Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 11:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 zadana przez księdza pokuta 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post zadana przez księdza pokuta
Pewnie to nie będzie mądre pytanie ale nie śmiejcie się :roll: Byłam do spowiedzi i trafiłam na księdza ktory mówił dosyć niewyraźnie. Nie zrozumiałam co mam odmówić jako pokutę zwłaszcza że akurat była msza i w tym momencie był śpiew. Pewnie, powinnam się była go zapytać ale jakoś tak nie zapytałam :oops: Potem odmówiłam dziesiątek różańca jako pokutę, bo tak mi się wydawało, ale nie mam pewności, nie słyszałam dobrze. No tak, wiem że spowiedź była wazna, ale czy może być taka pokuta ktora trochę sama sobie zadałam?

_________________
Ania


Śr mar 02, 2011 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: zadana przez księdza pokuta
kropeczka_ns napisał(a):
No tak, wiem że spowiedź była wazna,
ale czy może być taka pokuta ktora trochę sama sobie zadałam?
Tak
(już ktoś podobne pytanie zadawał i do tego sprowadzała się odpowiedź).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr mar 02, 2011 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: zadana przez księdza pokuta
Nie ma się czego wstydzić, bywa i tak że spowiedź kończy się szybciej niż my sobie to uświadomimy - ksiądz pędziwiatr. Czasem ktoś jest nieśmiały, nie ma nawyku pytania, a niekiedy spowiednik go jakoś zniechęci i nie ma zupełnie odwagi pytać. Pokuta jest istotna, ale nie sądzę aby istotą spowiedzi świętej był długi żal za tym że nie odmówiłem właśnie tej formułki bo nie zrozumiałem słów spowiednika. Wobec tego co Jezus dla nas czyni to są jednak drobne rzeczy, więc jak napisał Elbrus, sądzę również i ja, że szczera chęć i nadanie sobie nawet pokuty, w sytuacji gdy tej zadanej nie znasz, jest dopuszczalne. Można spróbować się zorientować w necie czy nie ma gdzieś jakiś wskazówek jakie teksty Pisma Świętego odnoszą się do danych grzechów i takie teksty czytać. 100% wolę aby zadano mi rozdział z Pisma świętego do przeczytania, niż odmówienie modlitwy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 02, 2011 13:00
Zobacz profil
Post Re: zadana przez księdza pokuta
Ja miałem taki sam problem i zrobiłem to co ty :)

Gdy zapomnisz o tym to wiadomo,że przecież Pan Bóg o tym wie więc nie ma tu się tym przejmować.

Z Bogiem.


Śr mar 02, 2011 14:45

Dołączył(a): Pn maja 19, 2014 11:14
Posty: 1
Post Re: zadana przez księdza pokuta
Szymon24 napisał(a):
Ja miałem taki sam problem i zrobiłem to co ty :)

Też tak kiedyś miałem. Jak ktoś już pisał w innym wątku - "odmów różaniec".

A inna sprawa, że ostatnio dostałem za pokutę lekturę w określonej ilości artykułów na zadany temat na portalu chrześcijańskim/katolickim.
Taką pokutę to rozumiem 8)

_________________
autostrady PL .. LiKaLa


Pn maja 19, 2014 11:26
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: zadana przez księdza pokuta
[quote="kropeczka_ns:roll: zwłaszcza że akurat była msza i w tym momencie był śpiew. No tak, wiem że spowiedź była wazna, ale czy może być taka pokuta ktora trochę sama sobie zadałam?[/quote]
Pewnie dlatego, nie należy spowiadać się w czasie Mszy św


Pn maja 19, 2014 12:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: zadana przez księdza pokuta
Różaniec, lub pobożna lektura jak najbardziej, ale pamiętajmy że jeden rozdział z Ewangelii to też dobra opcja. Podobnie litania, czy jakiś post. Myślmy też o tym co nam przyniesie korzyść duchową.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 19, 2014 12:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: zadana przez księdza pokuta
Ja się kiedyś zastanawiałem, czy powinno się powiedzieć w konfesjonale, że pokuta, którą otrzymujemy to żadna pokuta. Konkretnie: Jestem czytelnikiem kilku tytułów prasy katolickiej, z czego przynajmniej jednego takim stałym. A za pokutę dostaję "lekturę prasy katolickiej". I co? Powiniennem powiedzieć, że i tak czytam więc proszę o coś innego? A tak przy okazji tego typu pokuta, może nieść ze sobą dodatkowe przesłanie: "No tak, tej gazety już się normalnie chyba czytać nie da, skoro za pokutę ją zadają. :)

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn maja 19, 2014 12:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: zadana przez księdza pokuta
Podobnie i z Pismem Św. dla osoby, która czyta je regularnie. Wyda mi się że to taka próba zachęcenia do czytania, wychodząca z założenie, że ta osoba najpewniej Biblii czy gazet nie czyta.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 19, 2014 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: zadana przez księdza pokuta
brunero napisał(a):
Ja Konkretnie: Jestem czytelnikiem kilku tytułów prasy katolickiej, z czego przynajmniej jednego takim stałym. A za pokutę dostaję "lekturę prasy katolickiej". I co? Powiniennem powiedzieć, że i tak czytam więc proszę o coś innego? A tak przy okazji tego typu pokuta, może nieść ze sobą dodatkowe przesłanie: "No tak, tej gazety już się normalnie chyba czytać nie da, skoro za pokutę ją zadają. :)

Spowiednik mógłby też zapytać, czy i ewentualnie co z prasy katolickiej penitent czyta. Inaczej to wychodzi tak, jakby listonoszowi kazać spacerować po pracy. Jest to też argument za tym, aby mieć stałego spowiednika :)


Pn maja 19, 2014 16:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL