Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 19:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Spowiedź poza konfesjonałem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 06, 2015 22:49
Posty: 142
Lokalizacja: Morawica, Świętokrzyskie
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Miło poczytać :roll:
Wszystko na opak do Biblii i nie po Chrzescijansku w tym Katolicyzmie

_________________
Ekumenista


Wt cze 21, 2016 2:16
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Nie po protestancku, a nie "nie po chrześcijańsku", a na opak również jedynie do nauczania protestanckiego.


Wt cze 21, 2016 6:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 06, 2015 22:49
Posty: 142
Lokalizacja: Morawica, Świętokrzyskie
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie po protestancku, a nie "nie po chrześcijańsku", a na opak również jedynie do nauczania protestanckiego.


Mozna i tak
Nie mam nic przeciwko wyznawaniu grzechow konkretnej osobie. Z tym ze mozna spowiadac sie bezposrednio przed Bogiem, wyznac grzechy publicznie czy tez porozmawiac z wierzacymi znajomymi.

A jesli komus to pomaga ze chodzi do ksiedza i konfesjonalu to jego wybor. Tylko mi nie mow ze poza konfesjonalem odpuszczenia grzechu nie ma.

_________________
Ekumenista


Wt cze 21, 2016 11:25
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie po protestancku, a nie "nie po chrześcijańsku", a na opak również jedynie do nauczania protestanckiego.

Mozna i tak
Nie mam nic przeciwko wyznawaniu grzechow konkretnej osobie. Z tym ze mozna spowiadac sie bezposrednio przed Bogiem, wyznac grzechy publicznie czy tez porozmawiac z wierzacymi znajomymi.

Można sobie pogadać, ale odpuszczenie grzechów ciężkich, pomijając sytuacje wyjątkowe, można uzyskać tylko w czasie Sakramentu Pojednania.

Cytuj:
A jesli komus to pomaga ze chodzi do ksiedza i konfesjonalu to jego wybor.

Nie, to jest korzystanie z tego, co dał nam Chrystus jako zwyczajny sposób uzyskania odpuszczenia grzechów. :)

Cytuj:
Tylko mi nie mow ze poza konfesjonalem odpuszczenia grzechu nie ma.

Ależ jest, bo konfesjonał nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z Sakramentu Pojednania i można go przyjąć w wszędzie tam, gdzie warunki pozwalają. :)

Poza tym odpuszczenie grzechów można uzyskać:
1. W czasie chrztu następuje odpuszczenie wszystkich grzechów, które katechumen popełnił do chwili jego przyjęcia.
2. W ramach sakramentu Namaszczenia Chorych.
3. W ramach tzw. aktu żalu doskonałego połączonego z pragnieniem wyznania grzechów przy najbliższej spowiedzi.
4. Przy tzw. absolucji zbiorowej w przypadku zagrożenia śmiercią lub gdy liczba penitentów uniemożliwia spowiedź indywidualną, a byli by pozbawieni możliwości skorzystania z niej przez długi czas.


Wt cze 21, 2016 11:55

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Łaską od Pana Boga jest, gdy ktoś przez dłuższy czas nie grzeszy ciężko. Ale darem, jak myślę, jest również możliwość przystępowania do spowiedzi. Rozumiem, że sposób sprawowania tego sakramentu zmieniał się. Chcę jednak uznać, wierzyć, że w dobrym kierunku, dostosowując się do realiów. Ważniejszy jest oczywiście nie konfesjonał, ale spowiednik. Sytuacje ludzkie bywają bardzo zagmatwane. Zgadzam się, że dobrze może spowiadać ten, kto sam przystępuje do spowiedzi. I, że sakrament święceń uzdalnia do rozeznania, jak słuchać spowiedzi.
Dość mówi się o potrzebie częstego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania Komunii Świętej. Natomiast ci, szczególnie świeccy, którzy odczuwają jakby głód spowiedzi bywają lekceważeni, że za często, że pewnie bardzo grzeszą, że niepotrzebnie. Takie są moje obserwacje.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Wt cze 21, 2016 12:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 06, 2015 22:49
Posty: 142
Lokalizacja: Morawica, Świętokrzyskie
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Można sobie pogadać, ale odpuszczenie grzechów ciężkich, pomijając sytuacje wyjątkowe, można uzyskać tylko w czasie Sakramentu Pojednania.


Nie no... robie screena :roll:
A co to są grzechy ciezkie? Ważysz je na wadze ? Czym sie roznia te lekkie od ciezkich i czy sa tez srednie.
Czyli u was Ksiadz moze odpuszczac grzechy, ale Bog to juz nie ? :clever: :) sprytne hehe dobrzy jestescie,

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie, to jest korzystanie z tego, co dał nam Chrystus jako zwyczajny sposób uzyskania odpuszczenia grzechów.


Wskazesz mi to w Biblii gdzie Jezus mowi o Kosciele Katolickim, ksiezach czy odpuszczaniu grzechow przez jakas kaste "kaplanska" ?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ależ jest, bo konfesjonał nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z Sakramentu Pojednania i można go przyjąć w wszędzie tam, gdzie warunki pozwalają.


Chodzilo mi o to czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem, lub wyznawanie grzechow miedzy wierzacymi lub publicznie?

_________________
Ekumenista


Wt cze 21, 2016 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem


Wskaż mi w Biblii miejsce, w którym jest mowa o wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 21, 2016 13:03
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli zna Biblie? To Holli sobie przeczyta J 20,22-23


Wt cze 21, 2016 13:11
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Można sobie pogadać, ale odpuszczenie grzechów ciężkich, pomijając sytuacje wyjątkowe, można uzyskać tylko w czasie Sakramentu Pojednania.

Nie no... robie screena :roll:

Jeżeli Ci to pomoże w zapamiętaniu tej informacji...

Cytuj:
A co to są grzechy ciezkie? Ważysz je na wadze ? Czym sie roznia te lekkie od ciezkich i czy sa tez srednie.

Na rżnięcie głupa nie odpowiadam.

Cytuj:
Czyli u was Ksiadz moze odpuszczac grzechy, ale Bog to juz nie ?

To Twój wniosek, nie wiem na podstawie czego wymyślony, ale na pewno nie na treści nauczania katolickiego.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie, to jest korzystanie z tego, co dał nam Chrystus jako zwyczajny sposób uzyskania odpuszczenia grzechów.

Wskazesz mi to w Biblii gdzie Jezus mowi o Kosciele Katolickim, ksiezach czy odpuszczaniu grzechow przez jakas kaste "kaplanska" ?

O odpuszczaniu grzechów masz w J 20,21-23. Pozostałe kwestie, jako że to offtop, pomijam.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ależ jest, bo konfesjonał nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z Sakramentu Pojednania i można go przyjąć w wszędzie tam, gdzie warunki pozwalają.

Chodzilo mi o to czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem, lub wyznawanie grzechow miedzy wierzacymi lub publicznie?

Kościół katolicki uznaje to, co przekazali Apostołowie, a w ich nauczaniu nie ma mowy o "wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem" w celu uzyskania ich odpuszczenia. Jest za to o wyznawaniu między wierzącymi i to ma miejsce w czasie Sakramentu Pojednania.


Wt cze 21, 2016 13:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 06, 2015 22:49
Posty: 142
Lokalizacja: Morawica, Świętokrzyskie
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
bert04 napisał(a):
Holli napisał(a):
czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem


Wskaż mi w Biblii miejsce, w którym jest mowa o wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem.



Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego (Jakuba 5:16 BW)

Dwa nie ma czegos takiego jak Ksieza jako kaplani, dobra u was sa kaplani oraz laikat (wierni)
Czym innym jest kaplanstwo powszechne wierzacych mezczyzn, a czym innym jest posluga w Zborze/Kosciele.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jeżeli Ci to pomoże w zapamiętaniu tej informacji..


I tak wszyscy Katolicy rozumieją jak Ty zagadnienie spowiedzi ?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kościół katolicki uznaje to, co przekazali Apostołowie, a w ich nauczaniu nie ma mowy o "wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem" w celu uzyskania ich odpuszczenia. Jest za to o wyznawaniu między wierzącymi i to ma miejsce w czasie Sakramentu Pojednania.


Mylisz sie, to zacheta, odpuszczenie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem jest realne, juz nie bede poruszal tutaj tematu ofiary oraz laski krzyza.

W skrocie wyglada to tak ze rozumiecie i nauczacie innej Ewangelii.

_________________
Ekumenista


Wt cze 21, 2016 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
bert04 napisał(a):
Holli napisał(a):
czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem


Wskaż mi w Biblii miejsce, w którym jest mowa o wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem.


Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego (Jakuba 5:16 BW)

Czy pytam się niewyraźnie, czy może mam powtórzyć jeszcze raz? Podaj miejsce w biblii, gdzie wyznawanie grzechów następuje między grzesznikiem a Bogiem.

Bez uczestnictwa innych "ludzi", że się tak wyrażę.

Cytuj:
Dwa nie ma czegos takiego jak Ksieza jako kaplani, dobra u was sa kaplani oraz laikat (wierni)
Czym innym jest kaplanstwo powszechne wierzacych mezczyzn, a czym innym jest posluga w Zborze/Kosciele.

Nikt nie zaprzecza, że w Biblii grzechy wyznaje się innym "ludziom".

Jednakże nie odnajduję też w Biblii tego, co Ty powyżej nazywasz "powszechnym kapłaństwem".
Jest wprawdzie w liście Jakuba odniesienie do spowiedzi powszechnej, jednak bez wyraźnego wskazania, że to wystarcza do odpuszczenia. Uzdrowienie interpretujemy w inny sposób (generalnie: wyzwolenie ze zniewolenia grzechu)

Więc u katolików do "odpuszczania" nadal jest uprawniona tylko grupa osób.

Cytuj:
I tak wszyscy Katolicy rozumieją jak Ty zagadnienie spowiedzi ?


A co ma piernik do wiatraka a Twój screen do jakichś plebiscytów wśród katolików?

Cytuj:
Mylisz sie, to zacheta, odpuszczenie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem jest realne, juz nie bede poruszal tutaj tematu ofiary oraz laski krzyza.


Oj poruszaj, poruszaj.

Rozdzielmy dwie kwestie:

a) kapłaństwo osób namaszczonych vs. powszechne kapłaństwo

Tu pewnie zgody nie będzie, jednak stanowisko protestanckie opiera się na pewnych cytatach, ignorując inne oraz (tradycyjnie) Tradycję.

b) wyznawanie grzechów Bogu

Tutaj nie odnajduję w Biblii żadnego fragmentu, który by pozwalał ominąć kwestię wyznawania grzchów innemu wiernemu (pomijając teraz kwestię zawartą powyżej w a) )

Cytuj:
W skrocie wyglada to tak ze rozumiecie i nauczacie innej Ewangelii.

Dopóki nie potwierdzisz b), będziesz głosił jakąś nie-Ewangelię.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 21, 2016 13:49
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
bert04 napisał(a):
Holli napisał(a):
czy Kosciol Rzymsko Katolicki uznaje wyznanie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem


Wskaż mi w Biblii miejsce, w którym jest mowa o wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem.

Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego (Jakuba 5:16 BW)

I gdzie tu masz mowę, że grzechy wyznaje się bezpośrednio Bogu?

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kościół katolicki uznaje to, co przekazali Apostołowie, a w ich nauczaniu nie ma mowy o "wyznawaniu grzechów między grzesznikiem a Bogiem" w celu uzyskania ich odpuszczenia. Jest za to o wyznawaniu między wierzącymi i to ma miejsce w czasie Sakramentu Pojednania.

Mylisz sie,(...)

W takim razie poproszę o wskazanie miejsca w Biblii, w którym zapisano, że w celu uzyskania odpuszczenia grzechów należy wyznać je bezpośrednio Bogu.

Cytuj:
(...)odpuszczenie grzechow miedzy grzesznikiem a Bogiem jest realne(...)

Chyba raczej odpuszczenie przez Boga grzechów grzesznikowi. :)

Cytuj:
W skrocie wyglada to tak ze rozumiecie i nauczacie innej Ewangelii.

Innej niż Ty, ale tą samą, co Chrystus i Apostołowie.


Wt cze 21, 2016 14:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 06, 2015 22:49
Posty: 142
Lokalizacja: Morawica, Świętokrzyskie
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
bert04 napisał(a):
Czy pytam się niewyraźnie, czy może mam powtórzyć jeszcze raz? Podaj miejsce w biblii, gdzie wyznawanie grzechów następuje między grzesznikiem a Bogiem.

Bez uczestnictwa innych "ludzi", że się tak wyrażę


Pomyśl logicznie... kto odpuszcza grzechy i kto wie wszystko i wszystko slyszy. Zanim zadasz glupie pytanie

bert04 napisał(a):
Jednakże nie odnajduję też w Biblii tego, co Ty powyżej nazywasz "powszechnym kapłaństwem".
Jest wprawdzie w liście Jakuba odniesienie do spowiedzi powszechnej, jednak bez wyraźnego wskazania, że to wystarcza do odpuszczenia. Uzdrowienie interpretujemy w inny sposób (generalnie: wyzwolenie ze zniewolenia grzechu)


Chodzi mi o to ze ciezko dyskutowac z ludzmi ktorzy maja kazde slowo nomenklatura przeinnaczona. I maja specjalną kaste kaplanow. Ciezko sie dogadac kiedy te same slowa innaczej sa postrzegane.

bert04 napisał(a):
A co ma piernik do wiatraka a Twój screen do jakichś plebiscytów wśród katolików


bo wielu Katolikow bedzie sie zapierac, ze to nie Katolik to napisal, wiec se robie screena x D na pamiatke

bert04 napisał(a):
Rozdzielmy dwie kwestie:

a) kapłaństwo osób namaszczonych vs. powszechne kapłaństwo

Tu pewnie zgody nie będzie, jednak stanowisko protestanckie opiera się na pewnych cytatach, ignorując inne oraz (tradycyjnie) Tradycję


zaloze potem taki watek,
Ale jedno pytanie, czy funkcja diakona biblijnego oznacza ze funkcja diakona nominuje kaplanstwo tej osoby, bo wedlug mnie trzeba rozrozniac powszechne kaplanstwo od sluzby/poslugi w Kosciele/Zborze.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Innej niż Ty, ale tą samą, co Chrystus i Apostołowie.


No nie wiem, no nie wiem, duzo rzeczy sie nie zgadza. Watpie by Apostolowie zatrzymali sie dzis na plebani czy pogadali na rynku z Katolikami, zaczeli chodzic do spowiedzi czy wstepowac do zakonu.

_________________
Ekumenista


Wt cze 21, 2016 15:02
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
No proszę... Pominąłeś oba fragmenty mojego posta, w których prosiłem Cię o wskazanie fragmentu Pisma Świętego z zapisem, że grzechy należy wyznawać bezpośrednio Bogu aby uzyskać ich odpuszczenie, a w to miejsce zacząłeś ze wszystkich sił zmieniać temat. Wychodzi na to, że takich fragmentów zwyczajnie... nie ma, co bardzo ciekawie wygląda w kontekście tego, że to Kościół katolicki oskarżyłeś o głoszenie "innej Ewangelii".


Wt cze 21, 2016 15:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Holli napisał(a):
Pomyśl logicznie... kto odpuszcza grzechy i kto wie wszystko i wszystko slyszy. Zanim zadasz glupie pytanie

No to pomyśl logicznie, po jakiego grzyba Jakub pisałby o "wyznawaniu sobie nawzajem"?

Po jaką choinkę Jan pisałby "komu odpuścicie"?

Przecież jeżeli Bóg wszystko wie i wszystko słyszy, to powyższe zdania są zbyteczne. To tak jakby napisać "Oddychajcie sobie nawzajem". Albo "Komu urośniecie włosy, temu będą urośnięte"

Czyżby Jakub i Jan pisali głupoty?

Cytuj:
Chodzi mi o to ze ciezko dyskutowac z ludzmi ktorzy maja kazde slowo nomenklatura przeinnaczona. I maja specjalną kaste kaplanow. Ciezko sie dogadac kiedy te same slowa innaczej sa postrzegane.


Tu nawet przyznam Ci rację, czytając Twoje teksty ciężko należy przekładać "z polskiego na nasze", bo tam są zbory (zamiast Kościoła) i inne operacje językowe. AFAIK Luter przy wszystkich swoich nowinkach nie tworzył nowej niemczyzny, tylko używał słów powszechnie przyjętych. Ale może się mylę.

Cytuj:
bo wielu Katolikow bedzie sie zapierac, ze to nie Katolik to napisal, wiec se robie screena x D na pamiatke


Serio? "Wielu katolików" będzie się zapierać, że w KRK z grzechami ciężkimi standardowo idziemy do spowiedzi?

To co "wielu katolików" według Ciebie robi? Przybija karteczki do drzewa? Pisze na piasku? Krzyczy w wydrążoną dynię?

Cytuj:
zaloze potem taki watek,
Ale jedno pytanie, czy funkcja diakona biblijnego oznacza ze funkcja diakona nominuje kaplanstwo tej osoby, bo wedlug mnie trzeba rozrozniac powszechne kaplanstwo od sluzby/poslugi w Kosciele/Zborze.


Jak założysz wątek to pogadamy, tutaj tylko tyle, że w biblii obserwujemy rozwój instytucji kościelnych i delegowanie pewnych funkcji "z góry na dół", czyli od Apostołów do diakonów i tak dalej. Obserwujemy także odwrotną tendencję, tzn. powstawanie urzędów "z dołu do góry", czyli wybieranie przez kościoły lokalne prezbiterów i biskupów. Chociaż i te urzędy AFAIK musiały być zatwierdzone.

Możemy się spierać o modus wybierania hierarchii czy zakres ich kompetencji. Jednakże nie zaprzeczysz chyba, że hierarchia była.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 21, 2016 15:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL