Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 19:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Spowiedź poza konfesjonałem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Można sobie pogadać, ale odpuszczenie grzechów ciężkich, pomijając sytuacje wyjątkowe, można uzyskać tylko w czasie Sakramentu Pojednania.


Nie no... robie screena :roll:
A co to są grzechy ciezkie? Ważysz je na wadze ? Czym sie roznia te lekkie od ciezkich i czy sa tez srednie.
Ciężkie, czyli smiertelne.
"Każde bezprawie jest grzechem, są jednak grzechy, które nie sprowadzają śmierci."/1J 5:17/

Cytuj:
Czyli u was Ksiadz moze odpuszczac grzechy, ale Bog to juz nie ? :clever: :) sprytne hehe dobrzy jestescie,
Bóg odpuszcza przez posługę księdza. Nie rozumiem co w tym takiego dziwnego...
Cytuj:
Wskazesz mi to w Biblii gdzie Jezus mowi o Kosciele Katolickim, ksiezach czy odpuszczaniu grzechow przez jakas kaste "kaplanska" ?

Przecież wiesz: "Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. "/J 20,22-23/

Co do "kasty" - czyżbyś nie czytała o posłudze duchownych w Dziejach i Listach? :o

Cytuj:
Chodzilo mi o to czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem, lub wyznawanie grzechow miedzy wierzacymi lub publicznie?
Co rozumiesz przez słowo "uznaje"?
Jeśli jako praktyka duchowna - wyznanie grzechu komuś, kogo się skrzywdziło jest bardzo pożądane.
Wyznanie grzechu innym - może być korzystne (tępi naszą pychę).
Ale jeśli chcesz otrzymać rozgrzeszenie, musisz to uczynić sakramentalnie.
Rozgrzeszenia udziela prezbiter mocą bożą w każdej z form.
Formy są w zasadzie trzy:
  • wyznanie grzechów prezbiterowi (tzw. spowiedź uszna).
  • wyznanie grzechów publiczne, przed wspólnotą
  • rozgrzeszenie w domniemaniu żalu (w chwili agonii, kiedy umierający nie może grzechów wyznać

Cytuj:
Dwa nie ma czegos takiego jak Ksieza jako kaplani, dobra u was sa kaplani oraz laikat (wierni)
Właściwie masz rację.
Jesli chcieć mówić zupełnie ściśle, to jedynym kapłanem w Kościele katolickim jest Jezus Chrystus.
Prezbiterzy bywają nazywani "kapłanami" ale z pewnością nie w sensie takim, jaki nadawano temu słowy w NT (ich "kapłaństwo" polega na udzieleniu im udziału w kapłaństwie Chrystusa).
To spore zagadnienie, polecam tekst bp. Andrzeja Siemieniewskiego http://analizy.biz/marek1962/_pasterze.html
Cytuj:
Czym innym jest kaplanstwo powszechne wierzacych mezczyzn, a czym innym jest posluga w Zborze/Kosciele
Słusznie. A czym innym kapłaństwo sakramentalne, które wypływa z kapłaństwa powszechnego, ale nie jest z nim tożsame.

Podobnie zresztą było w Starym Testamencie - Żydzi byli ludem kapłańskim, ale to nie przeszkadzało w tym, że byli kapłani jako tacy – w Księdze Wyjścia czytamy:
Teraz, jeśli pilnie słuchać będziecie głosu mego i strzec mojego przymierza, będziecie szczególną moją własnością pośród wszystkich narodów, gdyż do Mnie należy cała ziemia.
Lecz wy będziecie Mi królestwem kapłanów i ludem świętym. Takie to słowa powiedz Izraelitom.
/Wj 19,5-6/
Nie przeszkadzało to jednak Bogu wyznaczyć osób do szczególnej posługi:
"Ty zaś rozkaż bratu twemu Aaronowi i jego synom, wybranym spośród Izraelitów, zbliżyć się do ciebie, aby Mi służyli jako kapłani: Aaron i Nadab, Abihu, Elezar i Itamar, synowie Aarona."/Wj 28,1/
Skoro wówczas nie stanowiło to sprzeczności, nie stanowi tym bardziej i teraz.
Podczas chrztu wkraczamy w kapłaństwo powszechne, kapłaństwo ludu bożego. Na podstawie tego powołania, niektórzy otrzymują również powołanie do kapłaństwa sakramentalnego.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt cze 21, 2016 18:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ale jeśli chcesz otrzymać rozgrzeszenie, musisz to uczynić sakramentalnie.
Rozgrzeszenia udziela prezbiter mocą bożą w każdej z form.
Formy są w zasadzie trzy:

wyznanie grzechów prezbiterowi (tzw. spowiedź uszna).
wyznanie grzechów publiczne, przed wspólnotą
rozgrzeszenie w domniemaniu żalu (w chwili agonii, kiedy umierający nie może grzechów wyznać


Wydaje mi się, że trochę nie masz racji. Tzn. po pierwsze primo w przypadku żalu doskonałego rozgrzeszenie otrzymuje się natychmiast, ale jest warunek jak najbliższego przystąpienia do spowiedzi. W przypadku bliskości śmierci to ostatnie nie jest tak ważne (chyba że niebezpieczeństwo minie, ale to chyba truizm).

Po drugie natomiast, w przypadku grzechów powszednich AFAIK wystarcza mea culpa. W formie uroczystej brzmi mniej więcej tak:

Spowiadam się BOGU WSZECHMOGACEMU I WAM BRACIA I SIOSTRY, że bardzo zgrzeszyłem, myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem ...

I tak dalej. Niestety, zbyt często jest zastępowane przez Kyrie eleison, które ma mieć podobne znaczenie, a jednak - brzmi inaczej. Odmawiamy to wprawdzie w kościele, jednak nie zauważyłem tutaj jakiegoś uwypuklenia roli prezbitera.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 21, 2016 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
bert04 napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ale jeśli chcesz otrzymać rozgrzeszenie, musisz to uczynić sakramentalnie.
Rozgrzeszenia udziela prezbiter mocą bożą w każdej z form.
Formy są w zasadzie trzy:

wyznanie grzechów prezbiterowi (tzw. spowiedź uszna).
wyznanie grzechów publiczne, przed wspólnotą
rozgrzeszenie w domniemaniu żalu (w chwili agonii, kiedy umierający nie może grzechów wyznać


Wydaje mi się, że trochę nie masz racji. Tzn. po pierwsze primo w przypadku żalu doskonałego rozgrzeszenie otrzymuje się natychmiast, ale jest warunek jak najbliższego przystąpienia do spowiedzi. W przypadku bliskości śmierci to ostatnie nie jest tak ważne (chyba że niebezpieczeństwo minie, ale to chyba truizm).
Oczywiście masz rację. Pisałem jednak o "normalnej" drodze.

Cytuj:
Po drugie natomiast, w przypadku grzechów powszednich AFAIK wystarcza mea culpa. W formie uroczystej brzmi mniej więcej tak:

Spowiadam się BOGU WSZECHMOGACEMU I WAM BRACIA I SIOSTRY, że bardzo zgrzeszyłem, myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem ...

I znów masz rację.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt cze 21, 2016 20:32
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL