Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 23:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Spowiedź poza konfesjonałem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Szumi ale jeżeli to będzie jego widzimisię to on z tego będzie rozliczany. Tak samo to działa w stosunku do Mszy św. Wierny, który korzysta z tego sakramentu oczywiście powinien używać rozumu, sprawdzić czy ta forma prowadzi go do Boga itd ale nie ma wpływu na to jak realnie szafarz będzie sprawował sakrament w tym momencie - czy będzie z namaszczeniem celebrował liturgię, trzymał się przepisów, w sposób godny sprawował sakrament...

Pytanie z początku wątku było czy stała spowiedź poza konfesjonałem umniejsza jej ważność. Soul wskazał odpowiedź i nagle cały ten wątek skupił się wokół "uzasadnionej przyczyny" - ale tą rozeznaje właśnie spowiednik. Więc jeżeli spowiednik regularnie spowiada penitenta poza konfesjonałem tzn. że zna taką przyczynę. Ja nie mam zamiaru zakładać, że księża się nie znają i nie trzymają przepisów. Jeżeli, któryś tak robi to Pan Bóg się w końcu o to upomni, jednak ja zakładam dobrą wolę i nie jest to niebezpieczne.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N maja 29, 2016 12:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
zielona_mrowka napisał(a):
Szumi ale jeżeli to będzie jego widzimisię to on z tego będzie rozliczany. Tak samo to działa w stosunku do Mszy św.

Ale KAŻDY wierny ma PRAWO do uczestniczenia w poprawnie odprawianej liturgii oraz OBOWIĄZEK - stosownie do wiedzy i możliwości - czuwania nad tą poprawnością (por. Instrukcja "Redemptionis Sacramentum" pkt 12 i 183). Rozumiem osoby, które zwyczajnie nie czują się powołane do "poprawiania księży", ale jeśli uchybienie przepisom powtarza się, pozwólmy osobom kompetentnym porozmawiać o tym z kapłanem.


N maja 29, 2016 14:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Aby sakrament pokuty i pojednania był ważny, powinno być dobrze spełnionych jego pięć warunków. Jednym z nich jest szczera spowiedź. Myślę, że konfesjonał po prostu pomaga w odbyciu takiej spowiedzi. Dlaczego?
Może to kwestia przyzwyczajenia, wychowania, może rutyna, ale gdy mam klęknąć przy kratce konfesjonału, to przypominam sobie, jakby uzmysławiam, że ta spowiedź odbywa się nie tylko w kościele, jako budynku, ale także w Kościele, jako wspólnocie, którą założył Jezus Chrystus. I, że jest ważne jak się wyspowiadam, nie tylko dla mnie osobiście. Myślę również, że dla samego kapłana, przed którym wyznaję grzechy, nie jest bez znaczenia, czy spowiedź odbywa się w konfesjonale, czy nie. Piszę tak, chociaż nie mam oczywiście doświadczenia w wysłuchiwaniu spowiedzi. :-)

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


N cze 05, 2016 10:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Asta napisał(a):
Aby sakrament pokuty i pojednania był ważny, powinno być dobrze spełnionych jego pięć warunków. Jednym z nich jest szczera spowiedź. Myślę, że konfesjonał po prostu pomaga w odbyciu takiej spowiedzi. Dlaczego?
Może to kwestia przyzwyczajenia, wychowania, może rutyna, ale gdy mam klęknąć przy kratce konfesjonału, to przypominam sobie, jakby uzmysławiam, że ta spowiedź odbywa się nie tylko w kościele, jako budynku, ale także w Kościele, jako wspólnocie, którą założył Jezus Chrystus. I, że jest ważne jak się wyspowiadam, nie tylko dla mnie osobiście. Myślę również, że dla samego kapłana, przed którym wyznaję grzechy, nie jest bez znaczenia, czy spowiedź odbywa się w konfesjonale, czy nie. Piszę tak, chociaż nie mam oczywiście doświadczenia w wysłuchiwaniu spowiedzi. :-)


dobrze powiedziane. Intymność w relacji z Bogiem wymaga takiego miejsca. Kiedyś jak Apostołowie pierwsi spowiadali nie mieli takiego komfortu, dziś mamy taką możliwość :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N cze 05, 2016 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Jest sporo wyznań chrześcijańskich a głównie lub tylko katoliyzm ma spowiedź na głośno w konfesjonale.
Jest to wiec tylko kwestia zasad jakie przyjmuje dane wyznanie, w tym przypadku katolcyzm.
Oglądalem dopiero co w TV mszę w kosciele polsko-katolickim. Tam mają to rozwiazane w ten sposób, ze ksiadz wymienia poszczególne rodzaje grzechów, a wierny który sie do danego poczuwa, wypowiada go w mysli (na koniec jest też wariant "inne", jako ze trudno wyczerpać katalog możliwych grzechów).

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


N cze 05, 2016 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Askadtowiesz napisał(a):
Jest sporo wyznań chrześcijańskich a głównie lub tylko katoliyzm ma spowiedź na głośno w konfesjonale.
Jest to wiec tylko kwestia zasad jakie przyjmuje dane wyznanie, w tym przypadku katolcyzm.
Oglądalem dopiero co w TV mszę w kosciele polsko-katolickim. Tam mają to rozwiazane w ten sposób, ze ksiadz wymienia poszczególne rodzaje grzechów, a wierny który sie do danego poczuwa, wypowiada go w mysli (na koniec jest też wariant "inne", jako ze trudno wyczerpać katalog możliwych grzechów).


"Módlcie się jeden za drugiego, wyznawajcie sobie (nawzajem) grzechy. Wielką moc posiada modlitwa sprawiedliwego..." - jakoś tak jest to napisane w Liście św. Jakuba Apostoła.
Musisz zrozumieć jedno, jest Kościół wierny nauce Apostołów i heretycy niestety albo ci co myślą, że nimi nie są (bo większość pewnie nieświadomie to robi i Pan Jezus też to widzi i zna sumienia tych ludzi) i robią po swojemu. To co robią w u polsko-katolików to u nas podczas Mszy Św. też jest, to jest spowiedź powszechna,ale z grzechów lekkich, nie śmiertelnych.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N cze 05, 2016 17:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
dominikbartlomiej napisał(a):
"Módlcie się jeden za drugiego, wyznawajcie sobie (nawzajem) grzechy. Wielką moc posiada modlitwa sprawiedliwego..." - jakoś tak jest to napisane w Liście św. Jakuba Apostoła.
Jeśli tak jest napisane (a nie sprawdzałem) to nie wynika z tego że grzechy nalezy wyznawac ksiedzu w konfesjonale. Wyznawajcie sobie nawzajem, czyli jeden drugiemu.
Moze cos na zasadzie przepraszania. To by było całkiem zrozumiałe.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


N cze 05, 2016 18:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Askadtowiesz napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
"Módlcie się jeden za drugiego, wyznawajcie sobie (nawzajem) grzechy. Wielką moc posiada modlitwa sprawiedliwego..." - jakoś tak jest to napisane w Liście św. Jakuba Apostoła.
Jeśli tak jest napisane (a nie sprawdzałem) to nie wynika z tego że grzechy nalezy wyznawac ksiedzu w konfesjonale. Wyznawajcie sobie nawzajem, czyli jeden drugiemu.
Moze cos na zasadzie przepraszania. To by było całkiem zrozumiałe.


Trzeba to umieć interpretować zgodnie z tym, co było w czach gdy pisał autor, to jest aktualizacja na dany czas tego co pisze autor pisma natchnionego. św. Jakub pisał do nie wielkiej wspólnoty, w których był podział, na tych którzy byli pasterzami - Apostołowie - i tych, którzy są wiernymi (piszę tak na dzisiejsze, co by pojąć 'o co kaman'). Przepraszanie to przepraszanie, a wyznanie grzechu na osobności to drugie, trzeba to powiązać z kolei z fragmentem, w którym Pan Jezus mówi o tym, że "... którym grzechy odpuścicie są im odpuszczone, którym zatrzymacie są im zatrzymane" <- te nauki Apostołowie jak i wierni już znali, bo były im dane przez Pana Jezusa. Proste jak... budowa cepa :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N cze 05, 2016 18:23
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Askadtowiesz napisał(a):
Jest to wiec tylko kwestia zasad jakie przyjmuje dane wyznanie
Wszystko w danym wyznaniu jest kwestią zasad, jakie przyjmuje dane wyznanie.
Cytuj:
Jeśli tak jest napisane (a nie sprawdzałem) to nie wynika z tego że grzechy nalezy wyznawac ksiedzu w konfesjonale.
No nie. Kiedyś wyznawało się grzechy głośno przed całą wspólnotą.


Pn cze 06, 2016 8:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
zefciu napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Jest to wiec tylko kwestia zasad jakie przyjmuje dane wyznanie
Wszystko w danym wyznaniu jest kwestią zasad, jakie przyjmuje dane wyznanie.
Tylko ze niechetnie sie do tego przyznaje i sugeruje ze pochodzi to wprost od Boga.

Cytuj:
Jeśli tak jest napisane (a nie sprawdzałem) to nie wynika z tego że grzechy nalezy wyznawac ksiedzu w konfesjonale.
No nie. Kiedyś wyznawało się grzechy głośno przed całą wspólnotą.[/quote]Dziś ten numer by ne przeszedł. Z jednej strony ludzie wstydziliby sie tak wyznawać, z drugiej- mogłyby powstawać olbrzymie napiecia gdyby pewne sprawy wyszły na jaw.
Niezależnie od tego, autorowi wątku chodzi o stan dzisiejszy.

dominikbartlomiej napisał(a):
św. Jakub pisał do nie wielkiej wspólnoty, w których był podział, na tych którzy byli pasterzami - Apostołowie - i tych, którzy są wiernymi

Ano własnie, czy więc jest podstawa do uogolniania tego na wszystkich?
A właściwie to ten cytat wyrwałeś z kontekstu, bo akurat był skierowany konkretnie do chorych. Wiec przesłanki do uogólniania jeszcze maleją.

Cytuj:
w którym Pan Jezus mówi o tym, że "... którym grzechy odpuścicie są im odpuszczone, którym zatrzymacie są im zatrzymane"
Brzmi to konkretnie:
Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. (21) A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.
Tak wprost nie wynika chyba z tego jak ma wyglądać spowiedź.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn cze 06, 2016 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Parę ciekawostek na temat spowiedzi: http://mateusz.pl/duchowosc/dk-spowiedz.htm


Śr cze 08, 2016 11:26
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Askadtowiesz napisał(a):
Tylko ze niechetnie sie do tego przyznaje i sugeruje ze pochodzi to wprost od Boga.
Nie widzę sprzeczności. To że coś pochodzi od Boga sprawia, że nie można tego przyjmować?
Cytuj:
Dziś ten numer by ne przeszedł.
Dlatego mamy spowiedź "uszną".


Śr cze 08, 2016 11:33

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
zefciu napisał(a):
Dlatego mamy spowiedź "uszną".


Gwoli ścisłości:

Cytuj:
Niektórzy wskazują na praktykę Kościoła pierwotnego, zgodnie z którą sakramentalną pokutę publiczną nakładano w przypadku trzech grzechów: bałwochwalstwa, morderstwa i cudzołóstwa, i wyciągają z tego wniosek, iż te właśnie grzechy uważano za ciężkie. Jest to jednak dość duże uproszczenie. Po pierwsze pokutę publiczną nakładano również za inne grzechy jak np. złorzeczenie (nie mylić z mówieniem brzydkich słów), nierząd, fałszywe świadectwo (nie mylić z jakimkolwiek kłamaniem) lub spektakle cyrkowe (sic!).[...]
( źródło: http://mateusz.pl/duchowosc/dk-spowiedz.htm )


Śr cze 08, 2016 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
zefciu napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Tylko ze niechetnie sie do tego przyznaje i sugeruje ze pochodzi to wprost od Boga.
Nie widzę sprzeczności. To że coś pochodzi od Boga sprawia, że nie można tego przyjmować?

Nie o to chodzi. Jesli cos pochodzi wprost z Biblii, nie moze byc zmienione (choc czyni się próby interpretacyjne, ale to osobna sprawa). Natomiast wszelkie prawo uchwalone (np. przez sobory), moze byc zmienione, ma niższy poziom "swiętosci".

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz cze 09, 2016 20:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
W religii doskonałej spowiedź w ogóle nie istnieje (chyba, że dla chętnych). Gdy tylko zorientujesz się, że zrobiłeś coś złego/głupiego, po prostu walisz się w czoło: "No tak! Ale ze mnie kretyn!" - idziesz i nie grzeszysz więcej, zapominając o całej sprawie.


Cz cze 09, 2016 23:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL