Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Spowiedź generalna i kilka pytań 
Autor Wiadomość
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Odyn napisał(a):
Nie ma czegoś jak spowiedź generalna,bo człowiek nie jest zdolny wszystkich grzechów zapamiętać i wyjawić spowiednikowi.Przestałem chodzić do spowiedzi od 10 lat a powodem była właśnie spowiedź.Byłem wtedy w Łagiewnikach,w dzień powszedni,kościół prawie pusty a w konfesjonale siedziało kilku księży,nie było też kolejek do spowiedzi,więc podszedłem do jednego z konfesjonału i zacząłem spowiedź,która trwała mniej niż 5 min..Oczywiście dostałem pokutę ale wyszedłem zdruzgotany,myślałem że,trochę porozmawiam z księdzem.Zawsze traktowałem spowiedź jako relację przebaczającym a skruszonym,nie chodzi też o usprawiedliwienie lecz o rozmowę nurtującego tematu jaki jest grzech który mnie owładnął a ja się skusiłem.


@Odyn:a powiedziales ksiedzu, ze chcesz z nim porozmawiac? Zadales mu jakies pytania?
Ksiadz nie telepata, skad ma wiedziec, ze akurat ty chcesz z nim o czymkolwiek rozmawiac?

Odyn napisał(a):
I to była moja ostatnia spowiedź,odszedłem z kościoła katolickiego do kościoła ewangelickiego.Teraz spowiedź moja jest między mną a Panem Bogiem i wiem że,gdy spowiadam się codziennie,Pan Bóg ze swej łaski rozgrzesza mnie z grzechu.Nie potrzebuję pośrednika kapłana,który i tak nie rozumie dlaczego człowiek grzeszy a grzeszy w różnych okolicznościach i pod różnymi wpływami emocjonalnymi.

A kto ci powiedzial, ze taka "spowiedz" jedna ciebie z bogiem i otrzymujesz od Niego odpuszczenie grzechow? Pismo sw zapewnia nas jedynie o odpuszczeniu grzechow przez nastepcow Apostolow z nakazu Jezusa Chrystua.
Poniewaz w kosciele ewangelickim nie ma tez prawdzwiej Eucharystii, to zyjesz co prawda bez odpuszczonych grzechow, ale tez i bez swietokradztwa. Tyle w tym pociechy.


Wt sty 21, 2014 15:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 21, 2014 13:28
Posty: 3
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Jasne,wszyscy się tak przyzwyczaili do spowiedzi usznej obcemu facetowi że,uznają to za normalne.Nie obraziłem się,ale nie mogę tego pojąć aby ksiądz miał władzę odpuszczania grzechów i jeszcze był dodatkowo pośrednikiem Pana Boga.On wprawdzie nic nie może,nie może wyjednać u Pana Boga paszportu i wizy do Nieba,wszytko odbędzie się na Sądzie Ostatecznym i nie będzie miał nic do gadania,bo tylko łaska Wszechmogącego da grzesznikowi zbawienie w przyszłym życiu.Jak komuś forma spowiedzi usznej odpowiada to niech w niej uczestniczy,choćby dla fikcyjnego odpuszczenia grzechów przez kapłana i samopoczucia zdrowotnego.


Wt sty 21, 2014 22:50
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Nieźle cię tam bracie przemielili.
Sam Pan Jezus dał tą władze kapłanom. W Pana Jezusa też już tam nie wierzycie?
A fikcyjne to są twoje wieczorne "spowiedzi" przed pójsciem spać.
Masz zawsze możliwość powrotu, pamiętaj. Oszukiwanie sie dla dobrego samopoczucia w końcu przesatnie ci wystarczać.


Wt sty 21, 2014 22:55
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Odyn napisał(a):
Jasne,wszyscy się tak przyzwyczaili do spowiedzi usznej obcemu facetowi że,uznają to za normalne.Nie obraziłem się,ale nie mogę tego pojąć aby ksiądz miał władzę odpuszczania grzechów i jeszcze był dodatkowo pośrednikiem Pana Boga.On wprawdzie nic nie może,nie może wyjednać u Pana Boga paszportu i wizy do Nieba,wszytko odbędzie się na Sądzie Ostatecznym i nie będzie miał nic do gadania,bo tylko łaska Wszechmogącego da grzesznikowi zbawienie w przyszłym życiu.Jak komuś forma spowiedzi usznej odpowiada to niech w niej uczestniczy,choćby dla fikcyjnego odpuszczenia grzechów przez kapłana i samopoczucia zdrowotnego.

A ile może psycholog?....a miliony ludzi godzinami na leżankach spowiada się prywatnym osobom.
Człowiek tak jest już skonstruowany, że musi komuś wyznać swoje grzechy, problemy.
Nie rozumiesz czym jest spowiedź, dlatego wedle Ciebie grzechy w konfesjonale "odpuszcza facet".
W wielu wspólnotach protestanckich występuje forma spowiedzi - wyznawanie grzechów współbratu spowiednikowi - czyli też facetowi.


Śr sty 22, 2014 8:53
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Odyn napisał(a):
Jasne,wszyscy się tak przyzwyczaili do spowiedzi usznej obcemu facetowi że,uznają to za normalne.

Po pierwsze, to "spowiedzi indywidualnej", a nie "usznej".
Po drugie, to jest normalne i praktykowane w Kościele od wieków. Ba! Teraz jest nawet lepiej, bo do VII wieku grzechy wyznawało się przed całym lokalnym Kościołem, a nie jedynie prezbiterowi. :D

Cytuj:
Nie obraziłem się,ale nie mogę tego pojąć aby ksiądz miał władzę odpuszczania grzechów i jeszcze był dodatkowo pośrednikiem Pana Boga.

To mnie dziwi, że nie możesz tego pojąć, skoro nauczanie Chrystusa jest tutaj jasne i jednoznaczne:

J 20,19-23
19. Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!
20. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.
21. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam.
22. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego!
23. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.


Śr sty 22, 2014 9:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
witam. Wczoraj odbyłam spowiedź generalną z całego życia. Solidnie się do niej przygotowałam, korzystałam z kilku rachunków sumienia, bardzo dużo tych grzechów mi wyszło. Rachunek sumienia robiłam według 10 przykazań Bożych i Kościelnych. Długo się przygotowywałam do tej spowiedzi. Myślałam, że jestem gotowa, i zadzwoniłam do stałego spowiednika i mnie wyspowiadał. Ale po spowiedzi mój umysł zaczął dogłebnie wyszukiwać grzechów, i właśnie przypomniałam sobie o jednym grzechu. :( I znowu mam wrażenie, że moja spowiedź jest nie ważna. Nie zataiłam tego grzechu, po prostu zapomniałam o nim. Ksiądz mi powiedział, że jeśli mi się coś przypomni, to żebym pamiętała, że te grzechy zostały mi odpuszczone, ale mimo tego mam okropne wyrzuty sumienia, że znowu nie udało mi się wyznać wszystkich grzechów. ;( I nie wiem, czy znowu mam iść do spowiedzi i wyznać ten grzech?

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Pt maja 02, 2014 0:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Z pewnością nie musisz iść do spowiedzi i go wyznawać od razu.

Pamiętaj o tym, że szatan zna Twoje (nasze) wszystkie grzechy. A tym czego on nie lubi najbardziej to świadomość, że ludzie są w jedności z Bogiem. Dlatego robi wszystko, by tę jedność zniszczyć. I jak widać w Twoim przypadku mu się udaje, mącąc w głowie (sumieniu).

Nie daj się mu. Módl się i ufaj.

A ów grzech wyznaj przy najbliższej spowiedzi zaznaczając, że to zapomniany grzech z poprzedniej spowiedzi.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt maja 02, 2014 6:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Ja o stronę organizacyjną chciałbym zapytać? Czy na spowiedź generalną trzeba się jakoś wcześniej umówić? Czy jak pojadę do katedry, gdzie spowiedź jest "non-stop" i po prostu pójdę do konfesjonału, to będę mógł taką spowiedź odbyć? Nie chciałbym spowodować mega kolejki i nieopatrznie być może kogoś zniechęcić do spowiedzi. Czy ktoś ma doświadczenia ze spowiedzi generalnej w Katowicach lub miastach ościennych?

_________________
laudare benedicere praedicare


Wt mar 07, 2017 9:42
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź generalna i kilka pytań
Kael napisał(a):
Odyn napisał(a):

I to była moja ostatnia spowiedź,odszedłem z kościoła katolickiego do kościoła ewangelickiego.Teraz spowiedź moja jest między mną a Panem Bogiem i wiem że,gdy spowiadam się codziennie,Pan Bóg ze swej łaski rozgrzesza mnie z grzechu.Nie potrzebuję pośrednika kapłana,który i tak nie rozumie dlaczego człowiek grzeszy a grzeszy w różnych okolicznościach i pod różnymi wpływami emocjonalnymi.

A kto ci powiedzial, ze taka "spowiedz" jedna ciebie z bogiem i otrzymujesz od Niego odpuszczenie grzechow? Pismo sw zapewnia nas jedynie o odpuszczeniu grzechow przez nastepcow Apostolow z nakazu Jezusa Chrystua.
Poniewaz w kosciele ewangelickim nie ma tez prawdzwiej Eucharystii, to zyjesz co prawda bez odpuszczonych grzechow, ale tez i bez swietokradztwa. Tyle w tym pociechy.



Odnosze wrazenie, ze oboje- Kael i Odyn- nie bardzo jestescie pewni o czym rozmawiacie.
Wg mojego rozeznania w Kosciele Ewangelickim funkcjonuja trzy rodzaje spowiedzi i ewangelicki duchowny, tak jak i katolicki, rowniez ma przywilej posredniczenia w odpuszczaniu grzechow.

Jesli chodzi zas o Komunie, to rowniez mowi sie tam o niegodnym przyjmowaniu Ciala i Krwi Chrystusa, jednak nie nazywa sie tego chyba swietokradztwem...

Wazne jest, aby sakrament Komunii przyjety byl z zaangazowaniem duchowym (z wiara), gyz bez tego przyjecie uwazane jest za niegodne i sciaga sad na przyjmujacego.

Sredniowieczna zasada (czy raczej teza) "ex opere operato", jakoby Sakrament Komunii skuteczny byl bez wewnetrznego zaangazowania chrzescijanina, zostala przez Reformacje stanowczo odrzucona.
Wiem, ze w Kosciele Ewangelickim wartosc wszystkich Sakramentow pozostaje w scislym zwiazku ze Slowem Bozym i "mechaniczne" Ich (Sakramentow) stosowanie (bez wiary) jest tam niedopuszczalne ("martwe uczynki")

Sredniowieczna nauka o przeistoczeniu (transsubstancjacja) zostala rowniez przez Reformacje odrzucona i w zwiazku z tym chrzescijanie ewangeliccy nie oddaja Boskiej czci Hostii i nie obchodza swieta Bozego Ciala.

Jesli cos pokrecilam, to prosze o sprostowanie :)


Wt mar 07, 2017 12:29
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL