Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2015 14:57
Posty: 15
Post Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Szczęść Boże
Chcę wziąć ślub z dziewczyną, już skończyliśmy katechezę małżeńską załatwiliśmy sprawy w urzędzie stanu cywilnego, ale mimo to nie możemy z tego powodu że ja mam impotencję
Dowiedziałem się o tym dopiero przy spisywaniu protokołu małżeńskiego, a wcześniej planowaliśmy adopcję, a teraz nasze plany się zepsuły z powodu tego przepisu.
W związku z tym nie możemy zamieszkać razem, ani też adoptować dzieci.
Pomóżcie co z tym robić, bo dziewczyna jest bardzo załamana z tego powodu


Śr wrz 16, 2015 13:01
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Impotencja (a nie bezpłodność) o charakterze trwałym, czyli w zasadzie nieuleczalna niezdolność do stosunku małżeńskiego, jeśli jest pewna, stanowi przeszkodę wykluczającą zawarcie małżeństwa w Kościele Katolickim. Od tego warunku nie ma dyspensy.

Na gruncie prawa cywilnego nie wyklucza ani małżeństwa ani adopcji.


Śr wrz 16, 2015 13:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
No to jest jakis watykański obłęd. Rodzina jako stado rozpłodowe?


Śr wrz 16, 2015 17:59
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
pudlasz napisał(a):
No to jest jakis watykański obłęd. Rodzina jako stado rozpłodowe?
Bezpłodność, nawet trwała, nie uniemożliwia małżeństwa. Chodzi o zdolność do odbycia stosunku, a nie do zajścia w ciążę lub zapłodnienia.


Śr wrz 16, 2015 18:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
akruk napisał(a):
pudlasz napisał(a):
No to jest jakis watykański obłęd. Rodzina jako stado rozpłodowe?
Bezpłodność, nawet trwała, nie uniemożliwia małżeństwa. Chodzi o zdolność do odbycia stosunku, a nie do zajścia w ciążę lub zapłodnienia.


Czyli osoby częsciowo sparaliowane (np. od pasa w dół) nie dostaną slubu. To jest, cytując klasykę, bałwanienie do kwadratu.


Cz wrz 17, 2015 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Kan. 1084 - § 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.
§ 2. Jeśli przeszkoda niezdolności jest wątpliwa, czy wątpliwość ta jest prawna czy faktyczna, nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa ani też, dopóki trwa wątpliwość, orzekać jego nieważności.

Kazdy przypadek jest rozpatrywany idywidualnie i ani ksiadz sporzadzajacy protokol ani wielu specjalistow nie sa czesto w stanie stwierdzic czy impotencja jest (bedzie) czyms trwalym czy tez uleczalnym.

A tak na marginesie uwaga do Pudlasza. Wydaje mi sie, ze to forum jest dla ludzi doroslych a nie dla gimnazjalistow.

_________________
ksiądz


Cz wrz 17, 2015 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 16, 2016 15:37
Posty: 11
Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Jeżeli obydwojgu to odpowiada to uważam że niektóre fakty powinno się ukryć i przemilczeć.


Pn paź 10, 2016 19:41
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Widzę że nie rozumiecie, iż zjednoczenie seksualne jest jedną z rzeczy, które należą do istoty małżeństwa.
Osoba dotknięta impotencją nie jest po prostu zdolna do małżeństwa.

Natomiast do autora wątku - upewnij się, czy Twoja impotencja spełnia warunki przeszkody - przede wszystkim czy jest faktycznie trwała (nieodwracalna).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 10, 2016 21:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Osoba dotknięta impotencją nie jest po prostu zdolna do małżeństwa.


Tylko w Waszym, zezwierzęconym ujęciu.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 12, 2016 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Widzę że nie rozumiecie, iż zjednoczenie seksualne jest jedną z rzeczy, które należą do istoty małżeństwa.
Osoba dotknięta impotencją nie jest po prostu zdolna do małżeństwa.

Natomiast do autora wątku - upewnij się, czy Twoja impotencja spełnia warunki przeszkody - przede wszystkim czy jest faktycznie trwała (nieodwracalna).



Obecnie każda impotencja jest uleczalna. Można się wspomagać farmaceutyczne, mechanicznie (są różne metody), można robić przeszczepy usztywniające prącie z tkanki chrzęstnej, można rekonstruować prącie z innych tkanek., stosować protezy (Inna sprawa - czy autor tego wątku tego chce).

W dzisiejszych czasach nie ma czegoś takiego jak bezwzględna impotencja.
Nie ma też OBOWIĄZKU współżycia w małżeństwie. Jeżeli małżonkowie nie chcą współżyć z jakiegokolwiek powodu to nie muszą. Współżycie nie zawsze cementuje związek - to mit.
Jest różnie. Czasem rozwala.

Są przecież i osoby aseksualne, które nie mają potrzeby współżycia mimo zdolności do współżycia.
I nie zawsze decydują się na współżycie nawet wyłącznie w celu posiadania potomstwa.
Im jakoś nie zakazuje się małżeństwa.

To są delikatne sprawy i uważam, że prawo kanoniczne wchodzi w to z butami.

Jest w tym coś ze "zwierzęcenia" jak to ktoś określił w tym wątku". Wszysko w KPK sprowadza do seksu jakby dla wszystkich par był najważniejszy. Jak widać nie jest - narzeczona autora wątku jakoś decyduje się bez seksu obejść.

Chcę zaznaczyć, że dokonuje się ewolucja w nauczaniu Kościoła - kiedyś małżeństwo służyło prokreacji oraz "uspakajaniu pożądliwości" (jakoś tak). Teraz za równorzędny w stosunku do posiadania potomstwa uznaje się obdarzanie się miłością w małżeństwie.

Nie mogę dawać rad. Mogę napisać co ja bym zrobiła - tak długo szukałabym księdza, który by popatrzył na sprawę inaczej aż bym znalazła (spokojnie - znajdziecie), potem niestety trochę formalności, żeby ślub się odbył w innej parafii i jesteście małżeństwem.

My z kolei (tzn. ja z mężem) nie mogliśmy dostać ślubu ze względu na to, że wykluczaliśmy posiadanie potomstwa (moja nieuleczalna choroba i konieczność stosowania leków nawet w ciąży, które uszkadzałyby płód). Był problem. I znalazł się ksiądz, który popatrzył na tą sprawę inaczej - "a gdyby stał się cud i pani wyzdrowiała to dalej wykluczalibyście potomstwo? - jeżeli nie to znaczy, że to nie wy wykluczacie posiadanie potomstwa tylko czynniki od was niezależne".

szukajcie, pytajcie, proście, nie odpuszczajcie, wierzę, że ten ślub dostaniecie...

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr paź 12, 2016 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
jesienna napisał(a):
Nie ma też OBOWIĄZKU współżycia w małżeństwie. Jeżeli małżonkowie nie chcą współżyć z jakiegokolwiek powodu to nie muszą.


No akurat jest taki obowiązek, a związek bez współżycia po prostu NIE JEST małżeństwem. Ludzie, którzy nie chcą współżyć i nie współżyją, po prostu małżeństwem nie są.

To nie jest problem tego, co KPK nakazuje w odniesieniu do małżeństwa, a raczej problem tego, jak Kościół DEFINIUJE małżeństwo. Dwójka kochających się ludzi płci przeciwnej w ogóle nie współżyjąca ze sobą małżeństwem NIE JEST i już. Nie ma więc sensu takiego związku błogosławić jako małżeństwa.

Jak powszechnie wiadomo, małżeństwo nieskonsumowane może być w Kościele w każdej chwili anulowane, "z automatu", bez jakichkolwiek innych przyczyn.


Śr paź 12, 2016 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
BlueDraco napisał(a):
No akurat jest taki obowiązek, a związek bez współżycia po prostu NIE JEST małżeństwem. Ludzie, którzy nie chcą współżyć i nie współżyją, po prostu małżeństwem nie są.


Czyli przykładowo rodzice Jezusa małżeństwem nie byli, dobrze wiedzieć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 12, 2016 15:45
Zobacz profil
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
JedenPost napisał(a):
Czyli przykładowo rodzice Jezusa małżeństwem nie byli, dobrze wiedzieć.

Dobre. :)

Zważ że jednak byli. Jezus miał braci i siostry.


Śr paź 12, 2016 15:47
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
To jest rozmowa o sakramencie, a nie propagowanie fałszywych informacji o rodzeństwie Jezusa.
Znajdźcie sobie inny dział.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr paź 12, 2016 15:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Chcemy wziąć ślub, a nie możemy z powodu impotencji
O sakramencie czy definicji małżeństwa? Bo jeśli to pierwsze, to nie "osoba dotknięta impotencją jest niezdolna do małżeństwa", tylko KRK takiej osobie prawa do małżeństwa odmawia. W drugim zaś wypadku wychodziłoby, że KRK posługuje się iście wynaturzoną definicją małżeństwa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 12, 2016 16:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL