Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 05, 2024 23:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy sakrament to rytuał? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
@Zosiam.
Cytuj:
Sakrament = obrzęd (sfera widzialna: gesty i słowa) + łaska Boża.

Blisko, lecz dwie kwestie do doprecyzowania;
- dla niewierzącego termin " łaska Boża", to nadal zbitka niewiele wyjaśniających realnie słów.
- gdyby nawet przyjął ten termin nie dostrzeże istotnej różnicy w działaniu, a niedziałaniu "łaski Bożej" w katolicyźmie, na tle innych wyznań/a jak we wszystkich innych religiach

W związku z tym, dlaczego dla Was jest tak istotne to rozgraniczenie, że wbrew prostym definicjom encyklopedycznym upieracie się przy innym/specjalnym/wyjatkowym odczytywaniu słowa "sakrament"?
Wasze prawo lecz "jakim prawem" macie pretensje do niewierzących/innowierców, że na równi traktują wszystkie wierzenia, obrzędy, rytuały i rzekomo lub realnie towarzyszące im działanie Boga/bogów/Ducha/duchów i nakazujecie nazywać powyższe Waszą specyficzną terminologią, choć synonimy nie uwłaczają Waszym przekonaniom?

(Głupio brzmi to "Was", gdyż jestem zwolennikiem pojednania, ale sami upieracie się przy wyjątkowości sakramentów w KK ;)).

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Śr mar 27, 2013 17:35
Zobacz profil
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
@Otto, przy urodzinach twojej zony istotne sa obrzedy urodzin? Pewnie tak, bo jak nie dasz zonie przynajmniej kwiatkow, to bedziesz mial przechlapane. Ale chyba nie o te obrzedy chodzi?


Śr mar 27, 2013 17:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
@Kael.
Przykro mi, lecz pomyliłeś adresata :(.
- pogaduchy między userami prowadzimy w specjalnie założonym wątku
- "gadu gadu" mnie nie interesuje, a pisząc w tym dziale zajmuję się konkretną kwestią
- nie sprowokujesz mnie na offtop, bo ja w przeciwieństwie do Ciebie "boję się"/szanuję @szumiego
Dziękuję.

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Śr mar 27, 2013 18:05
Zobacz profil
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
No dobrze, nie chcesz mi pomoc, to ja sprobuje jeszcze raz. Choc bramin probowal i jakos tez nie trafilo.
Swietujemy urodziny, bo chcemy sprawic radosc osobie, ktora je obchodzi, bo cieszymy sie ze jest z nami.

Swietujemy Niepodleglosc Polski, bo cieszymy sie z naszej wolnosci i niepodleglosci, chcemy wspomniec tych, ktorzy oddali zycie, zeby nam ja zapewnic, oddajemy im czesc, choc nie ma ich wsrod nas.

Tym obchodom (urodzin i swiat) towarzysza konkretne obrzedy i rytualy, ktore maja nam pomoc w tym swietowaniu: prezenty, kwiaty, slodycze, spotkanie rodzinne przy urodzinach, przemarsze, przemowienia, filmy i audycje wspomnieniowe, festyny itp. przy swietach panstwowych. Czlowiek to taka istota, ze oprocz idei potrzebuje materii, ktora mu te idee przyblizy i niejako "zmaterializuje".

I dokladnie to samo jest przy sakramentach. Otoczka rytualu i obrzedu jest po to, zeby przyblizyc to, co swietujemy w sakramencie: duchowa s.mierc dla grzechu i nowe zycie z Jezusem w chrzcie, pojednanie z Bogiem w Sakramencie Pokuty, zawarcie wiezi na cale zycie pod okiem kochajacego Ojca -Boga w sakramencie malzenstwa itp itd.

Jasne? Jezeli nie, to niestety nie mamy zadnej wspolnej plaszczyzny kulturowej.


Śr mar 27, 2013 18:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 29, 2012 23:16
Posty: 876
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Kael->
Cytuj:
Otoczka rytualu i obrzedu jest po to, zeby przyblizyc to, co swietujemy w sakramencie: duchowa s.mierc dla grzechu i nowe zycie z Jezusem w chrzcie, pojednanie z Bogiem w Sakramencie Pokuty, zawarcie wiezi na cale zycie pod okiem kochajacego Ojca -Boga w sakramencie malzenstwa itp itd.

No a dla kogoś kto w to wszystko nie wierzy/ nie uznaje tego/ to dla niego po prostu nie istnieje, to co Wy robicie jest tylko rytuałem i obrzędem. Do tego bym stosowała słowo 'sakrament', musiałabym uznać najpierw istnienie tej sfery duchowej, o którą to wszystko zahacza, i której istnienie postulujecie. Tak ja to odbieram. Tymczasem ja stoję całkiem poza tym, i stosuję terminologię opisującą po prostu czynności, które wykonujecie. Bo dla mnie, osoby właśnie stojącej z boku, to są tylko czynności (tu religijne) wykonywane przez grupę ludzi.
Nie można wymagać od osób będących poza, 'niewtajemniczonych', stosowania słownictwa, które samo w sobie zawiera informację o istnieniu istoty nadprzyrodzonej (chrześcijańskiej). Oczywiście jeśli ktoś z jakiegoś powodu chce, może używać tego słowa. Natomiast nikt nie musi. Osoby z zewnątrz po prostu opisują to, co widzą. Słowa 'rytuał' i 'obrzęd' są jak najbardziej właściwe w naszym wykonaniu.

_________________
'I jak tu nie być optymistą. Moi wrogowie okazali się takimi świniami, jak przewidywałem.'
Stanisław Jerzy Lec


...to be who I am


Śr mar 27, 2013 18:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2012 14:37
Posty: 574
Lokalizacja: racjonalista@op.pl
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Być może kompromisem będą terminy;
- akt
- ceremonia
- celebra
- uroczystość

W zestawieniach np.
- akt chrztu w rycie/obrzędzie katolickim
- celebracja zaślubin wg obrządku rzymsko katolickiego

Wiadomo o co chodzi i nie ma narzucania innym "jedynie słusznego" języka oraz powodu do strofowania niewierzących, iż nie posługują się "wewnętrzną" terminologią wyznawców. A także przyczynku do poczucia się urażonym (na uczuciach religijnych :evil:), gdyż określenia te są neutralne :-|.

Oczywiście miano "sakrament" nie jest ateuszom straszliwe i wymiennie wypada je używać nadal ;).
Ale tez teiści nie będą rozdzierać szat na samo nieprecyzyjne dla nich słowo "obrzęd" i "rytuał", prawda :brawo:?

No to jak, otwieramy szampana i celebrujemy biesiadnie "sakramencko pikne" pojednanie ponad Katechizmem i słownikami :D ?

_________________
1. Religijność to postawa, w której BOHATERSKO pokonuje się trudności nieznane osobom bezwyznaniowym
- trawestacja ze Stefana Kisielewskiego
2. Gdzie mod nie może - admina pośle? - Obrazek


Śr mar 27, 2013 19:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 29, 2012 23:16
Posty: 876
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Ale określenia, które ja stosuję, też są całkiem neutralne. W pełni prawidłowe i niejako oczywiste. Nie widzę sensu zmieniać czegoś, co całkiem dobrze funkcjonuje, oddaje istotę rzeczy, i w żaden sposób nikogo nie obraża. Nie chcę też robić specjalnego ukłonu w kierunku tej jednej religii, wyznania.
Pozostanę przy sprawdzonych określeniach :) Ale też nie widzę problemu, by od czasu do czasu użyć jednego z wymienionych (akt, ceremonia, uroczystość, celebra) w odpowiednim kontekście :)
Słowa 'sakrament' raczej nie stosuję.

_________________
'I jak tu nie być optymistą. Moi wrogowie okazali się takimi świniami, jak przewidywałem.'
Stanisław Jerzy Lec


...to be who I am


Śr mar 27, 2013 19:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Jestem ciekaw czy termin "obrzęd" czy też "rytuał" także jest niektórym biorącym w tej dyskusji udział nie w smak, jeśli zastosować go do innych religii niechrześcijańskich? Tam pewnie są tylko i wyłącznie obrzędy, co? Bez żadnych niewidzialnych "dodatków".

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 27, 2013 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Otto_Katz napisał(a):
Być może kompromisem będą terminy;
- akt
- ceremonia
- celebra
- uroczystość

W zestawieniach np.
- akt chrztu w rycie/obrzędzie katolickim
- celebracja zaślubin wg obrządku rzymsko katolickiego


Oczywiście miano "sakrament" nie jest ateuszom straszliwe i wymiennie wypada je używać nadal ;).
Ale tez teiści nie będą rozdzierać szat na samo nieprecyzyjne dla nich słowo "obrzęd" i "rytuał", prawda :brawo:?

No to jak, otwieramy szampana i celebrujemy biesiadnie "sakramencko pikne" pojednanie ponad Katechizmem i słownikami :D ?

Celebrujemy, tyle że we Wielkim Tygodniu szampana ani tym bardziej biesiady raczej nie. Za to w Poniedziałek Wielkanocny owszem, można się lać byle z kulturą.


Śr mar 27, 2013 21:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Jajko
postawiles ciekawe pytanie. Gdybys je od razu sprecyzowal byloby to duzym ulatwieniem dla dyskutujacych.
Inni uzytkownicy zwrocili na to uwage.

Inne pojecie sakramentu maja katolicy,troche inne Koscioly reformacji, inne ludzie niezwiazani z religia. Co do liczby sakramentow tez nie ma zgody u chrzescijan.

Jajko napisał(a):
Jestem ciekaw czy termin "obrzęd" czy też "rytuał" także jest niektórym biorącym w tej dyskusji udział nie w smak, jeśli zastosować go do innych religii niechrześcijańskich? Tam pewnie są tylko i wyłącznie obrzędy, co? Bez żadnych niewidzialnych "dodatków".


W innych religiach, chocby w religiach indyjskich tez nie mozemy mowic tylko o obrzedowosci.

Tam wszystkie symbole i rytualy, obrzedy sa rozumiane jako fizyczne odbicie czegos metafizycznego.
I wielosc tych obrzedow, ich roznorodnosc ma wskazywac na to, ze wszystko jest otoczone boskim dzialaniem, boska energia.

_________________
ksiądz


Śr mar 27, 2013 23:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Ale nadal są to rytuały i obrzędy, tyle że wg w nie wierzących (hinduistów, no bo nie katolików, przecież) mają nadprzyrodzoną moc/skutek.
Czy wg obecnuych tu katolików, owe hinduistyczne rytuały są czymś więcej niż tylko rytuałami (w sensie, są związane z jakąś nadnaturalną mocą)??? Ciekawe czy ktoś odważy się odpowiedzieć?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 27, 2013 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Jajko

my nie poruszamy sie tu na polu empirii tylko na plaszczyznie wiary a to sa dwie rozne rzeczywistosci.
Cos co dla wierzacego bedzie oczywistoscia, czyms glebszym, metafizycznym, mistycznym dla czlowieka niewierzacego bedzie jakims "hokus pokus".
Ja cenie rowniez mistyke niechrzescijanska i nie odbieram jej duchowego , boskiego wymiaru.

_________________
ksiądz


Cz mar 28, 2013 9:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Czyli uznajesz, że obrzędom i rytuałom innych religii także towarzyszy działanie nadprzyrodzone, a więc owe obrzędy i rytuały sa czymś więcej niż tylko obrzędami i rytuałami bo mają nadprzyrodzone konsekwencje?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 28, 2013 10:09
Zobacz profil
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Owszem, moga miec nadprzyrodzone konsekwencje, bo oprocz Boga sa i zle duchy (dobre tez). Obrzedami magicznymi innych religii, mozna sciagnac na siebie uwage owych duchow. Oczekiwane jest sciagniecie uwagi duchow dobrych, ale gwarancji na to nie ma

Tym rozni sie chrzescijanstwo od innych religii, ze my sie magicznymi obrzedami nie probujemy nikomu przypodobac. Sakramenty sa prezentem od Pana Boga dla wszystkich, ktorzy chca z nich skorzystac. Ale o tym juz bylo, chyba jakies 5 stron temu.

Widac dazysz do z gory ustalonej tezy i raczej poglady z nia sprzeczne ciebie nie interesuja.
Moze ktos sie jeszcze da nabrac na twoja "dobra wole" i bedzie to dalej ciagnal. Ja - nie.


Cz mar 28, 2013 10:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy sakrament to rytuał?
Jajko napisał(a):
Czyli uznajesz, że obrzędom i rytuałom innych religii także towarzyszy działanie nadprzyrodzone, a więc owe obrzędy i rytuały sa czymś więcej niż tylko obrzędami i rytuałami bo mają nadprzyrodzone konsekwencje?


Wlasnie tak uwazam. Takze w innych religiach mozemy miec do czynienia z dzialaniem nadprzyrodzonym a nie tylko z powierzchownym, pustym obrzedem.

Z jednym zastrzezeniem. Nie mam tu na mysli obrzedow magicznych,okultystycznych.

_________________
ksiądz


Cz mar 28, 2013 11:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL