Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Msza Święta a Biblia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
meritus napisał(a):
Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa oraz ich spożywanie sięga samych początków, a nie tylko średniowiecza.


Przeistoczenie - nie wiadomo. Czytałem trochę na ten temat. Nie można tego jednoznacznie stwierdzić...


Cz maja 04, 2006 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
To sobie otwórz Biblię:
Cytuj:
Mt 26:26-28
A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje.Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.

Cytuj:
Mk 14:22-24
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana.

Cytuj:
Łk 22:19-20
Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

Cytuj:
1 Kor 11:24-25
i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!


Według mnie sprawa jest jasna.


Cz maja 04, 2006 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Dokładnie bracie! Jezus swoją mocą przemieniał chleb i wino w ciało i krew.

Dlaczego uważasz że ksiądz ma taką samą moc? Z resztą - tak jak mówiłem - nie wiadomo - może i przemienia, ja do tego zachowuję dystans, co i innym zalecam


Cz maja 04, 2006 15:09
Zobacz profil
Post 
chrześcijanin napisał(a):
PS. Czy ktoś wreszcie wyjasni mi co to jest Liturgia Jakuba?

Jest to jerozolimski ryt Eucharystii. Ustalił się około III-IV wieku, ale zawiera z pewnością elementy apostolskie. Jego konstrukcja przypomina w głównym zarysie żydowski synagogalny ryt hallelu. Bywa odprawiana w świątyniach prawosławnych w dniu wspomniania św. Jakuba Brata Pańskiego (choć nie jest to obowiązkiem).
Co zaś do "reaktywowania" różnych rzeczy, to mam na ten temat opinię jednoznacznie negatywną. Duch Święty działa w Kościele w każdym czasie i dlatego w rycie Liturgii czy to bizantyjskiej, jerozolimskiej, galikańskiej czy rzymskiej mamy ducha wczesnochrześcijańskiego Łamania Chleba. Natomiast czy znajduje się on w "reaktywowanych" na podstawie własnych wyobrażeń reformatorów obrzędach?


Cz maja 04, 2006 15:21
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Dokładnie bracie! Jezus swoją mocą przemieniał chleb i wino w ciało i krew.

Dlaczego uważasz że ksiądz ma taką samą moc? (...)


Na podstawie nakazu: " To czyńcie na Moją pamiątkę" ? ;)


Cz maja 04, 2006 15:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 20, 2006 10:24
Posty: 98
Post 
http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 606746.htm TAM chrzescijaninie masz powiedziane mniej wiecej co ta liturgia jakuba

_________________
..::Peace for all the world::..


Cz maja 04, 2006 17:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
baranek napisał(a):
chrześcijanin napisał(a):
Dokładnie bracie! Jezus swoją mocą przemieniał chleb i wino w ciało i krew.

Dlaczego uważasz że ksiądz ma taką samą moc? (...)


Na podstawie nakazu: " To czyńcie na Moją pamiątkę" ? ;)


Ależ to nie argument....

Myślę, że nie ma co dalej kontynuować dyskusji. Nie wypowiadam się ani za, ani przeciw przeistoczeniu czy też mszy...


Cz maja 04, 2006 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Chrześcijaninie

Chleb i wino jest przemieniane w Ciało i Krew Chrystusa nie mocą księdza, ale mocą Chrystusa. To On sam przychodzi i ofiaruje nam samego Siebie. Zachodzi to niezależnie od godości sprawującego sakrament.

Ciągłe aktualizowanie się ofiary Chrystusa we Mszy Świętej zachodzi od czasów Ostatniej Wieczerzy. Wynika to choćby z tych fragmentów Pisma Świętego, które podałem. Szczególnie dotyczy to Łk i 1Kor.


N maja 07, 2006 14:21
Zobacz profil
Post 
Pokusa tzw. chrześcijaństwa "duchowego" (ja takim terminem określam chrześcijaństwo wyprane z form liturgii, chrześcijaństwo bez bogactwa kultu) jest głęboko niechrześcijańska i nieludzka. Takie "chrześcijaństwo" propagowali wszelkiej maści gnostycy (chociaż mieli swoje misteria), którzy materię postrzegali jako zło. Człowiek potrzebuje znaków i konkretów, żeby mógł służyć Bogu. Człowiek nie będzie służył Bogu w abstraktach, tylko w konkretach. Wiara domaga się konkretnego świadectwa, a nie jakichś "duchowych" uniesień, które prowadzą do taniego kwietyzmu. Jezus pozostawił Kościołowi najlepszy konkret, który mógł pozostawić: Samego Siebie. I polecił nam sprawować ten kult na pamiątkę w sensie "anamnesis" (czyli uobecnienie, pamiątkę w sensie dynamicznym a nie statycznym). Bogu nasz kult nie jest potrzebny. Jest on potrzebny przede wszystkim nam, abyśmy nie ustali w drodze. Kult powinien być sprawowany na chwałę Bożą, ale jak wiadomo, nie chodzi o to, żeby coś dodać do chwały Bożej, bo nic dodać już nie można, ale, żeby Bogu tę chwałę oddać. I powinien on być sprawowany najpiękniej jak się da, a nie na modłę "bo Pan Bóg się nie obrazi". Eucharystia winna być sprawowana tak, aby była odzwierciedleniem tego piękna, które jest udziałem Nieba.


N maja 07, 2006 14:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
meritus napisał(a):
Chrześcijaninie

Chleb i wino jest przemieniane w Ciało i Krew Chrystusa nie mocą księdza, ale mocą Chrystusa. To On sam przychodzi i ofiaruje nam samego Siebie. Zachodzi to niezależnie od godości sprawującego sakrament.

Ciągłe aktualizowanie się ofiary Chrystusa we Mszy Świętej zachodzi od czasów Ostatniej Wieczerzy. Wynika to choćby z tych fragmentów Pisma Świętego, które podałem. Szczególnie dotyczy to Łk i 1Kor.


Znam te argumenty - czytałem dużo na ten temat. Nie wynika z nich jednoznacznie czy Ciało Chrystusa czy pamiątka....

Pozdrawiam


N maja 07, 2006 17:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Sprawę przesądza Tradycja Kościoła, w tym dokument sięgający końca I w - "Didache". Ponadto pisze o tym jednoznacznie św. Paweł Apostoł:

Cytuj:
1 Kor 11:26-29
Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.

Jest to dalszy ciąg podanego przeze mnie wcześniej fragmentu.


N maja 07, 2006 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
meritus napisał(a):
Sprawę przesądza Tradycja Kościoła, w tym dokument sięgający końca I w - "Didache". Ponadto pisze o tym jednoznacznie św. Paweł Apostoł:

Cytuj:
1 Kor 11:26-29
Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.

Jest to dalszy ciąg podanego przeze mnie wcześniej fragmentu.


:lol: To też słyszałem. :lol:

Zwolennicy obecności Jezusa w Eucharystii: "winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej" mówi że chleb staje się Ciałem, wino - Krwią

Przeciwnicy: "spożywając ten chleb" - Paweł wyraźnie pisze że spożywany jest chleb, a nie Ciało

Jeżeli argumenty zwolenników trafiają do Ciebie to spoko. Mnie nie przekonuje żadna ze stron.

Pozdrawiam! Z Bogiem ! :D


Pn maja 08, 2006 7:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Mnie nie przekonuje żadna ze stron.

Nawet św. Paweł, który jednoznacznie stwierdza obecność Ciała Pańskiego?

"Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije".


Pn maja 08, 2006 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Cytuj:
Mnie nie przekonuje żadna ze stron.

Nawet św. Paweł, który jednoznacznie stwierdza obecność Ciała Pańskiego?

"Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije".


:D
Wszystko na ten temat powiedziałem w swoim poprzednim poście :lol:

Pozdrawiam!


Pn maja 08, 2006 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Nie zauważyłem, żebyś na temat obecności Ciała Jezusa Chrystusa, czyli realnej Jego obecności w postaciach eucharystycznych, wszystko powiedział. Raczej arbitralnie, nie zważając na Słowo Boże, przedstawiłeś swoje przekonanie, które ze Słowem Bożym, głoszącym realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, nie ma nic wspólnego.


Pn maja 08, 2006 10:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL