Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Rozgrzeszenie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 31, 2012 0:32
Posty: 1
Post Rozgrzeszenie
Witam,
ostatnio przy spowiedzi chyba ze stresu nie usłyszałam, albo teraz gdy emocje opadły nie pamiętam żeby ks. wypowiadał formułę rozgrzeszenia, natomiast na pewno mam zadaną pokutę.
Mam więc pytanie: czy to, że mam pokutę jest gwarantem otrzymania rozgrzeszenia? I tak z ciekawości czy spowiednik wogóle w jakimś przypadku może nie udzielić rozgrzeszenia a zadać pokutę?


N sty 03, 2016 2:30
Zobacz profil
Post Re: Rozgrzeszenie
Tak, moze, ale zdarza sie to jednak wyjatkowo rzadko.
Moze to byc np. niepelne rozgrzeszenie i np. wymog ponownej spowiedzi u innego ksiedza, ktory da ostatecznie pelne rozgrzeszenie.

A tak szczerze mowiac to w takich niepewnych sytuacjach, bo np. mozna po prostu nie uslyszec rozgrzeszenia, isc ponownie do spowiedzi i przy okazji powiedziec spowiednikowi o co chodzi, ze jest to ponowna spowiedz, bo nie masz pewnosci czy dostalas rozgrzeszenie.
Jakkolwiek by nie bylo, to ponowna spowiedz swiadczyc bedzie o prawdziwym zalowaniu za grzechy i potrzebie Zycia w Bogu.
Poza tym przy spowiedzi nie stresuj sie, zaluj szczerze za grzechy bedac swiadoma ze je popelnilas i chcesz poniesc ich konsekwencje. Ksiadz Cie nie zje ani nie zabije, a wstyd przy spowiedzi jest niczym w porownaniu z konsekwencjami zycia w grzechu i niedaj Boze smierci w takim stanie.


N sty 03, 2016 6:19
Post Re: Rozgrzeszenie
A co zrobić gdy spowiednik jest zainteresowany wszystkim, tylko nie petentem i rozgrzeszenie udziela odwrócony od petenta?....autentyk.
Ludzie omijali konfesjonał podczas gdy przy innych były kolejki, gdy przystąpiłam do spowiedzi, zrozumiałam dlaczego.
Teraz mamy w kościele parafialnym młodego księdza rezydenta (z tytułem doktora, prowadzi zajęcia w dwu seminariach), który podając Komunie nie wypowiada słów Ciało Chrystusa.
Pierwszy raz gdy nic nie wypowiedział, zbaraniałam, bo czekałam na wypowiedź, po krótkim zawahaniu przyjęłam Komunię.
Teraz przyjmując Komunię unikam podchodzenia do tego księdza.


N sty 03, 2016 9:20
Post Re: Rozgrzeszenie
Alus napisał(a):
A co zrobić gdy spowiednik jest zainteresowany wszystkim, tylko nie petentem i rozgrzeszenie udziela odwrócony od petenta?....autentyk.
Ludzie omijali konfesjonał podczas gdy przy innych były kolejki, gdy przystąpiłam do spowiedzi, zrozumiałam dlaczego.

Nawet w takim przypadku rozgrzeszenie jest ważne. :)


Cytuj:
Teraz mamy w kościele parafialnym młodego księdza rezydenta (z tytułem doktora, prowadzi zajęcia w dwu seminariach), który podając Komunie nie wypowiada słów Ciało Chrystusa.
Pierwszy raz gdy nic nie wypowiedział, zbaraniałam, bo czekałam na wypowiedź, po krótkim zawahaniu przyjęłam Komunię.
Teraz przyjmując Komunię unikam podchodzenia do tego księdza.

Co mnie dziwi, bo przyjmowany Komunikant jest Ciałem Chrystusa na skutek Przeistoczenia, które miało miejsce na ołtarzu, a nie słów "Ciało Chrystusa" wypowiedzianych przez księdza podczas udzielania Komunii Świętej. :hmm:


N sty 03, 2016 11:02
Post Re: Rozgrzeszenie
Cytuj:
Co mnie dziwi, bo przyjmowany Komunikant jest Ciałem Chrystusa na skutek Przeistoczenia, które miało miejsce na ołtarzu, a nie słów "Ciało Chrystusa" wypowiedzianych przez księdza podczas udzielania Komunii Świętej. :hmm:

Mnie nie tylko zdziwiło, co zszokowało.
Akurat w szeregu przystępujących procesyjnie byłam pierwszą, czekając na słowa księdza z automatu przystopowałam cały szereg ludzi.
Zachowanie tego księdza nasuwa mi obraz Reksia z kreskówki :( :(


N sty 03, 2016 11:22
Post Re: Rozgrzeszenie
Mnie dziwi to, że unikasz przystępowania do Komunii Świętej u tego księdza, a nie pewien szok na skutek braku tej formuły.


N sty 03, 2016 11:42
Post Re: Rozgrzeszenie
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Mnie dziwi to, że unikasz przystępowania do Komunii Świętej u tego księdza, a nie pewien szok na skutek braku tej formuły.

Mam do wyboru jeszcze 5 księży i z tego korzystam......a słowa "ciało Chrystusa" to jakaś formułka, bo też nie przyjmuję jakiegoś opłatka, ale przeistoczone Ciało Chrystusa.


N sty 03, 2016 11:58
Post Re: Rozgrzeszenie
sapper napisał(a):
Tak, moze, ale zdarza sie to jednak wyjatkowo rzadko.
Moze to byc np. niepelne rozgrzeszenie i np. wymog ponownej spowiedzi u innego ksiedza, ktory da ostatecznie pelne rozgrzeszenie.


Przepraszam, a co to jest "niepełne rozgrzeszenie"? :shock:


N lut 11, 2018 10:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Rozgrzeszenie
Czekajcie, spokojnie. Gdyby ksiądz NIE UDZIELIŁ rozgrzeszenia, musiałabyś o tym wiedzieć. To znaczy, powinien jasno wytłumaczyć, dlaczego go nie udziela. Jeśli wszystko było normalnie ja bym przyjęła, że było OK. Nawet jeśli nie słyszałaś słów rozgrzeszenia. One są ważne nawet, jeśli ich nie słyszysz.

O niepełnym rozgrzeszeniu nic nie wiem. Ale może chodzi o sytuację, gdy ksiądz rozgrzeszenia nie udziela, bo nie ma prawa zdjąć kar kanonicznych, ale kieruje do innego kapłana, który od nich uwolnić może? Ale wtedy rozgrzeszenie otrzymuje się raz, "pełne"...

Tak czy inaczej, to byłoby oczywiste...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lut 14, 2018 10:54
Zobacz profil
Post Re: Rozgrzeszenie
jo_tka napisał(a):
Czekajcie, spokojnie. Gdyby ksiądz NIE UDZIELIŁ rozgrzeszenia, musiałabyś o tym wiedzieć. To znaczy, powinien jasno wytłumaczyć, dlaczego go nie udziela. Jeśli wszystko było normalnie ja bym przyjęła, że było OK. Nawet jeśli nie słyszałaś słów rozgrzeszenia. One są ważne nawet, jeśli ich nie słyszysz.

O niepełnym rozgrzeszeniu nic nie wiem. Ale może chodzi o sytuację, gdy ksiądz rozgrzeszenia nie udziela, bo nie ma prawa zdjąć kar kanonicznych, ale kieruje do innego kapłana, który od nich uwolnić może? Ale wtedy rozgrzeszenie otrzymuje się raz, "pełne"...

Tak czy inaczej, to byłoby oczywiste...


Chodzi chyba o takie sytuacje, że ksiądz nie wypowiada wyraźnie formuły "i ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Sam raz tak miałem w jednym z sanktuariów - słyszałem początek formuły "Bóg Ojciec miłosierdzia" i za 3 sekundy znak krzyża i koniec spowiedzi. Tak byłem zszokowany, że nie zareagowałem...


Cz lut 15, 2018 11:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Rozgrzeszenie
Bo i chyba nie ma na co reagować?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz lut 22, 2018 13:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL