Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 9:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Cytuj:
Rewolucja w Kościele - ciężarne nie dostaną ślubu?
Super Express | dodane 1 godzinę i 44 minuty temu

Po wystąpieniu papieża Benedykta XVI na temat zaostrzenia rygorów zawierania sakramentu małżeństwa polscy hierarchowie planują wielkie zmiany. Dłużej będą trwały nauki małżeńskie, narzeczeni będą musieli przejść dokładne badania psychiatryczne, a kobiety w ciąży ślubu mogą nie dostać wcale! - informuje "Super Express".

- Nikt nie może domagać się prawa do ceremonii ślubnej! - grzmiał Benedykt XVI i zapowiedział walkę z lekkomyślnym udzielaniem ślubów przez księży. W związku ze słowami papieża za kilka miesięcy Komisja Episkopatu ds. Duszpasterstwa Rodzin ma przyjąć listę zmian w zasadach udzielania sakramentów - dowiedział się "Super Express".

Jak mówi gazecie biskup Antoni Długosz, skończy się zawieranie ślubów w pośpiechu. Księża będą dokładnie prześwietlać życie narzeczonych i badać ich motywację wstąpienia w związek małżeński. W związku z tym należy się spodziewać bardzo intymnych pytań od księdza, np. na temat doświadczeń seksualnych, uzależnień, a nawet o przebytych chorobach wenerycznych.

Badaniem narzeczonych zajmą się wyznaczeni przez diecezje psychiatrzy, psychologowie i lekarze. Ale to nie wszystko. - Przygotowania do ślubu muszą być prowadzone od dzieciństwa, staż narzeczeński ma wynieść co najmniej kilka lat, a czas nauk przedmałżeńskich pół roku - mówi bp Długosz i podkreśla, że szczególnym nadzorem zostaną objęte śluby udzielane ciężarnym. Wszystko z obawy, że ciąża jest jedynym powodem, dla którego młodzi zawierają małżeństwo.

(meg) http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,title, ... prasa.html
Tekst do przewidzenia, po tym, jak kilka dni temu pojawiły się informacje na temat kolejnego, corocznego chyba spotkania papieża z Trybunałem Roty Rzymskiej, gdzie od kilku lat powraca jak bumerang kwestia przede wszystkim tego, że papież - delikatnie, ale wprost - sugeruje, żeby nie iść na łatwiznę i nie tak łatwo dokonywać stwierdzenia nieważności małżeństw.

Zastanawiam się, co i jak w praktyce - w kwestii kryteriów do zawarcia małżeństwa - miało by się zmienić (bo przepisy odnośnie postępowań o stwierdzenie nieważności są jasne).

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sty 28, 2011 11:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Kolejna dziennikarska kaczka bardzo ambitnej gazety :D

Papiez przypomnial rzeczy dawno juz znane. W ostatnich latach zdarzaly sie sprawy o stwierdzenie niewaznosci malzenstwa, z ktorych wynikalo , ze na wskutek niedbalstwa ze strony duchownego lub lekkomyslnosci narzeczonych malzenstwo zostalo zawarte niewaznie.

Jesli ktos nie spelnia kryteriow waznosci malzenstwa,nie moze sie tego domagac od Kosciola i twierdzic,ze ma do tego prawo.

A co do pytan to jest to juz nadinterpretacja. Stawia sie pytania , ktore sa podane w protokole przedslubnym.


Pt sty 28, 2011 11:29
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Papież idzie w bardzo dobrym kierunku doprowadzenia do czystości Sakramentu Małżeństwa.
Przynajmniej w warunkach Konkordatu, dziś nikt nie musi brać ślubu w Kościele.
Dość powszechnie mówi się, także na tym forum, że na przykład Polacy chcą koniecznie ślub w Kościele bo jest ładna oprawa, długie suknie, welony i piękna muzyka, a także tradycja.

No więc jeśli kandydaci do Sakramentu Małżeństwa proszą o ślub w Kościele z tych powodów i mimo zadawania szczegółowych pytań o powody - nie mają więcej nic do powiedzenia, to uważam, że takich kandydatów należy wyrzucać co najmniej na nauki o istocie Sakramentów, czyli jakąś podstawową formację Katechizmową.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pt sty 28, 2011 11:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Ja mam niejednorodne odczucia. Z jednej strony w pełni popieram aby ten sakrament był przyjmowany godnie. Z drugiej strony takie odgorne zaostrzenia nie koniecznie muszą przynieśc dobry efekt. Dzieje się tak dlatego że nadal jakaś częśc naszego społeczeństwa nie rozumie że ślub to nie konieczność, czy tradycja, ale coś dla tych którzy wierzą i chcą. Są zatem naciski, a już najbardziej paradoksalen sytuacje to te gdy dziewczyna zajdzie w ciąże i trzeba szybko brac ślub. Sprzeczność jak ogien i woda. Trudno wtedy ocenić realne pobudki.

Prócz tego ta dokładność, swoista inwigilacja relacji tych ktorzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu. Wynika to też niestety z anonimowości w Kościele. Sprawdzianem mają być przygotowania, podpisy, formalności, a nie znajomość danych ludzi i rozeznanie ich prawdziwych intencji.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 28, 2011 12:05
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
WIST,
nie lękaj się.
Nie sądzę, by Papież chciał wprowadzić przed ślubem dochodzenia na miarę dochodzeń w postepowaniach o unieważnienia małżeństwa.
Parę pytań należy zadać NAPRAWDĘ i NAPRAWDE podjąć decyzję jako proboszcz na podstawie tego, co nupturienci odpowiadali, a nie na podstawie co łaska, czy innych przesłanek.
W pewnych sprawach i sytuacjach nupturienci powinni przedstawić dowody materialne a nie tylko oświadczenia.

Proboszcz parafii, w której mieszkałem gdy zapragnąłem wziąć ślub nauczył mnie racjonalnego podejścia do tego postępowania przed ślubem. I mimo, że trochę bolało, nauczyło mnie na całe życia szacunku do siebie samego, do innych i do Sakramentu Małżeństwa, a także innych Sakramentów. No i szacunku do Kościoła.

Dla ciekawskich dodam, że ten proboszcz zasłynął tym, że wyrzucił parę młodą w dniu ślubu z kościoła mimo, że ci przyszli z orszakiem ślubnym, usiłując go "zgwałcić". Nie spełniali wymagań protokołu przedślubnego i nie mogłem obciążać sumienia błogosławieniem ich związku w imieniu Kościoła - wyjaśniał proboszcz.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pt sty 28, 2011 12:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Dziś uświadamiam sobie że te wszystkim przygotowania powinny nazywać się raczej procesem oceny i przygotowania, oraz powinny być uzależnione od indywidualnych możliwości. Myślę że stanowczość w decydowaniu kto może, a kto nie jest ważna. Nie chodzi o karanie,czy złośliwości, ale jeśli tak naprawdę nie chcesz, nie czujesz tego, to po co ten ślub? Za te same pieniądze mona zrobić inną ceremonie, tylko niestety już bez kogo kto jakkolwiek "zatwierdza" ślub. Myślę zatem że sami wierni też powinni wyprostować swoje myślenie, podobnie pewnie jak i niektórzy księża. Problem jest właśnie w myśleniu i mentalności, nie w potrzebie ciągłego zaostrzania przepisów. One są pomocne, ale nie skutkują. Myślę że jeśli Tobie to coś dało to raz że dzięki księdzu, a dwa że dzięki temu że chcieliście.

Co do tego przykładu, jeśli przyszli chcąc coś wymusić to było niepoważne z ich strony. Jedynie można pochwalić księdza że się nie ugiął. Chodzi przecież o zdrowe podejście, a nie takie cyrki.

Podobnie jest z sakramentem bierzmowania - tutaj chyba nawet gorzej niż małżeństwa, bo gdy przychodzi czas idą armie kandydatów.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 28, 2011 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
WIST napisał(a):
Dziś uświadamiam sobie że te wszystkim przygotowania powinny nazywać się raczej procesem oceny i przygotowania
Pozwolę sobie zacytować wypowiedzi z innego wątku:
Elbrus napisał(a):
Czy wy mieliście jakieś przedślubne katechezy/kursy? Co mówił o tym ksiądz prowadzący?
Nie widział żadnych przeciwwskazań? Nie pytał się o to, jak widzicie waszą przyszłość i wychowywanie dzieci?
aquarella napisał(a):
Przed ślubem to, muszę się przyznać, nie było za dużo nauk przedmałżeńskich.
Ja miałam karteczkę z liceum, a on jako niewierzący nie musiał. Może to był błąd?
//pogrubienie moje

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt sty 28, 2011 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
bramin napisał(a):
Kolejna dziennikarska kaczka bardzo ambitnej gazety :D
Tak, tytuł mało ambitny, gdy chodzi o źródło.

bramin napisał(a):
Papiez przypomnial rzeczy dawno juz znane. W ostatnich latach zdarzaly sie sprawy o stwierdzenie niewaznosci malzenstwa, z ktorych wynikalo , ze na wskutek niedbalstwa ze strony duchownego lub lekkomyslnosci narzeczonych malzenstwo zostalo zawarte niewaznie.

Jesli ktos nie spelnia kryteriow waznosci malzenstwa,nie moze sie tego domagac od Kosciola i twierdzic,ze ma do tego prawo.

A co do pytan to jest to juz nadinterpretacja. Stawia sie pytania , ktore sa podane w protokole przedslubnym.
Wydaje mi się jednak, iż ze słów papieża przebrzmiewała troska o to, aby nie iść na łatwiznę i nie próbować "robić ludziom dobrze", stwierdzając nieważność małżeństwa nie zawsze spełniającego warunki.

Cytuj:
Dość powszechnie mówi się, także na tym forum, że na przykład Polacy chcą koniecznie ślub w Kościele bo jest ładna oprawa, długie suknie, welony i piękna muzyka, a także tradycja.
Dokładnie tak, widziałem to i słyszałem w pracy nie tak dawno. Coś głębszego - wiara, umiłowanie liturgii - ee tam. Żeby się raz w życiu przejść przez pełen kościół w białej sukni i welonie - o, to jest cel.

Tylko w tym sensie - jak weryfikować, kto i po co do ślubu idzie? Każdy zapytany/a - na potrzeby protokołu i rozmów z księdzem - zawsze mówi, że wierzący, praktykujący, że dzieci chce wychować w religii i w ogóle chce je mieć, itp. Ściemniają jak z nut. Z wariografem protokoły spisywać? :D

Odnośnie tego, co Wist napisał - ludzie pewnie zdają sobie sprawę, ale w wielu miejscach ciągle żywa jest i pokutuje mentalność w stylu np. "jesteś w ciąży, to ślub bierz i koniec", albo wymuszanie ślubu po prostu, gdy ludzie np. chcą zamieszkać razem, na co nie zgadzają się rodziny, i nie mają innego wyjścia, więc bez sensu i zastanowienia się nad konsekwencjami biorą ślub, bo tak. A później dramaty są - jak po kilku latach okazuje się, że nawet wówczas nie dorośli do małżeństwa, a co dopiero w momencie, gdy je przed Bogiem zawierali.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sty 28, 2011 14:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sty 22, 2011 18:33
Posty: 35
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
nigdy w rękach SE nie miałem i nie zamierzam tego zmieniać, ale jeśli to prawda to jestem za. Jedyną niedogodnością może być teraz słuchanie jęków "postępowych" katolików, czyli ta sama paplanina co z in vitro, może na mniejszą skalę.
btw nie mogę pojąć tego brania ślubu "bo dziecko w drodze". Polska się na tyle zlaicyzowała że nie ma już presji społeczeństwa, a też na pewno niechęć do życia w grzechu nie jest dla tych ludzi motywacją.
btw2 mam w rodzinie niestety sporo osób które brały ślub z powodu ciąży i prawie wszystkie te małżeństwa się rozpadły.


Pt sty 28, 2011 14:45
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Ta ciąża to ciekawy aspekt jest.

W moim środowisku, paradoksalnie może, ciąża jest powodem do odłożenia ślubu w czasie, na czas, gdy mama już nie jest ciężarna.

Argumenty są różne.
Najczęstszym ten, że w ciąży nieładnie się wygląda w sukni ślubnej :D

Są jednak i głębsze, że ta ciąża to był przypadek, że jeszcze różnie może być z ojcem dziecka, że nie ma co przymuszać. Księża akurat tez wolą by akt ślubu odłożyć, bo ślub z ciężarną rodzi zawsze jakieś kontrowersje i głupie uwagi wobec Kościoła.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pt sty 28, 2011 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Jak dla mnie bombowa sprawa . Jestem bardzo szczęsliwy na wieść o szczególnej trosce Kościoła o tak ważna sprawe jak sakrament małżeństwa .

_________________
1 KOR 13


Pt sty 28, 2011 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 07, 2010 13:35
Posty: 128
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Ja osobiscie nie bralabym slubu w ciazy, powodow jest kilka, m.in:
- stres zwiazany z przygotowaniami, ciaza ma byc okresem spokoju, nerwy szkodza dziecku (i ten powod wlasciwie by juz wystarczyl)
- nie chcialabym podejmowac decyzji pod wplywem emocji.
- chcialabym sie choc troche pobawic na moim weselu, a w ciazy nawet kieliszka nie powacham, nie mowiac juz o tancu w zaawansowanej ciazy
- moze przyziemnie, ale prawda jest taka, ze aby miec wesele latem na wymarzonej sali, to trzeba sobie przynajmniej 2 lata wczesniej rezerwowac ;)

A tak na marginesie uwazam, ze kobieta w ciazy w suknie slubnej moze wygladac slicznie, wystarczy, ze bedzie szla do kosciola z nastawieniem jak na slub, a nie jak na stype.


Pt sty 28, 2011 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
dużo jest zawieranych slubów po tak zwanych wpadkach, ludzie Ci niewiele maja wspólnego z katolicyzmem

_________________
1 KOR 13


Pt sty 28, 2011 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Metanoia napisał(a):
dużo jest zawieranych slubów po tak zwanych wpadkach, ludzie Ci niewiele maja wspólnego z katolicyzmem
Oprócz tego, że są katolikami i tworzą Kościół.
Takie drobne szczegóły...

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt sty 28, 2011 17:43
Zobacz profil
Post Re: Zaostrzenie warunków dla kandydatów do małżeństwa?
Metanoia napisał(a):
dużo jest zawieranych slubów po tak zwanych wpadkach, ludzie Ci niewiele maja wspólnego z katolicyzmem

Żadna reguła - znam wieloletnie małżeństwa po wpadce, żyjące zgodnie.
I znam niby bardzo katolickie - osoby praktykujące, bez wpadek, które zostawiały współmałżonka, dzieci, bo "wreszcie spotkał/a miłość swego życia".


Pt sty 28, 2011 18:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL