania Pana w Komuni Sw.

Ponadto jestem wychowany w latach w ktoryzh Komunia na kleczaco, do ust i z rak kaplana byla norma, ktora powszechnie sie szanowalo.Z nadejsciem falszywego i zgubnego modernizmu wszystko co normalne stalo sienienorlanym i odwrotnie.


cau_kownik napisał(a):
Ad 2.
Polacy znaja sie na wszystkim. Na sporcie, na polityce, teraz nawet na reformach Kosciola :)

Zdolny narod!


Przyjmowanie Komuni Sw. w sposob godny to nie reforma koscielna ale wyrazenie glebokiego szacunku i czci dla Tego, ktory chce wejsc do serca niegodnego, oczyscic je i uczynic je godnym mieszkaniem dla Siebie.

Widac, ze tego nie zauwazasz.....

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Wt lip 29, 2008 19:34
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
dokładne wyznawanie co złego się zrobiło jest właściwe i polecam (tylko tak, żeby nie wzbudzić w spowiedniku jakiechś hm no wiesz ...)
lepiej powiedzieć szczerze wszystko co cię trapi, niż żałować później że masz jakiś grzech nieodpuszczony ...

Święci spowiadali się bardzo dokładnie i to im pomogło w osiagnięciu doskonałości duchowej
np. św. Wincenty Pallotti spowiadał się 3 razy dziennie bardzo dokładnie, św. s Faustyna spowiadała się bardzo często, mimo, że jak potwierdził jej spowiednik podczas procesów wyniesienia na ołtarze nie popełniła żadnego grzechu ciężkiego ...

trzeba być szczerym, jak masz coś na myśli a coś Ci mówi, żeby tego nie powiedzieć - to wyznaj to spowiednikowi, bo zawsze gdy się przygotowujemy do spowiedzi szatan próbuje nam przeszkodzić ...


Wt lip 29, 2008 21:12
Zobacz profil WWW
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
sory, zapomniałem odp na drugie pytanie

- najlepiej niech kapłan to ogłosi, że przystępując do Komunii Święt uklękamy.
(zreszta tak powinno być, bo tak mówią przepisy Kościelne, to że ludzie stoją to wielkie zaniedbanie duchownych)

- a jeszcze lepiej sam daj przykład


Wt lip 29, 2008 21:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL