Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 4:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2016 16:50
Posty: 8
Post Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Jestem z moja partnerka z którą mam córkę, jednak żyjemy w grzechu. Od lat ciągnie się moja sprawa rozwodowa, pozew złożyła żona jednak nie mam ani nie miałem o to żalu, nie byliśmy dla siebie, jednak mamy wspólne dzieci, które moja obecna partnerka uznaje i szanuje. Jestem szczęśliwy jednak chciałbym ślubować jej miłość przed Bogiem. Nie wiem kiedy dokładnie zakończy sie sprawa rozwodowa, miałem tylko ślub cywilny. Czy w trakcie rozwodu mogę wziac slub koscielny?


Cz kwi 14, 2016 18:21
Zobacz profil
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Proponuje zapytac proboszcza.
Bez rozmowy z nim i tak slubu koscielnego nie bedzie.


Cz kwi 14, 2016 18:28

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2016 16:50
Posty: 8
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Nie chcę brać ślubu w swojej parafii, wiem że potrzebna jest taka rozmowa jednak chce się zorientować czy w ogóle istnieje taka możliwość


Cz kwi 14, 2016 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
jan1984 napisał(a):
Jestem z moja partnerka z którą mam córkę, jednak żyjemy w grzechu. Od lat ciągnie się moja sprawa rozwodowa, pozew złożyła żona jednak nie mam ani nie miałem o to żalu, nie byliśmy dla siebie, jednak mamy wspólne dzieci, które moja obecna partnerka uznaje i szanuje. Jestem szczęśliwy jednak chciałbym ślubować jej miłość przed Bogiem. Nie wiem kiedy dokładnie zakończy sie sprawa rozwodowa, miałem tylko ślub cywilny. Czy w trakcie rozwodu mogę wziac slub koscielny?


Według tego co Pan Jezus powiedział, jak nie miałeś ślubu kościelnego z tą byłą 'żoną', to nie masz i nie miałeś żony. Kwestia jednak załatwienia tej sprawy w USC faktycznie pozostaje, po tej całej 'sprawie sądowej'. Przeczytaj sobie fragment Ewangelii, w której Pan Jezus rozmawia z kobietą u studni Jakubowej, gdzie rozmawia z nią właśnie o jej 'mężach'. :) szkoda tylko trochę dzieci, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, dbaj o nie i kochaj całym sercem dając miłość jak przykładny ojciec, aby wychować na dobrych katolików na trudne czasy Kościoła, kto wie może i oni zasilą 'szeregi' polskich świętych i błogosławionych :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz kwi 14, 2016 19:25
Zobacz profil
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Aktualnie raczej nie możesz liczyć na ślub kościelny.
Ale zapytaj w Kurii diecezjalnej, bo są wyjątki.


Cz kwi 14, 2016 20:55
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
dominikbartlomiej napisał(a):
Według tego co Pan Jezus powiedział, jak nie miałeś ślubu kościelnego z tą byłą 'żoną', to nie masz i nie miałeś żony.
A gdzie to niby Jezus powiedział??
Przypisywanie swoich poglądów Jezusowi jest po prostu niegodne.


Cz kwi 14, 2016 22:04

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2016 16:50
Posty: 8
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Potrzebuje tylko orientacyjnej wiedzy czy jest taka możliwość, ale widzę że opinie są podzielone


Pt kwi 15, 2016 7:18
Zobacz profil
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
jan1984 napisał(a):
Potrzebuje tylko orientacyjnej wiedzy czy jest taka możliwość, ale widzę że opinie są podzielone
Teoretycznie jest taka możliwość. Wg KK jesteś kawalerem. Ale który ksiądz tą sytuację udźwignie? Najlepiej do źródła, czyli najbliższej diecezji.


Pt kwi 15, 2016 7:29
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Slub koscielny przed cywilnym jest udzielany w naprawde wyjatkowych sytuacjach.
Prawo jest dla ochrony ludzi a nie zeby im przeszkadzac.

Masz juz dzieci z poprzedniego zwiazku (formalnie nie przed Bogiem, ale nie byl to tylko romans), nieuregulowana sytuacje prawna, kolejny, nieformalny zwiazek z dzieckiem i chcesz przekonac Kosciol, ze teraz juz na pewno, na wieki i musi byc od zaraz, bo zeby nie grzeszyc dalej (przepraszam za szczerosc, ale do tej pory ci to przez lata nie przeszkadzalo?) nic nie bedziesz zmienial, tylko slub koscielny ma ci to przyklepac.
Raczej nic z tego nie bedzie.

Tak to wyglada dla osob postronnych na bazie informacji, ktorych udzieliles.


@Koziol, opieka duszpasterska, dla ochrony kolejnej kobiety przed rozczarowaniem, tyle ze tym razem bez ochrony prawnej w postaci slubu cywilnego, polegalaby na sprawdzeniu szczerosci nawrocenia meza. Czyli, jak sie domyslam, na zaprzestaniu grzesznego zycia teraz.

Slub koscielny bez zmiany wewnetrznej nic nie ulatwi. Grzeszyc w malzenstwie mozna (naprawde) nie tylko seksem. Brak milosci czy uczciwosci malzenskiej sa tak samo grzeszne.


Ostatnio edytowano Pt kwi 15, 2016 8:06 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt kwi 15, 2016 8:03
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
O kiedy w Polsce są śluby konkordatowe, to ślub kościelny jest albo po ślubie cywilnym albo jest tzw. konkordatowy, czyli ksiądz udziela ślubu kościelnego i powiadamia o tym USC.
I tak przed ślubem kościelnym trzeba złożyć zaświadczenia w kancelarii proboszcza m.in. z USC.
Jest jednak możliwość zawarcia małżeństwa kościelnego bez skutków cywilnych ale za pisemną zgodą Ordynariusza.
Niemniej w twoim wypadku ślub kościelny, przy trwającym formalnie cywilnym (mimo separacji) może być chyba potraktowany jako bigamia.
Najlepiej poradzić się proboszcza albo oficjalnie napisać do kurii prośbę czy najpierw zapytanie co zrobić w takiej sytuacji.


Pt kwi 15, 2016 8:05
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Kael napisał(a):
@Koziol, opieka duszpasterska, dla ochrony kolejnej kobiety przed rozczarowaniem, tyle ze tym razem bez ochrony prawnej w postaci slubu cywilnego, polegalaby na sprawdzeniu szczerosci nawrocenia meza. Czyli, jak sie domyslam, na zaprzestaniu grzesznego zycia teraz.
A to do mnie a'propos której mojej wypowiedzi?


Pt kwi 15, 2016 8:08
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Tej z watku o odmowie wygloszenia zapowiedzi


Pt kwi 15, 2016 8:11
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Kozioł napisał(a):
jan1984 napisał(a):
Potrzebuje tylko orientacyjnej wiedzy czy jest taka możliwość, ale widzę że opinie są podzielone
Teoretycznie jest taka możliwość. Wg KK jesteś kawalerem. Ale który ksiądz tą sytuację udźwignie? Najlepiej do źródła, czyli najbliższej diecezji.

Teoretycznie - w aktualnej dobie ślubów konkordatowych duchowny zapewne zapyta o to czy zarejestrować fakt ślubu w USC.
Nie skłamiesz chyba, że jesteś wolnym człowiekiem.


Pt kwi 15, 2016 8:58
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Kael napisał(a):
Tej z watku o odmowie wygloszenia zapowiedzi
Nie rozumiem zwiazku. Cos się zapętliło.


Pt kwi 15, 2016 9:24
Post Re: Ślub przed Bogiem w trakcie rozwodu
Alus napisał(a):
Teoretycznie - w aktualnej dobie ślubów konkordatowych duchowny zapewne zapyta o to czy zarejestrować fakt ślubu w USC.
Nie skłamiesz chyba, że jesteś wolnym człowiekiem.

Ksiądz po ślubie konkordatowym ma obowiązek powiadomić i przesłać komplet dokumentów do USC w ciągu 5 dni.


Pt kwi 15, 2016 9:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL