Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 13:02



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 pytanie o świętokradztwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Cytuj:
tyle że za przyzwoleniem Księdza
To mniej więcej tak, jakbyś spowiadała się z uczestnictwa w zabawie, na którą otrzymałaś dyspensę - nie ma tu twojej winy.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr mar 24, 2010 20:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 20:13
Posty: 1
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Czy to grzech?

Kiedy ksiądz rozdawał komunię i podszedł do mnie, upadł mu komunikant. Prosto na moje ręce, nie wiem, czemu. Nigdy nie byłam w takiej sytuacji. Ksiądz - tak mi się przynajmniej wydawało - już był przy następnej osobie. Więc sama podałam sobie komunikanta. To nie było inteligentne, ale nie umiem racjonalnie myśleć w takich sytuacjach.
Szukałam już odpowiedzi, ale nie pasowały do mojego pytania... Pomoże ktoś?

(nie wiem, czy piszę to w dobrym temacie, ale odpowiedzcie... to dla mnie ważne)


N mar 28, 2010 20:19
Zobacz profil
Post Re: pytanie o świętokradztwo
A co ma być świętokradztwem? Fakt, że sama wzięłaś Jezusa, który upadł na Twoją rękę? Rozumiem, że mowa o Hostii, którą właśnie miał Ci podać ksiądz, a nie dodatkowej? W tym wypadku spokojnie można to porównać do Komunii na rękę :)


N mar 28, 2010 21:06

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 13:36
Posty: 3
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Witam serdecznie wszystkich. Nie wiem czy to odpowiedni temat na tą wypowiedź, ale nie chciałem zaczynać nowego.

Mam pytanie, które dręczy mnie szczególnie od wczoraj. W czwartek byłem do Spowiedzi Świętej.
W Wielki Piątek (wczoraj) przyjąłem Komunię Świętą, lecz zrobiłem to zanim odprawiłem pokutę.
Tuż po spowiedzi przeprosiłem jeszcze raz Pana Boga za wszystkie grzechy, obiecałem poprawę i z taką świadomością wróciłem do domu, staram się jej bardzo mocno trzymać.

Chciałem się zatem zapytać, czy jest to traktowane jako grzech? Czy odpokutować mogę w każdym momencie, byleby to było przed następną Spowiedzią? Zanim przyjąłem Pana Jezusa, przeprosiłem Pana Boga, że najpierw przystępuję do Komunii, a nie pokutuję. A jeśli jest to traktowane jako grzech, to z jakiego przewinienia muszę się wyspowiadać?


So kwi 03, 2010 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Nie musisz od razu odmawiać pokuty, nie jest to grzechem, czasami nawet nie ma takiej sposobności, aby od razu po spowiedzi wypełnić zadaną pokutę. Ale też nie zostawiaj jej na ostatnią chwilę, bo możesz zapomnieć, albo i nie do żyć, a wtedy już będzie problem.

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


So kwi 03, 2010 15:37
Zobacz profil
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Pod warunkiem, że ksiądz nie określi dokładnie czasu wykonania- np. dzisiaj do północy :)


So kwi 03, 2010 16:14

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 13:36
Posty: 3
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Ok, dziękuję bardzo za odpowiedzi. A jeszcze jedno pytanie - załóżmy, że zapomniałem zadanej pokuty, jednakże wiem, że przykładowo była to litania. Czy pokuta jest ważna, jeśli w duchu o wszystkim opowiem Panu Bogu i w miejsce tego odmówię wszystkie litanie wiedząc, że ma pokuta to jedna z nich?


So kwi 03, 2010 16:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Mariuszzz napisał(a):
Czy pokuta jest ważna, jeśli w duchu o wszystkim opowiem Panu Bogu i w miejsce tego odmówię wszystkie litanie wiedząc, że ma pokuta to jedna z nich?


Oczywiście, że tak. Przede wszystkim liczy się intencja pokutna.

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


So kwi 03, 2010 18:44
Zobacz profil WWW
Post Re: pytanie o świętokradztwo
A nie prościej powiedzieć o tym spowiednikowi na następnej spowiedzi? Ksiądz po prostu zada inną pokutę w miejsce tej zapomnianej.


So kwi 03, 2010 19:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Oczywiście, że można i tak. Tylko to zależy, jak często się ktoś spowiada. Bo jak raz na rok, albo niewiele częściej, to lepiej wypełnić pokutę "zastępczą" niż czekać do następnej spowiedzi. Bo przecież nikt nie będzie szedł do konfesjonału tylko po nową pokutę.

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


So kwi 03, 2010 19:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 13:36
Posty: 3
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Ok, jeszcze raz bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :)


So kwi 03, 2010 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 20:57
Posty: 2
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Jeden problem...
przystapienie do bierzmowania z grzechem ciezkim to swietokradztwo. i mam pytanie czy ktos dopusci sie swietokradztwa jezeli popelni grzech ciezki choc nie wiedzial iz to zrobił? tzn wiedzial ze jest to zle i musi sie wyspowiadac ale w trakcie popelniania czynu nie mial swiadomosci ze to co robi to grzech ciezki. W katechizmach jest napisane zeby popelnic grzech ciezki musza byc spelnione 3 warunki ze z wlasnej woli swiadomie i w rzeczy waznej przekroczyc przykazania Boze lub koscielne. I zastanawiam sie czy taki stan ze ktos nie wiedzial ze jest to rzecz wazna i nie byl swiadomy tego ze to grzech ciezki jest wlasnie wykroczeniem typu ciezkiego. Czy mozna to zaliczyc do grzechu lekkiego bo nie byl w pelni swiadomy tego.
Czy moze byc tu mowa o swietokradztwie? I jesli tak to jaka moze byc pokuta u spowiednika?

Z góry dziękuje za wytłumaczenie sprawy :)


Cz kwi 08, 2010 21:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Brak świadomości co do materii czyni z grzechu, grzech powszedni.

anonim21 napisał(a):
I jesli tak to jaka moze byc pokuta u spowiednika?

To zależy od spowiednika :p

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz kwi 08, 2010 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 20:57
Posty: 2
Post Re: pytanie o świętokradztwo
no a jak człowiek przyjął np Komunię św z czynem co do ktorego nie wiedzial ze to grzech ciezki ale wiedzial ze robi zle ale rowniez nie zdawal sobie sprawy w momencie popelniania tego czynu ze to grzech ciezki to czy popelnil swietokradztwo. A przed Komunią przeprosil Boga i żałowal za te grzechy a wszczegolnosci za ten jeden i w dalszym ciagu nie mial tej swiadomosci ze np popelnil ten grzech ciezki.


Pt kwi 09, 2010 16:45
Zobacz profil
Post Re: pytanie o świętokradztwo
Skoro przepraszał Boga szczególnie za ten jeden grzech, to czy na pewno nie było świadomości? Oczywiście na to pytanie tylko Ty możesz odpowiedzieć.

I kolejne- czy mógł się dowiedzieć? Czy owa nieświadomość wynikała z zaniedbania w edukacji religijnej? (np. opuszczanie katechezy, brak uwagi na katechezie). To też trochę zmienia.

Porozmawiaj ze spowiednikiem.


So kwi 17, 2010 10:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL