Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Higiena vs. rozdawanie komunii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Higiena vs. rozdawanie komunii
Dlaczego w dalszym ciągu w polskich kościołach rozdaje się komunię wiernym prosto do ust? Jest okres Bożego Narodzenia i do komunii przystępuje MNÓSTWO ludzi. Każdemu z nich, zdrowym, czy chorym, kapłan niemalże wkłada palce do ust - i tymi samymi obślinionymi palcami podaje kolejnym i kolejnym....

Dlaczego pytam? Dlatego, że niedawno zaraziłem się przez coś takiego. W tłumie ludzi przyjmujących komunię było dużo ludzi kaszlących i zasmarkanych, oczywiście nikt z nich nie pomyślał, że może zarażać innych wiernych.

Wiem, że podobny temat już był - ale dyskutowano o teologicznych aspektach, chciałbym zapytać, jak to się ma do higieny i zdrowia ludzi, np. w czasie epidemii grypy?

Moim skromnym zdaniem, fanatyczne upieranie się przy komunii do ust jest czymś złym i niemoralnym, ponieważ stwarza realne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Według mnie, w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, albo choroby roznoszone drogą kropelkową, proboszcz powinien interweniować i wprowadzić OBOWIĄZKOWE przyjmowanie komunii do rąk. Podobnie w okresie większych świąt, gdzie do komunii przystępują setki wiernych.

I wreszcie, czy mogę w dowolnym kościele w Polsce przyjąć komunię do ręki?

Aha, jeszcze jedno: czy jeśli ktoś jest chory - ale nie całkiem "rozłożony" przez choróbsko, na tyle że może iść do kościoła - czy nie popełnia grzechu kiedy chory, kaszlący i zasmarkany przyjmuje komunię, pozwalając na zarażenie innych ludzi?????


Pt sty 07, 2011 13:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Yyyyyyyyy niby n a tych setkach rąk to jest mniej bakterii? :o :D


Pt sty 07, 2011 13:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
zephyr7 napisał(a):
Wiem, że podobny temat już był
Pewnie chodzi o ten:
viewtopic.php?f=23&t=23263 (Komunia a zarazki).
zephyr7 napisał(a):
- ale dyskutowano o teologicznych aspektach
Dlaczego więc ten temat jest w dziale 'Prawdy wiary'?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt sty 07, 2011 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
a co za różnica i tak przez ręce kapłana przechodzą
to im powiedz żeby nakładali łyżeczka


Pt sty 07, 2011 15:54
Zobacz profil
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Ale kaplan dajac do ust roznosi zarazki od czlowieka do czlowieka. A jezeli ktos dostaje komunie sw do reki, to co najwyzej ma zarazki z (umytych) rak kaplana i wlasne.


Pt sty 07, 2011 15:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Kod:
A jezeli ktos dostaje komunie sw do reki, to co najwyzej ma zarazki z (umytych) rak kaplana i wlasne.


+z każdego dotknięcia setek mniej lub bardziej brudnych rąk.


Pt sty 07, 2011 18:32
Zobacz profil
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Cytuj:
+z każdego dotknięcia setek mniej lub bardziej brudnych rąk.

No chyba nikt nie chodzi do kościoła z brudnymi łapami :o
Przez sam fakt, ze podam dłoń przekazując znak pokoju, przed wyjściem z domu myję ręce.
Jeszcze nikt nie dowiódł wzniecenia epidemii poprzez komunikowanie.


Pt sty 07, 2011 18:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 15, 2010 18:16
Posty: 50
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Wydaje mi się, że jak kapłan podaje ciało Chrystusa bezpośrednio do ust to jest to mniej ryzykowne. Jeśli dotykamy je też własnymi rękami to myślę, że jest jeszcze gorzej.

_________________
,,Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo" (Łk 10, 2)


Pt sty 07, 2011 19:03
Zobacz profil
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Czyli uwazasz, ze to, ze ksiadz wklada swoje palce do ust kilkudziesieciu osobom, jest bardziej higieniczne niz kiedy kladzie hostie na czyjes rece, nie dotykajac ich? :o

Rozpacz!


Pt sty 07, 2011 19:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Wierzycie w przemienienie ciasta w ciało Waszego Boga, a nie wierzycie, że oszczędzi Wam tych kilku zarazków?

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Pt sty 07, 2011 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
grzmot napisał(a):
Wierzycie w przemienienie ciasta w ciało Waszego Boga, a nie wierzycie, że oszczędzi Wam tych kilku zarazków?
A czy na ciele Jezusa je nie było zarazków?
Czy on nie musiał się myć jak każdy inny człowiek?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt sty 07, 2011 20:32
Zobacz profil
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
grzmot, my dyskutujemy o higienicznym aspekcie rozdawania Komunii sw do ust, a nie teologicznym. Niewatpliwie masz racje, ze musi dziac sie jakis cud, bo inaczej po kazdej Komunii sw w sezonie grypowym ludzie lezeliby pokotem w lozkach.

W tym sensie potwierdza to wyjatkowosc Komunii sw.


Pt sty 07, 2011 20:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Żeby było jasne:dla mnie ten temat to robienie ,,z igły widły".Tylko dlatego przekomarzałam sie w kwestii ilości zarazków.
Ciekawa jestem co autor robi w Wielki Piątek? Adoracja krzyża- to takie niehigieniczne!


Pt sty 07, 2011 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Elbrus napisał(a):
grzmot napisał(a):
Wierzycie w przemienienie ciasta w ciało Waszego Boga, a nie wierzycie, że oszczędzi Wam tych kilku zarazków?
A czy na ciele Jezusa je nie było zarazków?
Czy on nie musiał się myć jak każdy inny człowiek?

Nie mam pojęcia, jak często się mył. To dość sucha kraina, więc podejrzewam, że nie za często - woda była cenna, dobrych mydełek też wtedy nie było. Ale - to tylko spekulacje, wszak większość jego życia jest po prostu zupełnie nieopisana, poza początkiem i końcem. A w tych opisach, poza kilkoma ablucjami rytualnymi, za wielu czynności higienicznych wspomnianych nie ma.

Czy na jego ciele były zarazki? Trudne pytanie. Pamiętaj, że to był dość szczególny wg teologii człowiek i może ciało było dość szczególne (wszak zmartwychwstało). To może i zarazki nie miały dostępu?

Ale nie o to mi chodziło. Przecież (cytując ostatnio popularny zwrot na forum) "Bóg jest miłością". Wiedząc, że z czystym sercem wierni przystępują do komunii, nawet, jeśli znajdują się tam w okolicy złośliwe zarazki, z pewnością nie pozwoli im zachorować zbyt poważnie (no chyba, żeby cierpienie miało ich uszlachetnić, patrz: Alus). Ostatecznie, czym jest niewielkie zwiększenie wydajności układu immunologicznego dla wszechmogącego Boga?

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


Pt sty 07, 2011 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Higiena vs. rozdawanie komunii
Nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że pytam złośliwie, ale czy naprawdę nie wydaje Wam się że ksiądz powinien kłaść Hostię ludziom do rąk, przecież na zdrowy rozum, np. u dentysty, jakbyście się czuli wiedząc, że dotyka Wam zębów tą samą szpatułką, co wszystkim innym pacjentom?


So sty 08, 2011 1:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL