Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Spowiedź poza konfesjonałem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 18:12
Posty: 2
Post Spowiedź poza konfesjonałem
Witam! Czy ciągła spowiedź poza konfesjonałem jest jakimś umniejszeniem tego sakramentu? Spowiadam się tak już od dłuższego czasu, bo jest mi po prostu łatwiej się skupić i wgl. i zastanawiam się czy ma ona taką samą ważność (czy nie jest jakimś nadużyciem) jak ta odbyta w konfesjonale?


Pn lut 22, 2016 18:17
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Nie jestem katolikiem ale ... zastanów się. Co jest ważne przy spowiedzi? Czy drewniana szafa, czy coś innego?
Skoro spowiednik ciebie tak spowiada, to nie wchodź w jego kompetencje :D
Nie masz się o co martwić? Jakieś problemy ze skrupulatyzmem?


Pn lut 22, 2016 19:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
A jaka to jest spowiedź poza konfesjonałem?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn lut 22, 2016 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 18:12
Posty: 2
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
No jak to jaka? Normalna, tylko że nie w konfesjonale.


Wt lut 23, 2016 6:27
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Wiesz, na poczatku wyznawalo sie grzechy publicznie przed wspolnota. Konfesjonal to po prost mebel, ktory ma ulatwic spowiedz i nie ma zadnego sakra(menta)lnego znaczenia.

Dlaczego po prostu nie zapytasz o to ksiedza przy spowiedzi?


Wt lut 23, 2016 7:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Kael napisał(a):
Konfesjonal to po prost mebel, ktory ma ulatwic spowiedz i nie ma zadnego sakra(menta)lnego znaczenia.

Nie do końca się zgodzę.
Nawet Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że spowiadać się należy w konfesjonale (Kan. 964 § 3) i nawet określa jak ma wyglądać (Kan. 964 § 2).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lut 23, 2016 16:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Kan. 964
    § 1. Miejscem właściwym przyjmowania spowiedzi jest kościół lub kaplica.
    § 2. Co do konfesjonału, powinny być ustanowione normy przez Konferencję Episkopatu (...)
    § 3. Spowiedzi nie należy przyjmować poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny.

Zasadniczo konfesjonał nie wpływa na ważność spowiedzi. To nie jest jakiś warunek konieczny.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 23, 2016 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
j.w. z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny.

Np. jak są takie wydarzenia masowe jak Lednica np. tam spowiednicy chodzą po polu, bo nie ma za wiele sposobności aby w konfesjonale przenośnym nawet zasiąść :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lut 28, 2016 19:28
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
dominikbartlomiej napisał(a):
j.w. z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny.

Np. jak są takie wydarzenia masowe jak Lednica np. tam spowiednicy chodzą po polu, bo nie ma za wiele sposobności aby w konfesjonale przenośnym nawet zasiąść :)

Ok, ale gdzieś są te uzasadnione przyczyny zdefiniowane i wyliczone? Bo przykład przez na przykład podaje jedynie jedną z wielu możliwości, ale raczej nie wyklucza innych.

Bo dla mnie Alexik podając przyczynę osobistą jak najbardziej podlega pod uzasadnioną ;-) Ja bym pewnie nie widziała problemu, ale przecież decyzja nie do mnie należy.

Chyba, że chodziłoby o dostępność konfesjonału - sprawa byłaby jasna jak słońce. Jak przechodzenie przez ulicę na pasach lub nie.


N lut 28, 2016 23:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
tak, m.in. chodzi o dostępność konfesjonału albo głównie o to + np. dobro penitenta, jego stan duchowy, fizyczny i może nawet psychiczny (lęk przed zamkniętymi przestrzeniami, to np. spowiedź powinna być w większym pomieszczeniu) to ma być zdroworozsądkowe i uwzględniać dobro penitenta, ale też i szacunek dla sakramentu.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz mar 03, 2016 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
FranF napisał(a):
Ok, ale gdzieś są te uzasadnione przyczyny zdefiniowane i wyliczone? Bo przykład przez na przykład podaje jedynie jedną z wielu możliwości, ale raczej nie wyklucza innych.
Skrupulat? Uzasadniona przyczyna to - jak sama nazwa wskazuje - przyczyna, którą można uzasadnić. Jest to pojęcie miękkie, subiektywne. Nie ma twardych reguł. Jest to nieokreślone. Kwestia wyczucia. Chciałbyś twardych reguł, żeby mieć pewność, że unikniesz piekła? Obawiam się, że tak się nie da.


Pt kwi 01, 2016 0:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
jaTylkoPytam napisał(a):
FranF napisał(a):
Ok, ale gdzieś są te uzasadnione przyczyny zdefiniowane i wyliczone? Bo przykład przez na przykład podaje jedynie jedną z wielu możliwości, ale raczej nie wyklucza innych.
Skrupulat? Uzasadniona przyczyna to - jak sama nazwa wskazuje - przyczyna, którą można uzasadnić. Jest to pojęcie miękkie, subiektywne. Nie ma twardych reguł. Jest to nieokreślone. Kwestia wyczucia.
Kwestia wyczucia - bardzo pomocna rada dla skrupulanta.

jaTylkoPytam napisał(a):
Chciałbyś twardych reguł, żeby mieć pewność, że unikniesz piekła? Obawiam się, że tak się nie da.
Przede wszystkim, to jest prawdą wiary katolickiej, że nie można mieć pewności, że uniknie się piekła (Sobór Trydencki - sesja 6, Dekret o usprawiedliwieniu, Kanon 16).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt kwi 01, 2016 1:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
Elbrus napisał(a):
Kwestia wyczucia - bardzo pomocna rada dla skrupulanta.
Może dzięki temu przestanie żywić złudną nadzieję na pewność uniknięcia piekła. A obawiam się, że dopuszczenie możliwości, że stanie się to, czego się obawiamy, może być warunkiem koniecznym leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, w tym skrupulactwa.


Pt kwi 01, 2016 1:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
No ale poczekajcie... szafarzem sakramentu pokuty jest kapłan. Bez niego trudno mówić o zaistnieniu tegoż ;) Szafarz jest też strażnikiem poprawności od strony formalnej, więc jeżeli on dopuszcza takową spowiedź (poza konfesjonałem) tzn. że dostrzega uzasadnione przyczyny... sam penitent ma prawo prosić o taką spowiedź jednak czy ona się w taki sposób odbędzie zależy tylko od decyzji kapłana. Więc tak naprawdę nie ma o czym dyskutować w tym wątku...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So maja 28, 2016 12:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Spowiedź poza konfesjonałem
zielona_mrowka napisał(a):
Szafarz jest też strażnikiem poprawności od strony formalnej, więc jeżeli on dopuszcza takową spowiedź (poza konfesjonałem) tzn. że dostrzega uzasadnione przyczyny...

Nie zgodzę się. Kapłan może mieć swoje 'widzimisię' i preferować formy liturgiczne nieakceptowane przez Kościół.
Dlatego takie proste przełożenie 'kapłan coś robi/na coś pozwala = jest to poprawne wydaje się być niebezpieczne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N maja 29, 2016 9:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL