Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
JedenPost napisał(a):
Ależ ja pytałem o Twoje wyobrażenie.
Ja nie tworzę wyobrażeń - Kościół, który jest dysponentem sakramentu, określił to dostatecznie dokładnie.
A małżeństwo (zawierane w Kościele czy nie) jest w takim stopniu prawdziwe, w jakim jest zgodne z tym określeniem. Pewne odstępstwa są tak wielkie, że w ogóle nie zachodzi.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz paź 13, 2016 21:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ja nie tworzę wyobrażeń - Kościół, który jest dysponentem sakramentu, określił to dostatecznie dokładnie.


Kościoł ani małżeństwa nie ustanowił, ani nie ma gobalnego monopolu na określanie czym ono jest. Jak zacytował m_m - Kościół tylko podniósł je do godności sakramentu, może zatem określać sobie jedynie wymogi do przyjęcia tak nazywanego sakramentu, nie może jednak powoływać się na te akurat immanentne cechy małżeństwa, n akóre się powołuje, ponieważ te bywają różne, i jeśli kościół nie odmawia miana małżeństw związkom niesakramentalnym (czy dokładniej: nie będących sakramentami KRK), to nie może głosić (a raczej - moze, ale jest to niepoważne), że zdolność do płodzenia potomstwa czy odbycia stosunku seksualnego jest cechą konieczną małżeństwa, toteż on sam taką będzie egzekwował, ponieważ jest to w gruncie rzeczy argumentacja z gatunku " Mówimy tak, ponieważ tak mówimy". Małzeństwa osób niezdolnych do współżycia czy płodzenia potomstwa z powodu stanu zdrowia czy wieku to rzecz globalnie dopuszczalna i normalna.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 14, 2016 6:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
JedenPost - rozmawiamy o małżeństwie katolickim.
Nie wątpię, że jeżeli pójdziesz do Urzędu Stanu Cywilnego po tzw. kontrakt cywilny, niechęć do posiadania dzieci,dopuszczanie rozwodu czy zamierzenia przyszłej zdrady nie wpłyną na ważność tej czynności urzędowej (choć pewnie ułatwią robotę prawnikowi przy ewentualnej sprawie rozwodowej).
Może większy problem będzie z pobraniem się z osobą tej samej płci lub wręcz z ulubionym zwierzątkiem (choć możesz to zrobić wyjeżdżając do kraju, który to dopuszcza - ostatnio widziałem reportaż o pewnej pani, która wzięła ślub ze swoją ulubioną... karuzelą).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 14, 2016 7:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Ukrycie faktu impotencji jest przyczynkiem wydania orzeczenie o nieważności sakramentu małżeństwa, ale skoro obie strony posiadają wiedzę o defekcie partnera i nie stanowi to dla nich powodu rezygnacji z zawarcia małżeństwa, to tylko ich osobisty wybór.
Może np sie okazać, że kobieta jest aseksualna i własnie trafiła na odpowiedniego partnera.


Pt paź 14, 2016 7:21

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marek_Piotrowski napisał(a):
JedenPost - rozmawiamy o małżeństwie katolickim.


W takim razie się nie zrozumielismy, choć chyba wyraźnie sygnalizowałem, że mam na myśli małżeństwo ogółem i to, jak ma się do niego katolicka wersja.

Jeżeli jednak w Twoim mniemaniu rozmawialiśmy o małzeństwie katolickim, to chyba zdajesz sobie sprawę, że podawanie istnienia takiej a takiej katolickiej reguły jako argumentu za zasadnością tejże katolickiej reguły jest raczej... słabe?

Wciąż nie poznałem uznawanej przez Ciebie ogólnej definicji małżeństwa, którą możesz zastosować, by np. stwierdzic, że dwoje buddystów tworzy związek małżeński. Zechcesz się takową podzielić?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 14, 2016 8:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Alus napisał(a):
Ukrycie faktu impotencji jest przyczynkiem wydania orzeczenie o nieważności sakramentu małżeństwa, ale skoro obie strony posiadają wiedzę o defekcie partnera i nie stanowi to dla nich powodu rezygnacji z zawarcia małżeństwa, to tylko ich osobisty wybór.
Niestety nie, Alu.
To są dwie różne sprawy - Ty piszesz o tzw. "Błędzie co do przymiotu osoby" (kan 1097,1098), natomiast impotencja jest przyczyną unieważniającą niezależnie od zgody partnerów. Określa do KPK:
[quote=blue]Kan. 1084
§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.
§ 2. Jeśli przeszkoda niezdolności jest wątpliwa, czy wątpliwość ta jest prawna czy faktyczna, nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa ani też, dopóki trwa wątpliwość, orzekać jego nieważności.
§ 3. Niepłodność ani nie wzbrania zawarcia małżeństwa, ani nie powoduje jego nieważności, z zachowaniem przepisu kan. 1098[/color]
Polecam dość dokładne omówienie tu
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA ... ie_04.html
(punkt "2.Niemoc płciowa (impotencja)")

Jeszcze lepsze omówienie jest tu http://www.pp-psm.strefa.pl/przeszkoda_impotencji.html - aczkolwiek odrzuca mnie chamski rysunek którym zilustrowano tekst.

Natomiast impotencja - aby była przyczyną niemożności zawarcia małżeństwa - musi mieć pewne cechy. Warto to dokładnie sprawdzić.

JedenPost napisał(a):
Jeżeli jednak w Twoim mniemaniu rozmawialiśmy o małzeństwie katolickim, to chyba zdajesz sobie sprawę, że podawanie istnienia takiej a takiej katolickiej reguły jako argumentu za zasadnością tejże katolickiej reguły jest raczej... słabe?
Wręcz przeciwnie. A jaką należy brać w takim wypadku regułę? Marksistowską? :mrgreen:

JedenPost napisał(a):
Wciąż nie poznałem uznawanej przez Ciebie ogólnej definicji małżeństwa, którą możesz zastosować, by np. stwierdzic, że dwoje buddystów tworzy związek małżeński. Zechcesz się takową podzielić?
Nie, bo musiałbym taką definicję sformułować, a nie mam takiej potrzeby. Podobnie jak nie mam potrzeby definiowania warunków otrzymania np. karty rowerowej.
Jakie ma zresztą znaczenie dla swojga buddystów czy moim zdaniem tworzą związek małżeński?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 14, 2016 8:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
OK, widzę, że wijesz się jak możesz, byle tylko nie zadeklarować nic konkretnego w prostej kwestii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 14, 2016 8:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
JedenPost napisał(a):
OK, widzę, że wijesz się jak możesz, byle tylko nie zadeklarować nic konkretnego w prostej kwestii.
Po prostu nie widzę powodu by się zmóżdżać nad definicją w sprawie, która jest mi doskonale obojętna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 14, 2016 9:09
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Cóż, miałem nadzieję na rozmowę o tym, jak ma się małżeństwo katolickie do małżeństwa ogólnie, ale wobec Twojej odmowy zastanawiania się nad kwestią czym jest małżeństwo widzę, że nie ma na co liczyć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 14, 2016 9:12
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
http://mateusz.pl/pow/011128.htm


Pt paź 14, 2016 9:17

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Michał jest bardzo miłym facetem, ale niestety się myli w tej sprawie.
Nie zmienia to faktu że warto udac się do kompetentnej osoby bieglej w Prawie Kanonicznym, gdyż impotencja zrywająca ma szereg cech, które występują rzadko i być może wcale nie jest tak, że u autora wątku faktycznie przeszkoda występuje.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 14, 2016 9:58
Zobacz profil WWW
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ty napisałaś tezę, Ty ją udowadniasz. A ja nie zamierzam milczeć, kiedy piszesz bzdury (nawet jeśli robisz to w dobrej wierze).

Zapraszam, posłuchaj magistra teologii.
https://www.youtube.com/watch?v=z_cRyWqhwis


Pt paź 14, 2016 18:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Ten magister teologii nie jest dziś katolikiem i wiele z jego tez wystarczyłoby, gdyby taką procedurę stosowano, do odebrania mu tego określenia "magister teologii".
Smutne, że powołujecie się na tezy ludzi, którzy odeszli z Kościoła.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt paź 14, 2016 20:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marcin Luter to nawet doktorem był...
Ale, MarioMagdaleno - jeśli obstajesz przy swoim twierdzeniu, to go broń. Bez podstępu, wrzutek, bez złości - podyskutujmy. Załóż wątek, zdefiniuj tezę za jaką obstajesz, wypisz argumenty.
Podyskutujemy.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 14, 2016 20:29
Zobacz profil WWW
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
medieval_man napisał(a):
Smutne, że powołujecie się na tezy ludzi, którzy odeszli z Kościoła.

Byłoby smutne, gdyby powoływali się na tezy ludzi, którzy odeszli od Boga.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Ale, MarioMagdaleno - jeśli obstajesz przy swoim twierdzeniu, to go broń. Bez podstępu, wrzutek, bez złości - podyskutujmy. Załóż wątek, zdefiniuj tezę za jaką obstajesz, wypisz argumenty.
Podyskutujemy.

Z całą pewnością, w tym tonie nie będę z Tobą dyskutowała.


So paź 15, 2016 17:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL