Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Bierzmowanie może być prawdziwym przeżyciem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
jo_tka napisał(a):
Na czym polega doświadczenie (rzadkie) darów:
mądrości
rozumu

To najlepiej chyba widać na przykładzie polskich polityków, szczególnie tych z LPR i Samejbrony ;)

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt sty 21, 2005 13:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cóż - z Twojej odpowiedzi najlepiej widać unik ;)


Pt sty 21, 2005 13:24
Zobacz profil
Post 
Ziobro, służę uprzejmie :)

Listę w całości odnajdujemy w Księdze Izajasza . Izajasz był prorokiem, czyli miał dar prorokowania ( który uznajesz) :D

Izajasz, 11,1-2 napisał(a):
I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni pańskiej.


Jest to proroctwo zapowiadające Mesjasza, który będzie posiadał pełnię darów Ducha.
Dar pobożności odnajdujemy w 3 wierszu , w Wulgacie ( hebrajskie słowo " bojaźń" zostało tam oddane dwoma różnymi słowami: bojaźń i pobożność )

O tych darach jest dużo wzmianek w Biblii.

Przykładowo- dar mądrości

Był nim obdarzony król Salomon:

1 Krl, 3,12 napisał(a):
(...)więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne(...)


oraz :

1 Krl, 3,28 napisał(a):
Kiedy o tym wyroku sądowym króla dowiedział się cały Izrael, czcił króla, bo przekonał się, że jest obdarzony mądrością Bożą do sprawowania sądów.


Pt sty 21, 2005 13:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
jo_tka napisał(a):
Cóż - z Twojej odpowiedzi najlepiej widać unik ;)

Niech odpowiedzi udzieli autor cytatu, o który pytałaś. :D

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt sty 21, 2005 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
baranek napisał(a):
Ziobro, służę uprzejmie :)

Listę w całości odnajdujemy w Księdze Izajasza . Izajasz był prorokiem, czyli miał dar prorokowania ( który uznajesz) :D

Izajasz, 11,1-2 napisał(a):
I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni pańskiej.

To nie są Dary Ducha, tylko jego cechy. "Bojaźń pańska" miałaby być darem ? ep...

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt sty 21, 2005 14:27
Zobacz profil
Post 
ziobro Adama napisał(a):
To nie są Dary Ducha, tylko jego cechy. "Bojaźń pańska" miałaby być darem ? ep...


A jak rozumiesz wyrażenie : " Spocznie na nim" ? - bo wg mnie chodzi tutaj o przekazanie tych cech :biggrin: , czyli dar .

Nie zauważyłeś też podanych przeze mnie innych cytatów z Pisma, w których wyraźnie pisze, że Salomon został OBDARZONY mądrością.

A jeśli chodzi o dar bojaźni:

ks. Kazimierz Fąfara napisał(a):
Dar bojaźni Bożej jest tym usposobieniem duszy, które sprawia, że pod działaniem Ducha Świętego odczuwa ona jakby instynktownie, wraz z wielkim szacunkiem dla Bożego majestatu i bezgranicznym upodobaniem w Jego ojcowskiej dobroci, żywy wstręt i odrazę do wszystkiego, co mogłoby obrażać tak dobrego, miłosiernego i miłości godnego Ojca: W duszy ożywionej tym darem — pisze św. Teresa z Avila- góruje ponad wszystkim bojaźń obrażania Boga, swego Pana i gorące pragnienie, by czynić we wszystkim Jego świętą wolę.


Pt sty 21, 2005 14:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
baranek napisał(a):
A jak rozumiesz wyrażenie : " Spocznie na nim" ? - bo wg mnie chodzi tutaj o przekazanie tych cech :biggrin: , czyli dar .

Przecież tu wyraźnie chodzi o "osobę", czyli Ducha Św. Ktoś, na kim spoczywa Duch Św., może mówić w imieniu Boga, czyli prorokować lub mieć objawienia.

baranek napisał(a):
Nie zauważyłeś też podanych przeze mnie innych cytatów z Pisma, w których wyraźnie pisze, że Salomon został OBDARZONY mądrością.

Czy wszystkie dary muszą być od razu darami Ducha Św. ?

baranek napisał(a):
A jeśli chodzi o dar bojaźni:
ks. Kazimierz Fąfara napisał(a):
Dar bojaźni Bożej jest tym usposobieniem duszy, które sprawia, że pod działaniem Ducha Świętego odczuwa ona jakby instynktownie, wraz z wielkim szacunkiem dla Bożego majestatu i bezgranicznym upodobaniem w Jego ojcowskiej dobroci, żywy wstręt i odrazę do wszystkiego, co mogłoby obrażać tak dobrego, miłosiernego i miłości godnego Ojca: W duszy ożywionej tym darem — pisze św. Teresa z Avila- góruje ponad wszystkim bojaźń obrażania Boga, swego Pana i gorące pragnienie, by czynić we wszystkim Jego świętą wolę.

A ja durny myslałem, że Bóg daje nam wolną wolę, czy chcemy Go czcić i sie Go "bać". Cóż, widać się myliłem ...

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt sty 21, 2005 15:30
Zobacz profil
Post 
A może inaczej:

Księga Mądrości 7,7 napisał(a):
Dlatego się modliłem i dano mi zrozumienie, przyzywaem i przyszedł na mnie duch Mądrości.



Duch mądrości... a nie " Mądry duch" .... " przyszedł na mnie" .. a nie " przyszedł do mnie" ... takie subtelne, a jednak znaczące różnice.

Salomon otrzymał Bożą mądrość ( a chyba nie zaprzeczysz, że Duch Święty jest jedną z Osób Boskich)

o darze rady:

Łk.12, 11-12 napisał(a):
Kiedy was ciągnąć będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki spsób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć.


Ziobro, jeżeli uważasz, że lepiej rozumiesz Pismo niż bibliści i mistycy i uparcie chcesz trwać w błędzie.... no cóż- z pustego i Salomon nie naleje :?


Pt sty 21, 2005 15:59

Dołączył(a): Śr sty 19, 2005 21:10
Posty: 10
Post 
dar mądrości- abyś umiał poznać i pokochać Boga
dar rozumu- byś umial zrozumieć prawdy wiary
dar umiejętności- byś pamiętał, że wszystko co masz jest darm od Boga
dar rady- byś w chwilach trudnych umiał wybrać dobro
dar męstw- byś umiał powiedzieć nie w chwilach pokusy
dar bojaźni- byś unikal grzechu

myślę że w tych chwikach doświadczasz darow Duch św. I wcale to nie jest rzadkie doświadczenie....


N sty 23, 2005 20:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
Z waszych sló wynika, że człowiek jest przez Boga ubezwłasnowolniony, a wszelkie decyzje które podejmuje, nie są jego dezyzjami. Ciekawa koncepcja.

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pn sty 24, 2005 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 19, 2005 21:10
Posty: 10
Post 
nie nie zgadzam się z tym... A wolna wola? Zapomnialeś o niej? Duch św. obdarza cię darami, tak samo Jezus, a to czy ty z nich skorzystasz zależy od ciebie... Od ciebi zależy i to ty musisz zdecydować czy będziesz służył "Bogy czy mamonie"


Pn sty 24, 2005 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Ziobro drogi problem wzajemnego odzialywania laski i wolnosci byl omawiany w Kosciele przez wieki. Nie da sie do konca tego wytlumaczyc, moze po smierci to zrozumiemy. To raczej prostestanci sklaniaja sie do zabierania ludziom wolnosci. Wiem ze nie uznajesz wszystkiego co mowil Luter, ale taka wizja byla przyjeta wsrod luteranow bardzo dlugo, jeszcvze do dzis oficjalnie tak sie mowi w wielu wspolnotach koscielnych.

Do wolonosci nalezy przyjecie i pozniejsze wykorzystanie tych darow. To nie jest umniejszanie czlowieka, wrecz przeciwnie, czyni sie go zdolnym otrzymywac Boza nature.


Śr sty 26, 2005 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
wiking napisał(a):
Do wolonosci nalezy przyjecie i pozniejsze wykorzystanie tych darow. To nie jest umniejszanie czlowieka, wrecz przeciwnie, czyni sie go zdolnym otrzymywac Boza nature.

No, to ciekawe co piszesz. Serio.... Tylko do czego człowiekowi to potrzebne ? Czyżby to był "wstęp" do czegoś większego ?

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Śr sty 26, 2005 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Czy moze byc cos wiekszego niz natura boska?


Śr sty 26, 2005 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
wiking napisał(a):
Czy moze byc cos wiekszego niz natura boska?

Czy sugerujesz, że człowiek posiądzie kiedyś "boską naturę" ?

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Śr sty 26, 2005 13:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL