Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Msza Święta a Biblia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 20, 2006 10:24
Posty: 98
Post 
Kiedy tak czytam te kłótnie to mam wrażenie, że nikt z was wyżej piszących w zasadzie nie kłóci się (czyt. rozmawia ) o Mszy Świętej i jej źródłach w Biblii a, jedynie próbuje uzasadnić słuszność swojego stanowiska. Przypomina mi się pewne hasło " Moja prawda jest mojsza niż twojsza" (parafrazuje). Ja osobiście nie mam zamiaru się "kłócić". Chciałbym jedynie dodać, że nazwanie Mszy św. sztucznym implantem nie jest odpowiednie. Dla niektórych może i Msza jest nudna. Sam nieraz się nudziłem. Ale kiedyś miałem okazję brać udział we Mszy św. w kapliczce na wzgórzu, gdzie wkoło rosły drzewa i ogólnie było bardzo fajnie( było to na jakichś rekolekcjach). Czułem wtedy naprawdę bliskość Boga na pewno Msza ta nie była sztuczna... [/url]


Cz kwi 27, 2006 19:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
ToMu napisał(a):
chrześcijanin napisał(a):
Msza jest sztucznym implantem wprowadzonym w konkretnym celu.

A mógłbyś to rozwinąć, może jakoś udowodnić :?:


Ja TEGO nie napisałem, ale przytoczyłem (podobnie jak wypowiedz Lutra).

Osobiscie nie uwazam, ze msza to cos złego :D . (Z reszta - w kosciołach luteranskich tez są msze) Wiele tekstów z mszy jest na prawde bardzo glebokich !! Wg mnie na mszy jest zbyt ponuro (ludzie mrukliwym tonem wypowadają Credo - wiekszość z nich nie zdaje sobie sprawy jak ważne rzeczy mówi) - powinno wprowadzic się więcej uwielbienia dla Boga i bardziej zaangażować wiernych ...


So kwi 29, 2006 13:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jak można mówić, w kontekście luteran, o mszy - jełśi nie ma tam kapłanów - a pastorzy :?: Czyli nie ma sukcesji apostolskiej.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So kwi 29, 2006 15:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
ToMu napisał(a):
Jak można mówić, w kontekście luteran, o mszy - jełśi nie ma tam kapłanów - a pastorzy :?: Czyli nie ma sukcesji apostolskiej.


1.Luteranie uznają obecnośc Chrystusa w eucharystii, dlatego mają mszę.

2.Skucesja apostolska. Kto wg. Ciebie jest nastepcą apostołow? Ci którzy w prostej linii pochodzą od nich, ale dodali lub zmienili wiele rzeczy ustanowionych przez apostolow (KRzK), czy Ci ktorzy staraja sie nasladowac nabozenstwa z I w


N kwi 30, 2006 8:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Luteranie odrzucili sakrament święceń. Nie mają więc mszy, bo nie mają biskupów i księży. Nie ma wśród luteran Eucharystii.
Apostołowie przekazywali swoje uprawnienia wybranym przez siebie następcom - biskupom, ci z kolei następnym aż do naszych dni. Ponieważ Luter nie był biskupem, nie ma też - co oczywiste - sakramentu święceń u luteran, a więc nie ma Eucharystii takiej, jaką ustanowił Jezus Chrystus i jaką sprawowali apostołowie, a po nich ich następcy, także po dziś dzień.


N kwi 30, 2006 9:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Skoro ich "święcenia" (a nie nazywa się to przypadkiem ordynacją?) nie są święceniami - nie można mówić o sprawowaniu Eucharystii.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 30, 2006 9:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Nie mają więc mszy, bo nie mają biskupów i księży.


1.Nabożeństwo luterańskie nie jest powtórzeniem bezkrwawej ofiary Jezusa Chrystusa składanej Bogu przez ludzi (kapłana), lecz ofiarą Boga darowaną w Jezusie Chrystusie ludziom, jest wspomnieniem i uobecnieniem w Słowie i Sakramencie ofiary Chrystusa.

http://www.luteranie.pl/www/kim/liturgia.htm

2. Biskupi i księża są:

* Prezbiter - ksiądz: zwiastowanie Słowa Bożego i sprawowanie Świętych Sakramentów, funkcja kierownicza (proboszcz) w parafii.
* Biskup: nadzorowanie w Kościele i w Diecezji, aby Słowo Boże czysto i wiernie było zwiastowane a Sakramenty Święte były zgodnie z ustanowieniem Jezusa Chrystusa sprawowane i udzielane, troska o zachowanie jedności Kościoła, kierowanie Diecezją, lub całym krajowym Kościołem.

http://www.luteranie.pl/www/kim/urzad-koscielny.htm

Cytuj:
Apostołowie przekazywali swoje uprawnienia wybranym przez siebie następcom - biskupom, ci z kolei następnym aż do naszych dni. Ponieważ Luter nie był biskupem, nie ma też - co oczywiste - sakramentu święceń u luteran, a więc nie ma Eucharystii takiej, jaką ustanowił Jezus Chrystus i jaką sprawowali apostołowie, a po nich ich następcy, także po dziś dzień.


W urzędzie Kościoła zachowywana jest sukcesja apostolska:
* w przekazywaniu wiary apostolskiej (successio fidei), w nauczaniu Kościoła, w trwaniu w nauce apostolskiej
* w przekazywaniu urzędu apostolskiego (successio ordinis) przez modlitwę i włożenie rąk biskupa (biskupów) i księży powołanych do dokonania ordynacji lub konsekracji. Kościół Ewangelicko-Luterański na świecie uznaje zarówno "sukcesję episkopalną" (biskupów), jak też i "sukcesję prezbiterską (prezbiterów - księży). Obie obecne są w Kościele Luterańskim od czasów Reformacji XVI wieku. Reformacja była przeciwna monarchicznemu episkopatowi (jednoosobowe kierownictwo), ale nigdy nie była przeciwna historycznemu episkopatowi...


Śr maja 03, 2006 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Nie ma biskupów i księży u luteran, bo poza odrzuceniem sakramentu święceń, nie posiadają oni sukcesji apostolskiej. Wniosek: nie ma też u nich tej Mszy świętej, która była sprawowana pod przewodnictwem Apostołów.


Śr maja 03, 2006 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Nie ma biskupów i księży u luteran, bo poza odrzuceniem sakramentu święceń, nie posiadają oni sukcesji apostolskiej. Wniosek: nie ma też u nich tej Mszy świętej, która była sprawowana pod przewodnictwem Apostołów.


Tyle, że Apostołowie w I w. nie sprawowali mszy - jeast ona wytworem średniowiecznym...


Cz maja 04, 2006 12:08
Zobacz profil
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Tyle, że Apostołowie w I w. nie sprawowali mszy - jeast ona wytworem średniowiecznym...

Bomba! Tylko co rozumiesz pod pojęciem "Msza"? I dlaczego na przykład Boska Liturgia św. Jakuba nie jest Mszą, a Tridentum jest?


Cz maja 04, 2006 13:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Sory, ale nie wiem co to jest Liturgia Jakuba. Proszę o oświecenie w tej sprawie :lol:


Cz maja 04, 2006 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Łamanie chleba = Msza święta.


Cz maja 04, 2006 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Łamanie chleba = Msza święta.


Łamanie chleba z dziękczynieniem (eucharisten) - OK.
Dzisiejsza msza bazuje na obrzędzie pochodzącym z wczesnego średniowiecza. We wczesnym chrześcijaństwie były 2 główne formy kultu:
agape (przetrwała do IIIw. w dzisiejszych czasach jest reaktywowana np. w Kosciele zielonoswiatkowym) i wieczerza, ktora w sredniowieczu przekształciła się właśnie w mszę.

PS. Czy ktoś wreszcie wyjasni mi co to jest Liturgia Jakuba?


Cz maja 04, 2006 14:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Trzon Mszy Świętej pochodzi z ustanowienia Chrystusa w Wieczerniku, a nie z wczesnego średniowiecza. Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa oraz ich spożywanie sięga samych początków, a nie tylko średniowiecza.

Leszku
Wydaje mi się, że luteranie mają sukcesję apostolską. To wyróżnia Kościoły.


Cz maja 04, 2006 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Jeszcze jedno uściślenie. Niektórzy protestanci są przekonani, że Msza Święta jest jakimś powtarzaniem ofiar. To nie jest zgodne z nauką Kościoła, która jasno wskazuje, że Msza Święta, Eucharystia, jest UOBENIENIEM jedynej Ofiary Chrystusa na krzyżu. Próbowałem kiedyś to pewnemu protestantowi uświadomić, ale nie udało się, niestety "wiedział" lepiej jakie jest nauczanie Kościoła, niż jest napisane w dokumentach Kościoła.


Cz maja 04, 2006 14:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL