Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 0:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
To jakaś paranoja ze dwóch kochających się ludzi nie może wziętość ślubu z powodu jakiś dolegliwości. Ja bym na waszym miejscu skoro już wierzycie w Boga poszukał jakiegoś protestanckiego, kościoła w którym dają śluby i zmienił wiarę.


So paź 15, 2016 17:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Vacarius napisał(a):
To jakaś paranoja ze dwóch kochających się ludzi nie może wziętość ślubu z powodu jakiś dolegliwości. Ja bym na waszym miejscu skoro już wierzycie w Boga poszukał jakiegoś protestanckiego, kościoła w którym dają śluby i zmienił wiarę.

Oraz zmieniłbyś Kościół, gdybyś chciał wejść w oficjalny związek homoseksualny, albo będąc kapłanem zachciałbyś się ożenić. Historia zna takie postawy.
Jaka jest wartość takiej wiary, której treść zależy od własnego widzimisię?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 15, 2016 17:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Maria-Magdalena napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ale, MarioMagdaleno - jeśli obstajesz przy swoim twierdzeniu, to go broń. Bez podstępu, wrzutek, bez złości - podyskutujmy. Załóż wątek, zdefiniuj tezę za jaką obstajesz, wypisz argumenty.
Podyskutujemy.

Z całą pewnością, w tym tonie nie będę z Tobą dyskutowała.
Naprawdę? Nie piszesz się na dyskusję "Bez podstępu, wrzutek, bez złości" ? ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So paź 15, 2016 17:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
medieval_man napisał(a):
Jaka jest wartość takiej wiary, której treść zależy od własnego widzimisię?


Widzimisię widzimisiem, ale jest jeszcze kwestia sumienia. Jaka jest wartość wiary, która kierowanie się swoim sumieniem określa jako niemoralne, gdy sumienie każe czynić inaczej, niż mówi dogmat? Zwykły szantaż moralny.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So paź 15, 2016 18:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Sprawa sumienia to faktycznie bardzo delikatna materia. Sumienie nie jest jednak tylko ograniczaniem się do działania jak nam nasza natura dyktuje, ale jest to zdolność do rozróżniania dobra i zła i oceniana swoich czynów.
Jednak jak twierdzi KKK:

KKK 1783: Sumienie powinno być uformowane, a sąd moralny oświecony. Sumienie dobrze uformowane jest prawe i prawdziwe. Formułuje ono swoje sądy, kierując się rozumem, zgodnie z prawdziwym dobrem chcianym przez mądrość Stwórcy. Wychowanie sumienia jest nieodzowne w życiu każdego człowieka, który jest poddawany negatywnym wpływom, a przez grzech - kuszony do wybrania raczej własnego zdania i odrzucenia nauczania pewnego.

KKK 1784: Wychowanie sumienia jest zadaniem całego życia. Od najmłodszych lat wprowadza ono dziecko w poznawanie i praktykowanie prawa wewnętrznego, rozpoznawanego przez sumienie. Roztropne wychowanie kształtuje cnoty; chroni lub uwalnia od strachu, egoizmu i pychy, fałszywego poczucia winy i dążeń do upodobania w sobie, zrodzonego z ludzkich słabości i błędów. Wychowanie sumienia zapewnia wolność i prowadzi do pokoju serca.

KKK 1785: W formowaniu sumienia słowo Boże jest światłem na naszej drodze; powinniśmy przyjmować je przez wiarę i modlitwę oraz stosować w praktyce. Powinniśmy także badać nasze sumienie, wpatrując się w krzyż Pana. Jesteśmy wspierani darami Ducha Świętego, wspomagani świadectwem lub radami innych ludzi i prowadzeni pewnym nauczaniem Kościoła.

KKK 1786: Sumienie, stając wobec wyboru moralnego, może wydać zarówno prawy sąd zgodny z rozumem i prawem Bożym, jak i - przeciwnie - sąd błędny, który od tego odbiega.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 15, 2016 18:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Jasne, nie miałem bynajmniej na myśli folgowania swojemu wygodnictwu. Tylko czy nauka Twojego Kościoła nie sprowadza się ostatecznie do tego, że w sytuacji, gdy czyjeś (katolika) przemyślane stanowisko w jakiejś sprawie różni się w istotny sposób od stanowiska Kościoła, to podporządkowanie się temu wyłożonemu przez duszpasterzy stanowisku jest jego obowiązkiem moralnym?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So paź 15, 2016 19:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
To jest pewnie temat, nad którym można byłoby długo rozmawiać.
Ja, jednak odnoszę się do konkretnej sytuacji i do konkretnego wpisu "skoro już wierzycie w Boga poszukajcie jakiegoś protestanckiego Kościoła w którym dają ślub i zmieńcie wiarę".
Zmienić wiarę nie z przekonania, ale tylko po to, żeby wziąć ślub?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 15, 2016 19:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Można też pisać do Papieża aby zmienił te kościele prawo, które zabrania takiego ślubu. Myślę ze Papież Franciszek zmieniłby to gdyby list z opisem takiego problemu do niego dotarł.


So paź 15, 2016 20:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Vacarius napisał(a):
Można też pisać do Papieża aby zmienił te kościele prawo, które zabrania takiego ślubu. Myślę ze Papież Franciszek zmieniłby to gdyby list z opisem takiego problemu do niego dotarł.

Pisz. Śmiało.
:mrgreen:
Papież Franciszek z pewnością od ręki zmieni wiekowe nauczanie Kościoła.
:badgrin:

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 15, 2016 20:26
Zobacz profil WWW
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Wracajac do tematu. Pytanie bez ironii, do osob, ktore uwazaja, ze znaja prawo koscielne na wyrywki. Jakie uzasadnienie jest, dla udzielania slubu koscielnego osobom po siedemdziesiatce, albo kobiecie po menopauzie?
Na potomstwo szansy juz nie ma a i ze wspolzyciem cielesnym (wedlug precyzyjnych regul Kosciola) osob wiekowych moga byc problemy.

Dlaczego im wolno zawrzec sakramentalny zwiazek malzenski?


So paź 15, 2016 20:31

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Kael napisał(a):
Na potomstwo szansy juz nie ma
No to co? Niepłodność nie jest przeszkodą małżeńską
Cytuj:
a i ze wspolzyciem cielesnym (wedlug precyzyjnych regul Kosciola) osob wiekowych moga byc problemy.
Właśnie że nie. Przeczytaj linki jakie podałem - owa niemożność współżycia by była przeszkodą zrywającą musi być w sposób pewny trwała. W przypadku osób starszych takiej pewności nie ma.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N paź 16, 2016 0:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
JedenPost napisał(a):
Jasne, nie miałem bynajmniej na myśli folgowania swojemu wygodnictwu. Tylko czy nauka Twojego Kościoła nie sprowadza się ostatecznie do tego, że w sytuacji, gdy czyjeś (katolika) przemyślane stanowisko w jakiejś sprawie różni się w istotny sposób od stanowiska Kościoła, to podporządkowanie się temu wyłożonemu przez duszpasterzy stanowisku jest jego obowiązkiem moralnym?


To zależy co rozumiesz przez naukę Kościoła.
Jeżeli chodzi o sprawy dogmatyczne to tak.

Jeżeli chodzi o sprawy porządkowo- prawne - nie.
Jeżeli chodzi o sprawy moralne (a ściśle, Twoją osobistą, konkretną sytuację) - nie.
Jeżeli chodzi o bezpośrednie posłuszeństwo - nie.
(jeżeli nie składało się ślubów posłuszeństwa, ale i w tym wypadku powinno
się być nieposłusznym jeżeli posłuszeństwo w sposób oczywisty prowadzi do grzechu).

Organem nadrzędnym pozostaje własne sumienie.
To stara, pochodząca m.in od św. Tomasza z Akwinu
nauka.

Z tym, że wykazując się nieposłuszeństwem trzeba mieć pewność
co do osądu własnego sumienia, i pewność, że posłuszeństwo wiązałoby się,
zgodnie z osądem sumienia, z grzechem lub zagrażałoby jakiemuś dobru.
No i trzeba też mieć pewność (w sumieniu), że dołożyło się starań swoje
sumienie prawidłowo ukształtować.



Piszę jak jest. Praktyczne zastosowanie nadrzędności osądu sumienia
nad posłuszeństwem jest trudne bo przeważnie jest tu dużo niuansów.

Napisałam co wiem.
Jak coś jest w tym nie tak, niech ktoś sprostuje.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn paź 17, 2016 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Nie całkiem tak, Jesienna.
Owszem, sumienie jest kryterium, ale są także kryteria dla sumienia. Sumienie trzeba kształtować zgodnie z nauką Kościoła.

Banalny przykład: ktoś może powiedzieć, ze "jego sumienie mówi mu, że można zabić dziecko nienarodzone". Albo i narodzone (byli tacy i dalej są).
Albo że nie trzeba chodzić na Mszę Świętą.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz paź 20, 2016 19:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie całkiem tak, Jesienna.
Owszem, sumienie jest kryterium, ale są także kryteria dla sumienia. Sumienie trzeba kształtować zgodnie z nauką Kościoła.

Banalny przykład: ktoś może powiedzieć, ze "jego sumienie mówi mu, że można zabić dziecko nienarodzone". Albo i narodzone (byli tacy i dalej są).
Albo że nie trzeba chodzić na Mszę Świętą.


Pisałam, o tym. Sumienie trzeba kształtować. I za to odpowiada się przed Bogiem.
Niemniej jednak ostateczną instancją pozostaje sumienie.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz paź 20, 2016 20:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL