Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Żal za grzechy lekkie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 26, 2013 22:28
Posty: 4
Post Żal za grzechy lekkie
Witam,

Czy zgoda na to (a więc brak żalu) że w przyszłości popełnię konkretne czyny z pogranicza nie-grzechu a grzechu lekkiego (ciężko mi rozeznać) uniemożliwia otrzymanie rozgrzeszenia?
Czy jest to może tylko tzw. przywiązanie do grzechu lekkiego które uniemożliwia dostęp do odpustu zupełnego, ale do spowiedzi mogę przystąpić?

pozdrawiam


Wt mar 22, 2016 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Żal za grzechy lekkie
"Innym niebezpieczeństwem dla człowieka jest szatańskie nastawienie na segregowanie grzechów, tzn unikanie tylko grzechów ciężkich, a lekceważenie grzechów lekkich. Dla przykładu rozważmy słowa Pana Jezusa potępiające tych, którzy w swoim życiu nie czynili uczynków miłosierdzia: "Idźcie precz ode Mnie przeklęci, w ogień wieczny, albowiem łaknąłem, a nie nakarmiliście Mnie" lub: "Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy czynicie nieprawość" Należy zatem każdy grzech traktować jako nieprawość, czy to grzech ciężki czy lekki. Takie bowiem nastawianie jest bezpiecznym trwaniem w bojaźni Bożej i właściwą dyspozycją do uzyskania od Boga przebaczenia i odpuszczenia wszystkich grzechów."
http://www.nspj.com.pl/artykuly/197.html

"(...) Jednak i tu istnieje pewne niebezpieczeństwo. Grzech powszedni świadomy i pozostawiony bez skruchy może nas prowadzić do popełnienia grzechu śmiertelnego. Dlatego tak ważną sprawą jest wyznanie podczas spowiedzi nie tylko grzechów ciężkich, ale też tych lekkich."
http://www.stanislaw-zory.pl/index.php/modli-si-ale-jak/593-czym-roni-si-grzech-lekki-od-cikiego

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt mar 22, 2016 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Żal za grzechy lekkie
Naskier napisał(a):
Witam,

Czy zgoda na to (a więc brak żalu) że w przyszłości popełnię konkretne czyny z pogranicza nie-grzechu a grzechu lekkiego


To chcesz sie spowiadać z grzechów które jeszcze nie popełniłeś? :D




Elbrus napisał(a):
"Innym niebezpieczeństwem dla człowieka jest szatańskie nastawienie na segregowanie grzechów, tzn unikanie tylko grzechów ciężkich, a lekceważenie grzechów lekkich. Dla przykładu rozważmy słowa Pana Jezusa potępiające tych, którzy w swoim życiu nie czynili uczynków miłosierdzia: "Idźcie precz ode Mnie przeklęci, w ogień wieczny, albowiem łaknąłem, a nie nakarmiliście Mnie" lub: "Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy czynicie nieprawość" Należy zatem każdy grzech traktować jako nieprawość, czy to grzech ciężki czy lekki. Takie bowiem nastawianie jest bezpiecznym trwaniem w bojaźni Bożej i właściwą dyspozycją do uzyskania od Boga przebaczenia i odpuszczenia wszystkich grzechów."


Z tym co mówi Jezus, to różnie może być, bo w sumie moge powiedzieć że wystarczy sama wiara w Jezusa, a żadna spowiedź nie jest potrzebna.
I do pomocy, jakiś cytat z Biblii, zawsze sie do tego znajdzie.

Ewangelia św. Jana 6/47
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto <we Mnie> wierzy, ma życie wieczne.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 22, 2016 18:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 26, 2013 22:28
Posty: 4
Post Re: Żal za grzechy lekkie
Ok, bardziej skłaniam się że nie jest to żaden grzech nawet lekki więc chyba nie będę sobie zawracał tym głowy :)

Ale skoro temat już poruszony to pomijając moją konkretną sytuację, czysto teoretycznie to przecież jeśli jest coś takiego jak odpust cząstkowy przy którym występuje przywiązanie do grzechu lekkiego a więc zgoda na jego popełnianie w przyszłości, chęć kontynuowania go (=brak żalu) a zarazem wymagana jest łaska uświęcająca (=spowiedź) to ,,na chłopski rozum'' wygląda na to że do spowiedzi i przebaczenia win potrzebny jest żal, postanowienie poprawy grzechów ciężkich, zaś gdy ktoś chce uzyskać jeszcze do tego darowanie kar to powinien żałować i chcieć poprawić także z lekkich.

Chyba że przywiązanie do grzechów lekkich nie równa się braku żalu za te grzechy, ale czytając odpowiedzi na zapytaj.wiara.pl np.
Cytuj:
Palisz? Zasadniczo to grzech lekki. Jeśli palisz i nie zamierzasz przestać, to jesteś do tego grzechu przywiązano.

jasno wynika że przywiązanie do grzechu = brak zamiaru rzucenia grzechu = brak żalu.


Wt mar 22, 2016 20:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Żal za grzechy lekkie
Naskier napisał(a):
jasno wynika że przywiązanie do grzechu = brak zamiaru rzucenia grzechu = brak żalu.


Brak żalu za grzechy, to też grzech, więc można to dołączyć do swoich grzechów w trakcie spowiedzi, i po problemie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 22, 2016 21:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL